Постанова від 26.10.2022 по справі 812/1231/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 жовтня 2022 року

м. Київ

справа № 812/1231/17

адміністративне провадження № К/9901/54102/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

головуючого судді Кравчука В.М., суддів Єзерова А.А., Стародуба О.П.

розглянув у попередньому судовому засіданні

касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Свердловантрацит»

на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 01.02.2018 (суддя Кисельова Є.О.) та постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 16.05.2018 (колегія у складі суддів Сіваченка І.В., Василенко Л.А., Шишова О.О.)

у справі № 812/1231/17

за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області

до Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Свердловантрацит»

про стягнення заборгованості.

І. РУХ СПРАВИ

1. У серпні 2017 року Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області звернулося до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Свердловантрацит», в якому просило стягнути заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату і доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах за Списком №1 за період з 01.08.2017 по 31.08.2017 у розмірі 95644,11 гривень.

2. Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 01.02.2018, залишеним без змін постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 16.05.2018, позов задоволено.

3. До Верховного Суду надійшла касаційна скарга, в якій відповідач просить скасувати оскаржувані судові рішення та прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позовних вимог.

4. Ухвалою Верховного Суду від 03.07.2018 відкрито касаційне провадження.

II. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

5. Судами попередніх інстанцій встановлено, що ТОВ ДТЕК "Свердловантрацит" зареєстроване в установленому законом порядку як юридична особа, перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області як платник страхових внесків.

6. Позивачем заявлено позовні вимоги щодо відшкодування витрат на виплату і доставку пенсій за віком, призначених відповідно до пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», наступним працівникам: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 . Відповідно до розрахунку сума позову складає 95644,11 гривень.

7. Управлінням Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області направлялись на адресу відповідача розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій.

8. Відповідно до картки особового рахунку по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком № 1 за ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит» у період з 01.08.2017 по 31.08.2017 відповідно до направлених розрахунків утворилася заборгованість у розмірі 95644,11 гривень.

9. У зв'язку з несплатою відповідачем у добровільному порядку зазначеної заборгованості, позивач звернувся до суду з цим позовом.

ІІІ. АРГУМЕНТИ СТОРІН

10. В обґрунтування позовних вимог позивач покликався на те, що відповідно до п. 2 Розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та страховими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1, відповідач повинен вносити до Пенсійного фонду обов'язкові платежі у розмірі 100% фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

11. Відповідач заперечував проти задоволення позовних вимог, посилаючись на те, що із наведеного переліку працівників, у всіх осіб визначено стаж роботи, необхідний для призначення пільгової пенсії у 10 років. Деякі працівники отримали відповідний стаж у 10 років, працюючи в інших підприємствах. ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит» було створено та, відповідно, зареєстровано 23.06.2011, набуло цивільної правоздатності саме з моменту своєї реєстрації - 23.06.2011, а тому, до цього часу відповідач не виступав роботодавцем, не міг фактично працевлаштовувати жодних працівників. ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит» створено на підставі відповідного рішення засновників, тобто відповідач не є правонаступником жодного із підприємств.

ІV. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ

12. Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, з позицією якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що Міністерством енергетики та вугільної промисловості України було надано копію Концесійного договору від 01.12.2011, укладеного між Міністерством енергетики та вугільної промисловості України та ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит», відповідно до якого концесіонер - ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит" є правонаступником підприємства - Державного підприємства "Свердловантрацит" за майновими та немайновими правами та обов'язками (пункт 33.8 договору).

Тому, враховуючи умови концесійного договору, обов'язок по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій особам, щодо яких Управлінням протягом серпня 2017 року направлялися розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, покладається на відповідача - ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит". Оскільки заборгованість по сплаті фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій відповідачем не сплачена, позивач правомірно звернувся до суду з цим позовом.

V. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ

13. У касаційній скарзі відповідач покликається на порушення судами норм матеріального права.

14. Зазначає про те, що ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит» є правонаступником ДП «Свердловантрацит» виключно тих прав та обов'язків, які сформувались станом на 01.12.2011 та передані за зведеним актом приймання-передачі (сингулярне правонаступництво).

15. ДП «Свердловантрацит» є діючою юридичною особою, що виключає можливість універсального (повного) правонаступництва, яке можливе виключно при реорганізації чи ліквідації.

16. Спеціальний нормативний документ, Інструкція № 21-1, пов'язує обов'язок правонаступника щодо покриття витрат виключно при ліквідації особи-роботодавця, що в даному випадку не відбулося.

17. У відзиві позивач просить касаційну скаргу залишити без задоволення, а оскаржувані судові рішення без змін.

VІ. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ

18. Верховний Суд перевірив правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права у межах доводів касаційної скарги та дійшов таких висновків.

19. Статтею 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено категорії працівників, які мають право на пенсію за віком на пільгових умовах, а також врегульовано порядок внесення підприємствами та організаціями плати до Пенсійного фонду, що покривала витрати на виплату і доставку пенсій, призначених у відповідності до пп. «а» , «б»- «з» цієї статті.

