Справа № 2а-7495/09/1570
27 липня 2010 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Катаєвої Е.В.
секретаря Юзефович Ю.А.
розглянувши в відкритому судовому засіданні в місті Одесі справу за адміністративним позовом Першого заступника прокурора Приморського району міста Одеси в інтересах держави в особі Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в особі територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Одеській області до Приватного підприємства „Вірадан Транс Україна” про стягнення фінансових санкцій в сумі 1700 гривень,
До суду звернувся Перший заступник прокурора Приморського району міста Одеси в інтересах держави в особі Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в особі територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Одеській області (далі Інспекція) до Приватного підприємства „Вірадан Транс Україна” (далі ПП „Вірадан Транс Україна”), в якому зазначив, що у відповідності до акту перевірки №000808 від 04.04.2008 року на посту ДАІ у м.Іллічівську, працівниками інспекції був перевірений транспортний засіб під керуванням водія ОСОБА_1, який здійснював перевізку для ПП „Вірадан Транс Україна” та встановлено що відповідач надав послуги з перевезень вантажів без оформлення ліцензійної картки, без оформлення дорожнього листа, був відсутній штамп медичного огляду, чим відповідачем було порушено ст. 48 ЗУ „Про автомобільний транспорт”. Відповідачем проігноровано пропозицію інспекції щодо прибуття для участі у розгляді справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт за актом від 04.04.2008 року, у зв'язку з чим розгляд справи відбувся за відсутністю останнього. 16.04.2008 року винесено постанову про застосування до ПП „Вірадан Транс Україна” фінансових санкцій у розмірі 1700 грн. за порушення ч.1 абз. 3 ст. 60 Закону України „Про автомобільний транспорт”. Відповідачу направлено копію постанови від 16.04.2008 року замовленим листом з повідомленням, однак, відповідач не сплатив накладені на нього фінансові санкції, у зв'язку з чим позивач просить стягнути з відповідача фінансові санкції у розмірі 1700 грн.
Представник Прокуратури у судовому засіданні підтримала позовні вимоги повному обсязі, з підстав, зазначених у позовній заяві та зазначила, що станом на день розгляду справи відповідач не сплатив штрафні санкції у добровільному порядку.
Представник Інспекцій до судового засідання не з'явився, був повідомлений про час та день слухання справи, надав до суду заяву з проханням слухати справу у його відсутність.
Відповідач до судового засідання не з'явився, причини не явки суду не повідомив, був повідомлений про час та день слухання справи належним чином та своєчасно через засоби масової інформації (оголошення у газеті „Чорноморські новини” №76-77 (21117-21118) від 10.07.2010 року). Суд визнав неявку відповідача неповажною, вважав можливим розгляд справи за його відсутності.
Вислухавши пояснення представника Прокуратури, вивчивши та проаналізувавши надані докази, суд встановив, що відносно відповідача 04.04.2008 року був складений акт №000808 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, яким було встановлено надання відповідачем послуги з перевезень вантажів без оформлення ліцензійної картки, без оформлення дорожнього листа, з відсутністю відмітки медичного огляду, що є порушенням ст.48, ч. 1 абз. 3 ст. 60 Закону України „Про автомобільний транспорт” (а.с.7).
Листом від 07.04.2008 року відповідач був запрошений на розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт на 16.04.2008 року до Інспекції за адресою: м. Одеса, вул. Богдана Хмельницького,12. (а.с.8), проте відповідач не з'явився до інспекції на розгляд питання стосовно порушення законодавства про автомобільний транспорт.
Статтею ст.60 Закону України від 05.04.2001 року №2344-Ш „Про автомобільний транспорт” передбачена відповідальність за порушення законодавства про автомобільний транспорт” та визначено, що порядок стягнення у вигляді штрафу за порушення, викладені у цій статті, та порядок оскарження і опротестування постанови по справі про правопорушення визначає Кабінет Міністрів України.
Відповідно до абз. 3 ч.1 ст.60 „Про автомобільний транспорт” за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
На підставі Акту №000080 від 04.04.2008 року, начальником Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Одеській області 16 квітня 2008 року керуючись абз. 3 ч.1 ст.60 Закону України „Про автомобільний транспорт” винесена постанова про застосування фінансових санкцій, відповідно до якої до відповідача застосовані фінансові санкції у сумі 1700 грн. (а.с.6).
Кабінетом Міністрів України постановою від 08.11.2006 року №1567 затверджений Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті (далі Порядок), відповідно до п.п.26,27,29 якого справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб'єкта господарювання. Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб'єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням. У разі неявки уповноваженої особи суб'єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі. Копія постанови видається не пізніше трьох днів після її винесення уповноваженій особі суб'єкта господарювання під розписку чи надсилається рекомендованим листом із повідомленням.
Згідно п.28 Порядку фінансова санкція повинна бути перерахована суб'єктом господарювання на зазначений в постанові рахунок не пізніше ніж протягом 15 днів саме після отримання ним копії постанови про застосування фінансових санкцій, тобто обов'язок оплати фінансової санкції та її строк виникає у суб'єктом господарювання після отримання постанови у разі її не оскарження.
Судом достовірно встановлено, що відповідач отримав від Інспекції запрошення на розгляд справи та постанову про застосування до нього фінансових санкцій, про що свідчать наявні у матеріалах справи копії запрошення на розгляд адміністративної справи та постанова, які були відправлені рекомендованим листом з повідомленням, та отримані відповідачем (а.с.14-15). Відповідач не оскаржував постанову відносно нього від 16 квітня 2008 року, проте не перерахував штрафні санкції у добровільному порядку.
З урахуванням встановлених у судовому засіданні фактів, суд вважає, що позивач довів суду ті обставини, на які посилався в обґрунтування позовних вимог і вони підлягають задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 2, 7, 8, 9, 11, 86, 159-164 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Першого заступника прокурора Приморського району міста Одеси в інтересах держави в особі Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в особі територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Одеській області до Приватного підприємства „Вірадан Транс Україна” про стягнення фінансових санкцій в сумі 1700 гривень - задовольнити.
Стягнути Приватного підприємства „Вірадан Транс Україна” на користь держави штрафні санкції в розмірі 1700 гривень на розрахунковий рахунок 31117106700002, м. Одеса, банк: ГУДКУ в Одеській області, МФО 828011,одержувач: ГУДКУ в Одеській області, код 23213460, код платежу: 21081100.
Постанову може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання до Одеського окружного адміністративного суду заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення постанови, а також подання апеляційної скарги до Одеського окружного адміністративного суду протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя
Стягнути Приватного підприємства „Вірадан Транс Україна” на користь держави штрафні санкції в розмірі 1700 гривень на розрахунковий рахунок 31117106700002, м. Одеса, банк: ГУДКУ в Одеській області, МФО 828011,одержувач: ГУДКУ в Одеській області, код 23213460, код платежу: 21081100.
30 липня 2010 року