Постанова від 26.10.2022 по справі 420/4799/22

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 жовтня 2022 р.м.ОдесаСправа № 420/4799/22

Головуючий в 1 інстанції: Юхтенко Л.Р.

Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду

у складі: головуючої судді - Зуєвої Л.Є.,

суддів: Коваля М.П., Кравця О.О.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 12 липня 2022 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Керівника апарату Одеського апеляційного суду, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_2 про визнання протиправним та скасування наказу

ВСТАНОВИЛА:

У березні 2022 року позивач звернулася до суду з позовом до відповідача в якому просила визнати протиправним та скасувати наказ керівника апарату Одеського апеляційного суду від 09 березня 2022 року № 77-ос.

В обґрунтування позову зазначалось, що під час проведення конкурсу на державну службу було допущено порушення умов та порядку проведення конкурсу, які істотно вплинули на його результати. Так, умови проведення конкурсу на заміщення вакантної посади державної служби категорії «Б» - заступника начальника відділу діловодства та обліку звернень громадян Одеського апеляційного суду не передбачали такого етапу як розв'язання ситуаційних завдань. Крім того, як стверджує ОСОБА_1 , про проведення співбесіди із керівником апарату суду її було повідомлено із порушенням встановлених строків для цього.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 12 липня 2022 року, ухвалене в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження у м. Одеса у задоволені позову відмовлено.

Не погоджуючись з таким рішенням, ОСОБА_1 надала апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким позов задовольнити повністю.

Доводами апеляційної скарги зазначено, що конкурсна комісія ані на етапі оголошення конкурсу, ані на першому етапі його проведення конкурсу (тестування) не повідомляла учасникам конкурсу про те, що конкурсний відбір буде включати також розв'язання ситуаційних завдань, що позбавило її можливості належним чином підготуватися до цього етапу конкурсу. Також апелянт стверджує, що про дату та час проведення співбесіди із керівником апарату суду її було повідомлено несвоєчасно, тобто із порушенням строку, встановленого законодавством.

Крім того, апелянт звертає увагу, що судом не було надано оцінку всім аргументам позивача, що призвело до прийняття незаконного та необґрунтованого рішення. До того ж суд не зазначив строк і порядок подання апеляційної скарги на судове рішення.

Відповідач надав відзив на апеляційну скаргу, у якому вважає рішення Одеського окружного адміністративного суду законним та обґрунтованим, а доводи апеляційної скарги безпідставними, тому просить апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, рішення Одеського окружного адміністративного суду від 12 липня 2022 року без змін.

Згідно з ч.1 ст. 311 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі: 1) відсутності клопотань від усіх учасників справи про розгляд справи за їх участю; 2) неприбуття жодного з учасників справи у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання; 3) подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Перевіривши матеріали справи, правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла наступних висновків.

Судом першої інстанції встановлено, що наказом керівника апарату Одеського апеляційного суду від 24 січня 2022 року № 25-ос «Про оголошення конкурсу на вакантну посаду державної служби», оголошено конкурс на вакантну посаду державної служби конкурсі на заміщення вакантної посади державної служби категорії «Б» - заступника начальника відділу діловодства та обліку звернень громадян Одеського апеляційного суду; затверджені умови проведення конкурсів на заміщення вакантних посад державної служби (додаток 1).

Відповідно до умов проведення конкурсу на заміщення вакантної посади державної служби категорії «Б» - заступника начальника відділу діловодства та обліку звернень громадян Одеського апеляційного суду, дата та час початку проведення тестування кандидатів 08 лютого 2022 року о 10 го. 00 хв. м. Одеса, вул. Іван та Юрія Лип, 24-А, каб. 313; місце або спосіб проведення співбесіди (із зазначенням електронної платформи для комунікації дистанційно) АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2 ; місце або спосіб проведення співбесіди з метою визначення суб'єктом призначення або керівником державної служби переможця (переможців) конкурсу (із зазначенням електронної платформи для комунікації дистанційно) АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2 .

