Постанова від 26.10.2022 по справі 420/3489/22

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 жовтня 2022 р.м.ОдесаСправа № 420/3489/22

Головуючий в 1 інстанції: Потоцька Н.В.

Місце та час укладення судового рішення «--:--», м. Одеса

Повний текст судового рішення складений 18.05.2022р.

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Крусяна А.В.,

суддів Єщенка О.В., Яковлєва О.В.,

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 18 травня 2022 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Одеській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

11.02.2022р. ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Національної поліції в Одеській області про визнання противоправною бездіяльність щодо розгляду та прийнятті рішення у вигляді висновку стосовно виплати йому одноразової грошової допомоги, відповідно до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11.01.2016р. №4 та Закону України «Про Національну поліцію»; зобов'язання прийняти рішення у вигляді висновку про призначення та виплату йому одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням з 21.05.2021р. інвалідності II групи, відповідно до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності поліцейського, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11.01.2016р. №4 та Закону України «Про Національну поліцію».

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач звернувся до Головного управління Національної поліції в Одеській області із заявою про виплату йому одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням інвалідності. Однак, заяву йому повернуто на доопрацювання через порушення процедури Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій, що сталися в органах і підрозділах системи МВС України. Вказане свідчить, що відповідач діяв не у межах та не у спосіб, що визначений законом, оскільки рішення про відмову у прийняті рішення (висновку) ним не прийнято.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 18.05.2022р. позов задоволений частково; визнано протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Одеській області, яка полягає у не розгляді та не прийнятті рішення у вигляді висновку по заяві ОСОБА_1 щодо виплати одноразової грошової допомоги, відповідно до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого Міністерства внутрішніх справ України від 11.01.2016р. №4 та Закону України «Про Національну поліцію»; зобов'язано Головне управління Національної поліції в Одеській області прийняти рішення у вигляді висновку по заяві ОСОБА_1 щодо виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням з 21.05.2021 інвалідності II групи, відповідно до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності поліцейського, затвердженого Міністерства внутрішніх справ України від 11.01.2016р. №4 та Закону України «Про Національну поліцію», з урахуванням висновків суду, викладених у рішенні; в задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з вказаним судовим рішенням відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилається на помилкове застосування судом при вирішенні справи вимог законодавства, внаслідок чого просить рішення суду скасувати та прийняти нове про відмову у задоволенні позовних вимог.

Апелянт посилається на те, що при поверненні на доопрацювання документів позивачу щодо виплати одноразової грошової допомоги, Головне управління Національної поліції в Одеській області діяло відповідно до вимог Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності поліцейського, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11.01.2016р. №4 та у межах наданих повноважень.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що вона підлягає задоволенню.

Судом першої інстанції встановлено, що наказом Головного управління Національної поліції в Одеській області від 05.05.2021р. №744 о/с, майора поліції ОСОБА_1 , старшого інспектора сектору контролю за обігом зброї у сфері дозвільної системи відділу превенції Одеського районного управління поліції №1 Головного управління Національної поліції в Одеській області звільнено зі служби в поліції з 05.05.2021р. за п.2 ч.1 ст.77 (через хворобу) Закону України «Про Національну поліцію». /а.с.9/

29.10.2021р. ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Національної поліції в Одеській області із заявою про виплату одноразової грошової допомоги у разі втрати працездатності, а саме отриманням травми пов'язаної із виконанням службових обов'язків. До заяви додано: копію паспорта, копія картки платника податків, копія свідоцтва про хворобу, копія виписки з акту огляду МСЕК про встановлення групи інвалідності, оригінал довідки МСЕК про відсоток втрати працездатності, копії актів Н-1, Н-5. /а.с.10-29/

Листом Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Головного управління Національної поліції в Одеській області від 14.01.2021р. №14/45 повернуто ОСОБА_1 матеріали щодо призначення одноразової грошової допомоги на доопрацювання, для приведення матеріалів у відповідність до законодавства. /а.с.24-25/

Не погоджуючись з бездіяльністю, яка полягає у розгляді та прийнятті рішення у вигляді висновку по заяві про виплату одноразової грошової допомоги, відповідно до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11.01.2016р. №4 та Закону України «Про Національну поліцію», позивач звернувся до суду з даним позовом.

Перевіривши матеріали справи, судова колегія не погоджується з висновками суду першої інстанції про обґрунтованість позовних вимог виходячи з наступного.

Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України від 02.07.2015р. №580-VIII «Про Національну поліцію» (надалі - Закон України №580-VIII).

Згідно зі ст.97 Закону України №580-VIII одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського (далі - одноразова грошова допомога) є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання, у разі:

1) загибелі поліцейського, що настала внаслідок протиправних дій третіх осіб, або під час учинення дій, спрямованих на рятування життя людей або усунення загрози їхньому життю, чи в ході участі в антитерористичній операції, під час захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України або смерті працівника поліції внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого за зазначених обставин;

2) смерті поліцейського, що настала під час проходження ним служби в поліції;

3) визначення поліцейському інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних із виконанням повноважень та основних завдань поліції відповідно до цього Закону, чи участі в антитерористичній операції, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті;

4) визначення поліцейському інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням ним служби в поліції, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті;

5) отримання поліцейським поранення (контузії, травми або каліцтва) під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних із здійсненням повноважень та основних завдань поліції відповідно до цього Закону, чи участі в антитерористичній операції, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, наслідком якого є часткова втрата працездатності без визначення йому інвалідності;

6) отримання поліцейським поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаного із проходженням служби в поліції, наслідком якого є часткова втрата працездатності без визначення йому інвалідності.

Згідно з п.3 ч.1 ст.97 Закону №580-VІІІ одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання, у разі: визначення поліцейському інвалідності внаслідок захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаних з проходженням ним служби в органах внутрішніх справ або поліції, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті.

Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського встановлюється Міністерством внутрішніх справ України.

Згідно з ч. 1 ст. 99 Закону України №580-VІІІ розміри одноразової грошової допомоги поліцейським, а в разі їх загибелі (смерті) - особам, які за цим Законом мають право на її отримання, визначаються виходячи з розміру прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату: визначення поліцейському внаслідок причин, зазначених у пункті 3, інвалідності: II групи - 300 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України №4 від 11.01.2016р. затверджено Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, який набрав чинності 29.02.2016р. (надалі - Порядок №4).

Відповідно до п. 1 розділу 3 Порядку №4 формування документів для призначення та виплати ОГД в органах поліції, закладах освіти здійснюється бухгалтерською службою у взаємодії з підрозділами кадрового забезпечення, службами державного нагляду за охороною праці (далі - СДНОП), підрозділами правового забезпечення органів поліції та закладів освіти, а також працівниками медичних (військово-лікарських) комісій МВС (далі - ВЛК).

Пунктом 5 розділу 3 Порядку №4 визначено, що для виплати ОГД у разі часткової втрати працездатності без визначення інвалідності чи в разі визначення інвалідності поліцейський подає: 1) заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням втрати працездатності чи інвалідності; 2) довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках); 3) довідку органу, установи, організації, підрозділу, яким попередньо було здійснено виплату ОГД із зазначенням підстави та дати її призначення, розміру виплати (у разі отримання такої виплати); 4) копію довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією; 5) копію постанови відповідної ВЛК щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; 6) копії акта (актів) розслідування нещасного випадку, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) поліцейського, за формами, визначеними МВС, зокрема про те, що цей випадок не пов'язаний з учиненням поліцейським кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження; 7) копію посвідчення інваліда війни (за наявності); 8) копії сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; 9) копію документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідний контролюючий орган і має відповідну відмітку в паспорті).

Засвідчення копій документів, зазначених у п.п.4-6, здійснює керівник установи, організації, підрозділу, що видала(в) документ. Копії документів, зазначених у підпунктах 7-9, засвідчує своїм підписом фізична особа, що подає документи, та перевіряє особа, що їх приймає.

Згідно п.7 розділу 3 Порядку №4 при прийманні матеріалів особа, що приймає документи зобов'язана перевірити оформлення заяви та поданих до неї документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта та іншим документам, що засвідчують особу.

Підрозділи, служби, інші фахівці, зазначені у пункті 1 розділу ІІІ, що беруть участь у формуванні пакета документів для призначення та виплати ОГД, у разі необхідності, для перевірки даних або достовірності інформації, наданих особою, мають право, в установленому порядку звертатися за місцем отримання відповідних документів.

