28 жовтня 2022 року Справа № 160/16661/22
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Бухтіярова М.М., перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Територіального управління Служби судової охорони у Дніпропетровській області, Служби судової охорони (центральний апарат), Державної судової адміністрації України, Міністерства фінансів України про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, -
24.10.2022 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Територіального управління Служби судової охорони у Дніпропетровській області (відповідач-1), Служби судової охорони (центральний апарат) (відповідач-2), Державної судової адміністрації України (відповідач-3), Міністерства фінансів України (відповідач-4), в якому позивач просить:
1. Визнати протиправною бездіяльність територіального управління Служби судової охорони у Дніпропетровській області щодо невиконання Постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» в частині не надання наказів командирів (начальників) про виплату додаткової винагороди ОСОБА_1 , не нарахування та не виплати додаткової винагороди ОСОБА_1 в період несення служби та виконання нею службових обов'язків з 24.02.2022 року по 18.07.2022 року у розмірі 142 776,49 грн., з 19.07.2022 року по 31.08.2022 року пропорційно в розрахунку на місяць у розмірі 30 000 тис.
Зобов'язати територіальне управління Служби судової охорони у Дніпропетровській області:
- видати накази командирів (начальників) про виплату додаткової винагороди ОСОБА_1 в період несення служби та виконання нею службових обов'язків з 24.02.2022 року по 18.07.2022 року у розмірі 142 776,49 грн., з 19.07.2022 року по 31.08.2022 року пропорційно в розрахунку на місяць у розмірі 30 000 тис.
- нарахувати та виплатити додаткову винагороду ОСОБА_1 в період несення служби та виконання нею службових обов'язків з 24.02.2022 року по 18.07.2022 року у розмірі 142 776,49 грн., з 19.07.2022 року по 31.08.2022 року пропорційно в розрахунку на місяць у розмірі 30 000 тис.
2. Визнати протиправною бездіяльність Служби судової охорони України щодо невиконання Постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» в частині не забезпеченні належної організації та контролю за діяльністю територіальних підрозділів Служби щодо видачі наказів командирів (начальників) про виплату додаткової винагороди ОСОБА_1 в період несення служби та виконання нею службових обов'язків з 24.02.2022 року по 18.07.2022 року у розмірі 142 776,49 грн., з 19.07.2022 року по 31.08.2022 року пропорційно в розрахунку на місяць у розмірі 30 000 тис., не забезпечення ефективного і цільового використання коштів Державного бюджету України, розпорядником яких є Служба судової охорони України з метою виплати додаткової винагороди ОСОБА_1 в період несення служби та виконання службових обов'язків з 24.02.2022 року по 18.07.2022 року у розмірі 142 776,49 грн., з 19.07.2022 року по 31.08.2022 року пропорційно в розрахунку на місяць у розмірі 30 000 тис.
Зобов'язати Службу судової охорони України:
- забезпечити належну організацію та контроль за діяльністю територіальних підрозділів Служби щодо видачі наказів командирів (начальників) про виплату додаткової винагороди ОСОБА_1 в період несення служби та виконання нею службових обов'язків з 24.02.2022 року по 18.07.2022 року у розмірі 142 776,49 грн., з 19.07.2022 року по 31.08.2022 року пропорційно в розрахунку на місяць у розмірі 30 000 тис.
- забезпечити ефективне і цільове використання коштів Державного бюджету України, розпорядником яких є Служба судової охорони України з метою виплати додаткової винагороди ОСОБА_1 в період несення служби та виконання нею службових обов'язків з 24.02.2022 року по 18.07.2022 року у розмірі 142 776,49 грн., з 19.07.2022 року по 31.08.2022 року пропорційно в розрахунку на місяць у розмірі 30 000 тис.
3. Визнати протиправною бездіяльність Державної судової адміністрації України щодо невиконання Постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» щодо відсутності перерозподілу бюджетних асигнувань у частині збільшення видатків для виплати додаткової винагороди ОСОБА_1 в період несення служби та виконання нею службових обов'язків з 24.02.2022 року по 18.07.2022 року у розмірі 142 776,49 грн., з 19.07.2022 року по 31.08.2022 року пропорційно в розрахунку на місяць у розмірі 30 000 тис.
Зобов'язати Державну судову адміністрацію України здійснити перерозподіл бюджетних асигнувань у частині збільшення видатків для виплати додаткової винагороди ОСОБА_1 в період несення служби та виконання нею службових обов'язків з 24.02.2022 року по 18.07.2022 року у розмірі 142 776,49 грн., з 19.07.2022 року по 31.08.2022 року пропорційно в розрахунку на місяць у розмірі 30 000 тис.