Конкурсною комісією Одеського апеляційного суду 07.02.2022 року прийнято рішення про затвердження ситуаційного завдання для розв'язання кандидатами на вакантну посаду для проведення другого етапу конкурсу, що підтверджено протоколом засідання конкурсної комісії суду № 2 від 07.02.2022 року.

08.02.2022 року о 10 год. 00 хв. у приміщенні Одеського апеляційного суду проведено засідання конкурсної комісії, на якому відбулось тестування на знання законодавства, на якому приймали участь кандидати на вакантну посаду ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , що підтверджено протоколом засідання конкурсної комісії № 3 від 08.02.2022.

Відповідно до протоколу засідання конкурсної комісії № 3 від 08.02.2022, головою конкурсної комісії було повідомлено учасникам конкурсу, що конкурсний відбір буде складатись з тестування, розв'язання ситуаційного завдання, співбесіди з конкурсною комісією, після чого конкурсна комісія надає пропозиції керівнику апарату суду та керівник апарату суду проводить співбесіду і визначає переможця конкурсу. За рішенням конкурсної комісії буде здійснюватися розв'язання ситуаційних завдань, сьогодні буде проведено комп'ютерне тестування, після чого надано строк для підготовки до другого етапу розв'язання ситуаційних завдань. Від кандидатів питань щодо порядку проведення конкурсного відбору не надійшло.

Також відповідно до протоколу засідання конкурсної комісії № 3 від 08.02.2022, комісією оголошено перерву та повідомлено кандидатам, що наступні етапи конкурсу відбудуться 23.02.2022 року о 10 год. 00.

Окрім цього, позивач був повідомлений про дату та час наступного етапу конкурсу шляхом надсилання електронного листа 14 лютого 2022 року та 21 лютого 2022 року.

Також відповідно до протоколу засідання конкурсної комісії № 4 від 23.02.2022, 23.02.2022 року о 10 год. 00 хв. проведено розв'язання ситуаційних завдань, за результатами якого до співбесіди з конкурсною комісією допущено ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , які обидві увійшли до рейтингового списку, та внесені пропозиції керівнику апарату суду щодо проведення співбесіди.

Окрім того, відповідно до протоколу засідання конкурсної комісії № 4 від 23.02.2022, голова конкурсної комісії проінформувала кандидатів про наступний етап конкурсу співбесіду з керівником апарату суду, яка за попередніми даними відбудеться 24 лютого 2022 року о 10 год. 00 хв., більш детальну інформацію кандидатам повідомить відділ кадрової роботи та управління персоналом у зазначений кандидатами спосіб засобами телекомунікаційного зв'язку.

23 лютого 2022 року о 16:40 позивачу був надісланий електронний лист з повідомленням про проведення наступного етапу конкурсу співбесіда з керівником апарату суду 24 лютого 2022 року о 10 год. 00 хв.

24 лютого 2022 року близько о 05 години розпочалося повномасштабне вторгнення російської федерації на територію України, через що електронними листами від 24 лютого 2022 року, направленими о 6 год. 41 хв. та о 9 год. 04 хв. позивач повідомила конкурсну комісію про те, що не зможе прибути на співбесіду зважаючи на початок воєнних дій, необхідність евакуації рідних та ініціювала перенесення співбесіди.

О 9 год. 30 хв. телефоном позивача повідомили про відмову у перенесенні співбесіди, з посиланням на те, що суд працює в штатному режимі, що підтверджено телефонограмою,складеною головним спеціалістом відділу кадрової роботи та управління персоналом О. Солтис.

За результатами проведення конкурсу наказом керівника апарату Одеського апеляційного суду від 09 березня 2022 № 77-ос визначено переможця ОСОБА_2 , яка призначена на посаду заступника начальника відділу діловодства та обліку звернень громадян Одеського апеляційного суду 11 березня 2022 року, що підтверджено довідкою Одеського апеляційного суду від 08.04.2022 року № 62д.

Інформацію про результати конкурсу опубліковано на веб-сайті Одеського апеляційного суду 09 березня 2022 року.

Вважаючи, що наказ керівника апарату Одеського апеляційного суду від 09 березня 2022 року № 77-ос є протиправним, позивач звернулася до суду з даним позовом.

