вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
Іменем України
02 серпня 2010 р.Справа №2а-8132/10/2/0170
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Яковлєва С.В. , при секретарі Дрягіні В.П.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом ТОВ «Нова-Еко»
до Ради міністрів АРК третя особа Ленінська районна державна адміністрація.
про визнання протиправною та скасування постанови
за участю представників:
від позивачів - Попович І.Я. - пред-к , дов. № 138 від 21.06.2010р .
від відповідача - Шишмарьов А.Д. - пред-к , дов. № 01-01/1166 від 20.04.2010 р.
від третьої особи - не з'явився.
Суть спору: ТОВ «Нова-Еко» (далі позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом, в якому просило визнати протиправною та скасувати Постанову Ради міністрів АРК (далі відповідач) № 315 від 28.05.2010р. «Про скасування розпоряджень Ленінської районної державної адміністрації АРК». Вимоги мотивовані тим, що вказана постанова прийнята без вивчення дійсних обставин, в супереч інтересів позивача, без наявності доказів протиправності розпоряджень Ленінської районної державної адміністрації.
Суд залучив для участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Ленінську районну державну адміністрацію (далі третя особа).
Під час розгляду справи представник позивача наполягав на задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
У судовому засіданні, яке відбулось 22.07.2010р., представник відповідача надав заперечення на позов, в яких зазначив, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, пояснив,що Постанова Ради міністрів АРК № 315 від 28.05.2010р. було прийнято в наслідок того,що відповідно до інформації, одержаної від Ленінського районного відділу земельних ресурсів, позивачем не був дотриманий встановлений в ЗК України порядок вибору земельних ділянок для вирішення питання щодо розміщення вітрової електростанції та лінії повітряних електропередач.
Представник третьої особи у судовому засіданні 22.07.2010р. надав пояснення на позов, в яких зазначив,про відсутність підстав для задоволення позову.
У судовому засіданні, яке відбулось 02.08.2010р., представники позивача та відповідача наполягали на вимогах та запереченнях, викладених у позов та відзиві на позов. Третя особа явку свого представника не забезпечила про день та час проведення судового засідання була сповіщена належним чином, клопотань про відкладення розгляду справи до суду не надала. Представники сторін вважали можливим розглянути справу на підставі залучених до неї документів.
Суд, вислухавши думку представників сторін, приймаючи до уваги відсутність клопотання третьої особи про відкладення розгляду справи, керуючись ст.128 КАС України, ухвалив продовжити розгляд справи на підставі залучених до неї документів.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши представників сторін, суд
Розпорядженням Ленінської районної державної адміністрації в Автономній Республіці Крим № 467 від 01.06.2007 р. узгоджено місце розташування вітрової електростанції Товариства з обмеженою відповідальністю «Нова-Еко», потужністю до 200МВт на земельній ділянці загальною площею 108,4000 га за межами населених пунктів:
- на землях Ленінської сільської ради - 22,4000 га, з них:
- 11,9000 га у короткострокову оренду на період будівництва;
- 10,5000 га у довгострокову оренду строком на 49 років;
- на землях Виноградненської сільської ради - 10,4000 га, з них:
- 6,3000 га у короткострокову оренду на період будівництва;
- 4,1000 га у довгострокову оренду строком на 49 років;
- на землях Останинської сільської ради - 27,6000 га, з них:
- 18,2000 га у короткострокову оренду на період будівництва;
- 9,4000 га у довгострокову оренду строком на 49 років;
- на землях Новониколаївської сільської ради - 48,0000 га, з них:
- 32,0000 га у короткострокову оренду на період будівництва;
- 16,0000 га у довгострокову оренду строком на 49 років.
Розпорядженням Ленінської районної державної адміністрації в Автономній Республіці Крим № 661 від 26.07.2007 р. узгоджено місце розташування повітряної лінії електропередач ВЛ 220 кВ Товариству з обмеженою відповідальністю «Нова-Еко» на земельній ділянці загальною площею 12,0000 га за межами населених пунктів:
- Ленінська сільська рада - 3,5000 га, з них:
- 3,3770 га - оренда на 3 роки;
- 0,1230 га - оренда на 49 років;
- Останинська сільська рада - 8,5000 га, з них:
- 8,1955 га - оренда на 3 роки;
- 0,3045 га - оренда на 49 років.
