26 жовтня 2022 року
м. Київ
справа № 344/12808/20
адміністративне провадження № К/9901/40632/21
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Дашутіна І.В.,
суддів: Шишова О.О., Яковенка М.М.,
розглянув у порядку письмового провадження касаційну скаргу Івано-Франківської митниці Держмитслужби на ухвалу Восьмого апеляційного адміністративного суду від 05 жовтня 2021 року у складі колегії суддів: Обрізка І.М. (головуючого), Іщук Л.П., Онишкевича Т.В. у справі №344/12808/20 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Івано-Франківської митниці ДФС України про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення, -
Короткий зміст позовних вимог і рішень судів першої та апеляційної інстанцій:
Рішенням Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 01 червня 2021 року позов ОСОБА_1 задоволено, скасовано постанову в справі про порушення митних правил №157/20600/19 від 07.11.2019, справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 закрито.
Не погодившись із судовим рішенням, Івано-Франківська митниця ДФС України оскаржила його в апеляційному порядку.
Ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 17 вересня 2021 року апеляційну скаргу залишено без руху у зв'язку з несплатою судового збору та необхідністю подання вмотивованої заяви про поновлення строку апеляційного оскарження із наведенням інших поважних підстав його пропуску, крім тих, яким вже надана судом оцінка. Установлено десятиденний строк з дня вручення копії цієї ухвали для усунення виявлених недоліків.
Ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 05 жовтня 2021 року відмовлено у задоволенні клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження.
Відмовлено у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою Івано-Франківської митниці Держмитслужби на рішення Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 01 червня 2021 року у справі № 344/12808/20.
Відмовляючи у відкритті апеляційного провадження суд керувався пунктом 4 частини першої статті 299 Кодексу адміністративного судочинства України суд указав, що подана скаржником заява про поновлення строку на апеляційне оскарження обгрунтована підставами, які, на думку колегії судів, є неповажними.
Івано-Франківською митницею Держмитслужби подано касаційну скаргу на ухвалу Восьмого апеляційного адміністративного суду від 05 жовтня 2021 року. Скаржник просить указану ухвалу про відмову у відкритті апеляційного провадження скасувати та направити справу на продовження розгляду до суду апеляційної інстанції. В обґрунтування своїх вимог посилається на порушення судом норм процесуального права. Зазначає, що Галицька митниця Держмитслужби з 30.10.2020 перебуває в стані припинення і в процесі реорганізації утворено відокремлений підрозділ Держмитслужби - Івано - Франківську митницю Держмитслужби, яка з 01.07.2021 розпочала здійснення діяльності. 07.07.2021 Галицькою митницею передано матеріали даної справи до Івано - Франківської митниці Держмитслужби, в яких відсутня копія рішення суду першої інстанції. Тому, Івано - Франківська митниця Держмитслужби 23.07.2021 звернулася до суду із заявою до суду про видачу копії рішення. Повний текст надійшов на адресу митниці 02.08.2021, що підтверджується вхідним номером кореспонденції. Крім того, звертає увагу на те, що Івано - Франківською митницею ДФС 03.09.2021 направлено матеріали, серед яких є копія оскаржуваного судового рішення до Івано-Франківської митниці Держмитслужби. Відтак, уважає, що оскільки дане рішення отримано Івано - Франківською митницею Держмитслужби 03.09.2021, підстави для пропуску пропущеного строку звернення із апеляційною скаргою є поважними.
Заслухавши суддю-доповідача, переглянувши судове рішення в межах доводів і вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи, перевіривши правильність застосування судом апеляційної інстанції норм процесуального права, колегія суддів дійшла висновку про залишення касаційної скарги без задоволення.
Так, вимоги до форми та змісту апеляційної скарги встановлено статтею 296 КАС України, строки подання скарги - статтею 295 цього Кодексу.
Частиною другою статті 298 КАС України передбачено, що до апеляційної скарги, яка оформлена з порушенням вимог, встановлених статтею 296 цього Кодексу, застосовуються положення статті 169 цього Кодексу.
Положеннями статті 169 КАС України визначено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання встановлених вимог, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, встановлюється спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення цієї ухвали.
Згідно із пунктом 1 частини четвертої, частини восьмої статті 169 КАС України, позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк, повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Питання про залишення апеляційної скарги без руху суддя-доповідач вирішує протягом п'яти днів з дня надходження апеляційної скарги. Питання про повернення апеляційної скарги суд апеляційної інстанції вирішує протягом п'яти днів з дня надходження апеляційної скарги або з дня закінчення строку на усунення недоліків.
Відповідно до частини третьої статті 298 КАС України, апеляційна скарга залишається без руху також у випадку, якщо вона подана після закінчення строків, установлених статтею 295 цього Кодексу, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані неповажними. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду апеляційної інстанції з заявою про поновлення строку або вказати інші підстави для поновлення строку.