Приймаючи рішення, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем не було порушено умови чи порядок проведення конкурсу, які могли б істотно вплинути на його результати. Відповідачем доведено правомірність своїх дій, тому прийняте рішення щодо визначення переможця конкурсу не підлягає скасуванню.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та доводам апеляційної скарги, а також виходячи з меж апеляційного перегляду справи, визначених статтею 308 КАС України, колегія суддів зазначає наступне.

Згідно із частиною другою статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях визначено у Законі України «Про державну службу» (далі - Закон №889-VIII).

Відповідно до статті 1 Закону № 889-VIII, державна служба є публічною, професійною, політично неупередженою діяльністю із практичного виконання завдань і функцій держави. Державний службовець - це громадянин України, який займає посаду державної служби в органі державної влади, іншому державному органі, його апараті (секретаріаті), одержує заробітну плату за рахунок коштів державного бюджету та здійснює встановлені для цієї посади повноваження, безпосередньо пов'язані з виконанням завдань і функцій такого державного органу, а також дотримується принципів державної служби.

Державна служба здійснюється із дотриманням принципів, які визначені у статті 4 Закону № 889-VIII, а саме: верховенства права, законності, професіоналізму, патріотизму, доброчесності, ефективності, забезпечення рівного доступу до державної служби, політичної неупередженості, прозорості, стабільності.

Право на державну службу мають повнолітні громадяни України, які володіють державною мовою відповідно до рівня, визначеного Національною комісією зі стандартів державної мови, та яким присвоєно ступінь вищої освіти не нижче: магістра - для посад категорій "А" і "Б"; бакалавра, молодшого бакалавра - для посад категорії "В" (стаття 19 Закону України «Про державну службу»).

Крім того, як зазначено у статті 20 Закону № 889-VIII, вимогами до осіб, які претендують на вступ на державну службу, є вимоги до їхньої професійної компетентності, які складаються із загальних та спеціальних вимог.

Вступ на державну службу здійснюється шляхом призначення громадянина України на посаду державної служби за результатами конкурсу. Прийняття громадян України на посади державної служби без проведення конкурсу забороняється, крім випадків, передбачених цим Законом (стаття 21 Закону № 889-VIII).

За змістом статті 22 Закону № 889-VIII, конкурс проводиться на зайняття вакантної посади державної служби; на посаду на період заміщення тимчасово відсутнього державного службовця, за яким зберігається посада державної служби; на посади державної служби, що займають особи, припинення державної служби яких має відбутися відповідно до пункту 7 частини першої статті 83 цього Закону; на посади державної служби категорії "А", що займають особи, у яких спливає строк призначення.

Проведення конкурсу здійснюється з урахуванням рівня професійних компетентностей, особистих якостей і досягнень кандидатів на зайняття посади.

Порядок проведення конкурсу визначає зокрема: умови проведення конкурсу; вимоги щодо оприлюднення інформації про посади державної служби та оголошення про проведення конкурсу; склад, порядок формування та повноваження конкурсної комісії; порядок прийняття та розгляду інформації для участі в конкурсі; етапи оцінювання кандидатів на зайняття посад державної служби та порядок їх проведення; методи оцінювання кандидатів на зайняття посад державної служби.

Відповідно до статті 23 Закону № 889-VIII, оголошення разом з інформацією про проведення конкурсу оприлюднюється на Єдиному порталі вакансій державної служби відповідно до цього Закону і Порядку проведення конкурсу, а також може оприлюднюватися на веб-сайті державного органу, у якому оголошено конкурс (за наявності), та інших веб-сайтах.

Рішення про оголошення конкурсу на зайняття посади державної служби категорії "А" приймає суб'єкт призначення, на посади державної служби категорій "Б" і "В" - керівник державної служби відповідно до цього Закону.

Суб'єкт призначення або керівник державної служби забезпечує оприлюднення та передачу центральному органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби, наказу (розпорядження) про оголошення конкурсу та його умови в електронній формі не пізніше наступного робочого дня з дня підписання відповідного наказу (розпорядження).

