25 жовтня 2022 року м. ПолтаваСправа № 440/2185/22
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Петрової Л.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, а саме просить:
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку зміни надбавки із застосуванням середнього заробітку по НГ за 2019-2021 роки позивачу та скасувати рішення відповідача №9/03.15-24 від 13.01.2022;
- зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії відповідачу з 13.01.2022 згідно вимог Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" виходячи з показника середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року призначення пенсії за віком та здійснити відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум.
В обґрунтування позову зазначено, що позивач з 14.02.2017 отримував пенсію за вислугу років як працівник освіти відповідно до п. е статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення». З 10.01.2022 позивач отримує пенсію за віком. Зазначено, що відповідно до довідки відділу освіти виконавчого комітету Глобинської міської ради №22 від 02.02.2022 позивач працює у відділі освіти виконавчого комітету Глобинської міської ради на посаді начальника груп по централізованому господарчому обслуговуванню навчальних закладів з 23.08.2016 по даний час. 13.01.2022 за №126 позивач звернувся із заявою до органів Пенсійного фонду України в Полтавської області про перерахунок зміни надбавки із застосуванням середнього заробітку по НГ за 2019-2021 роки. ГУ ПФУ в Рівненській області надано рішення №9/03.15-24 від 13.01.2022 в якому вказується, що відмовлено позивачу в перерахунку «зміна надбавки із застосуванням середнього заробітку по НГ за 2019-2021 роки», не виконуються умови за частиною 3 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" 10.01.2022 позивач здійснив перехід із пенсії за вислугою років на пенсію за віком. На переконання позивача у даному випадку пенсія призначається із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 14.02.2022 позов залишено без руху.
15.03.2022 на виконання вимог ухвали суду про залишення позову без руху позивачем надано докази.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 25.05.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі 440/2185/22, призначено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) в порядку статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.
03.08.2022 до суду відповідачем подано відзив на позов в якому зазначено, що 14.02.2017 позивачу призначено пенсію за вислугою років відповідно до статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення». З 10.01.2022 позивача переведено на пенсію за віком на умовах визначених Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Відповідачем зазначено, що середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії застосовується виключно при призначенні пенсії, що встановлено частиною другою статті 40 Закону. Зазначено, що статтею 45 Закону передбачено застосування середньої заробітної плати (доходу), визначеної частиною другою статті 40 цього Закону, для призначення пенсії лише при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком за умови, якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв роботи. Враховуючи той факт, що позивач починаю з 2017 став учасником правовідносин у сфері пенсійного страхування шляхом отримання пенсії за вислугу років, яка є різновидом пенсії за віком у розумінні Закону України «Про пенсійне забезпечення», підстави для застосування середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2019-2021 роки за нормами Закону №1058- відсутні.
Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини та спірні правовідносини.
З матеріалів справи вбачається, що з 14.02.2017 позивач отримує пенсію за вислугу років, з 10.01.2022 позивачу призначено пенсія за віком.
Рішенням ГУ ПФУ в Рівненській області про відмову у перерахунку «зміна надбавки із застосуванням середнього заробітку по НГ за 2019-2021 роки» від 05.01.2022 №о/р914270323041 зазначено, що згідно з п.3 статті 45 Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати і набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення пенсії (попереднього перерахунку пенсії без урахування перерахунку, передбаченого абзацом п'ятим частини четвертої статті 42 цього Закону) незалежно від перерв у роботі, під час переведення вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена (визначений) частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.
Зазначеним рішенням відмовлено у перерахунку «зміна надбавки із застосуванням середнього заробітку по НГ за 2019-2021 роки», не виконано умови п.3 статті 45 Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" 10.01.2022 позивач здійснив перехід із пенсії за вислугу років на пенсію за віком.
Позивач не погоджуючи із зазначеним рішенням, звернувся до суду із цим позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд дійшов наступного висновку.
Згідно з частиною першою статті 1 Закону України від 05.11.1991 №1788-ХІІ "Про пенсійне забезпечення" (надалі - Закон №1788-ХІІ) громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.