Якщо скаржником у строк, визначений судом, не подано заяву про поновлення строку на апеляційне оскарження або наведені підстави для поновлення строку на апеляційне оскарження визнані судом неповажними, суд апеляційної інстанції відмовляє у відкритті апеляційного провадження у справі. Також підставою для відмови у відкритті апеляційного провадження є ухвала про відмову у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою цієї особи на це саме судове рішення (пункти 3, 4 статті 299 КАС України).
За приписами статті 300 КАС України за відсутності підстав для залишення апеляційної скарги без руху, повернення апеляційної скарги чи відмови у відкритті апеляційного провадження суд апеляційної інстанції постановляє ухвалу про відкриття апеляційного провадження у справі.
Таким чином процесуальне законодавство встановлює певний порядок дій суду при виявленні недоліків, зокрема, апеляційної скарги. Як у випадку невиконання вимог статті 296 КАС України щодо форми та змісту скарги, так і вимог щодо дотримання строку апеляційного оскарження, зокрема, відсутності відповідного клопотання чи визнання вказаних у ньому підстав неповажними, - апеляційна скарга залишається без руху.
Водночас неусунення певних недоліків скарги передбачають різні правові наслідки, а саме:
- повернення судом апеляційної інстанції скарги - у разі неусунення недоліків щодо її форми та змісту, визначених у статті 296 КАС України (пункт 1 частини четвертої статті 169 КАС України), при цьому скаржник не позбавлений права знову подати апеляційну скаргу з дотриманням встановлених до неї законом вимог;
- відмова судом апеляційної інстанції у відкритті апеляційного провадження - у разі неусунення недоліків, пов'язаних із недотриманням вимог щодо дотримання строку та ініціюванням перед судом питання про його поновлення, що також є передумовою для відмови в подальшому у відкритті провадження за апеляційною скаргою цієї особи на це саме судове рішення (пункти 3, 4 частини першої статті 299 КАС України).
До поданої з пропуском строку скарги (без клопотання про його поновлення чи з визнанням судом вказаних у ньому підстав неповажними), яка, крім цього, має інші недоліки, і ці недоліки скарги після залишення її судом без руху не усунуто, зокрема й не подано відповідного клопотання із зазначенням інших причин для його поновлення, необхідно застосовувати наслідки, передбачені пунктом 4 частини першої статті 299 КАС України.
Указана правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 28 квітня 2021 року у справі № 640/3393/19.
Приписи пункту 4 частини першої статті 299 КАС України є імперативними та зобов'язують суд, у разі якщо особою у визначений строк не буде подано заяву про поновлення строку на апеляційне оскарження або у поданій заяві будуть наведені підстави для поновлення строку на апеляційне оскарження, визнані судом неповажними, відмовити у відкритті апеляційного провадження.
Наявність передбаченої пунктом 1 частини четвертої статті 169 КАС України підстави для повернення скарги, а саме неусунення її окремих недоліків щодо форми та змісту (не пов'язаних з недотриманням процесуального строку) після залишення скарги без руху, поряд з відсутністю передумов для поновлення строку, не виключає відмову у відкритті провадження за такою скаргою саме з підстави, передбаченої пунктом 4 частини першої статті 299 КАС України.
Такий підхід обумовлений тим, що право на оскарження судового рішення обмежене встановленим у законі строком на апеляційне оскарження, покликаним на дотримання принципу правової визначеності як одного з елементів верховенства права, та має дисциплінувати суб'єктів адміністративного судочинства.
Процесуальні строки роблять процес динамічним і прогнозованим. Без наявності строків на ту чи іншу процесуальну дію або без їх дотримання в адміністративному судочинстві виникнуть порушення прав сторін - учасників адміністративного процесу. Недотримання встановлених законом строків зумовлює чітко визначені юридичні наслідки.
Так, усунення певних недоліків скарги, не пов'язаних з дотриманням процесуальних строків, як от сплата судового збору, за відсутності підстав для поновлення строку подання скарги однаково виключає можливість відкриття апеляційного провадження за такою скаргою.
Як убачається з матеріалів справи, апеляційним судом при залишенні апеляційної скарги без руху установлено, що копія оскаржуваного судового рішення надійшла на адресу Івано - Франківської митниці ДФС (вул. Короля Данила, 20, м Івано - Франківськ) 23.06.2021, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення із штриховим ідентифікатором №7650101622380 (а.с.131). Посилання скаржника на те, що матеріали, серед яких є копія оскаржуваного судового рішення скеровано Івано - Франківською митницею ДФС до Івано-Франківської митниці Держмитслужби 03.09.2021, у зв'язку із чим саме 03.09.2021 апелянт отримав копію судового рішення, а не так, як зазначено в ухвалі суду, судом спростовано та зазначено, що неналежна організація трудового процесу з боку відповідальних осіб, виникнення організаційних чи фінансових складнощів у суб'єкта владних повноважень є суто суб'єктивною причиною, а негативні наслідки, які настали у зв'язку з такою причиною, є певною мірою відповідальністю за неналежне виконання своїх процесуальних обов'язків, які для усіх учасників справи мають бути рівними. Наголошено також, що скаржник діє від імені держави, як суб'єкт владних повноважень, не може та не повинен намагатись отримати вигоду від організаційних процесів, які склались у нього на поточний день, шляхом уникнення або зволікання виконання ним своїх процесуальних обов'язків, в тому числі і щодо подання апеляційної скарги у визначений строк.