В оприлюдненому оголошенні про проведення конкурсу зазначаються: найменування і місцезнаходження державного органу; назва посади; посадові обов'язки; умови оплати праці; вимоги до професійної компетентності кандидата на посаду; інформація щодо строковості чи безстроковості призначення на посаду; істотні умови контракту про проходження державної служби (у разі укладення); вичерпний перелік інформації, необхідної для участі в конкурсі, та строк її подання; дата і місце проведення конкурсу; прізвище, номер телефону та адреса електронної пошти особи, яка надає додаткову інформацію з питань проведення конкурсу.

Відповідно до статті 25 Закону № 889-VIII, особа, яка бажає взяти участь у конкурсі, подає в установленому порядку до конкурсної комісії таку інформацію: реквізити документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України; заяву про участь у конкурсі із зазначенням основних мотивів щодо зайняття посади державної служби, до якої додається резюме за формою, визначеною Кабінетом Міністрів України; заяву, в якій повідомляє, що до неї не застосовуються заборони, визначені частиною третьою або четвертою статті 1 Закону України "Про очищення влади", та надає згоду на проходження перевірки та на оприлюднення відомостей стосовно неї відповідно до зазначеного Закону; підтвердження наявності відповідного ступеня вищої освіти; копію Державного сертифіката про рівень володіння державною мовою (витяг з реєстру Державних сертифікатів про рівень володіння державною мовою), що підтверджує рівень володіння державною мовою, визначений Національною комісією зі стандартів державної мови; відомості про стаж роботи, стаж державної служби (за наявності), досвід роботи на відповідних посадах згідно з вимогами, передбаченими статтею 20 цього Закону, та іншими умовами конкурсу; у разі проведення закритого конкурсу - іншу інформацію для підтвердження відповідності умовам конкурсу; у разі проведення конкурсу на посаду державної служби категорії "А" - підтвердження подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

Забороняється вимагати від особи, яка претендує на зайняття посади державної служби, інформацію, не визначену частиною першою цієї статті. У той же час, особа, яка бажає взяти участь у конкурсі, може додати до заяви про участь у конкурсі іншу інформацію, крім тієї, що зазначена у частині першій цієї статті, у тому числі інформацію про підтвердження досвіду роботи, про попередні результати тестування тощо.

Статтею 27 Закону № 889-VIII регламентовано, що конкурс на зайняття посади державної служби категорії "А" проводить Комісія; конкурс на зайняття посад державної служби категорії "Б" або "В" проводить конкурсна комісія, утворена суб'єктом призначення у державному органі.

Рішенням Комісії або конкурсної комісії, відповідно до статті 28 Закону України «Про державну службу», визначаються кандидатури на зайняття посад державної служби, які набрали найбільшу загальну кількість балів за результатами складання загального рейтингу кандидатів (не більше трьох на одну посаду), для вибору суб'єктом призначення або керівником державної служби переможця конкурсу. Результатами конкурсу є визначення суб'єктом призначення або керівником державної служби переможця (переможців) конкурсу.

Рішення конкурсної комісії оформляється протоколом, який підписується присутніми на засіданні членами комісії, не пізніше ніж протягом трьох календарних днів після його проведення і зберігається в державному органі, в якому проводився конкурс, протягом трьох років.

Кандидат, якого не визначено переможцем конкурсу, має право оскаржити рішення Комісії або конкурсної комісії до суду з підстав порушення умов або порядку проведення конкурсу, що могло істотно вплинути на його результати. Оскарження рішення Комісії або конкурсної комісії не зупиняє призначення переможця конкурсу на відповідну посаду державної служби.

Скарга на рішення Комісії або конкурсної комісії подається не пізніше ніж через 10 календарних днів з дня оприлюднення результатів конкурсу із зазначенням відомостей про порушення умов або порядку проведення конкурсу, що могло істотно вплинути на його результати.

Кандидат, який оскаржує рішення Комісії або конкурсної комісії, зобов'язаний невідкладно повідомити про це відповідного суб'єкта призначення з наданням копії скарги.

Процедура проведення конкурсу на зайняття вакантної посади державної служби (далі - конкурс) передбачена Порядком проведення конкурсу на зайняття посад державної служби (далі - Порядок № 246).

