Миколаївський окружний адміністративний суд
вул. Заводська, 11, м. Миколаїв, 54055
м. Миколаїв.
05.08.2010 р. (12:20) Справа № 2а - 7231/09/1470
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Желєзного І.В. при секретарі судового засідання Янєві Ю.К. розглянувши адміністративну справу
за участю представників: від позивача -Чамара Л.В.; від відповідача -Черби А.М.,
за позовомКомунальне підприємство Госпрозрахункова дільниця механізації будівництва, вул. 2 Слобідська, 140,Миколаїв,54000
доДПІ у Заводському районі м. Миколаєва, вул. Г.Петрової, 2-А, м. Миколаїв, 54029
Албова В.Г. Старшого держподатревізор-інспектор, посадова особа ДПІ в Заводському районі м. Миколаєва, вул. Г.Петрової, 2-а, м. Миколаїв, 54029
Лопушанська С.В. Головний держподатревізор-інспектор С.В.ДПІ в Заводському районі м. Миколаєва, вул. Г.Петрової, 2-а, м. Миколаїв, 54029
Детюк О.М. Старший держподатревізор-інспектор С.В. ДПІ в Заводському районі м. Миколаєва, вул. Г.Петрової, 2-а, м. Миколаїв, 54029
провизнання протиправними дії, скасування вимогу від 01.12.2009 р. №2/711,
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідачів про визнання неправомірними дій посадових осіб ДПІ у Заводському районі по донарахуванню пені на суму податку з доходів з фізичних осіб, визнання протиправною та скасування другої податкової вимоги ДПІ у Заводському районі від 01.12.2009р. № 2/711.
На обгрунтування вимог позивач вказав, що Державною податковою інспекцією в Заводському районі м.Миколаєва було проведено планову документальну перевірку фінансово - господарської діяльності з питань дотримання позивачем вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.06 по 31.03.09 року, про що було складено акт №3353/23-600/03331466 від 04.09.09 року (надалі по тексту -Акт перевірки). В Акті перевірки посадовими особами ДПІ Албовою В.Г., Лопушанською С.В. та Детюк О.М було визначено розмір пені з податку з доходів фізичних осіб в сумі 2061,67грн., в тому числі 417,63 грн. з причини визначення помилок в обчислені податку і 1644,04 грн. за порушення строків сплати податку. У зв'язку з не сплатою пені ДПІ прийнято та направлено позивачу другу податкову вимогу від 01.12.2009р. за №2/711 щодо сплати пені, нарахованої на суму податку з доходів фізичних осіб, в сумі 2061,67грн.. Позивач не погоджується з фактом донарахування пені в сумі 2061,67грн та вважає дії посадових осіб ДПІ протиправними, оскільки, на думку позивача, Законом України від 22.05.2003р. №889-ГУ «Про податок з доходів фізичних осіб»(надалі по тексту -Закон №889) не передбачено нарахування пені.
Вважаючи дії відповідачі неправомірними представник позивача просив про задоволення позову.
Відповідач - ДПІ в Заводському районі м.Миколаєва позов не визнав, зазначивши про відповідність висновків перевірки Комунального підприємства Госпрозрахункова дільниця механізації будівництва з питань дотримання вимог податкового законодавства, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2006 по 31.03.2009 фактичним обставинам справи та правомірність нарахування пені та направлення податкових вимог позивачеві.
Відповідачі Албова В.Г., Лопушанська С.В., Детюк О.М. в судове засідання не з'явилися та не надали заперечення проти позову. З врахуванням того, що в матеріалах справи достатньо даних про права і обов'язки сторін та немає необхідності в особистих поясненнях відповідачів Албової В.Г., Лопушанської С.В., Детюк О.М., судом прийнято рішення про розгляд справи в відсутності вказаних осіб.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні в них фактичні дані, суд приходить до висновку про безпідставність заявлених вимог, виходячи з наступного.
В судовому засіданні встановлено, що 04.09.2009 фахівцями ДПІ у Заводському районі м. Миколаєва проведено планову виїзну перевірку Комунального підприємства Госпрозрахункова дільниця механізації будівництва з питань дотримання вимог податкового законодавства, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2006 по 31.03.2009.
За наслідками перевірки складено акт про результати планової виїзної перевірки Комунального підприємства Госпрозрахункова дільниця механізації будівництва з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства від 04.09.2000 №3353/23-600/03331466 (надалі по тексту Акт перевірки).
