Постанова від 28.10.2022 по справі 460/6887/22

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 жовтня 2022 рокуЛьвівСправа № 460/6887/22 пров. № А/857/9509/22

Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Заверухи О.Б.,

суддів Гінди О.М., Ніколіна В.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Адміністрації Державної прикордонної служби України на рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 23 травня 2022 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Адміністрації Державної прикордонної служби України про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій,-

суддя (судді) в суді першої інстанції - Щербаков В.В.,

час ухвалення рішення - не зазначено,

місце ухвалення рішення - м. Рівне,

дата складання повного тексту рішення - 23 травня 2022 року,

ВСТАНОВИВ:

21 березня 2022 року ОСОБА_2 звернувся в суд з адміністративним позовом до Адміністрації Державної прикордонної служби України, в якому просив: визнати протиправними дії щодо відмови йому в оформленні та направленні до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року для здійснення обчислення та перерахунку з 01 квітня 2019 року основного розміру пенсії із обов'язковим зазначенням в ній надбавки за особливості проходження служби у розмірі 100% посадового окладу з врахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби; зобов'язати оформити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: надбавка з вислугу років - 40% посадового окладу та окладу за військовим званням; надбавка за особливості проходження служби - 100% посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років; надбавка за службу в умовах режимних обмежень 10% посадового окладу; надбавка за кваліфікацію (перший клас) 20% посадового окладу; премія 55% посадового окладу.

На обґрунтування позовних вимог зазначає, що з 04 липня 2002 року його звільнено з військової служби в запас, нараховано пенсію з розрахунку 50% відповідних сум грошовог забезпечення. Вважає, що у зв'язку із набранням законної сили 05 березня 2019 року судовим рішенням у справі № 826/3858/18, яким було визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова №103) та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок №45), зокрема щодо переліку видів грошового забезпечення, що обов'язково повинні включатися до довідки про розмір грошового забезпечення позивача (військового пенсіонера) та, які в подальшому повинні враховуватися пенсійним органом під час обчислення пенсії та під час проведення її перерахунку, а також щодо форми цієї довідки, відповідач повинен керуватись актами вищої юридичної сили, а саме положеннями статей 43 та 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-XII, які визначають перелік таких видів грошового забезпечення (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин). Вказує, що на виконання вищезазначених вимог відповідачем виготовлено довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року № 11/326 від 13 липня 2020 року. Однак, відповідно до змісту довідки, такі види додаткового грошового забезпечення, як надбавка за особливості проходження служби визначені у розмірі 20%, а надбавка за кваліфікацію визначена у розмірі 5%. Зазначає, що не погоджується з визначенням таких розмірів додаткових видів грошового забезпечення, тому звернувся до відповідача із заявою про видачу оновленої довідки, проте, у відповідь на вказане звернення отримав відмову.

Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 23 травня 2022 року адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Адміністрації Державної прикордонної служби України щодо відмови в підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року для здійснення обчислення та перерахунку з 01 квітня 2019 року основного розміру пенсії із обов'язковим зазначенням в ній надбавки за особливості проходження служби у розмірі 100% посадового окладу з врахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби. Зобов'язано Адміністрацію Державної прикордонної служби України підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: надбавка з вислугу років 40%; надбавка за особливості проходження служби - 100%; надбавка за службу в умовах режимних обмежень 10%; надбавка за кваліфікацію (перший клас) 5%; премія 55%. В задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.

Рішення суду першої інстанції мотивоване тим, що при звільненнi позивача з військової служби у зв'язку з виходом на пенсію, у складі його грошового забезпечення зазначено надбавку за особливі умови служби (прикордонна надбавка) в розмірі 40% посадового окладу. Тобто, позивачу було встановлено максимальний граничний розмір такої надбавки. Накази державних органів, якими встановлюються розміри премій для військовослужбовців носять тимчасовий характер, та є відомчими, внутрішніми документами, а відтак носять індивідуальний характер дії і залежать від результатів служби конкретного військовослужбовця. З огляду на вищезазначене, відповідачем допущено протиправне заниження розміру додаткового виду грошового забезпечення: надбавки за особливості проходження служби з 100% посадового окладу до 20%. Як слідує з довідки, виданої відповідачем 13 липня 2021 року, позивачу встановлена надбавка за кваліфікацію у розмірі 5% посадового окладу, тому позовні вимоги в частині врахування при перерахунку пенсії позивача надбавки за кваліфікацію (перший клас) у розмірі 20% посадового окладу задоволенню не підлягають.

