Постанова від 26.10.2022 по справі 200/591/19-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 жовтня 2022 року

м. Київ

справа № 200/591/19-а

адміністративне провадження № К/9901/19494/19

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача - Шарапи В.М.,

суддів: Стародуба О.П., Чиркіна С.М.,

розглянув у порядку письмового провадження

касаційну скаргу ОСОБА_1

на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 21.02.2019 (головуючий суддя Олішевська В.В.) та постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 01.07.2019 (головуючий суддя Геращенко І.В., судді Міронова Г.М., Сіваченко І.В.)

у справі №200/591/19-а

за позовом ОСОБА_1

до Волноваського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області

про скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ОПИСОВА ЧАСТИНА

Короткий зміст позовних вимог і рішень судів першої та апеляційної інстанцій:

1. ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Волноваського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, в якому просив:

1.1. скасувати рішення Волноваського ОУПФУ (повторне) № 383 від 09.02.2018 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії (переглянуте з урахуванням рішення Донецького окружного адміністративного суду за справою № 805/1792/18-а від 04.04.2018);

1.2. зобов'язати Волноваське ОУПФУ призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за пунктом «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на підставі заяви від 06.02.2018.

2. Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 21.02.2019, залишеним без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 01.07.2019, у задоволенні позову відмовлено повністю.

3. Судами попередніх інстанцій під час судового розгляду справи встановлено наступні фактичні обставини:

3.1. Рішенням Управління Пенсійного фонду України в м. Вугледарі Донецької області № 383 позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно пункту «а» частини 1 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», оскільки позивач має загальний страховий стаж 17 років 00 місяців 29 днів; до нього зараховано навчання (3 роки 4 місяці 18 днів) та військова служба (1 рік 10 місяців 29 днів). До пільгового стажу не зараховано жодного періоду роботи позивача у ДП «Шахта «Петровська» через те, що підприємство, знаходиться на непідконтрольній українській владі території, а тому видані ним уточнюючі довідки про пільговий характер роботи перевірити неможливо і вони є недійсними.

3.2. Не погодившись з прийнятим відповідачем рішенням № 383 про відмову в призначенні пенсії від 09.02.2018 року позивач оскаржив його в судовому порядку.

3.3 Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 04.04.2018 позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Вугледарі Донецької області про визнання протиправними дій, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії - задоволені частково:

- визнано протиправним та скасовано рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Вугледарі Донецької області від 09.02.2018 № 383 про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 ;

- зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Вугледарі Донецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії від 06.02.2018 з урахуванням висновків суду;

- в задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.

3.4. Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 13.06.2018 апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в місті Вугледарі Донецької області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 04.04.2018 у справі № 805/1792/18-а повернуто заявникові.

3.5. На виконання рішення суду у справі № 805/1792/18-а Волноваським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області прийнято рішення про відмову в призначенні пенсії № 383 від 09.02.2018 (переглянуте з урахуванням рішення Донецького окружного адміністративного суду від 13.06.2018).

3.6. В зазначеному рішенні зазначено, що ОСОБА_1 звернувся за призначенням пенсії згідно зі статтею 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та надав наступні документи: заяву, копію паспорту, копію ідентифікаційного номеру, копію довідки про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів проведення АТО, копію трудової книжки, копію диплому про навчання за професією «Електрослюсар підземний, машиніст підземних установ» у ПТУ № 103, довідку уточнюючу пільговий характер роботи № 283 від 21.05.2012 з ДП «Шахта «Петровська», довідки № 281 та № 283 від 21.05.2012 про заробітну плату з ДП «Шахта «Петровська».

3.7. Для розрахунку пільгового і загального стажу роботи взято до уваги висновки Донецького окружного адміністративного суду по справі № 805/1792/18-а від 04.04.2018, ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 13.06.2018.

3.8. При розгляді вищезазначених документів встановлено, що заявник має загальний стаж роботи 17 років 1 місяць 9 днів, з них: пільговий стаж роботи склав 13 років 7 місяців 26 днів (з урахуванням роботи за Списком № 1, військової служби, навчання за фахом).

3.9. Також зазначено, заявник має достатній пільговий стаж, але не має необхідних 22 роки страхового стажу роботи.

3.10. Позивач не погодившись з прийнятим рішенням відповідача про відмову в призначенні пенсії № 383 від 09.02.2018 (переглянуте з урахуванням рішення Донецького апеляційного адміністративного суду від 13.06.2018) оскаржив його в судовому порядку.

4. Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції, з висновками якого погодився і суд апеляційної інстанції, виходив із того, що незважаючи на наявність у позивача пільгового стажу за Списком № 1 більше 10 років, у останнього відсутній необхідний страховий стаж (не менше 21 року 6 місяців) на дату звернення до пенсійного органу з відповідною заявою. Відтак, суди попередніх інстанцій дійшли висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог.

Короткий зміст вимог та узагальнені доводи касаційної скарги:

5. Позивачем - ОСОБА_1 , подано касаційну скаргу на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 21.02.2019 та постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 01.07.2019, в якій просить оскаржувані судові рішення скасувати і ухвалити нове судове рішення про задоволення позовних вимог.

5.1. Аргументи скаржника на обґрунтування доводів касаційної скарги зводяться до порушення судами попередніх інстанцій норм процесуального права та неправильного застосування норм матеріального права. На думку позивача, на нього поширюються дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» у взаємозв'язку із частиною 3 статті 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у зв'язку з чим страховий стаж останнього на час досягнення ним 50 років становив 25 років 11 місяців 1 день. Додаткового звернув увагу на відмову у застосуванні судом апеляційної інстанції роз'яснень Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 № 8 «Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених статтею 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», обґрунтовуючи обов'язковістю їх застосування.

6. Відзив на касаційну скаргу від пенсійного органу не надходило.

МОТИВУВАЛЬНА ЧАСТИНА

Висновки суду за результатами розгляду касаційної скарги з посиланням на норми права, якими керувався суд касаційної інстанції:

7. Під час розгляду касаційної скарги колегія суддів суду касаційної інстанції враховує приписи частин 1-2 статті 341 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України), відповідно до яких суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права. Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.

8. Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

9. Спірні правовідносини у цій справі виники з приводу призначення позивачу пенсії за віком на пільгових умовах, що врегульовані Законом України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788-XII (далі - Закон № 1788), Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058 - IV (далі - Закон № 1058).

10. Згідно із частиною 4 статті 24 Закону № 1058 періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

11. Відповідно до пункту 2 «Прикінцевих положень» Закону № 1058 пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.

12. Пунктом 16 «Прикінцевих положень» Закону № 1058 визначено, що до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.

Положення Закону України «Про пенсійне забезпечення» застосовуються в частині визначення права на пенсію за вислугу років для осіб, які на день набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» мають вислугу років та стаж, необхідні для призначення такої пенсії.

13. За частиною 1 статті 114 Закону № 1058 право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

14. Приписами частини 2 статті 114 Закону № 1058 на пільгових умовах пенсія за віком призначається: працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацами першим і третім - тринадцятим цього пункту, страхового стажу: з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 21 року 6 місяців у чоловіків.

15. Одночасно аналогічні положення містяться у пункті «а» частини 1 статті 13 Закону № 1788, за яким на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності стажу роботи: з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 21 року 6 місяців у чоловіків і не менше 16 років 6 місяців у жінок.

15. Аналіз зазначених положень дає підстави для висновку, що особа набуває право на призначення пенсії за віком при досягненні нею 50 років та за наявності таких умов: страхового стажу 21 року 6 місяців, з яких не менше 10 років на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України.

16. Судами попередніх інстанцій на підставі наявної у матеріалах справи копії трудової книжки позивача серії НОМЕР_1 встановлені наступні записи:

з 01.09.1983 року по 14.01.1987 року - навчання у середньому ПТУ № 103 м. Донецьк за професіями електрослюсар підземний, машиніст підземних установ (диплом серії НОМЕР_2 , виданий 14.01.1987 року);

з 22.01.1987 року по 16.06.1987 року - робота електрослюсарем підземним 3-го розряду з повним робочим днем на підземних роботах по видобутку вугілля у шахті «Петровська», м. Донецьк. Звільнений у зв'язку із призивом на військову службу;

з 25.06.1987 року по 28.05.1989 року - військова служба (військовий квиток НУ № 9103279);

з 12.07.1989 року по 12.11.1993 року - робота учнем прохідника підземного 4 розряду з повним робочим днем на підземних роботах; прохідником підземним 4 розряду з повним робочим днем на підземних роботах; прохідником підземним 5 розряду з повним робочим днем на підземних роботах у шахті «Петровська» м. Донецьк;

з 01.12.1993 року по 03.12.1994 року - робота стрілком у відділі охорони Петровського машзаводу ВО «Донецьквугілля»;

з 23.12.1994 року по 17.07.1995 року - робота прохідником підземним з повним робочим днем у шахті «Петровська» ВО «Донецьквугілля» м. Донецьк;

