Постанова від 26.10.2022 по справі 420/2620/22

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 жовтня 2022 р.м.ОдесаСправа № 420/2620/22

Головуючий в 1 інстанції: Танцюра К.О.

Судова колегія П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:

Головуючого: Градовського Ю.М.

суддів: Бітова А.І.,

Танасогло Т.М.

розглянувши в порядку письмового провадження в м.Одесі апеляційну скаргу Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 31 травня 2022р. по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИЛА:

У лютому 2022р. ОСОБА_1 звернувся в суд із позовом до Одеського ОТЦКСК, в якому просив:

- визнати протиправними дії Одеського ОТЦКСП щодо внесення в довідку від 14.05.2020р. №ЮО116659 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, - недостовірних даних про посадовий оклад помічника прокурора Одеського гарнізону в розмірі 3 440грн.,

- зобов'язати Одеський ОТЦКСП підготувати та надати до ГУ ПФУ в Одеській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом з 1.03.2018р., у відповідності до вимог ст.ст.43 і 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9.04.1992р. №2262-ХІІ, ст.9 ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991р. №2011-XII та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького, складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017р. №704 і постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» від 30.08.2017р. №657, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, посадового окладу за посадою помічника прокурора Військової прокуратури Одеського гарнізону (прирівняною посадою прокурора Військової прокуратури Одеського гарнізону) для проведення з 1.04.2018р. перерахунку основного розміру пенсії.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що з 1988р. він перебував на військовій службі та 1995р. був відряджений до органів військової прокуратури, де проходив службу до 2000р.. В подальшому, наказом військового прокурора Військової прокуратури Одеського гарнізону від 13.10.2000р. №89 позивач був звільнений з посади помічника прокурора Військової прокуратури Одеського гарнізону.

З 20 березня 2018р. позивач набув право на отримання пенсії по інвалідності на підставі довідки Одеської обласної МСЕК № 2 серія 12ААА №889936 від 20.03.2018р. та з того часу є військовим пенсіонером по інвалідності II групи.

У листопаді 2021р. ОСОБА_1 звернувся із зверненням та листом Одеського ОТЦКСП за №943/15075 від 26.11.2021р. йому надано відповідь, якою повідомлено про складання довідки Одеського ОТЦКСП №ЮО116659 від 14.05.2020р. та направлення її до ГУ ПФУ.

Позивач вказав, що згідно цієї довідки посадовий оклад розраховується за тарифним розрядом 12 (командир взводу) і складає лише 3 440грн. на місяць замість посадового окладу помічника військового прокурора Одеського гарнізону (прирівняна посада прокурор Військової прокуратури) у розмірі 5 660грн..

Не погоджуючись із такими діями Одеського ОТЦКСП щодо визначення розміру посадового окладу, вважаючи їх протиправними та незаконними, звернувся в суд із відповідним позовом.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 31 травня 2022р. адміністративний позов задоволено частково.

Визнано протиправними дії Одеського ОТЦКСП щодо внесення в довідку від 14.05.2020р. №ЮО116659 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, відомостей щодо посадового окладу помічника прокурора Одеського гарнізону в розмірі 3 440грн..

Зобов'язано Одеський ОТЦКСП підготувати та надати до ГУ ПФУ в Одеській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 5.03.2019р., у відповідності до вимог ст.ст.43 і 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9.04.1992р. №2262-ХІІ, ст.9 ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991р. №2011-XII та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького, складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017р. №704 і постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» від 30.08.2017р. №657, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, посадового окладу за посадою помічника прокурора Військової прокуратури Одеського гарнізону (прирівняною посадою прокурора Військової прокуратури Одеського гарнізону) для проведення з 1.04.2018р. перерахунку основного розміру пенсії.

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовлено.

В апеляційній скарзі Одеський ОТЦКСП просить рішення суду скасувати та прийняту нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Судова колегія вважає, що у відповідності до п.1 ч.1 ст.311 КАС України, апеляційну скаргу можливо розглянути в порядку письмового провадження, оскільки в матеріалах справи достатньо доказів для вирішення справи по суті.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідь судді-доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку про часткове задоволення апеляційної скарги, скасування рішення суду першої інстанції та прийняття нової постанови про часткове задоволення позовних вимог, з наступних підстав.

Задовольняючи частково адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач безпідставно вніс у довідку від 14.05.2020р. №ЮО116659 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, відомості про посадовий оклад помічника прокурора Одеського гарнізону в розмірі 3 440грн., оскільки відповідно до Схеми посадових окладів працівників місцевих прокуратур, військових прокуратур гарнізонів та прирівняних до них прокуратур (Додаток 7 до постанови КМУ від 31.05.2021р. №505 (в редакції постанови КМУ від 30.08.2017р. №657)) посадовий оклад за прирівняною до посади помічника прокурора посад прокурора прокуратури має складати 5 660грн..