Рішенням Господарського суду АР Крим № 2-5/44-2009 від 12.02.2009 р. за Товариством з обмеженою відповідальністю «Нова-Еко» визнано право на розробку проекту землеустрою з відведення в оренду для будівництва і обслуговування вітрової електростанції (ВЕС) «Нова-Еко» потужністю до 100М Вт на земельній ділянці загальною площею 108,4000га і повітряної лінії (ПЛ) електропередач ПЛ 220кВ на земельній ділянці загальною площею 12,0000 на території Ленінського району АР Крим за межами населених пунктів, шляхом звернення до розробників землевпорядної документації, які на договірних підставах, без дозволу Ленінської районної державної адміністрації мають право на складання проекту землеустрою з відведення земельних ділянок в орієнтовних межах і розмірах, визначених матеріалами погодження місця розташування земельних ділянок, а саме:
- на землях Ленінської сільської ради (ВЕС) - 22,4000 га, з них: 11,9000 га у короткострокову оренду на період будівництва та 10,5000 га у довгострокову оренду строком на 49 років;
- на землях Ленінської сільської ради (ПЛ) - 3,5000 га, з них: 3,3770 га у короткострокову оренду на 3 роки та 0,1230 га у довгострокову оренду строком на 49 років;
- на землях Виноградненської сільської ради (ВЕС) - 10,4000 га, з них: 6,3000 га у короткострокову оренду на період будівництва та 4,1000 га у довгострокову оренду строком на 49 років;
- на землях Останинської сільської ради (ВЕС) - 27,6000 га, з них: 18,2000 га у короткострокову оренду на період будівництва та 9,4000 га у довгострокову оренду строком на 49 років;
- на землях Останинської сільської ради (ПЛ) - 8,5000 га, з них: 8,1955 га у короткострокову оренду на 3 роки та 0,3045 га у довгострокову оренду строком на 49 років;
- на землях Новониколаївської сільської ради - 48,0000 га, з них: 32,0000 га у короткострокову оренду на період будівництва та 16,0000 га у довгострокову оренду строком на 49 років.
Постановою Ради міністрів АР Крим від 28.05.2009 р. № 315 скасовані розпорядження Ленінської районної державної адміністрації в АР Крим від 01.06.2007р. № 467 «Про узгодження місця розташування вітрових електростанцій ТОВ «Нова-Еко» та від 26.07.2007р. № 661 «Про узгодження місця розташування повітряної лінії електропередач ТОВ «Нова-Еко».
Ст.19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органу владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст. 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинен він дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного суб'єкта, встановлюючи чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії) : 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно зі ст. 1 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» виконавчу владу в областях, районах, районах Автономної Республіки Крим, у містах Києві та Севастополі здійснюють обласні, районні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації, які є місцевими органами виконавчої влади і входять до системи органів виконавчої влади, в межах своїх повноважень здійснюють виконавчу владу на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, а також реалізують повноваження, делеговані їм відповідними радами.
У ст.6 Закону визначено, що на виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, власних і делегованих повноважень голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повноважень видає розпорядження, а керівники управлінь, відділів та інших структурних підрозділів - накази. Розпорядження голів місцевих державних адміністрацій, прийняті в межах їх компетенції, є обов'язковими для виконання на відповідній території всіма органами, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами та громадянами.
Відповідно до ст. 46 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» районні державні адміністрації в Автономній Республіці Крим також забезпечують виконання Конституції Автономної Республіки Крим, нормативно-правових актів Верховної Ради Автономної Республіки Крим та рішень Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Рада міністрів Автономної Республіки Крим у межах своїх повноважень спрямовує та контролює діяльність районних державних адміністрацій, має право скасовувати розпорядження голів відповідних районних державних адміністрацій, що суперечать Конституції України, законам України, іншим актам законодавства України, а також нормативно-правовим актам Верховної Ради Автономної Республіки Крим, рішенням Ради міністрів Автономної Республіки Крим, що не суперечать законодавству України.
