Ленінський районний суд м.Полтави
Справа № 553/5245/22
Провадження № 2-о/553/129/2022
Іменем України
19.10.2022м. Полтава
Ленінський районний суд м. Полтави в складі:
головуючого судді Крючко Н.І.,
за участю:
секретаря судового засідання Компанієць А.І.,
розглянувши в порядку окремого провадження у відкритому судовому засіданні в м. Полтава цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Подільський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Полтаві Північно - Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України,
У жовтні 2022 року заявник ОСОБА_1 звернулась до суду з заявою в якій прохала встановити факт народження дитини чоловічої статі ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у місті Керч, Автономна Республіка Крим, матір'ю якої є громадянка України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце народження Україна, Автономна Республіка Крим, Ленінський район, с. Октябрьське, батьком є громадянин України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , місце народження Україна Київська область Броварський район смт. Калита.
Ухвалою суду від 18 жовтня 2022 року за вказаною заявою відкрито провадження у цивільній справі, розгляд справи вирішено здійснювати за правилами окремого провадження, призначено судове засідання .
В обґрунтування заяви ОСОБА_1 зазначила, що вона ІНФОРМАЦІЯ_1 у пологовому будинку міста Керч, АРК, народила сина ОСОБА_2 . На підтвердження даного факту Керченським міським відділом записів реєстрації актів цивільного стану Департаменту реєстрації актів цивільного стану Міністерства юстиції Республіки Крим їй було видано свідоцтво про народження від 29.01.2022, актовий запис №110229910001100075000. Зазначила, що із вказаним документом, вона не може зареєструвати факт народження дитини у Подільському відділі державної реєстрації актів цивільного стану у місті Полтаві Північно - Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) , оскільки свідоцтво про народження ОСОБА_2 видано на окупованій території та не має юридичної сили. Встановлення факту народження необхідно для отримання свідоцтва про народження дитини встановленого законодавством України зразка.
Заявник в судове засідання не з'явилась, будучи належним чином повідомленою про дату, час та місце судового засідання , надала до суду заяву про розгляд справи без її участі, підтримала свої вимоги в повному обсязі .
Представник заінтересованої особи Подільського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Полтаві Північно - Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) в судове засідання не з'явився, будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце судового засідання.
Відповідно до частини 1 статті 223 ЦПК України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Відповідно до частини 3 статті 211 ЦПК України, особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності.
Згідно з частиною 2 статті 247 ЦПК України, фіксування судового засідання технічним засобом здійснює секретар судового засідання. У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
З огляду на викладені норми цивільно-процесуального законодавства, судове засідання проведено за відсутності учасників справи та без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Враховуючи положення частини 2 статті 317 ЦПК України, відповідно до яких справи про встановлення факту народження на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду, суд вважає за можливе проводити розгляд справи за наявними матеріалами.
Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються вимоги заяви, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи, встановив наступне.
Судом встановлено, що відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 29 січня 2022 року ,виданого Керченським міським відділом реєстрації актів цивільного стану Департаменту реєстрації актів цивільного стану Міністерства юстиції Республіки Крим ОСОБА_1 , громадянка України, є матір'ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , батьком вказаний громадянин України ОСОБА_3 (а.с.26, 27).
З матеріалів справи вбачається, ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , перебувають у зареєстрованому шлюбі, який зареєстрували 19 серпня 2006 року у Відділі реєстрації актів цивільного стану Керченського міського управління юстиції Автономної Республіки Крим Україна ( а.с.13).
Відповідно до довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи 827 від 24.12.2014 року, ОСОБА_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , та фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2 (а.с. 14).
З метою встановлення факту народження ОСОБА_2 на тимчасово окупованій території України, визначеній відповідно до законодавства, заявник, як мати, звернулась до суду із вказаною заявою.
Згідно зі статтею 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до пункту 5 частини 2 статті 293 ЦПК України, в порядку окремого провадження суд розглядає, зокрема, справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до частини 1 статті 6 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
Частинами 1, 2, 3 статті 9 Закону України«Про державну реєстрацію актів цивільного стану» передбачено, що державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану. Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану.
Відповідно до частини 4 статті 6 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», органи державної реєстрації актів цивільного стану видають відповідні свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану.