Судова колегія погоджується із таким висновком суду першої інстанції, однак зазначає, що при вирішення справи по суті суд першої інстанції допустив порушення норм процесуального права, що є підставою для скасування рішення суду та прийняття по справі нової постанови.

За правилами ст.242 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Так, судом першої інстанції встановлено та підтверджено під час апеляційного розгляду, що з 1988р. ОСОБА_1 проходив військову службу. В подальшому, в 1995р. він був відряджений до органів військової прокуратури, де проходив службу до 2000р. та в жовтні цього ж року був звільнений з посади помічника прокурора Військової прокуратури Одеського гарнізону.

20.03.2018р. позивач набув право на отримання пенсії по інвалідності на підставі довідки Одеської обласної МСЕК №2 серія 12ААА №889936 від 20.03.2018р. та отримав статус військового пенсіонера по інвалідності II групи (а.с.43).

14.05.2020р. Одеським ОТЦКСП видано ОСОБА_1 довідку за №ЮО116659 про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 1.03.2018р. за посадою помічника військового прокурора Одеського гарнізону (ком. взводу полку ЗНП ОдІСВ), із визначенням посадового окладу у розмірі 3 440рн. (а.с.39).

11.11.2021р. позивач звернувся зі зверненням до Одеського ОТЦКСП та листом останнього за №943/15075 від 26.11.2021р. був повідомлений про складання довідки Одеського ОТЦКСП №ЮО116659 від 14.05.2020р. та направлення її до ГУ ПФУ, а також було зазначено, що для складання та направлення до ГУ ПФУ в Одеській області нової довідки відсутні підстави.

Не погоджуючись із такими діями Одеського ОТЦКСП, позивач звернувся в суд із даним позовом.

Перевіряючи правомірність та законність дій Одеського ОТЦКСП у спірних правовідносинах, з урахуванням підстав, за якими позивач пов'язує їх незаконність та протиправність в межах доводів апеляційних скарг, судова колегія виходить з наступного.

Положеннями ч.2 ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи лише на підставі закону в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України від 9.04.1992р. №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон №2262-XII).

Приписами ст.63 Закону №2262-ХІІ визначено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Приписами ст.43 Закону №2262-XII визначено, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Кабінет Міністрів України своєю постановою від 13.02.2008р. №45 затвердив Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (надалі - Порядок №45).

Так, п.1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених КМУ.

В свою чергу, 30.08.2017р. КМУ прийняв Постанову №704, яка набрала чинності 1.03.2018р. та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

21.02.2018р. КМУ прийняв постанову №103, пунктами 1, 2 якої встановлено перерахувати з 1.01.2018р. пенсії, призначені згідно із ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1.03.2018р. відповідно до Постанови №704. Вказаною Постановою також установлено, що у довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій зазначаються лише розмір посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою. У Додатку 2 до Порядку №45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою КМУ №103 викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

В подальшому, Окружним адміністративним судом міста Києва прийнято рішення від 12.12.2018р., яке залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 5.03.2019р., по адміністративній справі №826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови КМУ №103 від 21.02.2018р. «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008р. №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Судова колегія погоджується із висновком суду першої інстанції про те, що з 5.03.2019р. - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 - виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-XII, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, тому з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №704 відповідно до вимог ст.ст.43 і 63 Закону №2262-XII та ст.9 Закону №2011-XII.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено під час апеляційного розгляду, що грошове забезпечення позивача за відповідною (прирівняною) посадою помічника прокурора Військової прокуратури Одеського гарнізону Південного регіону України, яка прирівняна до посади прокурора прокуратури обраховувалось відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019р. №7-р(ІІ)/2019 та Постанови КМУ від 30.08.2017р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», що підтверджено довідкою Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Південного регіону за №21/34 від 29.04.2022р.(а.с.56-57).

Згідно додатку 7 постанови КМУ від 31 травня 2012р. №505 зі змінами, внесеними постановою КМУ від 30.08.2017р. №657, «Схеми посадових окладів працівників місцевих прокуратур, військових прокуратур гарнізонів та прирівняних до них прокуратур» місячний посадовий оклад за посадою «старший слідчий, прокурор прокуратури» становить 5 660грн..

Натомість, довідка №ЮО116659 від 14.05.2020р. про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 складена виходячи з посадового окладу у розмірі 3 440грн..

Отже, колегія суддів вважає, що відповідач у відповідь на звернення ОСОБА_1 протиправно відмовив у перерахунку грошового забезпечення за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням для перерахунку пенсії з мотивів відсутності відповідного права.

