26 жовтня 2022 року ЛуцькСправа № 140/5474/22
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Валюха В.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Волинського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Волинського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - ІНФОРМАЦІЯ_1 ), Військової частини НОМЕР_1 (далі - ВЧ НОМЕР_1 ) про:
- визнання протиправними дій ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо нездійснення перерахунку раніше виплаченої індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 07.08.2017 із застосуванням базового місяця січень 2008 року;
- зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_1 здійснити перерахунок та виплатити індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 07.08.2018 із застосуванням базового місяця січень 2008 року;
- зобов'язання Волинський ОТЦК та СП здійснити нарахування та виплату компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати індексації грошового забезпечення відповідно до Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановлю Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 № 159 (далі - Порядок № 159);
- визнання протиправними дій ВЧ НОМЕР_1 щодо нездійснення перерахунку раніше виплаченої індексації грошового забезпечення за період з 08.08.2017 по 28.02.2018 із застосуванням базового місяця січень 2008 року та з 01.03.2018 із застосуванням базового місяця березень 2018 року з урахуванням абзацу 4, 5 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1078 від 17.07.2003 (далі - Порядок № 1078);
- зобов'язання ВЧ НОМЕР_1 здійснити перерахунок та виплатити індексацію грошового забезпечення за період з 08.08.2017 по 28.02.2018 із застосуванням базового місяця січень 2008 року та з 01.03.2018 по 01.03.2019 із застосуванням базового місяця березень 2018 року з урахуванням абзацу 4, 5 пункту 5 Порядку № 1078;
- зобов'язання ВЧ НОМЕР_1 здійснити нарахування та виплату компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати індексації грошового забезпечення відповідно до Порядку № 159.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач з 18.03.2015 по 07.08.2017 проходив військову службу у ІНФОРМАЦІЯ_3 (далі - Володимир-Волинський ОРВК), який перебував на фінансовому забезпеченні ІНФОРМАЦІЯ_4 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_5 ), правонаступником якого є ІНФОРМАЦІЯ_1 , а з 07.08.2017 по 01.03.2019 - у ВЧ НОМЕР_1 .
Під час проходження військової служби у Володимир-Волинському ОРВК за період з 01.01.2016 по 07.08.2017 позивачу не була нарахована та не виплачена індексація грошового забезпечення, у зв'язку із чим позивач звернувся до суду за захистом порушених прав.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 25.06.2020 у справі № 140/3528/20 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_6 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії було зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_5 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 18.03.2015 по 30.04.2015 та з 01.01.2016 по 07.08.2017.
29.10.2020 позивачу було здійснено виплату заборгованих коштів індексації грошового забезпечення за рішенням суду в сумі 7456,33 грн.
В подальшому, позивачу стало відомо, що при здійсненні нарахування та виплати індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 07.08.2017 ІНФОРМАЦІЯ_1 на власний розсуд застосував базовий місяць березень 2015 року, а на звернення позивача щодо перерахунку раніше виплаченої індексації грошового забезпечення за вказаний період із застосуванням базового місяця січня 2008 року, в добровільному порядку від зазначеного відповідача не отримано доплати індексації грошового забезпечення.
Крім того, за час проходження служби у ВЧ НОМЕР_1 за період з 08.08.2017 по 01.03.2019 позивачу також не була нарахована та не виплачена індексація грошового забезпечення, що змусило позивача звернутися до суду за відновленням порушених прав.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 14.05.2020 у справі № 140/3530/20 за позовом ОСОБА_1 до ВЧ НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії було зобов'язано ВЧ НОМЕР_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2018 по 28.02.2018.
Позивачу було здійснено виплату заборгованих коштів індексації грошового забезпечення за вказаним рішенням суду в сумі 845,76 грн.
В подальшому, позивачу стало відомо, що при здійсненні нарахування та виплати індексації грошового забезпечення за період з 08.08.2017 по 28.02.2018 ВЧ НОМЕР_1 на власний розсуд застосувала базовий місяць січень 2016 року, а на звернення позивача щодо перерахунку раніше виплаченої індексації грошового забезпечення за вказаний період із застосуванням базового місяця січня 2008 року та здійснення перерахунку згідно із пунктом 5 Порядку № 1078 індексації з 01.03.2018 по день звільнення, в добровільному порядку від зазначеного відповідача не отримано доплати індексації грошового забезпечення.
Позивач вважає дії Волинського ОТЦК та СП та ВЧ НОМЕР_1 незаконними, оскільки неправильно встановлені базові місяці для підрахунку індексації, а саме місяць прийняття на військову службу (березень 2015 року) та підвищення розміру премії (січень 2016 року), хоча відповідно до нормативних документів, зазначених у тексті позовної заяви, базовим місяцем має бути січень 2008 року (місяць підвищення посадового окладу).