Не погодившись з прийнятим рішенням, Адміністрація Державної прикордонної служби України подала апеляційну скаргу, в якій просила скасувати оскаржуване рішення та прийняти нове, яким в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Доводи апеляційної скарги обґрунтовує тим, що оскаржуване рішення є незаконним та необґрунтованим, прийняте з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи. Зокрема, зазначає, що судом першої інстанції невірно застосовано положення постанови Кабінету Міністрів України № 704 та не застосовано наказ Адміністрації Держприкордонслужби від 02 січня 2019 року № 1-ОС «Про грошове забезпечення (заробітну плату) військовослужбовців (працівників) Державної прикордонної служби України у січні-грудні 2019 року», який поширюється на дані правовідносини. Вказує, що відповідно до наказу № 1-ОС особам офіцерського складу, які проходили службу в прикордонних загонах надбавку за особливості проходження служби установлено в розмірі 20% посадового окладу, з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років. Вказує, що право на перерахунок пенсії у позивача виникло 05 березня 2019 року, тому за основу для визначення розміру його грошового забезпечення має бути взяте грошове забезпечення діючого військовослужбовця за аналогічною посадою на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Позивачем подано відзив на апеляційну скаргу, в якому зазначено, що накази державних органів, якими встановлюються розміри премій для військовослужбовців носять тимчасовий характер, та є відомчими, внутрішніми документами, а відтак носять індивідуальний характер дії і залежать від результатів служби конкретного військовослужбовця. Вказано, що відповідачем допущено протиправне заниження розміру додаткового виду грошового забезпечення: надбавки за особливості проходження служби з 100% посадового окладу до 20%.

Суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження) (п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України). /

У разі відсутності клопотань від усіх учасників справи про розгляд справи за їх участю, суд апеляційної інстанції розглядає справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, оскільки справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів (п. 1 ч. 1 ст. 311 КАС України).

Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу з наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обгрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Рішення в частині відмови у задоволенні позовних вимог не оскаржене, тому відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України в апеляційному порядку не переглядається.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, відзиву на апеляційну скаргу, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про те, що апеляційну скаргу слід задовольнити повністю з наступних підстав.

Як встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_1 є пенсіонером, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

05 березня 2019 року набрало законної сили судове рішення у справі № 826/3858/18, яким було визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова №103) та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 45), зокрема щодо переліку видів грошового забезпечення, що обов'язково повинні включатися до довідки про розмір грошового забезпечення позивача (військового пенсіонера) та, які в подальшому повинні враховуватися пенсійним органом під час обчислення пенсії та під час проведення її перерахунку, а також щодо форми цієї довідки.

На виконання вищезазначених вимог Адміністрація Державної прикордонної служби України виготовила довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року № 11/326 від 13 липня 2020 року, що враховується для перерахунку пенсії позивача. Згідно з довідкою грошове забезпечення складається з наступних видів:

1) посадовий оклад 5360,00 грн,

2) оклад за військовим званням 1340,00 грн,

3) надбавка за вислугу років 40% - 2680,00 грн,

4) надбавка за особливості проходження служби 20% - 1876,00 грн,

5) надбавка за службу в умовах режимних обмежень 10% - 536 грн,

6) надбавка за кваліфікацію 5% - 268,00 грн,

7) премія 55% - 2948,00 грн (а.с.20).

На підставі вказаної довідки Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснено перерахунок пенсії позивача.

01 грудня 2021 року, не погоджуючись з визначенням розмірів додаткових видів грошового забезпечення, позивач звернувся до відповідача із заявою про видачу оновленої довідки, вказавши, зокрема, щодо визначення розміру надбавки за особливості проходження служби у розмірі 100% замість 20%, та надбавки за кваліфікацію у розмірі 20%, замість 5%.

У відповідь на вказане звернення, позивач отримав відмову (вих.№ 11/П-16071-356 від 10 січня 2022 року). Вказано, що до довідки № 11/326 від 13 липня 2020 року про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року включено ті розміри грошового забезпечення, що фактично встановлені та виплачені за березень 2019 року за аналогічною посадою діючого військовослужбовця, яка відповідає останній штатній посаді позивача. (а.с.26-27).

