Постанова від 30.07.2010 по справі 2а-2910/10/2370

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

№ 2а-2910/10/2370

30.07.2010 р. м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Мишенка В.В.,

при секретарі Гришанові Д.Є.,

за участю: директора селянського фермерського господарства Бойка О.Л. -на підставі прав за посадою, представника відповідача Голуба С.В. - за довіреністю, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом селянського фермерського господарства Бойка Олега Леонідовича до Звенигородського ВРЕР ДАІ при УДАІ ГУМВС України в Черкаській області про визнання дій відповідача не законними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Звернувшись до суду селянське фермерське господарство Бойка Олега Леонідовича просить визнати протиправними дії Звернигородського ВРЕР ДАІ при УДАІ ГУМВС України в Черкаській області по анулюванню реєстрації п'яти автобусів марки «Кароса»з наступними державними номерними знаками: СА 9740 АС, СА 9707 АС, СА 9704 АС, СА 2193 АВ та 06364 МЕ та поновити державну реєстрацію автобусів марки «Кароса»з наступними державними номерними знаками: СА 9740 АС, СА 9707 АС, СА 9704 АС, СА 2193 АВ та 06364 МЕ.

Свої вимоги представник позивача обґрунтовує тим, що в 2005 році позивач придбав у товариства з обмеженою відповідальністю «Друга транспортна компанія»п'ять автобусів марки «Кароса», протягом 2005 року вказані автобуси були зареєстровані та поставлені на облік в РЕГ ДАІ-5 міського відділення ДАІ при ВДАІ УМВС України в Черкаській області, при цьому, вказаним автобусам були присвоєні наступні державні номерні знаки: СА 9704 АС, СА 9707 АС, СА 9704 АС, СА 2193 АВ та 06364 МЕ.

26.07.2007 року відповідачем відповідно до вказівки ВДАІ УМВС України в Черкаській області № 13/14-2655 від 25.07.2007 року була проведена ануляція державної реєстрації вказаних автобусів, з підстав того, що перевіркою підстав реєстрації вказаних автобусів було встановлено порушення митного законодавства, а саме у відповідача відсутня інформація про їх митне оформлення.

Позивач вважає протиправним рішення відповідача про ануляцію державної реєстрації автобусів марки «Кароса»державні номерні знаки: СА 9740 АС, СА 9707 АС, СА 9704 АС, СА 2193 АВ та 06364 МЕ, так як, на його думку,

по - перше: наказ МВС України «Про затвердження Інструкції про проведення державної реєстрації, перереєстрації та обліку транспортних засобів, оформлення і видачі реєстраційних документів, номерних знаків на них та здійснення перевірок реєстраційно-екзаменаційних підрозділів Державтоінспекції МВС України» № 335 від 10.04.2001 року, на підставі якого проведена ануляція державної реєстрації вказаних автобусів, не є чинним, так як його державна реєстрація скасована 02.03.2006 року;

по - друге: в постанові Кабінету Міністрів України «Про затвердження Правил державної реєстрації та обліку транспортних засобів»№ 1388 від 07.09.1998 року визначено, що за наявності підстав проводиться скасування реєстрації транспортного засобу, а не його ануляція;

по - третє: вказані автобуси були придбані позивачем в ТОВ «Друга транспортна компанія», яка в свою чергу придбала їх в ТОВ «Вертикаль»і які в період з 1988 року по 1998 рік були ввезені державним підприємством «Мотоков»(Чехословакія) та відповідно не можуть бути включені до інформаційних систем митниці, так як на момент ввезення вказаних автобусів із-за кордону була відсутня вказана інформаційна система митниці.

В судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги в повному обсязі та просив суд задовольнити позовні вимоги повністю.