з 09.08.1995 року по 05.08.1996 року - робота прохідником підземним з повним робочим днем у Шахтобудівельном управлінні №1 ВО «Донецьквуглебуд»;

з 05.09.1996 року по 07.01.1998 року - робота прохідником підземним з повним робочим днем у шахті «Петровська»;

з 22.01.1998 року по 01.06.1998 року - робота прохідником підземним 5 розряду з повним робочим днем у шахті «Петровська»;

з 15.02.1999 року по 26.06.1999 року - робота прохідником підземним 5 розряду з повним робочим днем у шахті «Петровська»;

з 01.06.2004 року по 08.04.2005 року - робота на посаді заступника директора по екологічній безпеці на Бумов'язівському спиртзаводі;

з 02.05.2005 року по 26.04.2006 року - призначена допомога по безробіттю;

з 01.08.2008 року по 31.10.2008 року - робота на посаді заступника директора на зовнішньоекономічній діяльності ТОВ «КАС - АД» (а.с. 12 - 14).

17. Згідно витягу з Підсистеми призначення та виплати пенсії відповідачем здійснено розрахунок стажу позивача з урахуванням висновків, викладених у рішенні Донецького окружного адміністративного суду від 04.04.2018 року у справі № 805/1792/18-а.

18. З розрахунку вбачається, що загальний стаж позивача складає 17 років 1 місяць 9 днів, з якого пільговий стаж роботи складає 13 років 7 місяців 26 днів.

19. Відтак, за обставин, коли позивач досяг 50 років, має більше 10 років пільгового стажу (13 років 7 місяців 26 днів), загальний стаж його роботи 17 років 1 місяць 9 днів є недостатнім для призначення пенсії на пільгових умовах.

20. Доводи касаційної скарги щодо необхідності застосування при призначенні пенсії ОСОБА_1 положень Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» № 345-VІ від 02.09.2008 (далі - Закону № 345) та частини 3 статті 24 Закону № 1058 є необґрунтованими з огляду на таке.

21. Відповідно до преамбули Закону № 345 його прийнято з метою підвищення престижності шахтарської праці, надання додаткових гарантій у виплаті та підвищенні заробітної плати і розв'язанні соціально-побутових проблем шахтарів.

22. Згідно зі статтею 8 Закону № 345, якою позивач обґрунтовує наявність необхідного загального трудового стажу для призначення пільгової пенсії, мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

23. Частиною 3 статті 24 Закону № 1058 визначено, що страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.

Якщо сума сплачених за відповідний місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є меншою, ніж мінімальний страховий внесок, цей період зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови здійснення в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду, відповідної доплати до суми страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, таким чином, щоб загальна сума сплачених коштів за відповідний місяць була не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.

У разі якщо зазначену доплату не було здійснено, до страхового стажу зараховується період, визначений за кожний місяць сплати страхових внесків за формулою: ТП = Св : В, де:

ТП - тривалість періоду, що зараховується до страхового стажу та визначається в місяцях; Св - сума фактично сплачених страхових внесків за відповідний місяць з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати; В - мінімальний страховий внесок за відповідний місяць.

Періоди роботи після призначення пенсії зараховуються до страхового стажу на загальних підставах.

Страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом.

Абзацом 10 тієї ж норми передбачено, що за кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

24. Аналізуючи згадані вище положення законодавство, що регулює спірні правовідносини, колегія суддів зазначає, що до кола працівників, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та встановлені пільги, належать тільки працівники, зазначені у Списку №1, які були зайняті на підземних роботах повний робочий день. При цьому додаткове зарахування по одному року за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах здійснюється лише для обчислення розміру пенсії за віком за Списком №1, а не при призначенні пенсії відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

25. Тобто, державою встановлено додаткову соціальну гарантію отримання пенсійної виплати особам, на яких поширюється дія Закону № 345-VI, і застосовується такий механізм безпосередньо під час розрахунку розміру пенсії.

26. Посилання скаржника на обов'язковість застосування роз'яснень Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 № 8 «Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених статтею 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» є необґрунтованими з огляду на положення статті 7 КАС України, в якій закріплено перелік джерел права, які застосовуються судом.

27. За таких обставин, суд касаційної інстанції погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанцій щодо відсутності правових підстав для задоволення позовних ОСОБА_1 .

28. Згідно з частиною 1 статті 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Керуючись пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 15 січня 2020 року №460-IX «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ», статтями 341, 345, 349, 352, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 21.02.2019 та постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 01.07.2019 залишити без змін.

Постанова суду касаційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.

Головуючий суддя В.М. Шарапа

Судді О.П. Стародуб

С.М. Чиркін