4. Визнати протиправною бездіяльність Міністерства Фінансів України щодо невиконання Постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» в частині не забезпечення збільшення видатків відповідним розпорядникам коштів для реалізації постанови №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» щодо виплати додаткової винагороди ОСОБА_1 в період несення служби та виконання нею службових обов'язків з 24.02.2022 року по 18.07.2022 року у розмірі 142 776,49 грн., з 19.07.2022 року по 31.08.2022 року пропорційно в розрахунку на місяць у розмірі 30 000 тис.
Зобов'язати Міністерство Фінансів України забезпечити збільшення видатків відповідним розпорядникам коштів для забезпечення реалізації Постанови №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» щодо виплати додаткової винагороди ОСОБА_1 в період несення служби та виконання нею службових обов'язків з 24.02.2022 року по 18.07.2022 року у розмірі 142 776,49 грн., з 19.07.2022 року по 31.08.2022 року пропорційно в розрахунку на місяць у розмірі 30 000 тис.
Згідно з витягом з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 24.10.2022 цьому позову присвоєно єдиний унікальний номер судової справи №160/16661/22 та дана адміністративна справа розподілена судді Бухтіяровій М.М.
Згідно з ч.1, ч.2 ст.171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
При вирішенні питання про відкриття провадження у справі встановлено, що позов подано без додержання вимог, встановлених ст..ст.160, 161 КАС України, та підлягає залишенню без руху з наступних підстав.
Статтею 160 КАС України викладено вимоги до оформлення позовної заяви та її обов'язкові реквізити.
Так, відповідно до п.2 ч.5 ст.160 КАС України в позовній заяві зазначаються: повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.
Відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена позовна вимога (п.9.ч.1 ст. 4 КАС України)
Відповідно до ч.1, п.4, п.5. 9 ч.5 ст. 160 КАС України у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування. У позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача.
Згідно з ч.2 ст.9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
При цьому, відповідно до ч.1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:
визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;
визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;
визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій;
визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії;
встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень;
прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Під змістом позовних вимог розуміється визначення способу захисту свого права, свободи чи інтересу згідно ч.1 ст.5 КАС України, який має бути сформульований максимально чітко і зрозуміло, оскільки від якості позовної заяви, юридично правильного змісту позовних вимог, зазначення способу судового захисту залежить швидкий і ефективний розгляд справи.
При цьому, предметом оскарження до адміністративного суду у розумінні ч.1 ст. 5 КАС України можуть бути рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а позовні вимоги про зобов'язання вказаного суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії є способом поновлення порушених прав позивача, які мають бути похідними від основної вимоги про визнання протиправним відповідного рішення, дій чи бездіяльності відповідача.
Суд зазначає, що обов'язок по визначенню (формулюванню) позовних вимог, з якими особа звертається до суду за захистом своїх прав на етапі подання позовної заяви процесуальним законодавством покладено саме на позивача, саме для цього законодавцем визначені вимоги до позовної заяви, що міститься в статті 160 КАС України. Цей обов'язок не може бути перекладено на суд, оскільки саме позивач є зацікавленим в ефективному захисті своїх прав та ефективному здійснені судочинства за його позовною заявою.
У позові вказано найменування відповідача-2 - Служба судової охорони (центральний апарат), тоді як позовні вимоги звернуті до Служби судової охорони України.
Поряд з цим, за відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань найменування установи за ідентифікаційним кодом 42902258 - Служба судової охорони.
За наведених обставин, позивачу слід подати уточнений позов із зазначенням вірної назви відповідача-2, а також подати копію цього уточненого позову відповідно до кількості осіб, що беруть участь у справі, оскільки відповідно до ч.1 ст.161 КАС України до позовної заяви додаються її копії відповідно до кількості учасників справи.
Також, відповідно до частини другої статті 160 КАС України позовна заява подається в письмовій формі позивачем або особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.
Сторона, третя особа в адміністративній справі, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника (ч. 1 ст. 55 КАС України).
Згідно з частиною першою статті 57 КАС України представником у суді може бути адвокат або законний представник.
Як визначено частиною четвертою статті 59 КАС України повноваження адвоката як представника підтверджуються довіреністю або ордером, виданим відповідно до Закону України «Про адвокатуру і адвокатську діяльність».
Судом встановлено, що позов від імені ОСОБА_1 підписано адвокатом Непочатих Вікторією Володимирівною.
На підтвердження повноважень Непочатих Вікторії Володимирівни на представлення інтересів в суді, на підписання позову та засвідчення документів від імені позивача, надано ордер на надання правової (правничої) допомоги серії АЕ №1157422 від 15.09.2022 на підставі свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю №3090 від 10.06.2016.
Однак, до матеріалів позову не надано свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю.
Також, відповідно до частини першої статті 161 КАС України до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.
Згідно з частиною 1 статті 94 КАС України письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору.
За приписами частинами 2, 4 та 5 статті 94 КАС України письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
Суд звертає увагу на те, що статтею 94 КАС України визначено загальні вимоги щодо оформлення письмових доказів, до яких належать документи, та передбачено, що копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством.