Представник відповідача позов не визнав та просив суд відмовити в задоволенні позову повністю, при цьому надав суду письмові заперечення на позовну заяву, які мотивував тим, що на виконання вказівки Департаменту ДАІ МВС України № 147 від 23.11.2005 року відділом ДАІ УМВС України в Черкаській області було організовано вибірки автомобілів та автобусів іноземних марок, що згідно з наявними документами, збиралися на заводах України, та проведено перевірки виявлених транспортних засобів по базі даних «Митний документ», за результатами вказаної перевірки було встановлено, що вузли та агрегати автобусів: KAROZA LC 736, номер шасі 182150, д.н. 06364 МЕ; KAROZA LT 133, номер шасі TMKLT 13305M000001, д.н. СА 2193 АВ; KAROZA LC 736, номер шасі 221001, д.н СА 9740 АС; KAROZA OAZA HD 12, номер шасі HD 12122617, д.н. СА 9704 АС; KAROZA OAZA HD 12, номер шасі HD 12121785, д.н. СА 9707 АС, які були зареєстровані Звенигородським ВРЕР ДАІ на підставі актів прийому-передачі, виданих ТОВ «Друга транспортна компанія», у базі даних «Митний документ»не значаться, інформація про їх митне оформлення відсутня.

В зв'язку з чим, 28.07.2007 року, у відповідності до п. 8 та п. 32 Правил державної реєстрації та обліку транспортних засобів затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1388 від 07.09.1998 року, було проведено анулювання реєстрації вищевказаних автобусів KAROZA.

Вислухавши доводи представника позивача, представника відповідача та дослідивши матеріали справи судом встановлено наступне.

В 2005 році позивач придбав у власність у товариства «Друга транспортна компанія»п'ять автобусів «Кароса»з наступними номерами шасі; № 182150, № TMKLT 13305M000001, № 221001, № HD 12122617та № HD 12121785, що підтверджується актом приймання-передачі транспортного засобу серії МВЧ № 312667 від 20.10.2005 року.

В подальшому, протягом 2005 року, вказані автобуси були зареєстровані та поставлені на облік в РЕГ ДАІ 5-го міського відділення ДАІ при ВДАІ УМВС України в Черкаській області, а також вказаним автобусам були присвоєні державні номерні знаки 06364 МЕ, СА 2193 АВ, СА 9740 АС, СА 9704 АС та СА 9707 АС, відповідно. Вказане підтверджується копією облікової картки приватного ТЗ д.н. СА 9740 АС, копією облікової картки приватного ТЗ д.н. СА 9707 АС, копією облікової картки приватного ТЗ д.н. СА 2193 АВ, копією облікової картки приватного ТЗ д.н. СА 9704 АС та копією свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу д.н. 06364 МЕ.

При здійсненні зазначених дій з боку позивача не було жодних порушень чинного законодавства, та відповідних положень щодо реєстрації транспортних засобів.

Рішенням Звенигородського ВРЕВ ДАІ при УДАІ ГУМВС України в Черкаській області від 28.07.2007 року було анулювано реєстрацію наступних автобусів KAROZA LC 736, номер шасі 182150, д.н. 06364 МЕ; KAROZA LT 133, номер шасі TMKLT 13305M000001, д.н. СА 2193 АВ; KAROZA LC 736, номер шасі 221001, д.н СА 9740 АС; KAROZA OAZA HD 12, номер шасі HD 12122617, д.н. СА 9704 АС; KAROZA OAZA HD 12, номер шасі HD 12121785, д.н. СА 9707 АС, що підтверджується повідомленням № 306 від 28.07.2007 року за підписом заступника начальника 5 МВ ДАІ при ВДАІ УМВСУкраїни в Черкаській області Ткаченка В.М.

