Постанова від 03.08.2010 по справі 2а-3297/10/2370

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

№ 2а-3297/10/2370

03.08.2010 р. м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Гайдаш В.А.,

при секретарі - Зубалію В.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в м. Умань Черкаської області до фізичної особи -підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків,-

ВСТАНОВИВ:

Управління Пенсійного фонду України в м. Умань Черкаської області звернулося до суду з адміністративним позовом до фізичної особи -підприємця ОСОБА_1, в якому просить стягнути з фізичної особи -підприємця ОСОБА_1 заборгованість зі сплати страхових внесків у сумі 3117 грн. 48 коп. за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на порушення відповідачем як платником страхових внесків, вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003р. №1058-ІV (далі -Закон №1058-ІV) та Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління ПФУ від 19.12.2003р. за №21-1, зареєстрованої Міністерством юстиції України від 16.01.2004р. № 64/8663 (далі - Інструкції), щодо своєчасної сплати страхових внесків, у зв'язку з чим за відповідачем рахується заборгованість на суму 3117 грн. 48 коп.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, зазначивши у позовній заяві клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Представник відповідача до зали судового засідання не з'явився, заперечення на позов не надавав, явку своїх представників на судовий розгляд справи не забезпечив, хоча про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.

Виходячи з положень ч.2 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає, що неприбуття в судове засідання без поважних причин представника сторони або третьої особи, неповідомлення ними про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи.

Розглянувши поданий адміністративний позов та додані до нього матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 зареєстрована, як суб'єкт підприємницької діяльності у виконавчому комітеті Уманської міської ради 22.12.2003р. згідно свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи -підприємця серії НОМЕР_2, є платником страхових внесків і перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України м. Умань Черкаської області.

Згідно поданого ФОП ОСОБА_1 розрахунку сум страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за 2009 рік. в якому страхувальник самостійно проставляє нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, зазначена сума страхових внесків складає 3117 грн. 48 коп., які відповідачем не сплачені.

У зв'язку з наявністю у ФОП ОСОБА_1 заборгованості перед управлінням Пенсійного фонду України в м. Умань Черкаської області, позивач правомірно звернувся до суду про стягнення з відповідача боргу на загальну суму 3117 грн. 48 коп. відповідно до ст. 23, абз. 8 ч.3 ст. 106 Закону № 1058-IV.

Причиною виникнення спору стало порушення відповідачем законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

З огляду на зазначені обставини та з врахуванням наявних в матеріалах справи доказів, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову з огляду на наступне.

Конституційною нормою (ст. 67) зобов'язано страхувальників здійснювати сплату страхових внесків в порядку, розмірах та у строки, передбачені законом.

Спеціальним законом, який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, є Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі за текстом -«Закон № 1058-IV).

Частиною першою статті першої Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування»від 26.06.97р. № 400/97-ВР (надалі за текстом -«Закон № 400/97-ВР») визначено, що платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи -суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.

Збір на обов'язкове державне пенсійне страхування платники збору сплачують до Пенсійного фонду України в порядку визначеному законодавством України (ст.3 Закону України № 400/97-ВР).

Законом України № 1058-ІV ( ст.1) передбачено, що страхувальники - це роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону сплачують страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Відповідно до вказаної статті страхові внески -це кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону. Частинами 3 та 4 цієї статті встановлено, що страхувальники набувають статусу платників страхових внесків із дня їх реєстрації у територіальному органі Пенсійного фонду, а особи, визначені частиною першою статті 12 цього Закону, - з дня набрання чинності договором про їх добровільну участь; платникам страхових внесків у десятиденний термін після їх реєстрації видається повідомлення про реєстрацію платника страхових внесків за формою, встановленою управлінням Пенсійного фонду.

У відповідності до п.п 4 п. 2 ст. 17 Закону № 1058 страхувальник зобов'язаний подавати звітність територіальним органам Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими, Пенсійним фондом України. П.п. 11.12 п. 11 Інструкції передбачено, що платники надають органу Пенсійного фонду за місцем проживання розрахунки сум страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за звітний рік до 01 квітня наступного за звітним року за формою згідно з Додатком 25 до Інструкції.

Згідно ст.106 ч. 2 Закону № 1058-IV, суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.

Як вбачається з наведених норм та підтверджується матеріалами справи, за відповідачем як платником страхових внесків до Пенсійного фонду України, станом на день розгляду спору обліковується заборгованість у сумі 3117 грн. 48 коп., яка відповідачем не сплачена.

Беручи до уваги те, що суму боргу до Пенсійного фонду України у розмірі 3117 грн. 48 коп. відповідачем у встановлені законодавством строки не сплачено, доказів погашення відповідачем зазначеної заборгованості станом на день розгляду спору не надано, тому суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) згідно ч. 4 ст. 94 КАС України стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись ст.ст. 9, 69-71, 94, , ч.2 ст. 128, ст.ст. 158-159, 161-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з фізичної особи -підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь управління Пенсійного фонду України в м. Умань Черкаської області (20300, Черкаська область, м. Умань, вул. Тельмана, 4, код 21366586) заборгованість у сумі 3117 (три тисячі сто сімнадцять) гривень 48 коп.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд у строки та порядку передбачені ст. 186 КАС України.

Суддя В.А. Гайдаш