Що стосується посилань в апеляційній скарзі Одеського ОТЦКСП щодо правомірності своїх дій, а саме на те, що згідно п.3 постанови КМУ №45 від 13.02.2008р., в редакції яка була чинна станом на 5.03.2019р., особам, що відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені зі служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих зазначеними органами, установами, організаціями і підприємствами, то судова колегія зазначає наступне.

Так, згідно з матеріалів справи, спірна довідка за №ЮО116659 була видана 14.05.2020р..

При цьому, станом на 14.05.2020р. п.3 постанови КМУ №45 від 13.02.2008р. вказано, що особам, що відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих державними органами, згідно з наказами яких особи відряджалися для виконання службових обов'язків.

З огляду на викладене, судова колегія вважає, що перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих саме відповідачем, оскільки саме наказом Міністра оборони України за №036 від 16.01.1995р., ОСОБА_1 відряджався у розпорядження генерального прокурора України.

Відтак, доводи скаржника про відсутність у нього обов'язку щодо підготовки та направлення довідки про розмір грошового забезпечення позивача з урахуванням положень абз.2 п.3 та абз.9 п.3 Порядку Постанови КМУ №45 є безпідставними та необґрунтованими.

Також, в апеляційній скарзі апелянт зазначає, що судом першої інстанції при розгляді даної справи було порушено норми процесуального права, а саме справу було розглянуто без належного повідомлення Одеського ОТЦКСП.

Виходячи із зазначених доводів апеляційної скарги, судова колегія зазначає наступне.

Згідно п.2 ч.1 ст.315 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.

Приписами п.4 ч.1 ст.317 КАС України визначено, що підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Пунктом 3 ч.3 вищевказаної статті передбачено, що порушення норм процесуального права є обов'язковою підставою для скасування судового рішення та ухвалення нового рішення суду, якщо справу розглянуто адміністративним судом за відсутності будь-якого учасника справи, не повідомленого належним чином про дату, час і місце судового засідання, якщо такий учасник справи обґрунтовує свою апеляційну скаргу такою підставою.

Як вбачається із матеріалів справи, що згідно ухвали Одеського окружного адміністративного суду від 12.04.2022р. по справі №420/2620/22 провадження у справі відкрито та призначено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Крім того, ухвалою встановлено п'ятнадцятиденний строк з дня отримання відповідачем даної ухвали суду для подачі відзиву на позовну заяву (а.с.46-48).

Вказана ухвала направлялась на електронну адресу відповідача, яка зазначена в позовній заяві, однак підтвердження про отримання даного електронного повідомлення матеріали справи не містять.

У своїх доводах апелянт зазначає, що електронні адреси, на які зазвичай судом першої інстанції помилково направляються копії судових рішень, ухвал, які є особистими адресами працівників Одеського ОТЦКСП, в тому числі колишніх працівників, а тому ці адреси не є офіційними електронними адресами відповідача, що і мало місце у даній справі.

З огляду на викладене, судова колегія приходить до висновку, що матеріали справи не містять доказів належного сповіщення Одеського ОТЦКСП про розгляд даної справи, а тому суд першої інстанції при вирішення справи допустив порушення норм процесуального права, що є обов'язковою підставою для скасування рішення.

Враховуючи викладені обставини, колегія суддів зазначає, що суд першої інстанції правильно вирішив справу по суті, однак допустив порушення норм процесуального права, що є обов'язковою підставою для скасування рішення, а тому апеляційний суд скасовує рішення суду та приймає по справі нову постанову про часткове задоволення позовних вимог.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.246,315,317 КАС України, колегія суддів,-

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційні скарги Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки - задовольнити частково.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 31 травня 2022р. - скасувати.

Прийняти по справі нову постанову, якою адміністративний позов ОСОБА_1 до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо внесення в довідку від 14.05.2020р. №ЮО116659 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, відомостей щодо посадового окладу помічника прокурора Одеського гарнізону в розмірі 3 440грн..

Зобов'язати Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 5.03.2019р., у відповідності до вимог ст.ст.43 і 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9.04.1992р. №2262-ХІІ, ст.9 ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991р. №2011-XII та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького, складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017р. №704 і постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» від 30.08.2017р. №657, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, посадового окладу за посадою помічника прокурора Військової прокуратури Одеського гарнізону (прирівняною посадою прокурора Військової прокуратури Одеського гарнізону) для проведення з 1.04.2018р. перерахунку основного розміру пенсії.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Постанова суду набирає законної сили з дати її проголошення та оскарженню не підлягає, крім випадків встановлених п.2 ч.5 ст.328 КАС України.

Головуючий: Ю.М. Градовський

Судді: А.І. Бітов

Т.М. Танасогло