28 жовтня 2022 року м. Житомир справа № 240/685/22
категорія 102010000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Семенюка М.М., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо не розгляду по суті письмових заяв від 21.09.2021 та 23.10.2021;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області розглянути письмові заяви від 21.09.2021 та 23.10.2021, вирішив їх по суті.
В обґрунтування позову зазначає, що відповідач не дотримався процедури розгляду заяви позивача про призначення пенсії, не дослідив документи, подані із заявою, та не прийняв рішення по суті звернення.
Ухвалою від 17.01.2022 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, яка розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач подав письмовий відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити в задоволенні позову та зазначив, що прийняття заяв про призначення пенсії надісланих поштою чинним законодавством не передбачено; документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах.
Проаналізувавши наявні у справі матеріали, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, 21.09.2021 та повторно 23.10.2021 позивач звернувся до пенсійного фонду з заявами про призначення пенсії за віком, врахувавши вказаний пільговий період часу та здійснити пенсійні виплати починаючи з дати звернення.
Листом від 01.11.2021 відповідач повідомив, що розглянув заяву відповідно до Закону України "Про звернення громадян"; звернення за призначенням пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення пенсії особисто особою; заява також може бути подана через електронні сервіси ПФУ.
Позивач, не погоджуючись, що відповідач надав відповідь на заяву листом, а не рішенням, звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, визначені Законом України від 09.07.2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі Закон № 1058-IV)
Згідно із частинами 1, 2 статті 44 Закону № 1058-IV, призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.
Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Призначення пенсії за віком здійснюється автоматично (без звернення особи) у разі набуття застрахованою особою права на призначення пенсії за віком при досягненні пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, на підставі відомостей, наявних у системі персоніфікованого обліку, якщо до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, особа не повідомила про бажання одержувати пенсію з більш пізнього віку.
У разі відсутності в системі персоніфікованого обліку даних про страховий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком (у тому числі за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку), територіальний орган Пенсійного фонду інформує застраховану особу, у тому числі через її особистий електронний кабінет на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду, про відсутність таких відомостей та необхідність їх подання (за наявності). Документи про страховий стаж можуть бути подані до територіального органу Пенсійного фонду або через особистий електронний кабінет на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду.
Відповідно до пункту 12 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001 № 121, Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" правління Пенсійного фонду України постановою від 25.11.2005 року № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, затвердило "Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі Порядок № 22-1).
Згідно із пунктом 1 розділу I Порядку № 22-1, заява про призначення пенсії, (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1), подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб.
Із змісту наведених правових норм Закону № 1058-IV, КВК України, Порядку № 22-1, вбачається, що позивач в зв'язку із досягненням пенсійного віку та вважаючи, що у нього достатньо страхового стажу для призначення йому пенсії за віком, має право на подання заяви про призначення йому такої пенсії до територіального органу Пенсійного фонду України за місцем реєстрації за правилами, встановленими Порядком № 22-1.
При цьому форма та зміст заяви про призначення пенсії за віком встановлені додатком 1 до Порядку № 22-1.
Законодавцем передбачена можливість забезпечити особу належною допомогою при оформленні заяви про призначення пенсії за віком в установленій формі та поданні необхідних документів для вирішення питання про її призначення.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про звернення громадян" від 02.10.1996 року № 393/96-ВР (далі Закон № 393/96-ВР), громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
Незважаючи на те, що позивач без відповідних консультацій із спеціалістами пенсійного органу про порядок звернення за призначенням пенсії за віком, фактично самостійно звернувся до пенсійного органу із заявою щодо призначення пенсії, яка не відповідає формі заяви згідно із додатком 1 Порядку № 22-1, суд приходить до висновку, що відповідач неправомірно прийняв рішення щодо розгляду такої заяви за нормами Закону № 393/96-ВР, оскільки хоча заява про призначення пенсії за віком не відповідає встановленій формі, разом з тим у ній чітко прослідковується прохання позивача про призначення йому пенсії за віком в зв'язку із настанням певних обставин за яких позивач зробив висновок про його право на отримання пенсійних виплат.
Такі заяви повинні розглядатися за правовими нормами спеціального законодавства, а саме нормами Закону № 1058-IV та інших нормативних актів, прийнятих на виконання такого Закону.
Відповідно до частини 5 статті 45 Закону № 1058-IV, документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 45 Закону № 1058-IV, пенсія за віком, що призначається автоматично (без звернення особи), призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, крім випадків відсутності в системі персоніфікованого обліку відомостей про страховий стаж застрахованої особи, необхідний для призначення пенсії за віком при досягненні пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону.
Отже, вирішення питання про призначення пенсії за віком позивачу могло би бути вирішено автоматично без його звернення із заявою, у разі набуття застрахованою особою права на призначення пенсії за віком при досягненні пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, на підставі відомостей, наявних у системі персоніфікованого обліку, якщо до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, а у разі відсутності в системі персоніфікованого обліку даних про страховий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком (у тому числі за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку), територіальний орган Пенсійного фонду інформує застраховану особу про відсутність таких відомостей та необхідність їх подання (за наявності).
Трактуючи норми Закону № 1058-IV, Порядку № 22-1, суд приходить до висновку, що відповідач зобов'язаний був за результатами розгляду заяви позивача про призначення йому пенсії за віком, прийняти рішення про призначення або про відмову в призначенні йому такої пенсії.
Натомість відповідач за результатами розгляду заяви позивача не прийняв рішення про призначення або про відмову йому в призначенні пенсії за віком, обмежившись тільки листом, яким повідомив позивача про відмову у призначенні пенсії та правові підстави такої відмови.
Таким чином, враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що відповідач вчинив протиправну бездіяльність не прийнявши рішення за результатами розгляду заяви позивача про призначення або про відмову в призначенні йому пенсії за віком за його заявою.
Суд при вирішенні спору не надає правову оцінку змісту листа яким позивач повідомлений про відмову у призначенні йому пенсії за віком та правові підстави такої відмови, оскільки лист, як документ при вирішенні питання про призначення або відмову у призначенні пенсії за віком в результаті розгляду заяви позивача з проханням про призначення йому такої пенсії не передбачений чинним законодавством, що регулює питання призначення пенсій.
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву позивача про призначення йому пенсії за віком та прийняти одне із рішень відповідно до частини 5 статті 45 Закону № 1058-IV.
Беручи до уваги задоволення позову та приписи ст. 139 КАС України, на користь позивача належить стягнути понесені ним судові витрати в сумі 908 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст. 242-246 КАС України, суд
вирішив:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Ольжича, 7, м. Житомир, 10003, код 13559341) задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо неприйняття рішення відповідно до частини 5 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 про призначення йому пенсії.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 23.10.2021 року про призначення йому пенсії та прийняти рішення відповідно до частини 5 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Стягнути на користь ОСОБА_1 понесені ним судові витрати в сумі 908 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.М. Семенюк