Позивач вказує, що у випадку правильного встановлення базового місяця січня 2008 року та березня 2018 року сума індексації грошового забезпечення у лютому 2018 року становитиме 4258,75 грн, а сума щомісячної індексації з березня 2018 року по 01.03.2019 (день звільнення) становитиме 46209,00 грн.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 22.08.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (а. с. 44).
В поданому до суду відзиві на позовну заяву (а. с. 51-53) представник відповідача ІНФОРМАЦІЯ_2 та СП Нікітюк М.В. позов не визнала та просить відмовити у його задоволенні, оскільки предметом спору є невиконання (неналежне виконання) рішення суду у справі № 140/3528/20, яке відповідач у добровільному порядку виконав. Крім того, встановлення базового місяця для нарахування та виплати індексації грошового забезпечення належить до дискреційних повноважень відповідача. Індексація грошового забезпечення не є доходом у розумінні Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» від 19.10.2000 № 2050-ІІІ (далі - Закон № 2050-ІІІ), тому виплата компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати індексації грошового забезпечення не передбачена.
В поданому до суду відзиві на позовну заяву (а. с. 58-60) відповідач ВЧ НОМЕР_1 позов не визнав та просить відмовити у його задоволенні з тих підстав, що за період з 08.08.2017 по 28.02.2018 індексація грошового забезпечення позивачеві була нарахована правильно, із застосуванням базового місяця грудень 2015 року, для проведення подальшої індексації грошового забезпечення за вказаний період із застосуванням базового місяця січень 2008 року немає правових підстав. Крім того, 01.03.2018 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 704), грошове забезпечення (сума постійних його складових) позивача зросло з 9460,19 грн до 10790,15 грн, тому абзаци четвертий, п'ятий, шостий пункту 5 Порядку № 1078 не застосовуються. Оскільки на даний час існує спір з приводу наявності (або відсутності) заборгованості відповідача перед позивачем щодо виплати індексації грошового забезпечення, тому вимога щодо компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати індексації грошового забезпечення є передчасною та до задоволення не підлягає.
Інших заяв по суті справи чи клопотань про розгляд справи в судовому засіданні на адресу суду від учасників справи не надходило.
Відповідно до пункту 20 частини першої статті 4, частини другої, пункту 10 частини шостої статті 12, частин першої - третьої статті 257, частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) дану справу, як справу незначної складності, розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у ній матеріалами.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 26.10.2022 провадження у цій справі закрито в такій частині позовних вимог:
- про визнання протиправними дій ВЧ НОМЕР_1 щодо нездійснення перерахунку раніше виплаченої індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 із застосуванням базового місяця березень 2018 року з урахуванням абзацу 4, 5 пункту 5 Порядку № 1078;
- про зобов'язання ВЧ НОМЕР_1 здійснити перерахунок та виплатити індексацію грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 01.03.2019 із застосуванням базового місяця березень 2018 року з урахуванням абзацу 4, 5 пункту 5 Порядку № 1078.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити частково з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 з 18.03.2015 по 07.08.2017 проходив військову службу у Володимир-Волинському ОРВК, який перебував на фінансовому забезпеченні ІНФОРМАЦІЯ_6 , правонаступником якого є ІНФОРМАЦІЯ_1 , а з 07.08.2017 по 01.03.2019 - у ВЧ НОМЕР_1 , що підтверджується послужним списком (а. с. 18-23), наказом командира ВЧ НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 01.03.2019 № 48 (а. с. 24), вказані фактичні обставини встановлені також рішеннями Волинського окружного адміністративного суду від 25.06.2020 у справі № 140/3528/20, від 14.05.2020 у справі № 140/3530/20 (а. с. 66-74).
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 25.06.2020 у справі № 140/3528/20 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_6 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії позов задоволено частково, зокрема, визнано протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_6 щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 18.03.2015 по 30.04.2015 та з 01.01.2016 по 07.08.2017, зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_5 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 18.03.2015 по 30.04.2015 та з 01.01.2016 по 07.08.2017 (а. с. 66-69).
29.10.2020 позивачу було здійснено виплату індексації грошового забезпечення за рішенням суду від 25.06.2020 у справі № 140/3528/20 в сумі 7456,33 грн, що підтверджується листом ІНФОРМАЦІЯ_2 від 17.02.2022 № ВФЗ/104 (а. с. 25), платіжним дорученням від 28.10.2020 № 3510 (а. с. 26), реєстром перерахувань на особисті вклади (а. с. 27), роздавальною відомістю № 453 (а. с. 28), розрахунком суми індексації (а. с. 29).
