Ухвала від 27.10.2022 по справі 200/18657/21

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

УХВАЛА

про відкладення підготовчого судового засідання

27 жовтня 2022 року Справа №200/18657/21

Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючої судді Шинкарьової І.В., з метою здійснення підготовчих дій, розглянувши у порядку письмового провадження матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до ГУ ДПС у Донецькій області, третя особа Миколаївська міська рада Краматорського району Донецької області про визнання протиправною та скасування рішення відповідача, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до ГУ ДПС у Донецькій області, третя особа Миколаївська міська рада Краматорського району Донецької області, у якому просить суд: визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення № 0322998-5533-0522 від 25.05.2020 щодо нарахування позивачу, податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, у сумі 5 414 грн. 47 коп.

Ухвалою суду від 24.01.2022 відкрито провадження у справі та прийнято позовну заяву до розгляду та відкрити провадження в адміністративній справі та призначено підготовче засідання на 22.02.2022.

22.02.2022 від позивача надійшла заява про розгляд без участі.

22.02.2022 судом відкладено розгляд справи, на 10.03.2022 у зв'язку з не явкою до підготовчого судового засідання представника відповідача.

Відповідно до наказу Донецького окружного адміністративного суду від 26.02.2022 №14/І-г “Про запровадження особливого режиму роботи Донецького окружного адміністративного суду у вигляді дистанційної роботи” у зв'язку з широкомасштабною військовою агресією Російської Федерації проти України, запроваджено особливий режим роботи для суддів Донецького окружного адміністративного суду у вигляді дистанційної роботи з 26.02.2022 до закінчення воєнного стану, і до дня відновлення роботи суду у звичайному режимі.

10.03.2022 підготовче судове засідання у справі не відбулось, у зв'язку з введення воєнного стану, постійними обстрілами території України та введення активних бойових дій на території Донецької області, з метою недопущення випадків загрози життю, здоров'ю та безпеці учасників справи.

Ухвалою суду від 30.06.2022 відкладено розгляд справи.

Ухвалою суду від 09.09.2022 призначено підготовче судове засідання для розгляду справи на 27.10.2022 о 12 годині 30 хвилин в приміщенні Дніпропетровського окружного адміністративного суду за адресою: 49089, м. Дніпро, вул. Академіка Янгеля, буд. 4.

Від позивача та представника третьої особи по справі надійшли клопотання про розгляд справи без їх участі.

Від відповідача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи до закінчення воєнного стану.

Розглянувши зазначене вище клопотання суд зазначає наступне.

Так, положеннями ст.205 КАС України передбачено, що суд відкладає розгляд справи в судовому засіданні в межах встановленого цим Кодексом строку з таких підстав: 1) неявка в судове засідання учасника справи, щодо якого немає відомостей про вручення йому повідомлення про дату, час і місце судового засідання; 2) перша неявка в судове засідання учасника справи, якого повідомлено про дату, час і місце судового засідання, якщо він повідомив про причини неявки, які судом визнано поважними; 3) виникнення технічних проблем, що унеможливлюють участь особи у судовому засіданні в режимі відеоконференції, крім випадків, коли відповідно до цього Кодексу судове засідання може відбутися без участі такої особи; 4) необхідність витребування нових доказів, у випадку, коли учасник справи обґрунтував неможливість заявлення відповідного клопотання в межах підготовчого провадження; 5) якщо суд визнає потрібним, щоб сторона, яка подала заяву про розгляд справи за її відсутності, дала особисті пояснення.

Згідно положень ч.1 ст.179 КАС України, для виконання завдання підготовчого провадження в кожній судовій справі, яка розглядається за правилами загального позовного провадження, проводиться підготовче засідання.

Відповідно до ч.ч.1,2 ст.173 КАС України, підготовку справи до судового розгляду здійснює суддя адміністративного суду, який відкрив провадження в адміністративній справі.

Завданням підготовчого провадження є: 1) остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу; 2) з'ясування заперечень проти позовних вимог; 3) визначення обставин справи, які підлягають встановленню, та зібрання відповідних доказів; 4) вирішення відводів; 5) визначення порядку розгляду справи; 6) вчинення інших дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті.

