Ухвала від 08.09.2022 по справі 420/11032/21

Справа № 420/11032/21

УХВАЛА

08 вересня 2022 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді ТанцюриК.О., розглянувши у порядку письмового провадження у м. Одесі звіт Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Миколаєві про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 03.09.2021р. по справі №420/11032/21,-

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 03.09.2021р. по справі №420/11032/21 задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 ; визнано протиправною бездіяльність директора Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Миколаєві Титора Дмитра Павловича щодо надання публічної інформації на запит на інформацію ОСОБА_1 від 18.05.2021р.; зобов'язано Територіальне управління Державного бюро розслідувань, розташоване у місті Миколаєві надати ОСОБА_1 запитувану інформацію у запиті від 18.05.2021р.

Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 24.03.2022р. зазначене рішення Одеського окружного адміністративного суду від 03.09.2021р. залишено без змін.

09.08.2022р. до суду від представника ОСОБА_1 надійшла заява про встановлення судового контролю за виконанням рішення Одеського окружного адміністративного суду від 03.09.2021р. по справі № 420/11032/21.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 12 серпня 2022 року задоволено заяву представника ОСОБА_1 ; зобов'язано Територіальне управління Державного бюро розслідувань, розташоване у місті Миколаєві у 30-денний строк з моменту отримання копії ухвали подати до Одеського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 03.09.2021р. по справі №420/11032/21; зобов'язано Територіальне управління Державного бюро розслідувань, розташоване у місті Миколаєві надати до Одеського окружного адміністративного суду, разом зі звітом про виконання рішення, інформацію щодо керівника Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Миколаєві (прізвище, ім'я, по батькові керівника).

29.08.2022р. до суду від представника Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Миколаєві до Одеського окружного адміністративного суду надійшов звіт про виконання рішення разом з листом директора Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Миколаєві від 03.08.2022р. №16-14-9973-22.

Згідно вказаного звіту директора Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Миколаєві від 29.08.2022р. відповідачем зазначено, що на виконання рішення суду ТУ ДБР у м. Миколаєві, після отримання постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 24.03.2022р., яка надійшла на адресу ТУ ДБР у м.Миколаєві 05.07.2022р., повторно розглянуто запит ОСОБА_1 від 18.05.2021р. про надання копії розрахунково-платіжної відомості про нарахування та виплату заробітної плати начальнику Другого слідчого відділу ТУ ДБР у м. Миколаєві Агакаряну Р.С. від часу зарахування по теперішній час, з урахуванням висновків суду.

Частиною 1 ст. 382 КАС України визначено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

При цьому, положеннями ч.2 ст.382 КАС України визначено, що за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Судом встановлено, що на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 03.09.2021р. по справі № 420/11032/21, Територіальним управлінням Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Миколаєві повторно розглянуто запит від 18.05.2021р. про надання копії розрахунково-платіжної відомості про нарахування та виплату заробітної плати начальнику Другого слідчого відділу ТУ ДБР у м.Миколаєві Агакаряну Р.С. від часу зарахування по теперішній час, про що свідчить лист №16-14-9973-22 від 03.08.2022р.

У вказаному листі №16-14-9973-22 від 03.08.2022р. зазначено, що відповідно до пункту 2.2 Переліку відомостей, що становлять службову інформацію у центральному апараті та територіальних управліннях Державного бюро розслідувань, затвердженого наказом Державного бюро розслідувань від 29.06.2021р. № 373, відомості про встановлення розміру, нарахування і виплати грошового забезпечення особам рядового та начальницького складу органу ДБР становлять інформацію з обмеженим доступом. ОСОБА_2 від дати зарахування до 18.05.2021р. (дата отримання запиту) займав посаду начальницького складу органу ДБР, відтак відомості, що містяться у його розрахунково-платіжних відомостях відносяться до службової інформації. Обмеження доступу до запитуваних відомостей відповідає захищеним інтересам особистої безпеки осіб рядового та начальницького складу та членів їх сімей щодо захисту їх репутації, а також щодо захисту особистого і сімейного життя. Можливість завдання істотної шкоди полягає у можливості маніпулювання запитуваними відомостями з боку третіх недоброчесних осіб з метою опосередкованого (через коло рідних та близьких осіб) та/або безпосереднього впливу на слідчого, з метою схилення його, як особи, що проводить судове розслідування, до прийняття тих чи інших рішень з неналежним дотриманням/недотриманням/порушенням вимог законодавства на користь таких недоброчесних осіб, що може призвести до створення передумов для спроб та намагань використати в інтересах певних сил діяльність ДБР, підвищення рівня дезорганізації діяльності ДБР, зростання ризиків виникнення тиску (впливу) на осіб, причетних до виконання завдань слідства. Крім того, розрахунково-платіжна відомість - це відомість, призначена для ознайомлення працівника з нарахованими йому виплатами та здійсненими утриманнями. Ознайомлення інших осіб з даною відомістю законодавством не передбачено. Разом з цим, приписами статті 3 Закону України «Про Державне бюро розслідувань» визначено, що відкритість та прозорість діяльності Державного бюро розслідувань для суспільства та демократичного цивільного контролю є одними з основних засад організації та діяльності Державного бюро розслідувань. З огляду на вищенаведене та ураховуючи вимоги частини сьомої статті 6, статті 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації», надається інформацію про принципи формування та розмір оплати праці ОСОБА_2 . Також, звернуто увагу на те, що згідно з приписами частини четвертої статті 20 Закону України «Про Державне бюро розслідувань» посадові оклади працівників Державного бюро розслідувань установлюються відповідно до розміру прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року. Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» установлено, що у 2021 році прожитковий мінімум на одну особу для працездатних осіб, який застосовувався для визначення посадових окладів працівникам інших державних органів, оплата праці яких регулюється спеціальними законами, з 1 січня становив 2102 гривні. До зазначеного листа було додану інформацію про розмір оплати праці начальника відділу ТУ ДБР у м.Миколаєві з 06 жовтня 2020 року по 18 травня 2021 року.