Згідно з наказом Державного підприємства «Український науково-дослідний і навчальний центр проблем стандартизації, сертифікації та якості» від 01.07.2020 № 144 з 1 вересня 2021 року набрав чинності національний стандарт ДСТУ 4163:2020 «Державна уніфікована система документації. Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації. Вимоги до оформлення документів».
Відповідно до пункту 5.26 ДСТУ 4163:2020 «Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації. Вимоги до оформлення документів» відмітка про засвідчення копії документа складається з таких елементів: слів «Згідно з оригіналом» (без лапок), найменування посади, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її власного імені та прізвища, дати засвідчення копії. У випадках, визначених законодавством, копії документів засвідчують відбитком печатки юридичної особи, структурного підрозділу (служби діловодства, служби кадрів, бухгалтерії тощо) юридичної особи або печатки «Для копій».
Також, у документах, що їх оформлюють на двох і більше сторінках, згідно з пунктом 4.5 ДСТУ 4163:2020, реквізити 21 (відмітка про наявність додатків), 22 (підпис), 23 (відбиток печатки), 24 (віза документа), 25 (гриф погодження (схвалення) документа), 26 (відмітка про засвідчення копії документа), 27 (відомості про виконавця документа) - проставляють після тексту документа (20), а реквізити 29 (відмітка про виконання документа), 30 (відмітка про надходження документа до юридичної особи) - на нижньому полі першої сторінки документа.
Однак, позивачем не в повному обсязі дотримано вищевказаних вимог при засвідчені документів, оскільки копії розрахункових листів за період з лютого по липень 2022 року, наказу №10 від 07.03.2022, листів №08020-01-2/6914 від 01.04.2022, №11-3762/22 від 27.05.2022, №11-14914/22 від 13.06.2022, №30/30.06.2-585 від 05.07.2022, наказу №211 від 30.03.2022, що долучені до позову суду, не містять відмітки про їх засвідчення.
Крім того, не всі копії документів, що додані до примірників позову для відповідачів засвідчені в установленому порядку, а саме копії витягу з наказу №283 о/с від 18.10.2021, довідки щодо виконання завдань з охорони судів з 01.02.2022 по 31.08.2022, витягу з уточнюючого графіку службового навантаження у період з 01.02.2022 по 31.08.2022, розрахункових листів за період з лютого по серпень 2022 року, листа Територіального управління Служби судової охорони у Дніпропетровській області від 14.10.2022 №35.06-690, наказу №10 від 07.03.2022, листів №08020-01-2/6914 від 01.04.2022, №11-3762/22 від 27.05.2022, №11-14914/22 від 13.06.2022, №30/30.06.2-585 від 05.07.2022, наказу №211 від 30.03.2022 - не засвідчені.
Суд зазначає, що копія набуває юридичної сили лише в разі її засвідчення в установленому порядку, тому кожний аркуш поданої в копії документу повинен відповідати вимогам, викладеним у ст.94 КАС України та Вимогам до оформлювання документів ДСТУ 4163-2020, чинного з 01 вересня 2021 року.
Також, позивачем у позові зазначено третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідачів - Державну казначейську службу України. Однак, примірника позову з додатками для третьої особи в порушення ч.1 ст. 161 КАС України позивачем не надано.
За приписами ч.1 ст.169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Зважаючи на те, що позов поданий без додержання вимог, встановлених ст.ст.160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за необхідне залишити цей позов без руху.
На підставі викладеного, керуючись статтями 160, 161, 169, 171 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Територіального управління Служби судової охорони у Дніпропетровській області, Служби судової охорони (центральний апарат), Державної судової адміністрації України, Міністерства фінансів України про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, - залишити без руху.
Встановити позивачеві строк - десять днів з дня отримання копії цієї ухвали, для усунення недоліків позову шляхом подання до суду:
- уточненого позову із зазначенням вірної назви відповідача-2, а також подати копію цього уточненого позову відповідно до кількості осіб;
- засвідченої належним чином копії свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю;
- засвідчених належним чином копій розрахункових листів за період з лютого по липень 2022 року, наказу №10 від 07.03.2022, листів №08020-01-2/6914 від 01.04.2022, №11-3762/22 від 27.05.2022, №11-14914/22 від 13.06.2022, №30/30.06.2-585 від 05.07.2022, наказу №211 від 30.03.2022, для долучення до позову суду;
- засвідчених належним чином всіх сторінок копій документів згідно із відповідним переліком, наведеним у мотивувальній частині ухвали, для примірників позову відповідачам;
- копії позову разом із копіями доданих до нього документів для третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідачів.
Роз'яснити позивачеві, що відповідно до пункту 1 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України, позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.
Повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Копію ухвали направити особі, що звернулася з позовом.
Ухвала набирає законної сили в порядку статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та оскарженню не підлягає.
Суддя М.М. Бухтіярова