Приймаючи оскаржуване рішення, суд першої інстанції прийшов до висновку про задоволення позовних вимог в частині визнання протиправними дій відповідача щодо відмови в підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року для здійснення обчислення та перерахунку з 01 квітня 2019 року основного розміру пенсії із обов'язковим зазначенням в ній надбавки за особливості проходження служби у розмірі 100% посадового окладу з врахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби, а також зобов'язання відповідача підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: надбавка з вислугу років 40%; надбавка за особливості проходження служби - 100%; надбавка за службу в умовах режимних обмежень 10%; надбавка за кваліфікацію (перший клас) 5%; премія 55%.

Проте, колегія суддів не погоджується з обґрунтованістю такого висновку суду першої інстанції з наступних підстав.

Згідно зі статтею 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» № 2011-XII від 20 грудня 1991 року, держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері праці та соціальної політики, інші центральні органи виконавчої влади відповідно до їх компетенції розробляють та вносять у встановленому порядку пропозиції щодо грошового забезпечення військовослужбовців. До складу грошового забезпечення входять:

- посадовий оклад,

- оклад за військовим званням;

- щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);

- одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Статтею 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року (далі - Закон № 2262-ХІІ) передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Частина вісімнадцята статті 43 Закону № 2262-ХІІ встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Відповідно до частини третьої статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Згідно з частинами першою, другою та четвертою статті 63 Закон № 2262-ХІІ, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704, яка набрала чинності 01 березня 2018 року та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з:

1) посадового окладу,

2) окладу за військовим (спеціальним) званням,

3) щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та

4) одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

13 лютого 2008 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 45, якою затвердив Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Пунктом 1 вказаного Порядку передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 103, пунктами 1, 2 якої встановлено перерахувати з 01 січня 2018 року пенсії, призначені згідно із Законом № 2262-ХІІ до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення зі служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови № 704.

Цією постановою також було внесено зміни до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13 лютого 2008 року (далі - Порядок № 45)..

Абзацом 1 пункту 5 Порядку № 45, в редакції постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» № 103 від 21.02.2018, передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються лише такі види грошового забезпечення, як:

1) посадовий оклад,

2) оклад за військовим (спеціальним) званням,

3) відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

При цьому у Додатку 2 до вказаного Порядку № 45 містилася форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою № 103 було викладено в новій редакції, і в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, в адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» № 103 від 21 лютого 2018 року та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13 грудня 2008 року.

Оскільки зміни, внесені постановою № 103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з 05 березня 2019 року - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.

Водночас, алгоритм дій, який повинен вчинятися, зокрема відповідачем, у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.

Зокрема, на час звернення позивача до відповідача із заявою про видачу оновленої довідки про розміри його грошового забезпечення пункт 3 Порядку № 45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Тобто, саме на відповідача покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно із додатком 1 до Порядку №45.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» врегульовано Порядком, що затверджений постановою Пенсійного фонду України №3-1 від 30 січня 2007 року (з подальшими змінами і доповненнями).

Відповідно до пункту 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток № 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку № 45.

З матеріалів справи слідує що у зв'язку із набранням законної сили рішенням Верховного Суду від 17 грудня 2019 року у зразковій справі № 160/8324/19 Адміністрація Державної прикордонної служби України виготовила довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 № 11/326 від 13 липня 2020 року, станом на 05 березня 2019 року, що враховується для перерахунку пенсії позивача. Згідно з довідкою грошове забезпечення складається з наступних видів:

1) посадовий оклад 5360,00 грн,

2) оклад за військовим званням 1340,00 грн,

3) надбавка за вислугу років 40% - 2680,00 грн,

4) надбавка за особливості проходження служби 20% - 1876,00 грн,

5) надбавка за службу в умовах режимних обмежень 10% - 536 грн,

6) надбавка за кваліфікацію 5% - 268,00 грн,

7) премія 55% - 2948,00 грн (а.с.20).

На підставі вказаної довідки Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснено перерахунок пенсії позивача.

Однак, позивач не погоджується з розмірами окремих видів додаткового грошового забезпечення, зокрема, надбавки за особливості проходження служби.

Із матеріалів справи слідує, що в довідці, виданій відповідачем 13 липня 2021 року, позивачу встановлена надбавка за особливості проходження служби у розмірі 20% посадового окладу.

Колегія суддів вважає помилковим висновок суду першої інстанції про те, що відповідачем допущено протиправне заниження розміру надбавки за особливості проходження служби позивача з 100% посадового окладу до 20%, з огляду на наступне.

Як було зазначено вище, 30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» № 704, яка набрала чинності 01 березня 2018 року та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Зокрема, Постановою № 704 встановлено такі додаткові види грошового забезпечення:

- надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою (абзац четвертий підпункту 1 пункту 5 Постанови № 704).