Частиною 2 ст.180 КАС України визначено перелік питань, які з'ясовуються на стадії підготовчого засідання.

У свою чергу, згідно ч.1 та п.3 ч.2 ст.181 КАС України, підготовче засідання проводиться за правилами, встановленими гл.6 р.II цього Кодексу, з урахуванням особливостей підготовчого засідання, встановлених цією главою. Суд відкладає підготовче засідання в межах визначеного цим Кодексом строку підготовчого провадження у випадках: коли питання, визначені частиною другою ст.180 цього Кодексу, не можуть бути розглянуті у даному підготовчому засіданні.

При цьому, відповідно до ч. 1 ст. 167 КАС України, будь-яка письмова заява, клопотання, заперечення повинні містити: 1) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) особи, яка подає заяву чи клопотання або заперечення проти них, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України; 2) найменування суду, до якого вона подається; 3) номер справи, прізвище та ініціали судді (суддів), якщо заява (клопотання, заперечення) подається після постановлення ухвали про відкриття провадження у справі; 4) зміст питання, яке має бути розглянуто судом, та прохання заявника; 5) підстави заяви (клопотання, заперечення); 6) перелік документів та інших доказів (за наявності), що додаються до заяви (клопотання, заперечення); 7) інші відомості, які вимагаються цим Кодексом.

Ст. 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» визначено, що воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Ст.9 Закону встановлено, що в умовах воєнного стану Президент України та Верховна Рада України діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією та законами України. КМУ, інші органи державної влади, військове командування, військові адміністрації, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування здійснюють повноваження, надані їм Конституцією України, цим та іншими законами України.

Згідно зі ст.12-2 Закону в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України. Повноваження судів, органів та установ системи правосуддя, передбачені Конституцією України, в умовах правового режиму воєнного стану не можуть бути обмежені.

Крім того, питання здійснення правосуддя в умовах воєнного стану регламентовано ст.26 Закону «Про правовий режим воєнного стану», відповідно до якої правосуддя на території, на якій введено воєнний стан, здійснюється лише судами. На цій території діють суди, створені відповідно до Конституції України (ч.1 ст.26).

Скорочення чи прискорення будь-яких форм судочинства забороняється (ч.2 ст.26).

Суд звертає увагу відповідача на те, що провадження у справі відкрито 24.01.2022, розгляд справи був призначений на 22.02.2022 та відкладений до 10.03.2022.

Аналіз вищевказаних норм законодавства свідчить про те, що суди в умовах воєнного стану здійснюють правосуддя, скорочення чи прискорення будь-яких форм судочинства забороняється.

Крім того, в умовах воєнного стану органи державної влади та місцевого самоврядування також здійснюють повноваження, надані їм Конституцією України, цим та іншими законами України.

Посилання відповідача у клопотанні про відкладення розгляду справи на введення воєнного стану в Україні суд відхиляє, оскільки представником відповідача не було вказано поважних причин неможливості самостійної участі в розгляді справи та участі в судовому засіданні в режимі відеоконференції.

Проте, з урахуванням поданої представником відповідача заяви та приписів ст. 3 Конституції України суд приходить до висновку про наявність підстав для відкладення розгляду справи.

За таких обставин, суд вважає за доцільне частково задовольнити клопотання представника ГУ ДПС у Донецькій області про відкладення розгляду справи.

Керуючись статями ст. ст. 205, 243, 248, КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

Клопотання представника ГУ ДПС у Донецькій області про відкладення розгляду справи задовольнити частково.

Відкласти підготовче судове засідання на 15.11.2022 о 11 годині 30 хвилин в приміщенні Дніпропетровського окружного адміністративного суду за адресою: 49089, м. Дніпро, вул. Академіка Янгеля, буд. 4.

Явка учасників справи (їх представників) в судове засідання не є обов'язковою.

Роз'яснити учасникам справи, що заяви, клопотання, докази тощо можуть бути подані засобами електронного зв'язку на електронну пошту суду (е-mail: inbox@adm.dn.court.gov.ua) або через підсистему ЄСІТС “Електронний суд”.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею і оскарженню не підлягає.

Суддя І.В. Шинкарьова