Дане рішення було прийнято на підставі вказівки ВДАІ УМВС України в Черкаській області № 13/14-2655 від 25.07.2007 року, в якій вимагалось провести повторну вибірку автобусів марки KAROZA, які реєструвалися в РЕГ (відділеннях) на підставі документів, виданих ТОВ «Друга транспортна компанія», по вказаним автобусам, які перебувають на обліку, організувати додаткову перевірку з використанням АІС «Митний документ». За результатами перевірок, у відповідності до наказу МВС України «Про затвердження Інструкції про проведення державної реєстрації, перереєстрації та обліку транспортних засобів, оформлення і видачі реєстраційних документів, номерних знаків на них та здійснення перевірок реєстраційно-екзаменаційних підрозділів Державтоінспекції МВС України» № 335 від 10.04.2001 року та п. 8 Правил державної реєстрації…, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 7 вересня 1998 року № 1388, анулювати реєстрацію та направити відповідні матеріали до УБОЗ УМВС України в Черкаській області для прийняття рішень згідно чинного законодавства.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. А згідно ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Посилання відповідача, під час анулювання реєстрації вказаних автобусів, на наказ МВС України «Про затвердження Інструкції про проведення державної реєстрації, перереєстрації та обліку транспортних засобів, оформлення і видачі реєстраційних документів, номерних знаків на них та здійснення перевірок реєстраційно-екзаменаційних підрозділів Державтоінспекції МВС України» № 335 від 10.04.2001 року являється помилковим, в зв'язку з тим, що відповідно до висновку Міністерства юстиції України № 2/60 від 30.01.2006 року «Про скасування рішення про державну реєстрацію нормативно-правового акта»рішення про державну реєстрацію вказаного нормативно-правового акта скасоване, в зв'язку з чим його 02.03.2006 року виключено з державного реєстру нормативно-правових актів. Таким чином, відповідачем 28.07.2007 року було прийнято рішення про ануляцію державної реєстрації автобусів KAROZA LC 736, номер шасі 182150, д.н. 06364 МЕ; KAROZA LT 133, номер шасі TMKLT 13305M000001, д.н. СА 2193 АВ; KAROZA LC 736, номер шасі 221001, д.н СА 9740 АС; KAROZA OAZA HD 12, номер шасі HD 12122617, д.н. СА 9704 АС; KAROZA OAZA HD 12, номер шасі HD 12121785, д.н. СА 9707 АС на підставі нормативно-правого акту, державна реєстрації якого скасована.

Процедуру державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів встановлено Порядком державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1388 від 07.09.1998 року.

Пунктом 3 Порядку визначено, що державна реєстрація транспортних засобів проводиться підрозділами Державтоінспекції.

Відповідно до п. 40 цього Порядку, у разі виявлення транспортних засобів, зареєстрованих (перереєстрованих), знятих з обліку в підрозділах Державтоінспекції, у тому числі тимчасово, за фіктивними чи підробленими документами працівники підрозділів Державтоінспекції оформляють в установленому порядку необхідні документи, скасовують державну реєстрацію (перереєстрацію), зняття з обліку транспортних засобів і передають усі відповідні документи та за наявності транспортні засоби до органів внутрішніх справ для подальшого проведення перевірки.

Згідно п. 41 цього Порядку у разі виявлення транспортного засобу, зареєстрованого в підрозділі ДАІ, у тому числі тимчасово, за фіктивними чи підробленими документами або такого, що розшукується правоохоронними органами України в зв'язку з угоном чи крадіжкою, працівники підрозділу ДАІ в установленому порядку оформляють відповідні документи, знімають незаконно зареєстрований транспортний засіб з обліку з внесенням відмітки про це до свідоцтва про реєстрацію та вилученням номерних знаків і передають усі матеріали до відповідних органів внутрішніх справ для подальшого проведення розслідування. Такий транспортний засіб поміщається на майданчику для затриманого транспорту. Якщо виявлено підроблення митних документів, їх ксерокопії з відповідним поясненням надсилаються до митного органу, у зоні діяльності якого постійно або тимчасово проживає особа, за якою було зареєстровано транспортний засіб.

Таким чином, вказаним нормативно-правовим актом за наявності законних підстав передбачена процедура скасування державної реєстрації транспортного засобу, а не ануляцію державної реєстрації транспортного засобу.

Також, твердження відповідача про те, що рішення про ануляцію державної реєстрації автобусів KAROZA LC 736, номер шасі 182150, д.н. 06364 МЕ; KAROZA LT 133, номер шасі TMKLT 13305M000001, д.н. СА 2193 АВ; KAROZA LC 736, номер шасі 221001, д.н СА 9740 АС; KAROZA OAZA HD 12, номер шасі HD 12122617, д.н. СА 9704 АС; KAROZA OAZA HD 12, номер шасі HD 12121785, д.н. СА 9707 АС прийнято відповідачем в зв'язку з тим, що з регіональної митниці надійшла відповідь про те, що митне оформлення агрегатів вищевказаних автобусів марки KAROZA не проводилось, суд розцінює критично виходячи з наступного. Вказані автобуси були придбані позивачем в ТОВ «Друга транспортна компанія», яка в свою чергу придбала їх в ТОВ «Вертикаль»і які в період з 1988 року по 1998 рік були ввезені державним підприємством «Мотоков»(Чехословакія), та відповідно не можуть бути включені до інформаційних систем митниці, так як на момент ввезення вказаних автобусів із-за кордону була відсутня вказана інформаційна система митниці, що було встановлено судом під час розгляду справи і не заперечувалось представником відповідача.

