26 жовтня 2022 рокуЛьвівСправа № 380/19724/21 пров. № А/857/12955/22
Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
судді-доповідача: Гінди О.М.,
суддів: Затолочного В.С., Пліша М.А.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15 лютого 2022 року (головуючий суддя: Кедик Н.В., місце ухвалення - м. Львів) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Служби безпеки України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, -
встановив:
ОСОБА_1 , 12.11.2021 звернувся до суду з позовом, в якому просив:
- визнати протиправними дії Управління Служби безпеки України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області та позивачу нової довідки про розмір грошового забезпечення, за нормами чинними станом на 13.03.2019, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 06.02.2019 № 178 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 22.12.1995 № 1037», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки (в т.ч. за безперервний стаж на шифрувальній роботі), доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру пенсії;
- зобов'язати Управління Служби безпеки України у Львівській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області та позивачу нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , за нормами чинними станом на 13.03.2019, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 06.02.2019 № 178 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 22.12.1995 № 1037», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки (в т.ч. за безперервний стаж на шифрувальній роботі), доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру пенсії.
Обґрунтовує позов тим, що 24.09.2021 позивач звернувся з листом до Управління СБУ у Львівській області з проханням підготувати та скерувати на адресу ГУ ПФУ у Львівській області та на адресу позивача довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за нормами чинними на 13.03.2019 із зазначенням додаткових видів грошового забезпечення (в т.ч. надбавки за безперервний стаж на шифрувальній роботі). Підставою звернення була постанова Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 22 грудня 1995 року № 1037», яка набула чинності 13.03.2019. За результатами розгляду вищевказаного листа, Управління СБУ у Львівській області листом від 06.10.2021 за № 62/21 /Г-685/14 повідомило, що надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі не була включена до довідки станом на 05.03.2019 та правові підстави для виготовлення та направлення довідки станом на 13.03.2019 відсутні.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 15 лютого 2022 року у задоволенні позову відмовлено.
Із цим рішенням суду першої інстанції не погодився позивач та оскаржив його в апеляційному порядку. Вважає його необґрунтованим, таким, що прийняте з порушенням норм матеріального права, а тому просить скасувати рішення та ухвалити нове, яким позов задовольнити повністю.
Обґрунтовуючи апеляційні вимоги, позивач покликається на аналогічні підстави викладені у позовній заяві.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
Враховуючи те, що апеляційну скаргу подано на рішення суду першої інстанції, ухвалене в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, суд апеляційної інстанції вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких мотивів.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до довідки від 13.08.2020 № 62/21-476-6 виданої Управлінням Служби безпеки України у Львівській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку ОСОБА_1 за відповідною (аналогічною) посадою (на день звільнення із служби) начальник напрямку відділу УЗ УСБУ у Львівській області станом на 05.03.2019, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», розмір грошового забезпечення становить:
- посадовий оклад - 6630,00 грн;
- оклад за військове звання підполковник - 1410,00 грн;
- надбавка за вислугу років 50% - 4020,00 грн;
- надбавка за особливості проходження служби 34% - 1491,00 грн;
- надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% - 994,00 грн;
- надбавку за кваліфікацію 5 % - 331,50 грн;
- премія 10% - 663,00 грн.
Всього 18149,40 грн, примітка: довідка складена на підставі рішення Верховного Суду від 17.12.2019 у зразковій справі № 160/8324/19 щодо здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру пенсії.
У подальшому, ОСОБА_1 звернувся до відповідача з заявою від 24.03.2021, у якій просив: надати інформацію про виготовлення та надсилання чи не надсилання Управлінням Довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за нормами чинними станом на 13.03.2019 виданої на ім'я ОСОБА_1 (з врахуванням надбавки за безперервний стаж на шифрувальній роботі) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, якщо так, надати підтверджуючі документи та копію вказаної Довідки; підготовку та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області та на адресу позивача (для перерахунку пенсії відповідно до вимог частин 1, 2 ст. 63 Закону № 2262-ХП) нової довідки про розмір грошового забезпечення (з врахуванням надбавки за безперервний стаж на шифрувальній роботі та інших щомісячних додаткових видів грошового забезпечення) за нормами чинними на 13.03.2019 за посадою начальник відділення відділу урядового зв'язку Управління СБУ Львівській області, яку займав до звільнення.
Листом від 06.10.2021 відповідач повідомив позивача, що довідка про розмір грошового забезпечення, встановленого за відповідною (аналогічною) посадою на день звільнення зі служби станом на 05.03.2019 була скерована до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області за № 62/21-476 від 13.08.2020. Другий примірник довідки скеровано на адресу ОСОБА_1 за реєстр. № 62/21/4-544/14 від 13.08.2020. Відповідно до наказу ЦУ Служби безпеки України від 14.02.2019 № 245/ДСК «Про грошове забезпечення військовослужбовців Служби безпеки України у 2019 році» станом на 05.03.2019 виплата надбавки за безперервний стаж на шифрувальній роботі за відповідною (аналогічною) посадою не проводилась, оскільки постанова Кабінету Міністрів України від 06.02.2019 № 178 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 22.12.1995 № 1037 «Про надбавки до посадових окладів працівників, зайнятих на шифрувальній роботі» набрала чинності 13.03.2019
Вважаючи протиправними дії відповідача щодо відмови у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення за нормами чинними на 13.03.2019 за посадою начальник відділення відділу урядового зв'язку Управління СБУ Львівській області, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Відмовляючи у задоволені позову, суд першої інстанції виходив з того, що оскільки станом на 05.03.2019, тобто, на дату виникнення права на перерахунок пенсії позивача, надбавка за безперервний стаж шифрувальної роботи діючим військовослужбовцям не виплачувалась, а тому, підстави для включення в оновлену довідку надбавки за безперервний стаж на шифрувальній роботі не має.
