Рішення від 26.10.2022 по справі 813/4979/17

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 жовтня 2022 року

справа №813/4979/17

провадження № П/380/14449/21

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Коморного О.І., розглянув в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Державної служби геології та надр України про анулювання Товариству з обмеженою відповідальністю «Яворівське заводоуправління будівельних матеріалів» спеціального дозволу на користування надрами.

Обставини справи:

Державна служба геології та надр України звернулася з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Яворівське заводоуправління будівельних матеріалів» про припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 16.10.2007 № 4420.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що Товариству з обмеженою відповідальністю «Яворівське заводоуправління будівельних матеріалів» (надалі - ТОВ «ЯЗУБМ») надано спеціальний дозвіл на користування надрами № 4420 від 16.10.2007р., з метою видобування питних підземних вод для централізованого та нецентралізованого водопостачання, промислового розливу та укладено угоду про умови користування надрами №4420 до спеціального дозволу.

В період з 01.08.2016 по 12.08.2016 Західним міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України (надалі - Західний відділ) проведено планову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері геологічного вивчення надр ТОВ «ЯЗУБМ», відповідно до норм Кодексу України про надра, Порядку здійснення державного геологічного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.12.2011 № 1294, на підставі наказів № 193 від 21.06.2016 «Про затвердження Плану проведення перевірок надрокористувачів у ІІІ кварталі 2016 року», № 194 від 23.06.2016 «Про проведення планових перевірок надрокористувачів у ІІІ кварталі 2016 року», повідомлення про проведення перевірки від 20.07.2016 № 12436/13/14-16 та направлення на проведення перевірки від 29.07.2016 № 424-16/06.

За результатами планової перевірки складено акт перевірки № 02-01/06/2016-29/п-97 від 03.08.2016, яким встановлено перелік порушень у сфері надрокористування та припис № 428-16/02 від 03.08.2016 в якому зазначено у строк до 05.09.2016 усунути вищезазначені порушення вимог законодавства у сфері надрокористування та подати в письмовій формі матеріли, які підтверджують факт усунення порушень.

Наказами Державної служби геології та надр України (надалі - Держгеонадр України) ТОВ «ЯЗУБМ» надавався додатковий час для усунення порушень вимог законодавства у сфері надрокористування, проте, товариством не усунуто порушення законодавства у сфері надрокористування, які зазначені в приписі № 428-16/02 від 03.08.2016, що є підставою для анулювання спеціального дозволу на користування надрами №4420 від 16.10.2007р. згідно ст.26 Кодексу України про надра та п.23 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 №615.

У зв'язку зі спливом строків наданих ТОВ «ЯЗУБМ» для усунення порушень встановлених в акті перевірки та зазначених в приписі, Держгеонадр України звернулася до суду з даним позовом.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 27 вересня 2018 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 06 лютого 2019 року рішення Львівського окружного адміністративного суду від 27 вересня 2018 року змінено в частині мотивів. В іншій частині рішення залишено без змін.

Постановою Верховного Суду від 22 липня 2021 року рішення Львівського окружного адміністративного суду від 27 вересня 2018 року та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 06 лютого 2019 року скасовано, справу № 813/4979/17 направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.

Справа надійшла до Львівського окружного адміністративного суду 28 серпня 2021 року. За результатом автоматизованого розподілу судової справи між суддями, справу передано для розгляду судді Львівського окружного адміністративного суду Коморному О.І.

Відповідач подавав суду письмові пояснення, в яких проти позову заперечує, просить відмовити у задоволенні позову в повному обсязі з підстав наведених у поясненнях від 23.05.2018 та від 04.06.2018. Обґрунтовуючи пояснення зазначає, що статтею 26 Кодексу України про надра визначено, що право користування надрами припиняється у разі: 1) якщо відпала потреба у користуванні надрами; 2) закінчення встановленого строку користування надрами; 3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування; 4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення; 5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр; 6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами; 7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.

Право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у судовому порядку.

Згідно п. 23 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 30.05.2011 року №615, право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбаченому Кодексом України про надра та Законом України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності».

Пунктом 22 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 30.05.2011 року №615 встановлено, що дія дозволу може бути зупинена органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням центральних органів виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері здійснення державного гірничого нагляду, епідеміологічного нагляду (спостереження), державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, органів місцевого самоврядування, органів ДФС у разі: 1) порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр; 2) виникнення внаслідок проведення робіт, пов'язаних з користуванням ділянкою надр, безпосередньої загрози життю чи здоров'ю працівників або населення; 4) невиконання в установлений строк приписів уповноважених органів щодо усунення порушень законодавства у сфері надрокористування або охорони навколишнього природного середовища.