Що також підтверджується, листом заступника начальника Департаменту ДАІ МВС України Дерев'янка В.М., відповідно до якого, ТОВ «Друга транспортна компанія»займається збиранням автобусів «Кароса»з капітально відремонтованих комплектуючих та запчастин. Усі роботи, пов'язані із збиранням цих автобусів, виконуються на підставі ТУ У30001286.001-2000, узгоджених ДержавтотрансНДІпроект, Держстандартом України та ДНДЦ БДР ДДПСММ МВС України (свідоцтво № 2243, терміном до 05.05.2006 року). Первинна реєстрація зазначених автобусів здійснюється на підставі акту приймання-передачі транспортного засобу, виданого ТОВ «Друга транспортна компанія»та копії свідоцтва ДНДЦ БДР ДДПСММ МВС України. Інші документи (окрім заяви власника та довідки експерта) при цьому не витребовуються.

Крім того, твердження представника відповідача про те, що рішення про проведення ануляції державної реєстрації автобусів KAROZA LC 736, номер шасі 182150, д.н. 06364 МЕ; KAROZA LT 133, номер шасі TMKLT 13305M000001, д.н. СА 2193 АВ; KAROZA LC 736, номер шасі 221001, д.н СА 9740 АС; KAROZA OAZA HD 12, номер шасі HD 12122617, д.н. СА 9704 АС; KAROZA OAZA HD 12, номер шасі HD 12121785, д.н. СА 9707 АС було прийнято відповідно до наказу МВС України «Про недоліки в діяльності підрозділів ДАІ щодо контролю за дотриманням безпеки пасажирських перевезень»№ 1041 о/с від 31.07.2007 року суд розцінює критично, так як ануляція державної реєстрації вказаних автобусів була проведена 28.07.2007 року, а зазначений наказ був прийняти лише 31.07.2007 року.

Відповідачем в обґрунтування законності свого рішення не було надано суду жодного доказу, який би свідчив про незаконність реєстрації наступних автобусів KAROZA LC 736, номер шасі 182150, д.н. 06364 МЕ; KAROZA LT 133, номер шасі TMKLT 13305M000001, д.н. СА 2193 АВ; KAROZA LC 736, номер шасі 221001, д.н СА 9740 АС; KAROZA OAZA HD 12, номер шасі HD 12122617, д.н. СА 9704 АС; KAROZA OAZA HD 12, номер шасі HD 12121785, д.н. СА 9707 АС та законності проведення ануляції їх державної реєстрації.

Таким чином суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є законними та обґрунтованими, та такими що підлягають задоволенню в повному обсязі.

З урахуванням положень ст. 162 КАС України, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень і про скасування рішення, а також зобов'язання відповідача вчинити певні дії.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст. 71, 163-167, 254 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов селянського фермерського господарства Бойка Олега Леонідовича до Звенигородського ВРЕР ДАІ при УДАІ ГУМВС України в Черкаській області про визнання дій відповідача не законними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Звенигородського ВРЕР ДАІ при УДАІ ГУМВС України в Черкаській області по анулюванню реєстрації п'яти автобусів «Кароса»з відповідними державними номерними знаками: СА 9740 АС, СА 9707 АС, СА 9704 АС, СА 2193 АВ та 06364 МЕ.

Поновити державну реєстрацію автобусів марки «Кароса»з наступними державними номерними знаками: СА 9740 АС, СА 9707 АС, СА 9704 АС, СА 2193 АВ та 06364 МЕ.

Стягнути з Державного бюджету України на користь селянського фермерського господарства Бойка Олега Леонідовича 3 грн. 40 коп. понесених ним судових витрат.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду в порядку ст. 186 КАС України.

Суддя В.В. Мишенко