Крім того, судом спростовано покликання апелянта на те, що 07.07.2021 Галицькою митницею передано матеріали даної справи до Івано-Франківської митниці Держмитслужби, в яких відсутня копія рішення суду першої інстанції, у зв'язку із чим, Івано - Франківська митниця Держмитслужби 23.07.2021 звернулася до суду першої інстанції із заявою до суду про видачу копії рішення, та зазначено, що апелянт не наводить жодних підстав з приводу неможливості негайно звернутися до суду першої інстанції із такою заявою, а чекає впродовж двох тижнів. Колегія суддів звернула увагу на те, що розглядувана справа належить до категорії термінових адміністративних справ, порядок оскарження рішень у якій врегульовано статтею 286 Кодексу адміністративного судочинства України.
Так, згідно з частиною 4 статті 286 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційні скарги на судові рішення у справах з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо притягнення до адміністративної відповідальності, можуть бути подані протягом десяти днів з дня його проголошення.
Законодавче обмеження строку оскарження судового рішення, насамперед, обумовлено специфікою спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах.
Європейський суд з прав людини у пунктах 46, 47 рішення від 29 січня 2016 року у справі «Устименко проти України» зазначив, що одним з основоположних аспектів верховенства права є принцип правової визначеності, який передбачає дотримання принципу остаточності рішення, згідно з яким жодна зі сторін не має права домагатись перегляду остаточного і обов'язкового рішення лише з метою повторного слухання справи і постановлення нового рішення. Відхід від цього принципу можливий лише коли він зумовлений особливими і непереборними обставинами. Якщо звичайний строк оскарження поновлюється зі спливом значного періоду часу, таке рішення може порушити принцип правової визначеності.
При цьому Європейський суд з прав людини наголосив, що право на справедливий судовий розгляд, гарантоване пунктом 1 статті 6 Конвенції, повинно тлумачитися у світлі Преамбули Конвенції, відповідна частина якої проголошує верховенство права спільною спадщиною Високих Договірних Сторін. Одним з основоположних аспектів верховенства права є принцип правової визначеності, яка передбачає дотримання принципу res judicata, тобто принципу остаточності рішення, згідно з яким жодна зі сторін не має права домагатися перегляду остаточного і обов'язкового рішення лише з метою повторного слухання справи і постановлення нового рішення. Відхід від цього принципу можливий лише коли він зумовлений особливими і непереборними обставинами.
Отже, як обгрунтовано зазначено апеляційним судом, встановлення процесуальних строків законом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними передбачених Кодексом адміністративного судочинства України певних процесуальних дій.
Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними; після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 299 КАС України, суд апеляційної інстанції відмовляє у відкритті апеляційного провадження у справі, якщо скаржником у строк, визначений судом, не подано заяву про поновлення строку на апеляційне оскарження або наведені підстави для поновлення строку на апеляційне оскарження визнані судом неповажними.
З огляду на викладене, ухвала Восьмого апеляційного адміністративного суду від 05 жовтня 2021 року ґрунтується на правильно встановлених фактичних обставинах справи, яким дана належна юридична оцінка, судом не допущено порушень процесуального закону, які призвели або могли призвести до неправильного вирішення справи.
Усі доводи та їх обґрунтування викладені в касаційній скарзі не спростовують висновків суду апеляційної інстанції, тому підстави для скасування ухваленого судового рішення та задоволення касаційної скарги відсутні.
Згідно із частиною першою статті 350 КАС України, суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо рішення, переглянуте в передбачених статтею 341 цього Кодексу межах, ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Таким чином, касаційна скарга Івано-Франківської митниці Держмитслужби задоволенню не підлягає.
Керуючись статтями 341, 345, 349, 350, 355, 356 КАС України, суд,
Касаційну скаргу Івано-Франківської митниці Держмитслужби - залишити без задоволення.
Ухвалу Восьмого апеляційного адміністративного суду від 05 жовтня 2021 року у справі №344/12808/20 - залишити без змін.
Постанова суду касаційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.
Суддя-доповідач І. В. Дашутін
Судді О.О. Шишов
М.М. Яковенко