На підставі Акта перевірки 17.09.2009 контролюючим органом прийнято податкове повідомлення-рішення №0004731702/0, яким позивачеві визначено податкове зобов'язання з податку з доходів фізичних осіб у сумі 5810,76 грн., у тому числі основний платіж - 1936,92 грн., штрафні (фінансові) санкції - 3873,84 грн.
Станом на 05.10.2009 на картці особового рахунку скаржника за платежем "Податок з доходів найманих працівників" рахується податковий борг у сумі 2061,67грн., у тому числі за основним платежем - 0грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 0грн., за пенею - 2061,67грн.. На виконання приписів ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000 №2181-III ДПІ у Заводському районі м. Миколаєва правомірно направлено на адресу Комунального підприємства Госпрозрахункова дільниця механізації будівництва: першу податкову вимогу від 07.10.2009 №1/622 на суму 2061,67грн. та другу податкову вимогу від 01.12.2009.
Зазначені правовідношення врегульовані Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000 № 2181-III (далі по тексту - Закон №2181) та Законом України «Про податок з доходів фізичних осіб»від 22.05.2003 №889-IV (далі по тексту - Закон №889).
Так, Закон України №2181 встановлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до таких платників податків контролюючими органами.
Пунктом 1.4 Закону №2181 визначено, що пеня - це плата у вигляді процентів, нарахованих на суму податкового боргу (без урахування пені), що справляється з платника податків у зв'язку з несвоєчасним погашенням податкового зобов'язання.
Відповідно до п.1.2 Закону №2181 податкове зобов'язання -зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом. Податкове зобов'язання платник визначає самостійно (п. 4.1.1 Закону №2181).
Згідно п.п. 16.1.1. Закону № 2181 після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. За пп.16.1.2. Закону №2181 нарахування пені розпочинається: при самостійному нарахуванні суми податкового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного цим Законом; при нарахуванні суми податкового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні згідно з нормами цього Закону.
Статтею 17 (п.17.1) Закону №889 встановлено, що особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з доходів у вигляді заробітної плати, є працедавець, який виплачує такі доходи на користь платника податку.
Таким чином, контролюючим органом за результатами проведеної перевірки правомірно нарахована пеня за узгодженими податковим зобов'язанням.
Доводи позивача, який не оспорює правильність розрахунку пені в сумі 2061,67грн., про безпідставність її нарахування в цілому, оскільки податок з фізичних осіб, на думку позивача, не є податковим зобов'язанням позивача, який не є безпосереднім платником вказаного податку в розумінні Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», а Законом України «Про податок з доходу фізичних осіб»не передбачено нарахування пені, були предметом судового дослідження та визнані судом безпідставними.
Так, ст.1 Закону №2181 визначено, що податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.
Податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Пеня - плата у вигляді процентів, нарахованих на суму податкового боргу (без урахування пені), що справляється з платника податків у зв'язку з несвоєчасним погашенням податкового зобов'язання.
Відповідно до ст.17 (п.17.1, 17.2) Закону №889 особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з доходів у вигляді заробітної плати, є працедавець, який виплачує такі доходи на користь платника податку. Особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з інших доходів є - для оподаткування доходів з джерелом їх походження з України -податковий агент.
Згідно зі ст.1 (п.1.15) Закону №889 податковий агент -це юридична особа або фізична особа, які зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок з доходів фізичних осіб від імені та за рахунок платника податку, вести податковий облік та подавати податкову звітність податковим органам відповідно до закону, а також нести відповідальність за порушення норм цього Закону.
Статтею 19 (п.19.1) Закону №889 визначено, що платники податку зобов'язані, в тому числі вести облік доходів і витрат (пп.а), своєчасно сплачувати узгоджені суми податкових зобов'язань, а також суми штрафних санкцій, нарахованих податковим органом, та пеню (пп.є).
Пунктом 19.2 ст.19 Закону №889 встановлено, що особи, які мають статус податкових агентів, зобов'язані: своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати до бюджету податок з доходу, який виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати та за її рахунок; надавати у строки, встановлені законом податкових розрахунок сум доходу, нарахованого на користь платників податку.
Доводи позивача, який вважає, що нарахування пені в сумі 2061,67 грн. з податку з доходів фізичних осіб та направлення податкової вимоги є порушенням норм чинного законодавства були предметом судового дослідження та визнані судом безпідставними.
