Постанова від 22.04.2010 по справі 2а-3793/10/0570

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 квітня 2010 р. справа № 2а-3793/10/0570

час прийняття постанови: < година >

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Зеленова А. С.

при секретарі Беспалько Г.Г.

за участю

представника позивача ОСОБА_1,

представників відповідача Волобуєва А.В., Фольварчука Ф.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 до Костянтинівської об'єднаної державної податкової інспекції про визнання недійсним рішення про застосування суми штрафних санкцій від 10.02.2010 року №0000392344-3445 в частині застосування штрафної (фінансової) санкції у розмірі 5540,60грн.,

встановив:

Позивач, фізична особа-підприємць ОСОБА_4 , звернулася до суду з позовом до Костянтинівської об'єднаної державної податкової інспекції про визнання недійсним рішення про застосування суми штрафних санкцій від 10.02.2010 року №0000392344-3445 в частині застосування штрафної (фінансової) санкції у розмірі 5540,60грн.

В обґрунтування позову посилається на те, що за направленням Костянтинівської ОДПІ від 13.01.2010 р. № 34 та № 35 її фахівцями 28.01.2010 р. було проведено перевірку господарської одиниці - магазину за адресою АДРЕСА_1 яка використовується при здійсненні господарської діяльності з продажу товарів СГД ФО ПП ОСОБА_4 За наслідками проведення перевірки було складено акт перевірки від 29.01.2010р. № 0012/05/36/23/2720121369. Відповідно до висновків акту перевіркою встановлені порушення пунктів 2, 5, 12, 13 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі громадського харчування та послуг», а саме:

28.01.2010 р. о 15 год. 30 хв. при реалізації товарів на загальну суму 9 грн. 50 коп., у тому числі пива в пляшці не проведено розрахункову операцію із використанням РК та КОРО (не виписана розрахункова квитанція та не видана на руки покупцю);

28.01.2010 р. при проведенні розрахункових операцій не забезпечено відповідність наявних коштів сумі продажу по розрахунковим квитанціям з початку робочого дня (РК з початку робочого дня не виписувались);

здійснюється реалізації товарів не облікованих у встановленому порядку (на деякі товари при проведенні перевірки не надані накладні на придбання).

Акт перевірки та протокол із Позивачем не узгоджувався та був отриманий поштою. Поштою, нею отримано і рішення Костянтинівської ОДПІ про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 10.02.2010 р. № 0000392344-3445.За цим рішенням на підставі пункту 11 статті 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» та згідно п. 3 ст. 17, ст.ст. 21, 22 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі громадського харчування та послуг» Відповідачем до Позивача застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 5 880,60 грн. Вважає що зазначене рішення податкового органу прийнято із порушенням норм матеріального права з огляду на що є неправомірним та підлягає скасуванню.

Просить суд скасувати рішення про застосування суми штрафних санкцій від 10.02.2010 року №0000392344-3445 в частині застосування штрафної (фінансової) санкції у розмірі 5540,60грн.

Відповідач надав судові заперечення, в яких посилається на те, що відповідно до висновків акту перевіркою встановлені порушення пунктів 2, 5, 12, 13 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі громадського харчування та послуг», а саме:28.01.2010 р. о 15 год. 30 хв. при реалізації товарів на загальну суму 9 грн. 50 коп., у тому числі пива в пляшці не проведено розрахункову операцію із використанням РК та КОРО (не виписана розрахункова квитанція та не видана на руки покупцю);28.01.2010 р. при проведенні розрахункових операцій не забезпечено відповідність наявних коштів сумі продажу по розрахунковим квитанціям з початку робочого дня (РК з початку робочого дня не виписувались); здійснюється реалізації товарів не облікованих у встановленому порядку (на деякі товари при проведенні перевірки не надані накладні на придбання). Від підпису акта перевірки позивач відмовилась, про що свідчить відповідна відмітка у акті. Відповідно до встановлених порушень Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі громадського харчування та послуг» Корстянтинівською ОДПІ прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 10 лютого 2010 року №0000392344-3445 у сумі 5880,60грн. Вважає рішення обґрунтованим та таким, що прийнято на підставі норм діючого законодавства.

Просить суд у задоволені позову відмовити.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позов, надав пояснення, аналогічні викладеним в позові. Просив суд задовольнити позов.

У судовому засіданні представники відповідача позов не визнали з підстав, зазначених у запереченні, просили суд відмовити в задоволенні позову.

Заслухавши пояснення представників сторін, свідка ОСОБА_5, дослідивши надані докази, суд встановив наступне.

ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрована та мешкає за адресою АДРЕСА_2. З 20.08.2007 року зареєстрована фізичною особою-підприємцем - свідоцтво НОМЕР_2 /а.с.10/.