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити наступне.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992 (далі Закон № 2262-ХІІ).
Статтею 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
За частинами першою, другою та четвертою статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 704), установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Частина вісімнадцята статті 43 Закону № 2262-ХІІ встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Відповідно до частини 3 статті 51 згаданого Закону перерахунок пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Абзацом 1 пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45), (у редакції Постанови № 103) встановлено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Додаток 2 до Порядку № 45 містить форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою № 103 було викладено в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 5 березня 2019 року, в адміністративній справі №826/3858/18 визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
Оскільки зміни, внесені Постановою № 103, зокрема, до додатку 2 Порядку № 45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.
При цьому порядок дій, який повинні вчинити, зокрема, відповідач та Управління, у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45, не змінився.
Суд апеляційної інстанції зазначає, що 30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 704, яка набрала чинності 1 березня 2018 року та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Підпунктом 2 пункту 5 Постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Отже, з 5 березня 2019 року з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, а тому з цієї дати ОСОБА_1 має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ.
Згідно з положеннями п. 1 Порядку № 45 (тут і надалі в редакції чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії позивача), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Відповідно до абзаців 1 - 6 пункту 5 Порядку № 45 для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: - посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням; - надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі; - щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок; - інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію; - щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах «С», у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром «Байконур», якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення зі служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 року для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.
Суд апеляційної інстанції звертає увагу, що абзацом 7 пункту 5 Порядку № 45 установлено, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що Управлінням Служби безпеки України у Львівській області позивачу видано довідку від 13.08.2020 № 62/21-476-6 про розмір грошового забезпечення встановленого за відповідною (аналогічною) посадою (на день звільнення із служби) начальника напрямку відділу УЗ УСБУ у Львівській області, станом на 05.03.2019, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», (а. с. 10 зворот).
Відповідно до цієї довідки до складу грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії включено:
- посадовий оклад - 6630,00 грн;
- оклад за військове звання підполковник - 1410,00 грн;
- надбавка за вислугу років 50% - 4020,00 грн;
- надбавка за особливості проходження служби 34% - 1491,00 грн;
- надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% - 994,00 грн;
- надбавку за кваліфікацію 5 % - 331,50 грн;
- премія 10% - 663,00 грн.
Всього 18149,40 грн. Примітка: довідка складена на підставі рішення Верховного Суду від 17.12.2019 у зразковій справі № 160/8324/19 щодо здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру пенсії.
Суд апеляційної інстанції зауважує, що позивач не погоджується з відмовою відповідача включити до довідки від 13.08.2020 № 62/21-476-6, розмір надбавки за безперервний стаж на шифрувальній роботі.
Однак, суд апеляційної інстанції звертає увагу, що відповідно до наказу ЦУ Служби безпеки України від 14.02.2019 № 245/ДСК «Про грошове забезпечення військовослужбовців Служби безпеки України у 2019 році» станом на 05.03.2019, виплата надбавки за безперервний стаж на шифрувальній роботі не проводилась (а. с. 11 зворот).
Отже, з огляду на вимоги ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-XII та абз. 7 пункту 5 Порядку № 45, суд апеляційної інстанції вважає правильним висновок суду першої інстанції щодо відсутності правових підстав для включення надбавки за безперервний стаж на шифрувальній роботі до довідки від 13.08.2020 № 62/21-476-6, оскільки така не входила до складу грошового забезпечення за прирівняною посадою станом на 05.03.2019.
Враховуючи вищенаведене, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, що у задоволенні позову необхідно відмовити, оскільки за встановлених обставин, у контексті наведених вимог законодавства, яким врегульовані спірні правовідносини, дії відповідача по виготовленню та видачі довідки від 13.08.2020 № 62/21-476-6 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивача, відповідають вимогам законодавства чинного на момент виникнення права на перерахунок пенсії позивача.
Таким чином, апеляційна скарга ОСОБА_1 не спростовує правильність доводів, яким мотивовано судове рішення, зводиться по суті до переоцінки проаналізованих судом доказів та не дає підстав вважати висновки суду першої інстанції помилковими.
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального права, тому відповідно до ст. 316 КАС України, апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, рішення суду без змін.
Керуючись ст. ст. 311, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд -
постановив:
апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15 лютого 2022 року у справі № 380/19724/21 - без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України.
Головуючий суддя О. М. Гінда
судді В. С. Затолочний
М. А. Пліш