Конкурс, відповідно до пункту 3 Порядку № 246, проводиться з дотриманням наступних принципів: забезпечення рівного доступу; політичної неупередженості; законності; довіри суспільства; недискримінації; прозорості; доброчесності; надійності та відповідності методів тестування; узгодженості застосування методів тестування; ефективного і справедливого процесу відбору.

У той же час, конкурс проводиться у 9 етапів (пункт 6 Порядку № 246): прийняття рішення про оголошення конкурсу; оприлюднення оголошення про проведення конкурсу; прийняття та розгляд інформації від осіб, які бажають взяти участь у конкурсі; проведення тестування та визначення його результатів; розв'язання ситуаційних завдань та визначення їх результатів (у разі визначення Комісією або конкурсною комісією необхідності розв'язання ситуаційних завдань); проведення співбесіди та визначення її результатів; складення загального рейтингу кандидатів; визначення суб'єктом призначення або керівником державної служби переможця (переможців) конкурсу; оприлюднення результатів конкурсу.

Пунктом 41 Порядку № 246 визначено, що розв'язання ситуаційних завдань проводиться з метою з'ясування спроможності кандидатів використовувати свої знання та досвід під час виконання посадових обов'язків шляхом оцінки відповідності компетентностей та професійних знань кандидата встановленим вимогам, зокрема на знання спеціального законодавства, що пов'язані із завданнями та змістом роботи державного службовця відповідно до посадової інструкції.

Розв'язання ситуаційних завдань може здійснюватися кандидатами на зайняття посад державної служби категорій “А” і “Б” за рішенням Комісії або конкурсної комісії.

Порядком № 246 також регламентовано, що ситуаційні завдання для кандидатів на зайняття посад категорії “Б” розробляються у державному органі, в якому проводиться конкурс, з урахуванням специфіки та вимог до професійної компетентності кандидата, визначених в умовах проведення конкурсу, та затверджуються рішенням конкурсної комісії (пункт 43).

Разом із тим, про дату і час проведення розв'язання ситуаційних завдань (у разі їх розв'язання) та/або співбесіди кандидатів інформують на попередньому етапі конкурсу або не пізніше ніж за один робочий день до початку проходження відповідного етапу конкурсу одним із доступних способів, обраним кандидатом, зокрема засобами телекомунікаційного зв'язку.

Як вбачається з матеріалів справи, наказом керівника апарату Одеського апеляційного суду від 24 січня 2022 року № 25-ос «Про оголошення конкурсу на вакантну посаду державної служби», оголошено конкурс на вакантну посаду державної служби конкурсі на заміщення вакантної посади державної служби категорії «Б» - заступника начальника відділу діловодства та обліку звернень громадян Одеського апеляційного суду; затверджені умови проведення конкурсів на заміщення вакантних посад державної служби (додаток 1).

В апеляційній скарзі апелянт не погоджується із затвердженими умовами конкурсу, зазначивши, що розв'язання ситуаційних завдань не входило до умов проведення конкурсу при їх затвердженні, однак судом апеляційної інстанції такі доводи апелянта не приймаються з огляду на наступне.

Так, як зазначалось вище, оголошення конкурсу та затвердження умов проведення конкурсу входить до повноважень керівника державної служби, у даному випадку, керівника апарату суду.

В свою чергу, розв'язання ситуаційних завдань проводиться з метою з'ясування спроможності кандидатів використовувати свої знання та досвід під час виконання посадових обов'язків шляхом оцінки відповідності компетентностей та професійних знань кандидата встановленим вимогам, зокрема на знання спеціального законодавства, що пов'язані із завданнями та змістом роботи державного службовця відповідно до посадової інструкції.

При цьому, колегія суддів зазначає що відповідно до вищевикладених норм Порядку, проведення етапу конкурсу як розв'язання ситуаційних завдань входить до повноважень конкурсної комісії, який може бути призначений вже після оголошення конкурсу та затвердження умов проведення конкурсу, а тому не відноситься до повноважень керівника державної служби, у даному випадку, керівника апарату суду.