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 14.05.2020 у справі № 140/3530/20 за позовом ОСОБА_1 до ВЧ НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії позов задоволено частково, визнано протиправною бездіяльність ВЧ НОМЕР_1 щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 грошової компенсації за невикористані календарні дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій за період з 2018 року по 2019 рік та індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2018 по 28.02.2018, зобов'язано ВЧ НОМЕР_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову компенсацію за невикористані календарні дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій за період з 2018 року по 2019 рік, виходячи з грошового забезпечення станом на день звільнення з військової служби, та індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2018 по 28.02.2018, в задоволенні решти позовних вимог відмовлено (а. с. 70-74).
На виконання рішення суду від 14.05.2020 у справі № 140/3530/20, позивачу було здійснено нарахування (із застосуванням базового місяця січень 2016 року) та виплату індексації грошового забезпечення в сумі 845,76 грн, що підтверджується листом ВЧ НОМЕР_1 від 18.02.2022 № 136 ф/с (а. с. 33).
Листом від 17.02.2022 № ВФЗ/104, у відповідь на звернення щодо перерахунку індексації грошового забезпечення з розрахунку базового місяця січень 2008 року, Волинський ОТЦК та СП повідомив позивача про відсутність підстав для проведення такого перерахунку (а. с. 25).
Крім того, листом від 18.02.2022 № 136 ф/с, у відповідь на звернення, ВЧ НОМЕР_1 повідомила позивача, що відповідно до рішення Волинського окружного адміністративного суду від 14.05.2020 у справі № 140/3530/20 позивачу здійснено нарахування та виплату індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2018 по 28.02.2018 в сумі 845,76 грн, із застосуванням базового місяця - січень 2016 року (а. с. 33).
При вирішенні спору в частині позовних вимог щодо нарахування та виплати індексації грошового забезпечення суд застосовує такі нормативно-правові акти.
Відповідно до частини другої статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-ХІІ (далі - Закон № 2011-ХІІ) до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина третя статті 9 Закону № 2011-XII).
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначені Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 № 1282-XII (далі - Закон № 1282-ХІІ).
У статті 1 Закону № 1282-XII визначено, що індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Відповідно до статті 2 Закону № 1282-XII індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Згідно з частиною першою статті 4 Закону № 1282-XII індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Частинами першою - другою статті 5 Закону № 1282-XII встановлено, що підприємства, установи та організації підвищують розміри оплати праці у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів. Підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України.
Проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік (частина шоста статті 5 Закону № 1282-XII).
Відповідно до пункту 1-1 Порядку № 1078 (зі змінами, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 року - місяця опублікування Закону України від 6 лютого 2003 р. № 491-IV «Про внесення змін до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення».
Згідно з пунктом 2 Порядку № 1078 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру: грошове забезпечення військовослужбовців, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби.
Пунктом 4 Порядку № 1078 визначено, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Оплата праці, у тому числі працюючим пенсіонерам, грошове забезпечення, розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, допомога по безробіттю, що надається залежно від страхового стажу у відсотках середньої заробітної плати, стипендії індексуються у межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.
За приписами пункту 5 Порядку № 1078 у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення. Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», яка набрала чинності 01.01.2008 та втратила чинність з 01.03.2018 (далі - Постанова № 1294), встановлено посадові оклади військовослужбовців.
Підвищення тарифних ставок (окладів) після 01.01.2008, в тому числі в період перебування позивача на службі, що є підставою для встановлення іншого базового місяця при проведенні індексації, не відбувалося.
Відтак, базовим місяцем при проведенні індексації грошового забезпечення позивача з 01.01.2016 по 07.08.2017 (період проходження служби у Володимир-Волинському ОРВК) та з 08.08.2017 по 28.02.2018 (період проходження служби у ВЧ НОМЕР_1 ) є саме січень 2008 року, в якому Постановою № 1294 встановлені підвищені розміри посадових окладів військовослужбовців.
У подальшому після прийняття Постанови № 704, базовим місяцем для нарахування військовослужбовцям індексації став березень 2018 року.
