Справа № 632/1203/22
провадження № 2-о/632/66/22
28 жовтня 2022 року м. Первомайський
Первомайський міськрайонний суд Харківської області у складі головуючого судді Библіва С.В., за участю секретаря Кузьменко М.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Первомайському Харківської області цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Первомайський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Лозівського району Східного міжрегіонального управління юстиції (м. Харків) про встановлення факту смерті, суд -
28 жовтня 2022 року ОСОБА_1 звернулася до суду з заявою в порядку окремого провадження про встановлення факту смерті її сестри, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Ровеньки Луганської області 03.06.2022 року.
В обґрунтуванні заяви вказала, що, ІНФОРМАЦІЯ_2 на тимчасово окупованій території України в місті Ровеньки Луганської області померла її сестра ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянка України, яка народилася в місті Ровеньки Луганської області, та за життя була зареєстрована у АДРЕСА_1 .
ОСОБА_2 , сестра заявниці померла у місті, яке знаходиться на тимчасово окупованій території, та у ньому не здійснюють свої повноваження державні органи та установи. Було видане свідоцтво про смерть Серії НОМЕР_1 на ім'я померлої ОСОБА_2 , вказаний документ було засвідчено печаткою з абревіатурою так званої «ЛНР». Заявниця звернулася з письмовою заявою про видачу свідоцтва про смерть встановленого зразка до заінтересованої особи, однак отримала відмову у проведенні державної реєстрації смерті, оскільки свідоцтво про смерть було видане на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження, та на якій також неможливо отримати і медичний документ встановленого зразка, який може бути прийнято відділом ДРАЦС для здійснення реєстрації смерті. Встановлення факту смерті сестри - ОСОБА_2 , заявниці необхідно для того, щоб отримати відповідний документ, встановленого зразка держави Україна, отримати допомогу на її поховання , а у подальшому оформити спадщину після її смерті. Іншого способу за для отримання свідоцтва про смерть у заявниці немає, так, як отриманий документ засвідчений печаткою невстановленого зразка, не породжує правових наслідків та не може бути підставою за для отримання свідоцтва про смерть.
Заявниця у судове засідання не з'явилася, однак надала суду заяву про розгляд справи без її участі, на задоволенні заявлених вимог наполягає.
Від начальника Первомайського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Лозівському районі Харківської області Східного міжрегіонального Управління Міністерства юстиції (м. Харків) Н. Кальченко до суду надійшла заява з проханням розглянути справу у відсутність представника відділу, при ухваленні рішення покладаються на розсуд суду.
Враховуючи, неявку усіх учасників справи, суд відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України не здійснював фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Суд, вивчивши заяву, дослідивши та проаналізувавши матеріали справи, встановив такі факти та відповідні до них правовідносини: статтями 1, 2 ЦПК України передбачено, що завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави. Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, розглядаються у порядку окремого провадження. Згідно із ч. 3 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Відповідно до п.8 ч.1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті. У ст. 55 Конституції України зазначено, що кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.