Згідно зі ст. 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що знаходиться під особливою охороною держави. Право на землю набувається і реалізується громадянами і суб'єктами господарської діяльності (юридичними і фізичними особами) виключно відповідно до закону.
Серед передбачених ст. 17 Земельного кодексу України (далі ЗК України) повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин є розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.
Громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом. Земельний кодекс України ( ст. 116 ЗК України).
Порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування визначений у ст. 123 ЗК України, відповідно до якої надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом її відведення, звертається з клопотанням про вибір місця розташування земельної ділянки до відповідної сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації. До клопотання додаються матеріали, передбачені ст. 151 цього Кодексу.
Вибір місця розташування земельної ділянки та надання дозволу і вимог на розроблення проекту її відведення здійснюються у порядку, встановленому ст. 151 цього Кодексу (в редакцій, яка діяла на час прийняття третьою особою розпоряджень). Юридичні особи, зацікавлені у вилученні (викупі) земельних ділянок, зобов'язані до початку проектування погодити із власниками землі і землекористувачами та сільськими, селищними, міськими радами, державними адміністраціями, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, Кабінетом Міністрів України і Верховною Радою України місце розташування об'єкта, розмір земельної ділянки та умови її вилучення (викупу) з урахуванням комплексного розвитку території, який би забезпечував нормальне функціонування на цій ділянці і прилеглих територіях усіх об'єктів, умови проживання населення і охорону довкілля. Вибір земельних ділянок для розміщення об'єктів проводиться юридичними особами, зацікавленими у їх відведенні. Органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування зобов'язані в порядку, визначеному законодавством України, надавати інформацію юридичним особам, зацікавленим у відведенні земельних ділянок, щодо можливих варіантів розміщення об'єктів відповідно до затвердженої містобудівної документації та документації із землеустрою. Порядок вибору земельних ділянок для розміщення об'єктів встановлюється Кабінетом Міністрів України. Відповідна сільська, селищна, міська рада чи місцева державна адміністрація згідно із своїми повноваженнями розглядає клопотання і в п'ятиденний строк з дня реєстрації направляє його разом з матеріалами, передбаченими частиною п'ятнадцятою цієї статті, на розгляд органів земельних ресурсів, природоохоронних, територіальних органів виконавчої влади з питань лісового господарства і санітарно-епідеміологічних органів, органів містобудування і архітектури та охорони культурної спадщини. Зазначені органи протягом двох тижнів з дня одержання клопотання надають свої висновки відповідній сільській, селищній, міській раді чи місцевій державній адміністрації, які з урахуванням одержаних висновків протягом десяти днів приймають рішення про погодження місця розташування того об'єкта, під який мають право самостійно вилучати земельну ділянку, або мотивоване рішення про відмову.
Постановою КМУ № 427 від 31.03.2004 р. затверджений Порядок вибору земельних ділянок для розміщення об'єктів (далі Порядок № 427), який визначає механізм вибору юридичними особами земельних ділянок для розміщення об'єктів.
Відповідно до п.3 Порядку №427 юридична особа, заінтересована у відведенні земельної ділянки, звертається з клопотанням до сільської, селищної, міської ради, районної, Київської чи Севастопольської міської держадміністрації, до повноважень якої належить вирішення питання про вибір земельної ділянки.
У п. 4 Порядку № 427 зазначено,що сільська, селищна, міська рада, районна, Київська чи Севастопольська міська держадміністрація реєструє клопотання в день його подання з присвоєнням реєстраційного номера, розглядає клопотання і в п'ятиденний строк після реєстрації надсилає постійно діючій комісії з питань вибору земельних ділянок для розміщення об'єктів (далі - комісія), утвореній відповідною радою або держадміністрацією. До складу комісії включаються заступник голови сільської, селищної, міської ради або заступник голови місцевої держадміністрації (голова комісії), а також представники районного (міського) органу земельних ресурсів, природоохоронного органу, санітарно-епідеміологічної служби, органів містобудування і архітектури та охорони культурної спадщини. До роботи в комісії також залучаються власники та користувачі земельних ділянок, які пропонуються до вибору, представник заявника.