Таким чином, якщо останнє підвищення окладу за посадою відбулось у січні 2008 року, то для визначення суми індексації грошового забезпечення військовослужбовцю має застосовуватись індекс споживчих цін, обчислений наростаючим підсумком з січня 2008 року до березня 2018 року, оскільки після прийняття Постанови № 704 базовим місяцем для нарахування військовослужбовцям індексації став березень 2018 року. Тому суд погоджується із доводами позивача щодо необхідності врахування при проведенні індексації грошового забезпечення за вказані вище періоди січня 2008 року, як базового місяця для нарахування індексації, відповідно до Порядку № 1078, оскільки в період з січня 2008 року по лютий 2018 року посадові оклади військовослужбовців не змінювались, та відповідач не надав суду доказів про те, що у вказаний період відбулося збільшення грошового забезпечення саме за рахунок зростання тарифної ставки (окладу).
При вирішенні даного спору, в силу приписів частини п'ятої статті 242 КАС України, суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені у постанові Верховного Суду від 29.11.2021 у справі № 120/313/20-а, які полягають, зокрема, у такому.
Місяць, у якому відбулося підвищення тарифної ставки (окладу), є базовим для проведення індексації. За змістом пункту 5 Порядку № 1078 підставою для встановлення чи зміни базового місяця при проведенні індексації грошового забезпечення є підвищення тарифної ставки (окладу) військовослужбовця. Отже, базовий місяць для такої індексації визначається нормативно і відповідач не наділений повноваженнями діяти на свій розсуд, обираючи інакший місяць базовим, ніж той, у якому відбулося підвищення тарифної ставки (окладу). Тому у разі настання визначених законодавством умов, відповідач зобов'язаний вчинити конкретну дію на користь позивача - провести індексацію його грошового забезпечення, враховуючи нормативно визначений базовий місяць. Якщо відповідач цієї дії не вчиняє, останнього можна зобов'язати до її вчинення у судовому порядку. Аналіз пункту 5 Порядку № 1078 свідчить про те, що обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пов'язується з місяцем підвищенням тарифної ставки (окладу) за посадою, яку займає військовослужбовець. Отже, збільшення грошового забезпечення не за рахунок зростання тарифної ставки (окладу), а завдяки додатковим видам грошового забезпечення, не дає підстав вважати відповідний місяць базовим для подальшої індексації.
Верховний Суд у постановах від 12.05.2022 у справі № 580/3335/21, від 19.05.2022 у справі № 200/3859/21, від 28.06.2022 у справі № 420/4841/21 та ін. дійшов висновку про те, що базовим місяцем при проведенні індексації грошового забезпечення є саме січень 2008 року, в якому Постановою № 1294 встановлені підвищені розміри посадових окладів військовослужбовців, оскільки в період з 01.01.2008 по 01.03.2018 посадові оклади військовослужбовців були незмінними.
Крім того, при вирішенні даного спору суд враховує також висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду від 19.07.2019 у справі № 240/4911/18 та від 07.08.2019 у справі № 825/694/17, відповідно до яких: індексація грошового забезпечення як складова грошового забезпечення військовослужбовців є однією з основних державних гарантій щодо оплати їх праці, тому підлягає обов'язковому нарахуванню і виплаті; виплата індексації грошового забезпечення здійснюється за місцем перебування військовослужбовців на грошовому забезпеченні і обмежене фінансування жодним чином не впливає на право позивача отримати індексацію грошового забезпечення; звільнення особи з військової служби жодним чином не позбавляє її права на отримання виплат, на які вона має право, проте не отримувала їх під час проходження служби за незалежних від неї обставин.
Відтак, суд дійшов висновку про те, що нарахування та виплата позивачу індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 07.08.2017 (період проходження служби у Володимир-Волинському ОРВК) та з 08.08.2017 по 28.02.2018 (період проходження служби у ВЧ НОМЕР_1 ) повинно здійснюватися із застосуванням базового місяця січень 2008 року, а обмежене фінансування жодним чином не впливає на право позивача отримати індексацію грошового забезпечення.
Разом з тим, як вбачається із матеріалів справи, при нарахуванні та виплаті індексації за спірні періоди (в т. ч. на виконання рішень Волинського окружного адміністративного суду від 25.06.2020 у справі № 140/3528/20, від 14.05.2020 у справі № 140/3530/20) відповідачі не застосовували січень 2008 року як базовий місяць, а тому порушене право позивача на отримання спірної індексації підлягає судовому захисту.
При вирішенні позову у вказаній вище частині позовних вимог суд також враховує обраний Верховним Судом у постанові від 12.05.2022 у справі № 580/3335/21 спосіб захисту порушеного права.