Відповідно до довідки № 645/10/29-014-8 від 21.08.2007 р. зареєстрована у Костянтинівській ОДПІ як платник податків /а.с.11/.

Відповідно до свідоцтва про сплату єдиного податку серії Є № 730787 здійснює господарську діяльність - роздрібна торгівля продтоварами у магазині за адресою АДРЕСА_1 /а.с.12/.

На підставі Закону України «Про державну податкову службу», Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності», Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності», Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», Закону України «про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки», постанови Правління Національного банку України від 15.12.2004 р. № 637 «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні» 28.01.2010 р. Костянтинівською ОДПІ проведено перевірку господарської одиниці магазину фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 з питання дотримання вимог Законів України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», «Про ліцензування певних видів господарської діяльності», «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», постанови Правління Національного банку України від 15.12.2004 р. № 637 «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», за результатами перевірки складено акт від 29.01.2010р. № 0012/05/36/23/2720121369 /а.с.13-14/.

Актом перевірки від 29.01.2010р. № 0012/05/36/23/2720121369 встановлено порушення пунктів 2, 5, 12, 13 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі громадського харчування та послуг», а саме:

- 28.01.2010 р. о 15 год. 30 хв. при реалізації товарів на загальну суму 9 грн. 50 коп., у тому числі пива в пляшці не проведено розрахункову операцію із використанням РК та КОРО (не виписана розрахункова квитанція та не видана на руки покупцю);

- 28.01.2010 р. при проведенні розрахункових операцій не забезпечено відповідність наявних коштів сумі продажу по розрахунковим квитанціям з початку робочого дня (РК з початку робочого дня не виписувались);

- здійснюється реалізація товарів не облікованих у встановленому порядку (на деякі товари при проведенні перевірки не надані накладні на придбання).

10 лютого 2010 року начальником Костянтинівської ОДПІ прийняте рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000392344, яким на підставі вищезазначеного акту перевірки за порушення п.п. 5,2,12,13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 5880,60 грн./а.с.15/.

Перевіряючи законність та обґрунтованість прийнятого відповідачем спірного рішення судом встановлено наступне.

Відповідно до п. 2, 3, 5, 12, 13 . ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані:

2) видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції;

3) застосовувати реєстратори розрахункових операцій, що включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, з додержанням встановленого порядку їх застосування;

5) у разі незастосування реєстраторів розрахункових операцій у випадках, визначених цим Законом, проводити розрахунки з використанням книги обліку розрахункових операцій та розрахункової книжки з додержанням встановленого порядку їх ведення, крім випадків, коли ведеться облік через електронні системи прийняття ставок, що контролюються у режимі реального часу Державним казначейством України;

12) вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг);

13) забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня;

Правовою підставою прийняття спірного рішення став п. 11. ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в України» , п. 3 ст. 17, ст.ст.21-22 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Відповідно до п. 11 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в України», органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.

Відповідно до п. 3 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у розмірі двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі невикористання при здійсненні розрахункових операцій у випадках, визначених цим Законом, розрахункової книжки чи книги обліку розрахункових операцій, або використання незареєстрованої належним чином розрахункової книжки чи порушення встановленого порядку її використання, або використання незареєстрованих чи непрошнурованих книг обліку розрахункових операцій, або незберігання книг обліку розрахункових операцій чи розрахункових книжок протягом встановленого терміну.

Відповідно до ст. 21 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» до суб'єктів підприємницької діяльності, що не ведуть або ведуть з порушенням встановленого порядку облік товарів за місцем реалізації та зберігання, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до ст. 22 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.

На думку відповідача порушення позивачем зазначених вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» виразилося у тому, що позивачем при реалізації товарів на загальну суму 9 грн. 50 коп., у тому числі пива в пляшці не проведено розрахункову операцію із використанням РК та КОРО (не виписана розрахункова квитанція та не видана на руки покупцю); при проведенні розрахункових операцій не забезпечено відповідність наявних коштів сумі продажу по розрахунковим квитанціям з початку робочого дня (РК з початку робочого дня не виписувались); здійснюється реалізація товарів не облікованих у встановленому порядку (на деякі товари при проведенні перевірки не надані накладні на придбання).

Судом встановлено, що позивач частково погоджується з висновком податкового органу щодо порушень встановлених актом перевірки, а саме порушення нею п. 2, 5 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та відповідно із застосованою штрафною санкцією у сумі 340грн. відповідно до розрахунку фінансових санкцій за результатами перевірки.

Позивач не згодна із застосуванням штрафних (фінансових) за порушення п. 12, 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», з наступних підстав.