Відповідно до п.20.2 ст.20 Закону №889 фінансово відповідальними за порушення норм цього Закону є платники податку та податкові агенти.
Згідно пп.20.3.2 п.20.3 ст.20 Закону №889 у разі коли податковий агент до або під час виплати доходу на користь платника податку не здійснює нарахування, утримання або сплату (перераххування) податку з доходів фізичних осіб, відповідальність за погашення суми податкового зобов'язання або податкового боргу, що виникає внаслідок таких дій, покладається на такого податкового агента.
Відповідно до пп.17.1.9 п.17.1 ст.17 та пп.16.1.2 п.16.1 Закону №2181, якщо платник податків здійснює грошові виплати без попереднього нарахування та сплати податку, збору (обов'язкового платежу), якщо відповідно до законодавства таку нарахування та сплата є обов'язковою передумовою такої виплати, таких платник сплачує штраф у подвійному розмірі від суми зобов'язання, а податковому агенту за несвоєчасне перерахування до бюджету податку з доходів фізичних осіб нараховується пеня.
Інструкцією про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами державної податкової служби, затвердженою наказом Державної податкової адміністрації України від 11.06.2003 №290, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.06.2003 за №522/7843, визначено: що пеня -це плата у вигляді процентів, нарахованих на суму податкового боргу (без урахування пені), що справляється з платника податків у зв'язку з несвоєчасним погашенням податкового зобов'язання (п.2.4); податкова декларація, розрахунок -документ, що подається платником податків до податкового органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та /або сплата податку, збору (п.2.8); узгоджене податкове зобов'язання: а) податкове зобов'язання, самостійно визначене платником по датків у податковій декларації (розрахунку), вважається узгодженим з дня подан ня такої податкової декларації; б) податкове зобов'язання платника податків, нараховане подат ковим органом, вважається узгодженим у день отримання платником податку податкового повідомлення (за винятком випадків, коли платник податків у встановлені Законом терміни розпочинає проце дуру апеляційного узгодження); в) податкове зобов'язання платника податків, нараховане подат ковим органом (у разі коли такий платник податків у встановлені Законом терміни розпочинає процедуру апеляційного узгодження), вважається узгодженим у день закінчення процедури адміністратив ного оскарження або у день прийняття судом рішення по суті, а у разі оскарження платником податків рішення суду в апеляційному порядку (за умови прийняття апеляційної скарги апеляційним судом до провадження) -у день прийняття відповідної постанови апеля ційним судом; г) податкове зобов'язання платника податків, нараховане подат ковим органом, вважається узгодженим з дня звернення платника податків до податкового органу з заявою про розстрочення (відстро чення) такого податкового зобов'язання; документом, що є підставою для здійснення нарахування пені у картці особового рахунку платника податків, є, зокрема, акт перевірки з питань правильності нарахування, своєчасності та повноти внесення до бюджету прибуткового податку з громадян (п.3.11).
Відповідно до п.п. 5.5 п. 5 Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій, затвердженого наказом ДПА України від 21.06.2001 №253, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06.07.2001 за №567/5758 суми узгоджених податкових зобов'язань переносяться з реєстру податкових повідомлень до карток особових рахунків платників податків в автоматичному режимі та нараховуються датою останнього дня граничного строку сплати.
Підпунктом 5.4 пункту 5 Порядку №253 визначено, що у разі звернення платника податків до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення податкового органу з дотриманням вимог Закону №2181 стосовно визначення процедури апеляційного узгодження та за умови надходження до податкового органу ухвали суду про порушення провадження у справі за позовом платника податків не пізніше настання граничного строку сплати, зазначеного в податковому повідомленні, структурний підрозділ, який склав таке податкове повідомлення, у день отримання ухвали вносить відповідні дані до реєстру податкових повідомлень. При цьому сума податкового зобов'язання виводиться з реєстру податкових повідомлень та обліковується в окремому реєстрі до закінчення процедури судового оскарження.
Таким чином, дії контролюючого органу щодо нарахування пені по узгодженому податковому зобов'язанню (податку з доходу з фізичних осіб), на думку суду, є правомірним.
Керуючись ст. ст. 11, 70, 71, 86, 159-163, 167, 254 КАС України, суд -
В задоволенні позову відмовити.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів в порядку ст. 186 КАС України.
Суддя І. В. Желєзний