Суд відхиляє доводи відзиву представника відповідача Волинського ОТЦК та СП та звертає увагу, що рішеннями Волинського окружного адміністративного суду від 25.06.2020 у справі № 140/3528/20, від 14.05.2020 у справі № 140/3530/20 було встановлено порушення права позивача ОСОБА_1 на отримання індексації грошового забезпечення за період з 18.03.2015 по 30.04.2015, з 01.01.2016 по 07.08.2017 (проходження служби у Володимир-Волинському ОРВК) та з 01.01.2018 по 28.02.2018 (проходження служби у ВЧ НОМЕР_1 ), при цьому, у вказаних справах не вирішувалося питання щодо застосування січня 2008 року як базового місяця для розрахунку індексації, тому у цій справі не є предметом спору невиконання або належне виконання зазначених судових рішень.
З урахуванням наведених норм чинного законодавства України та встановлених обставин справи, виходячи з наданих суду статтею 245 КАС України повноважень, взаємопов'язані позовні вимоги щодо нарахування та виплати індексації грошового забезпечення належить задовольнити у спосіб прийняття судом рішення про:
- визнання протиправними дій ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо відмови у здійсненні перерахунку раніше виплаченої індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 07.08.2017 із прийняттям індексу споживчих цін за 1 або 100 відсотків для обчислення індексації грошового забезпечення у січні 2008 року (базовий місяць);
- зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_1 здійснити перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 07.08.2018 із прийняттям індексу споживчих цін за 1 або 100 відсотків для обчислення індексації грошового забезпечення у січні 2008 року (базовий місяць);
- визнання протиправними дій ВЧ НОМЕР_1 щодо відмови у здійсненні перерахунку раніше виплаченої індексації грошового забезпечення за період з 08.08.2017 по 28.02.2018 із прийняттям індексу споживчих цін за 1 або 100 відсотків для обчислення індексації грошового забезпечення у січні 2008 року (базовий місяць);
- зобов'язання ВЧ НОМЕР_1 здійснити перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) індексації грошового забезпечення за період з 08.08.2017 по 28.02.2018 із прийняттям індексу споживчих цін за 1 або 100 відсотків для обчислення індексації грошового забезпечення у січні 2008 року (базовий місяць).
Разом з тим, не підлягають до задоволення позовні вимоги про зобов'язання відповідачів здійснити нарахування та виплату компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати індексації грошового забезпечення відповідно до Порядку № 159, виходячи з такого.
За приписами статей 3, 4 Закону № 2050-ІІІ сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться). Виплата громадянам суми компенсації провадиться у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць.
Відповідно до статті 7 Закону № 2050-ІІІ відмова власника або уповноваженого ним органу (особи) від виплати компенсації може бути оскаржена громадянином у судовому порядку.
Пунктом 3 Порядку № 159 визначено, що компенсації підлягають такі грошові доходи, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру: заробітна плата (грошове забезпечення).
Згідно із пунктом 5 Порядку № 159 сума компенсації виплачується громадянам у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць.
На думку суду, оскільки виплата суми компенсації провадиться у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць, на даний час індексація грошового забезпечення позивачу за вказані вище періоди не виплачена, тому позовні вимоги про зобов'язання відповідачів здійснити нарахування та виплату компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати індексації грошового забезпечення відповідно до Порядку № 159 є передчасними та заявлені на майбутнє, на даний час права позивача щодо отримання вказаної компенсації не є порушеними та не підлягають судовому захисту.
Керуючись статтями 243 - 246, 262 КАС України, суд
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Волинського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку раніше виплаченої індексації грошового забезпечення за період з 01 січня 2016 року по 07 серпня 2017 року із прийняттям індексу споживчих цін за 1 або 100 відсотків для обчислення індексації грошового забезпечення у січні 2008 року (базовий місяць).
Зобов'язати Волинський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (43008, Волинська область, м. Луцьк, вул. Теремнівська, 85а, ідентифікаційний код 08013516) здійснити перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) індексації грошового забезпечення за період з 01 січня 2016 року по 07 серпня 2017 року із прийняттям індексу споживчих цін за 1 або 100 відсотків для обчислення індексації грошового забезпечення у січні 2008 року (базовий місяць).
Визнати протиправними дії Військової частини НОМЕР_1 щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку раніше виплаченої індексації грошового забезпечення за період з 08 серпня 2017 року по 28 лютого 2018 року із прийняттям індексу споживчих цін за 1 або 100 відсотків для обчислення індексації грошового забезпечення у січні 2008 року (базовий місяць).
Зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний код НОМЕР_3 ) здійснити перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) індексації грошового забезпечення за період з 08 серпня 2017 року по 28 лютого 2018 року із прийняттям індексу споживчих цін за 1 або 100 відсотків для обчислення індексації грошового забезпечення у січні 2008 року (базовий місяць).
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.М.Валюх