Згідно з частиною 2 статті 315 ЦПК України, у судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Статтею 317 ЦПК України визначено, що заява про встановлення факту народження особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана батьками або одним з них, їхніми представниками, членами сім'ї, опікуном, піклувальником, особою, яка утримує та виховує дитину, або іншими законними представниками дитини до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника. У рішенні про встановлення факту народження особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місце народження особи, про її батьків.
Відповідно до частин 1, 3, 4 статті 144 СК України, батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в державному органі реєстрації актів цивільного стану. Реєстрація народження дитини провадиться органом державної реєстрації актів цивільного стану з одночасним визначенням її походження та присвоєнням прізвища, імені та по батькові. Реєстрація народження дитини засвідчується Свідоцтвом про народження, зразок якого затверджує Кабінет Міністрів України.
Згідно зі статтею 7 Закону України «Про громадянство України», особа, батьки або один з батьків якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.
Статтею 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» визначено, що державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження та, за відсутності документа закладу охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Згідно з роз'ясненнями даних у пункті18 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» - рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не замінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.
Відповідно до Конвенції про права дитини від 20.11.1989, ратифікованою постановою ВРУ № 789-ХП від 27.02.1991, дитина має бути зареєстрована одразу після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування. Держави учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов'язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі, зокрема, у випадку, коли б інакше дитина не мала громадянства.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», тимчасово окупованою територією визначається сухопутна територія тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України, водні об'єкти або їх частини, що знаходяться на цих територіях.
Відповідно до пункту 7 частини 1 статті 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.
Враховуючи процитовані норми вказаного Закону, на даний час Автономна Республіка Крим є тимчасово окупованою територією.
Відповідно до частин 2, 3 статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.
Згідно з листом Касаційного цивільного суду у складі Верховного суду від 22 квітня 2021 № 985/0/208-21, зазначено, що під час розгляду судами справ про встановлення факту народження на тимчасово окупованій території України вимога щодо отримання письмової відмови органів реєстрації актів цивільного стану у здійсненні реєстрації таких фактів не ґрунтується на положеннях чинного законодавства.
Враховуючи наведене, суд приходить до переконання, що подана заява підлягає задоволенню.
За змістом частини 4 статті 317 ЦПК України, ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, підлягає негайному виконанню. Рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи, зокрема, на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Згідно з пунктом 21 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір», заявники у справах за заявами про встановлення факту народження або смерті, поданих у зв'язку із воєнним станом, надзвичайним станом, збройною агресією, збройним конфліктом, тимчасовою окупацією території України, надзвичайними ситуаціями природного чи техногенного характеру звільняються від сплати судового збору під час розгляду справи.
Враховуючи неможливість проведення реєстрації народження ОСОБА_2 ,а також те, що законом не встановлено іншого порядку отримання свідоцтва про народження, з метою забезпечення прав,свобод та законних інтересів заявника та дитини, суд вважає за необхідне заяву матері ОСОБА_1 задовольнити та встановити факт народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ,громадянина України,у місті Керч, Автономна Республіка Крим, матір'ю якого є громадянка України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце народження Україна, Автономна Республіка Крим, Ленінський район, с. Октябрьське, батьком є громадянин України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , місце народження Україна Київська область Броварський район смт. Калита.
На підставі викладеного, керуючись статтями 12, 13, 76-81, 263-265, 273, 315-319, 354, 430 ЦПК України, статтями 144 Сімейного кодексу України,
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Подільський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Полтаві Північно - Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України - задовольнити.
Встановити факт народження дитини чоловічої статі ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у місті Керч, Автономна Республіка Крим, матір'ю якої є громадянка України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце народження Україна, Автономна Республіка Крим, Ленінський район, с. Октябрьське, батьком є громадянин України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , місце народження Україна Київська область Броварський район смт. Калита.
Рішення у справах про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, підлягає негайному виконанню.
Рішення у справах про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому Цивільним процесуальним кодексом України.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Копію судового рішення видати особам, які брали участь у справі, негайно після проголошення рішення, або невідкладно надіслати до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації народження особи.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Полтавського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Ленінського районного суду м. ПолтавиН. І. Крючко