20. Згідно з ч. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

21. Підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.

22. Порядок відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, врегульовано розділом 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року № 21-1 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 року за № 64/8663 (надалі -Інструкція №21-1).

23. Відповідно до п. 6.1. Інструкції №21-1 відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в таких розмірах: для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції, - фактичні витрати на виплату і доставку пенсій працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім працівників, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, у таких розмірах:

- 20 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2004 році;

- 30 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2005 році;

- 40 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2006 році;

- 50 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2007 році;

- 60 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2008 році;

- 70 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2009 році;

- 80 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2010 році;

- 90 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2011 році;

- 100 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених з 2012 року.

24. Підпунктом 2.1.1 пункту 2.1. Інструкції №21-1 встановлено, що платниками страхових внесків є страхувальники - роботодавці:

підприємства, установи й організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування - фіксований податок, єдиний податок та фіксований сільськогосподарський податок), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру.

25. Згідно п.6.4. Інструкції №21-1 розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.

26. Пунктом 6.5. Інструкції №21-1 встановлено, що розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються згідно з додатком 8 та додатком 8а до 1 січня поточного року та протягом 10 днів з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії.

27. Згідно з п.6.2 Інструкції №21-1 витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботу з урахуванням вимог абзацу 3 підпункту 1 пункту 2 розділу ХV Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". При цьому стаж роботи на останньому підприємстві враховується у повному розмірі, а з попередніх місць роботи осіб додається до стажу, необхідного для призначення пенсій на пільгових умовах.

28. Пунктом 6.7 Інструкції встановлено, підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання тощо), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства у розрахунку, який направляється підприємству в місячний строк з дня прийняття рішення про зміну розміру пенсії або про припинення виплати пенсії.

29. Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.

30. Судами попередніх інстанцій досліджено належним чином засвідчені копії пенсійних справ пенсіонерів: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , які працювали на посадах, котрі мають право отримувати пільгові пенсії та довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії, які видані ТОВ "ДТЕК Свердловантрацит».

31. Відтак, суди попередніх інстанцій дійшли правильного висновку, що підставою для відшкодування підприємством органам Пенсійного Фонду витрат на виплату та доставку пільгових пенсій є розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за відповідний період. Відповідно до розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону України №1058-IV в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "а" статті 13 Закону України №1788-XII, загальний розмір фактичних витрат, що підлягає відшкодуванню відповідачем за період з 01.08.2017 по 31.08.2017 утворилася заборгованість у розмірі 95644,11 гривень.

32. Суд погоджується із висновками судів попередніх інстанцій, що надані розрахунки свідчать, що вищезазначеним працівникам призначені пільгові пенсії відповідно до пункту "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", тому підприємство зобов'язано відшкодувати фактичні витрати на виплату і доставку цих пенсій Пенсійному органу.

33. Суд вважає необґрунтованими посилання відповідача на те, що за умовами Концесійного договору відповідач є правонаступником виключно за тими правами та обов'язками, які сформувалися у ДП «Свердловантрацит» на момент укладення цього договору, а отже відповідач не зобов'язаний відшкодовувати витрати на виплату та доставку пільгових пенсій, оскільки відповідно до пункт 33.8 договору концесіонер - ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит» є правонаступником підприємства - Державного підприємства Свердловантрацит» за майновими та немайновими правами та обов'язками.

34. Також відповідно до п.65 договору концесії ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит» забезпечує збереження передбачених чинним законодавством, галузевою угодою, колективним договором існуючих на момент укладання концесійного договору соціальних гарантій для працівників Підприємства - ДП «Свердловантрацит» , у тому числі і тих, які будуть звільнені у зв'язку з припиненням Підприємства, цілісний майновий комплекс якого надано в концесію.

35. Отже, враховуючи умови концесійного договору, обов'язок по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій особам, щодо яких Управлінням направлялися розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, покладається на відповідача - ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит».

36. Правова позиція щодо застосування норм права у подібних правовідносинах викладена, зокрема, у постановах Верховного Суду від 31.10.2019 у справі №812/1114/17, від 20.12.2019 у справі №812/1922/17, від 13.05.2020 у справі № 812/957/17 та від 09.02.2021 у справі № 812/964/17 і колегія суддів не вбачає правових підстав відступати від такої.

37. Суд погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, що у відповідача наявна заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за Списком №1, у розмірі 95644,11 гривень. Відповідачем не надано доказів сплати та погашення заборгованості, а відтак остання підлягає стягненню в судовому порядку.

38. Відповідно до ст. 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

39. Судові витрати покласти на відповідача.

Керуючись статтями 341, 343, 350, 356 КАС України, Суд -

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Свердловантрацит» залишити без задоволення.

Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 01 лютого 2018 року та постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 16 травня 2018 року у справі №812/1231/17 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і не оскаржується.

Суддя В.М. Кравчук

Суддя А.А. Єзеров

Суддя О.П. Стародуб