Як вбачається з матеріалів, справи, 29.10.2021р. ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Національної поліції в Одеській області із заявою про виплату одноразової грошової допомоги у разі втрати працездатності, а саме отриманням травми пов'язаної із виконанням службових обов'язків. До заяви додано: копії паспорта, картки платника податків, свідоцтва про хворобу, виписки з акту огляду МСЕК про встановлення групи інвалідності, оригінал довідки МСЕК про відсоток втрати працездатності, копії актів Н-1, Н-5. /а.с.10-29/

Пунктами 1-3 розділу 4 Порядку №4 визначено, у місячний строк з дня реєстрації документів, зазначених у п.п.4, 5 розділу ІІІ, бухгалтерські служби готують висновок про призначення одноразової грошової допомоги, за встановленою формою (додаток 2).

У разі надсилання запитів до органів поліції, інших підприємств, установ, організацій, заявника, строк підготовки висновку про призначення ОГД, може бути продовжено, до отримання відповідної інформації, для його належного оформлення, але не більш як на два місяці з дня відправлення запиту.

Висновок про призначення ОГД складається працівником бухгалтерської служби і підписується керівниками фінансового та кадрового підрозділів органу поліції, закладу освіти, в якому поліцейський проходить (проходив) службу.

Висновок про призначення ОГД затверджує/відмовляє:

1) по центральному органу управління поліції, керівникам міжрегіональних територіальних органів Національної поліції, територіальних органів поліції, закладів та установ, що належать до сфери управління Національної поліції України - Голова Національної поліції України або особа, на яку покладено виконання таких функцій;

2) у територіальних органах поліції, міжрегіональних територіальних органах Національної поліції, закладах та установах, що належить до сфери управління Національної поліції України - керівник відповідного органу, закладу, установи або особа, на яку покладено виконання таких функцій.

3) у закладів освіти - керівник відповідного органу, закладу або особа, на яку покладено виконання таких функцій.

У разі затвердження висновку про призначення ОГД керівником органу поліції або закладу освіти, в якому проходив (проходить) службу поліцейський, у п'ятнадцятиденний строк з дня його затвердження видається наказ про виплату ОГД.

У разі відмови у призначенні ОГД чи повернення документів на доопрацювання (документи подано не в повному обсязі, потребують уточнення чи подано не за належністю) заявника письмово інформують про прийняте рішення з обґрунтуванням підстав відмови чи повернення документів на доопрацювання.

Отже, Порядком №4 передбачено надання органом поліції відмови у призначенні ОГД чи повернення документів на доопрацювання (документи подано не в повному обсязі, потребують уточнення чи подано не за належністю), про що заявника письмово інформують з обґрунтуванням підстав відмови чи повернення документів на доопрацювання.

Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Головного управління Національної поліції в Одеській області повідомленням від 14.01.2021р. №14/45 повернуто ОСОБА_1 матеріали щодо призначення одноразової грошової допомоги на доопрацювання для приведення матеріалів у відповідність до законодавства, а саме з підстав відсутності матеріалів розслідування нещасного випадку. /а.с.24-25/

Таким чином, Головним управлінням Національної поліції в Одеській області розглянуто заяву позивача та додані документи, та надано відповідь передбачену Порядком №4, а саме повернуто документи ОСОБА_1 щодо виплати одноразової грошової допомоги на доопрацювання з причин відсутності матеріалів розслідування нещасного випадку.

Пунктом 1 ч.2 ст.3 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла до висновку, що повертаючи документи ОСОБА_1 про призначення одноразової грошової допомоги рішенням №14/45 від 14.01.2021р. на доопрацювання, суб'єкт владних повноважень діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначений законодавством України, тобто протиправну бездіяльність з приводу розгляду поданої заяви не вчинив.

Відповідно до ч.ч.1, 5 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Суд апеляційної інстанції не може розглядати позовні вимоги та підстави позову, що не були заявлені в суді першої інстанції.

Позивачем оскаржувалася саме бездіяльність відповідача щодо розгляду його заяви відповідно до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11.01.2016р. №4 та Закону України «Про Національну поліцію», а тому колегія суддів приходить висновку щодо безпідставності позовних вимог.

Таким чином, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції при вирішенні справи невірно застосував норми матеріального закону, тому рішення суду першої інстанції в порядку ст.317 КАС України підлягає скасуванню.

Керуючись ст.ст.311, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції в Одеській області задовольнити, рішення Одеського окружного адміністративного суду від 18 травня 2022 року скасувати.

Ухвалити у справі постанову, якою відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Одеській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня отримання судового рішення.

Головуючий суддя Крусян А.В.

Судді Єщенко О.В. Яковлєв О.В.