Колегія суддів не приймає доводи апелянта про те, що у зв'язку з тим, що в умовах проведення конкурсу не було виділено етапу - розв'язання ситуаційних завдань, позивач не встигла належним чином підготуватись до цього етапу конкурсу, оскільки матеріалами справи підтверджено, що 14.02.2022 року та 21.02.2022 року конкурсною комісією було проінформовано ОСОБА_1 про проведення наступного етапу конкурсу - розв'язання ситуаційних завдань, яке відбудеться 23 лютого 2022 року о 10:00 год.

При цьому, згідно протоколу засідання конкурсної комісії № 3 від 08.02.2022, головою конкурсної комісії було повідомлено учасникам конкурсу, що конкурсний відбір буде складатись з тестування, розв'язання ситуаційного завдання, співбесіди з конкурсною комісією, після чого конкурсна комісія надає пропозиції керівнику апарату суду та керівник апарату суду проводить співбесіду і визначає переможця конкурсу. За рішенням конкурсної комісії буде здійснюватися розв'язання ситуаційних завдань, сьогодні буде проведено комп'ютерне тестування, після чого надано строк для підготовки до другого етапу - розв'язання ситуаційних завдань. Від кандидатів питань щодо порядку проведення конкурсного відбору не надійшло.

Судова колегія зазначає, що апелянтом не надано докази на спростування цих обставин, таким чином відповідачем дотримано як порядок прийняття рішення щодо проведення такого етапу конкурсу як розв'язання ситуаційного завдання, так і порядок повідомлення позивача про дату, час та місце його проведення.

Також, матеріалами справи спростовуються доводи апелянта про те, що відповідачем не дотримано строку повідомлення кандидатів про час проведення співбесіди із керівником державної служби.

Так, судовою колегією з протоколу № 4 від 23 лютого 2022 року встановлено, що конкурсною комісією Одеського апеляційного суду було проінформовано кандидатів про наступний етап конкурсу - співбесіду з керівником апарату суду 24 лютого 2022 року о 10 год 00 хв. (а.с. 53-56).

Крім того, 23 лютого 2022 року відділом кадрової роботи та управління персоналом відповідача на електронну пошту ОСОБА_1 направлено лист, в якому було повідомлено про те, що співбесіда з керівником апарату суду відбудеться 24 лютого 2022 року о 10 год 00 хв (а.с. 16).

Отже, відповідачем у спосіб встановлений Порядком, а саме за один робочий день було повідомлено кандидатів, зокрема ОСОБА_1 , про дату та час проведення співбесіди із керівником державної служби.

Стосовно відмови відповідача у перенесенні проведення співбесіди через введений воєнний стан в Україні, колегія суддів зазначає, що системний аналіз положень Порядку № 246 доводить, що перенесення співбесіди можливо лише у разі її призначення дистанційно та у разі технічного збою проведення такої співбесіди, однак Порядком не передбачено інших варіантів перенесення проведення співбесіди.

При цьому, з електронних листів ОСОБА_1 направлених до суду 24.02.2022 р. встановлено, що позивач лише уточнювала актуальність проведення співбесіди саме 24 лютого 2022 року.

Так, з електронного листа направленого до суду 09:04 год 24.02.2022 р. встановлено, що ОСОБА_1 попередила відповідача про те, що у зв'язку з повідомленням про початок бойових дій та необхідністю вжити заходів безпеки щодо її сім'ї, вона не зможе прибути на співбесіду та запитувала чи можливе перенесення співбесіди, з чого колегія суддів робить висновок, що ОСОБА_1 жодних заяв про перенесення до відповідача не подавала, а лише цікавилась такою можливістю.

До того ж, відповідачем телефонограмою 24 лютого 2022 року ОСОБА_1 була повідомлена про те, що суд працює у штатному режимі, підстав для перенесення співбесіди відсутні. Більш того, позивачу також було запропоновано скорегувати час проведення співбесіди у разі неможливості прибути 24 лютого 2022 року саме на 10:00 год, однак ОСОБА_1 повідомила про те, що на співбесіду не з'явиться.

Крім того, судом з відзиву відповідача встановлено, що 24.02.2022 р. в Одеському апеляційному суді крім конкурсу на заміщення вакантної посади державної служби заступника начальника відділу діловодства та обліку звернень громадян також проводились співбесіди та тестування на інші вакантні посади державної служби та всі кандидати з'явились для участі у конкурсах.