Під час розгляду справи представник відповідача пояснив,що розпорядження Ленінської районної державної адміністрації в Автономній Республіці Крим № 467 від 01.06.2007 р. та № 661 від 26.07.2007 р. були скасовані в наслідок того, що під час оформлення актів вибору земельних ділянок , на підставі яких вони були прийняти, позивачем порушений встановлений у ст.151 ЗК України( в редакції, яка діяла на час прийняття розпоряджень) порядок вибору місця розташування вітрової електростанції та повітряної лінії електропередач . Так, було зазначено, що відповідно до інформації , яка надійшла від Ленінського районного відділу земельних ресурсів, позивачем не здійснено в порушення вимог ст.151 ЗК України погодження місця розташування вітрової електростанції та повітряної лінії електропередач з наступними власниками земельних ділянок ОСОБА_5 , ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 , ОСОБА_10
Позивачем надані копії письмових узгоджень з усіма власниками (землекористувачами) земельних ділянок, на яких планується розташування вітрової електростанції та повітряної лінії електропередач, ним також надані копії актів вибору земельних ділянок, до складу комісії по складанню яких також входили власники (землекористувачами) земельних ділянок.
При вивчені зазначених документів судом встановлено, що позивач узгодив розташування вітрової електростанції та повітряної лінії електропередач в порядку, визначеному у ЗК України, зокрема, ст.151 ЗК України, в тому числі з фізичними особами, зазначеними в інформації наданої Ленінським районним відділом земельних ресурсів.
Крім того до матеріалів справи залучена копія інформаційної записки, оформленої Республіканським комітетом по земельних ресурсах АРК ( вих. № 6620/10-25 від 28.09.2007 р.) , яка була надіслана до Верховної ради АРК (вхід. № 3421/28-21 від 101.10.2007 р.), в який зазначено, що надані позивачем документи для узгодження розташування вітрової електростанції та повітряної лінії електропередач на територій Чорноморського, Роздольненського, Первомайського та Ленінського районів АРК оформлені відповідно до вимог чинного земельного законодавства, питання про їх узгодження може бути розглянуто відповідно до ЗК України.
Представник відповідача, наполягаючи на недотриманні позивачем вимог ст.151 ЗК України, посилався в тому числі на інформацію , яка містилась у листі Ленінського районного відділу земельних ресурсів №214/10-08 від 28.05.2009 р., копія якого залучена до матеріалів справи.
Вивчивши зазначений документ, суд прийшов до висновку, що він має інформацію щодо переліку осіб, на земельних ділянках яких передбачається розташування позивачем повітряної лінії електропередач. На думку суду зазначений документ відповідно до ст. 70 КАС України не є належним доказом встановлення факту невиконання позивачем вимог ст.151 ЗК України. В порядку, передбаченому ст.71 КАС України, відповідачем не надано інших доказів прийняття третьою особо розпоряджень №467 від 01.06.2007 р. та № 661 від 26.07.2007 р. з порушенням вимог ЗК України.
За таких обставин, вислухавши пояснення представників учасників процесу, вивчивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що під час прийняття 28.05.2009 р. постанови № 315 відповідач діяв без з'ясування всіх обставин справи, необґрунтовано, без дотримання принципу неупередженості, в наслідок чого існують підстави для визнання зазначеної постанови протиправною та її скасуванню.
Під час судового засідання, яке відбулось 02.08.2010р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАСУ постанову складено 05.08.2010 р.
Керуючись ст.ст. 160-163 КАС України, суд
1. Позов задовольнити.
2. Визнати протиправною та скасувати Постанову Ради Міністрів АРК № 315 від 28.05.2009 р.
3. Стягнути з Державного бюджету на користь ТОВ «Нова-Еко» (пошт. адреса м. Сімферополь, вул. Р.Люксембург 38,оф.9, код ЄДРПОУ 33548074) 3,40 грн. - судового збору.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Яковлєв С.В.