Статтею 64 Конституції України передбачено, що конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

В умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень. Не можуть бути обмежені права і свободи, передбачені статтями 24, 25, 27, 28, 29, 40, 47, 51, 52, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63 цієї Конституції.

Відповідно до ч.2 ст.34 Конституції України кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір.

Статтею 40 Конституції України передбачено, що усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.

Указом Президента України від 24.02.2022р. №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв'язку із військовою агресією Російської Федерації проти України введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався.

Пунктом 3 вказаного Указу встановлено, що у зв'язку із введенням в Україні воєнного стану тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина, передбачені статтями 30 - 34, 38, 39, 41 - 44, 53 Конституції України, а також вводитися тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб в межах та обсязі, що необхідні для забезпечення можливості запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, які передбачені частиною першою статті 8 Закону України "Про правовий режим воєнного стану".

Суд враховує, що правовий режим воєнного стану не може використовуватися як привід для порушення прав громадян, гарантованих Конституцією.

При цьому, також суд враховує, що відповідачем, на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 03.09.2021р. по справі №420/11032/21, Територіальним управлінням Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Миколаєві повторно розглянуто запит від 18.05.2021р. про надання копії розрахунково - платіжної відомості про нарахування та виплату заробітної плати начальнику Другого слідчого відділу ТУ ДБР у м.Миколаєві Агакаряну Р.С. від часу зарахування, про що свідчить лист №16-14-9973-22 від 03.08.2022р. Також, до вказаного листа додано інформація про розмір оплати праці начальника відділу Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Миколаєві з 06 жовтня 2020 року по 18 травня 2021року, із зазначенням складових оплати праці, підстав для нарахування та розміру складової оплати праці для начальника відділу Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Миколаєві. Разом з тим суд приймає до уваги положення Указу Президента України від 24.02.2022р. №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» та те, що ОСОБА_2 відноситься до начальницького складу органів Державного бюро розслідувань, які як працівники правоохоронного органу задіяні у відсічі збройної агресії та забезпеченні національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її цілісності.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Конституційний Суд України у Рішенні від 30.06.2009 №16-рп/2009 зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абз. 1 пп. 3.2 п. 3, абз. 2 п. 4 мотивувальної частини).

Верховний Суд у постанові від 20.02.2019р. по справі № 806/2143/15 (адміністративне провадження № К/9901/5159/18) звернув увагу, що ст. ст. 382, 383 КАС України (два види судового контролю) мають на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставами їх застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи-позивача та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, пов'язаних з невиконанням судового рішення в цій справі.

Враховуючи вищевикладене та те, що Територіальним управлінням Державного бюро розслідувань, розташоване у місті Миколаєві виконано рішення суду в межах наявної компетенції та з урахуванням положень Указу Президента України від 24.02.2022р. №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», суд приймає звіт Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташоване у місті Миколаєві про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 03.09.2021р. по справі №420/11032/21.

Керуючись ст.ст. 294-296, 382, 383 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

Прийняти звіт Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташоване у місті Миколаєві про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 03.09.2021р. по справі №420/11032/21.

Ухвала суду набирає законної сили у строк та порядок визначений ст. 256 КАС України та оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.294- 296 КАС України.

Суддя К.О. Танцюра