Так, судом встановлено, що заявниця є сестрою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , та яка за життя з 11.03.2019 року була взята на облік, як внутрішньо переміщена особа та мала фактичне місце проживання за адресою: АДРЕСА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про народження ОСОБА_3 , Серії НОМЕР_2 від 24.03.1961 року, яка зареєструвавши шлюб з ОСОБА_4 23.10.1982 року змінила своє дівоче прізвище на « ОСОБА_5 », що також вбачається з копії паспорту серії НОМЕР_3 , батьками ОСОБА_3 є ОСОБА_6 та ОСОБА_7 , що також вбачається і з копії витягу з державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження ОСОБА_8 , яка уклавши 20.01.1979 року шлюб з ОСОБА_9 , змінила своє дівоче прізвище на « ОСОБА_10 », що також вбачається з копії паспорту серії НОМЕР_4 (а.с.2,3, 5-7, 8-10). 03.06.2022 року сестра заявниці, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 померла у місті Ровеньки Луганської області, що підтверджується копією свідоцтва про смерть, серії НОМЕР_1 від 08.06.2022 року (а.с.11). Вказаний документ було засвідчено печаткою з абревіатурою так званої «ЛНР». Сестра заявниці померла у місті, яке є окупованою територією, у якому тимчасово не функціонують державні органи та установи.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України. Ст. 4 цього ж закону передбачає, що на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим реалізації прав і свобод людини і громадянина. Ст. 9 ч. ч. 2, 3, 4 цього Закону передбачено, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законодавством України. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків. Встановлення зв'язків та взаємодія органів державної влади України, їх посадових осіб, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з незаконними органами (посадовими особами), створеними на тимчасово окупованій території, допускається виключно з метою забезпечення національних інтересів України, захисту прав і свобод громадян України. Відповідно до ст. 10 ч. 1 цього Закону громадяни України мають право на вільний та безперешкодний в'їзд на тимчасово окуповану територію і виїзд з неї. Ст. 17 ч. 1 цього Закону у разі порушення положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна. Ст. 17 ч. ч. 1,3 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Державна реєстрація смерті.... проводиться за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем поховання. Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 року № 1085-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення» - затверджено перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження. Зокрема, додатком 1 до вищезазначеного розпорядження таким населеним пунктом визначено м. Ровеньки Луганської області. Підпунктом 2 пункту 2 Наказу Міністерства юстиції України «Про переміщення органів та установ юстиції Луганської області» визначено перелік та забезпечено переміщення територіальних органів та установ юстиції Луганської області, що знаходяться на тимчасово неконтрольованій території, в населені пункти, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі. Відповідно до вищезазначеного наказу всі органи та підрозділи, підпорядковані Міністерству юстиції України, повинні були перемістися з тимчасово непідконтрольних територій в населені пункти, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі та перереєструватися там. Всі акти та документи, виданні органами не переміщеними в населені пункти, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі та не перереєстровані, з 1 грудня 2014 року вважаються недійсними.
Таким чином, свідоцтво про смерть ОСОБА_2 , яке зовні відповідає актам органу реєстрації актів цивільного стану та містить всі необхідні реквізити, відповідно до вищенаведеного Наказу Міністерства юстиції України не може бути дійсним, так як видане після спливу терміну перереєстрації. Відповідно до роз'яснень, наданих у пункті 13 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 року «Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд встановлює факт смерті особи за умови підтвердження доказами, що ця подія мала місце у певний час та за певних обставин. З урахуванням вищенаведеного, у суду не має підстав ставити під сумнів достовірність та правдивість фактів, повідомлених заявницею та наданими письмовими доказами, стосовно того, що ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 у місті Ровеньки Луганської області.
Відповідно до ст.1 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 21.04.2022 року № 2217-1Х тимчасово окупована Російською Федерацією територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Згідно ст. 317 ЦПК України - заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України. Згідно ст. 17 ч. ч. 1,3 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Державна реєстрація смерті.... проводиться за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем поховання.
Відповідно до ч. 4 ст. 317 ЦПК України ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України підлягає негайному виконанню.
На підставі викладеного, керуючись ст. 1 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», ст. 17 ч. ч. 1,3 ЗУ «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» ст.ст. 1, 2, 4, 5, 13, 81, 247, 264, 265, 268, 293, 294, 315, 316, 317,319 ЦПК України суд, - В И Р І Ш И В :
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Первомайський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Лозівського району Східного міжрегіонального управління юстиції (м. Харків) про встановлення факту смерті - задовольнити.
Встановити факт смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка народилася в місті Ровеньки Луганської області, громадянки України, яка була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , яка настала на тимчасово окупованій території України в місті Ровеньки Луганської області.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. Оскарження рішення не зупиняє його виконання. Копія судового рішення видається особам, які брали участь у справі, негайно після проголошення такого рішення або невідкладно надсилається судом до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації народження або смерті особи.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Харківського апеляційного суду (адреса: 63002, Харківська область, м. Валки, вул. Харківська, 4, приміщення Валківського районного суду Харківської області) шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня його проголошення.
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 , і/н: НОМЕР_5 .
Заінтересована особа - Первомайський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Лозівському районі Харківської області Східного міжрегіонального Управління Міністерства юстиції (м.Харків), адреса: 64102, Харківська область, місто Первомайський, 3 мікрорайон, громадський центр.
Суддя:С. В. Библів