Суд апеляційної інстанції звертає увагу на те, що наказом Адміністрації Держприкордонслужби від 02 січня 2019 року № 1-ОС «Про грошове забезпечення (заробітну плату) військовослужбовців (працівників) Державної прикордонної служби України у січні-грудні 2019 року» особам офіцерського складу, які проходили службу в прикордонних загонах Державної прикордонної служби у січні-грудні 2019 року встановлено надбавку за особливості проходження служби у розмірі 20% посадового окладу, з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років.

Колегія суддів зазначає, що оскільки підставою для надання довідки для перерахунку пенсії позивача стало рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, для перерахунку пенсії слід брати за основу розміри грошового забезпечення діючого військовослужбовця за аналогічною посадою на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Право на перерахунок пенсії у позивача виникло 05 березня 2019 року, тому за основу для визначення розміру його грошового забезпечення має бути взяте грошове забезпечення діючого військовослужбовця за аналогічною посадою станом на 05 березня 2019 року, що і було реалізовано шляхом видачі довідки про розмір грошового забезпечення від 13 липня 2020 року № 11/326.

Таким чином, відсутні підстави для виготовлення відповідачем оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача із урахуванням надбавки за особливості проходження служби у розмірі 100% посадового окладу, з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років.

Висновки суду першої інстанцїі про те, що при звільненнi позивача з військової служби у зв'язку з виходом на пенсію у 2002 році позивачу було встановлено максимальний граничний розмір надбавки за особливості проходження служби (40% посадового окладу), а тому при перерахунку пенсії слід також враховувати максимальний розмір надбавки за особливості проходження служби в розмірі 100 відсотків посадового окладу, передбачений Постановою № 704, є необгрунтованими, оскільки у даному випадку потрібно враховувати розмір надбавки за особливості проходження служби за аналогічною посадою станом на дату виникнення права на перерахунок пенсії позивача, а саме, станом на 05 березня 2019 року.

Висновок суду першої інстанції про те, що накази державних органів, якими встановлювався розмір премій для військовослужбовців носять тимчасовий характер, та є відомчими, внутрішніми документами, а відтак носять індивідуальний характер дії і залежать від результатів служби конкретного військовослужбовця, є безпідставними та спростовується вищезазначеним, крім того, такий висновок стосується розміру премій військовослужбовців, а не надбавки за особливості проходження служби.

Враховуючи вищенаведене, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для оформлення та видання Адміністрацією Державної прикордонної служби України оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05 березня 2019 року для здійснення обчислення та перерахунку з 01 квітня 2019 року основного розміру пенсії із обов'язковим зазначенням в ній надбавки за особливості проходження служби у розмірі 100% посадового окладу з врахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби, оскільки у довідці про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року № 11/326 від 13 липня 2020 року правомірно визначено розмір надбавки за особливості проходження служби за аналогічною посадою у розмірі 20% посадового окладу та окладу за військовим званням.

Колегія суддів також враховує положення Висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень (пункти 32-41), в якому, серед іншого, звертається увага на те, що усі судові рішення повинні бути обґрунтованими, зрозумілими, викладеними чіткою і простою мовою і це є необхідною передумовою розуміння рішення сторонами та громадськістю; у викладі підстав для прийняття рішення необхідно дати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави захисту; обсяг цього обов'язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення. При цьому, зазначений Висновок, крім іншого, акцентує увагу на тому, що згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.

Також згідно позиції Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформованої, зокрема у справах «Салов проти України» (заява № 65518/01; пункт 89), «Проніна проти України» (заява № 63566/00; пункт 23) та «Серявін та інші проти України» (заява № 4909/04; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spain) серія A. 303-A; пункт 29).

Відповідно до ч. 2 ст. 6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини, а ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» передбачає, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

За наведених обставин колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи та допущено порушення норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, що відповідно до частини 1 статті 317 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для скасування рішення суду першої інстанції та ухвалення нового судового рішення.

Керуючись ст. 243, ст. 308, ст. 311, п. 2 ч. 1 ст. 315, ст. 317, ч. 1 ст. 321, ст. 322, ст. 325 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Адміністрації Державної прикордонної служби України задовольнити повністю.

Рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 23 травня 2022 року у справі № 460/6887/22 скасувати та прийняти нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовити повністю.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України.

Головуючий суддя О. Б. Заверуха

судді О. М. Гінда

В. В. Ніколін

Повне судове рішення складено 28 жовтня 2022 року.