При цьому, суд встановив, що 24 лютого 2022 року ОСОБА_2 , яка була допущена разом з ОСОБА_1 до наступного етапу конкурсу на заміщення вакантної посади заступника начальника відділу діловодства обліку звернень громадян, а саме співбесіда, прибула до Одеського апеляційного суду для проходження співбесіди, яку пройшла у той же день.

Таким чином, у керівника апарату суду не було правових підстав приймати рішення про перенесення етапів конкурсу на невизначений час в умовах, коли всі кандидати прибули для проходження конкурсної процедури, оскільки в іншому разі це могло б призвести до порушення прав інших кандидатів, які з'явилися на конкурси.

Також, колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що відповідно до ч.ч. 1, 2 ст.122 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», суди, органи та установи системи правосудця діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України. Повноваження судів, органів та установ системи правосуддя, передбачені Конституцією України, в умовах правового режиму воєнного стану не можуть бути обмежені.

Слід зазначити, що в період дії воєнного стану, суди продовжують працювати, судді відправляють судочинство, а апарат суду здійснює заходи щодо організаційного забезпечення безперервної роботи суду. Відправлення правосуддя є одним із елементів національної безпеки, а в умовах воєнного стану повноваження судів не можуть бути припинені, в свою чергу відділ діловодства та обліку звернень громадян, до якого позивач проходила конкурс на заміщення вакантної, є ключовим у забезпеченні життєдіяльності суду, а особливо в умовах воєнного стану, тому, кандидат на посаду заступника начальника відділу діловодства обліку звернень громадян, який має на меті працювати в суді, повинен усвідомлювати, що особливістю майбутнього місця роботи, з урахуванням віднесення судів до об'єктів критичної інфраструктури, є неприпустимість припинення його функціонування в умовах воєнного стану.

Таким чином позивачка, будучи освіченою про дату та час проведення співбесіди, у ситуації, яка склалася в Україні станом на ранок 24.02.2022 року, свідомо зробила свій вибір евакуювати себе та свою родину та відповідно не приймати участі у співбесіді, що є її правом як конкурсанта припинити участь у конкурсі, однак ніяким чином не доводить порушення відповідачем процедури проведення конкурсу на заміщення вакантної посади державної служби категорії «Б» - заступника начальника відділу діловодства та обліку звернень громадян Одеського апеляційного суду.

З огляду на викладене, колегія суддів не приймає доводи апелянта про необхідність перенесення співбесіди з 24.02.2022 р. на іншу дату, оскільки сукупний аналіз приведених вище норм права доводить, що робота судів не може бути зупинена через введення воєнного стану, а тому відмова у перенесенні співбесіди на невизначений строк з наведених підстав є цілком обґрунтованою та необхідною для забезпечення безперебійної роботи суду.

На підставі вищевикладеного, колегія суддів не встановила порушень умов та порядку проведення конкурсу відповідачем, а тому колегія суддів приходить до висновку, що рішення суду першої інстанції ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді всіх обставин справи, які мають значення для вирішення спору, відповідає нормам матеріального та процесуального права.

Також, колегія суддів не приймає доводи апелянта про те, що судом першої інстанції не надано оцінку усім доводам позивача, оскільки в рішенні суду усі доводи позовної заяви дослідженні і ним надана належна правова оцінка .

При цьому, слід звернути увагу на позицію Європейського суду з прав людини, зокрема, у справах «Проніна проти України» (пункт 23) та «Серявін та інші проти України» (пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.

Отже, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, викладених у зазначеному рішенні, у зв'язку з чим підстав для його скасування не вбачається.

Відповідно до ч.1 ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. ст. 262, 263, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 12 липня 2022 року - залишити без змін.

Відповідно до ст. 325-328 КАС України постанова набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає крім випадків: а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики; б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до цього Кодексу позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи; в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу; г) суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.

Головуюча суддя: Л.Є. Зуєва

Суддя: М.П. Коваль

Суддя: О.О. Кравець