За змістом статті 2 Закону №1788-ХІІ за цим Законом призначаються трудові пенсії: за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років.
Статтею 6 Закону №1788-ХІІ визначено, що особам, які мають одночасно право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором, за винятком пенсій інвалідам внаслідок поранення, контузії або каліцтва, що їх вони дістали при захисті Батьківщини чи при виконанні інших обов'язків військової служби, або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи з виконанням інтернаціонального обов'язку.
Поряд з цим, як визначено частиною першою статті 9 Закону України від 9.07.03 №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (надалі - Закон №1058-IV), відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
За змістом частини першої статті 26 Закону №1058-IV особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.
Згідно з частинною першою статті 27 Закону №1058-IV розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
Відповідно до частини другої статті 40 Закону №1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Частиною третьою статті 45 Закону №1058-IV визначено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що частиною третьою статті 45 Закону №1058-ІV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом №1058-ІV.
Водночас, позивачу 14.02.2017 призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону №1788-XII, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а за призначенням пенсії за віком відповідно до Закону №1058-ІV позивачу призначено з 10.01.2022.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що у спірних відносинах мало місце саме призначення позивачу пенсії за віком відповідно до Закону №1058-ІV на підставі його заяви. А відтак, при обчисленні розміру пенсійної виплати відповідач мав застосувати показник середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення з заявою за призначенням пенсії за віком, тобто за 2019-2021 роки.
Аналогічний правовий висновок у спорах цієї ж категорії міститься у постановах Верховного Суду України від 29.11.2016 (справа №133/476/15-а; №21-6331а15) та Верховного Суду від 22.02.2018 у справі №310/3774/17, від 18.04.2019 у справі №514/782/17.
З урахуванням наведеного, суд зазначає, що права позивача у спірних відносинах порушені діями пенсійного органу щодо застосування при обчисленні позивачу пенсії за віком показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2019-2021 роки.
Згідно з частиною другою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Зважаючи на встановлені вище фактичні обставини справи суд, з метою повного та всебічного захисту прав позивача, вважає за необхідне визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ПФУ в Рівненській області про відмову у перерахунку «зміна надбавки із застосуванням середнього заробітку по НГ за 2019-2021 роки» від 05.01.2022 №о/р914270323041 та зобов'язати відповідача перерахувати позивачу пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 10.01.2022 згідно вимог Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" виходячи з показника середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року призначення пенсії за віком та здійснити відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум.
Водночас, суд вважає вимоги позивача в частині визнання дій відповідача щодо відмови у перерахунку зміни надбавки із застосуванням середнього заробітку по НГ за 2019-2021 роки такими, що задоволенню не підлягають з огляду на те, що вчинення дій суб'єктом владних повноважень є способом реалізації наданої суб'єкту владних повноважень компетенції. Здійснення дії являє собою процес реалізації наданих законом функцій суб'єкту владних повноважень. Водночас у даному випадку саме рішення ГУ ПФУ в Рівненській області про відмову у перерахунку «зміна надбавки із застосуванням середнього заробітку по НГ за 2019-2021 роки» від 05.01.2022 №о/р914270323041, яке в ході розгляду справи визнано судом протиправним та скасовано має вплив на права та інтереси позивача.
Зважаючи на встановлені в ході розгляду фактичні обставини справи та враховуючи вищенаведені норми законодавства, якими урегульовані спірні відносини, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог частково.
Частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до частини 8 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
Позивачем при зверненні до суду з даним позовом сплачено судовий збір у розмірі 992,40 грн.
Таким чином, при задоволенні позову позивача суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 992,40 грн.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області ( вул. Короленка, 7, м. Рівне, 33028, код ЄДРПОУ 21084076) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про відмову у перерахунку «зміна надбавки із застосуванням середнього заробітку по НГ за 2019-2021 роки» від 05.01.2022 №о/р914270323041.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 за віком з 10.01.2022 згідно вимог Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" виходячи з показника середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року призначення пенсії за віком та здійснити відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 992,40 грн.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, а також з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених підпунктом 15.5 підпункту 15 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Л.М. Петрова