Розглядаючи зазначене порушення необхідно звернути увагу на той факт, що п. 13 ст. 3 Закону встановлює обов'язок по забезпеченню відповідності готівкових коштів на місці проведення розрахункових операцій саме загальній сумі продажу.

В свою чергу, сума грошових коштів у розмірі 500,00 грн., яка була серед встановлених на момент перевірки 624,70 грн., є коштами за договором позики в рахунок раніше відпущених товарів, повернутими позивачу громадянкою ОСОБА_5 перед початком перевірки надавався зошит боргів. Тобто вони взагалі не можуть формувати суму продажу за день. Дана позиція повністю збігається із правилами п. 9.6 Порядку реєстрації та ведення книг обліку розрахункових операцій і розрахункових книжок, що затверджений Наказом Державної податкової адміністрації України від 01.12.2000 N 614, за яким встановлено порядок використання розрахункової книжки.

Суд вважає факт отримання громадянкою ОСОБА_5 суми позики у розмірі 500грн. та повернення нею у день проведення працівниками податкового органу перевірки позивача знайшов своє часткове підтвердження , а саме на суму 487,8грн.

У судовому засіданні допитана у якості свідка громадянка ОСОБА_5, підтвердила той факт , що вона брала у борг під розписки продукти та грошові кошти у фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 на суму 500грн., та повернула її 28.01.10 року.

На підтвердження даної обставини в матеріалах справи містяться копії розписок громадянки ОСОБА_5 на загальну суму 487,8грн. /а.с.55,56/.

Згідно ст. 1047 Цивільного кодексу України договір позики укладається у письмовій формі, якщо його сума не менш як у десять разів перевищує встановлений законом розмір неоподатковуваного мінімуму доходів громадян, а у випадках, коли позикодавцем є юридична особа, - незалежно від суми. На підтвердження укладення договору позики та його умов може бути представлена розписка позичальника або інший документ, який посвідчує передання йому позикодавцем визначеної грошової суми або визначеної кількості речей.

Відповідно до акту наявності готівкових коштів на місці проведення розрахунків від 28.01.10 року фактичний залишок наявних коштів на момент перевірки склав 624,70грн. /а.с.41/, з яких 487,8грн. сума повернутої позики громадянкою ОСОБА_5, тому суд приходить до висновку про необґрунтованість застосування штрафної санкції на суму 3123,50 (624,70х5=3123,50) до позивача за порушення п.13 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Що стосується порушення позивачем п.12 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», за яке застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 2417грн. суд вважає, що у діях ОСОБА_4 відсутні порушення зазначеного вище пункту Закону з огляду на наступне.

Згідно ч.4 ст.72 Кодексу адміністративного судочинства України вирок суду в кримінальній справі або постанова суду у справі про адміністративний проступок, які набрали законної сили, є обов'язковими для адміністративного суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, щодо якої ухвалений вирок або постанова суду, лише в питаннях, чи мало місце діяння та чи вчинене воно цією особою.

Постановою Костянтинівського міськрайонного суду від 19 березня 2010 року по справі №3-651/10 встановлено відсутність у діях ОСОБА_4 порушення п.12 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» /а.с.57/.

Таким чином суд знайшов часткове підтвердження порушень встановлених актом з боку позивача, а саме п.2, 5, 13 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме за порушення п.2,5 зазначеного Закону податковим органом правильно застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 340грн., порушення п.13 зазначеного Закону на суму 136,9х5=684,5грн.

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку необхідність частково задовольнити позовні вимоги в частині скасування рішення від 10.02.10 №0000392344-3445 про застосування штрафної (фінансової) санкції у сумі 4856,10грн.

Керуючись статтями 1, 2, 4, 5, 6, 10, 11, 14, 15, 17, 23, 48, 58, 69-71, 79, 86, 87, 94, 98, 104, 105, 111, 112, 114, 121, 160, 161, 162, 163, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

постановив:

Позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 до Костянтинівської об'єднаної державної податкової інспекції про визнання недійсним рішення про застосування суми штрафних санкцій від 10.02.2010 року №0000392344-3445 в частині застосування штрафної (фінансової) санкції у розмірі 5540,60грн. - задовольнити частково.

Скасувати податкове повідомлення-рішення Костянтинівської об'єднаної державної податкової інспекції від 10.02.2010 року №0000392344-3445 в частині застосування штрафної(фінансової) санкції у розмірі 4856,10грн.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Присудити з Державного бюджету України на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 витрати по сплаті судового збору у сумі 3 грн. 00 коп.

Постанову ухвалено у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини 22 квітня 2010 року в присутності представників сторін.

Постанова складена у повному обсязі 27 квітня 2010 року.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

Суддя Зеленов А. С.