Таким чином, право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, самостійно або у судовому порядку у разі наявності підстав, передбачених пунктами 4, 5, 6 ст.26 Кодексу України Про надра, а у разі виявлення інших порушень право користування надрами не припиняється, а зупиняється.

03.08.2016 Західним відділом, за результатом проведеної перевірки складено акт №02-01/06/2016-29/п-97 дотримання вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин. Згідно акта, виявлено порушення вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр, а саме: - (п. 5) не виконана 1-ша особлива умова спеціального дозволу на користування надрами - не проведено екологічної експертизи та не надано висновку з позитивною оцінкою такої експертизи; - (п. 6) не виконана 3-тя особлива умова спеціального дозволу на користування надрами - не проведено щорічний радіаційний контроль за породами в кар'єрі.

03.08.2016 року за №428-16/02 складено припис.

Зазначає, що згідно вимог п. 5 ст. 26 Кодексу України про надра, порушення, які передбачені спеціальним дозволом № 4420 та стосуються невиконання 1-ї та 3-ї особливих умов спеціального дозволу, можуть бути підставою для його анулювання в судовому порядку, інші порушення є підставою для зупинення спеціального дозволу на користування надрами, а не його анулювання.

Стосовно невиконання 1-ї особливої умови спеціального дозволу на користування надрами - не проведено екологічної експертизи, зазначає, що питання проведення екологічної експертизи та її застосування були врегульовані Законом України «Про екологічну експертизу», який був введений в дію Постановою Верховної Ради України «Про введення в дію Закону України «Про екологічну експертизу».

23.05.2017 року прийнято Закон України «Про оцінку впливу на довкілля», 18.06.2017 року цей Закон набрав чинності, а 18.12.2017 року був введений в дію.

Відповідно до ч.4 ст.17 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» визнано таким, що втратили чинність з 18.12.2017 року Закон України «Про екологічну експертизу» та Постанову Верховної Ради України «Про введення в дію Закону України «Про екологічну експертизу».

Оскільки, Закон, який регулював правовідносини щодо проведення екологічної експертизи та її застосування втратив чинність відповідно відсутній нормативно-правовий акт який би врегульовував процедуру проведення такої експертизи та саме поняття. Натомість, запровадження нова процедура та документ - звіт про оцінку впливу на довкілля, тому, немає підстав стверджувати про невиконання 1-ї особливої умови спеціального дозволу на користування надрами - надання позитивної оцінки екологічної експертизи проекту.

Стосовно невиконання 3-ї особливої умови спеціального дозволу на користування надрами - не проведено щорічного радіаційного контролю, зазначає, що до матеріалів справи в якості доказу, долучено подання на зупинення дії спеціального дозволу на користування №73-17/02 від 15.03.2017. У п. 5 подання зазначено, що надрокористувачем надано копії протоколів випробувань глини та гравію керамзитового, внаслідок чого Західний відділ прийшов до висновку, що порушення відповідачем 3-ї особливої умови спеціального дозволу на користування надрами щодо проведення щорічного радіаційного контролю, усунуто.

Вважає, що немає підстав стверджувати про невиконання умов спеціального дозволу на користування надрами, а відтак, відсутні підстави, передбачені ст. 26 Кодексу України про надра для припинення права користування надрами. Анулювання документа дозвільного характеру з підстав, не передбачених законом, забороняється.

Стосовно інших, нібито виявлених позивачем порушень зазначив наступне.

В акті перевірки зазначено, що відсутній проект розробки (технологічна схема) родовища корисних копалин, затверджений та погоджений в установленому порядку та вказано, що відповідачем не дотримано календарний графік видобування керамзитових глин в частині об'єму видобутку, без проведення коригування проекту. Висновки є безпідставними та необґрунтованими, оскільки у ТОВ «ЯЗУБМ» наявний проект розробки та рекультивації ділянки «Старині» Ліс-Окілківського родовища глинистої сировини для керамзитового гравію в Яворівському районі Львівської області, який було розроблено та погоджено ще у 2008 році. Також у 2016 році було здійснено коригування календарного графіку відробки запасів глини, доказом чого є відповідна документація.

Листом від 18.08.2008 за вих. №2-4.1-09/1730 Територіальне управління Держгірпромнагляду повідомило: «Розглянувши надані матеріали і враховуючи позитивний висновок експертизи з питань охорони праці та охорони надр ДП «Західний експертно-технічний центр» від 05.06.2008р. №3440.07.46/5695 територіальне управління погодило «Проект розробки та рекультивації ділянки «Старині» Ліс-Окілківського родовища глинистої сировини для керамзитового гравію» в Яворівському районі Львівської області, відтак, лист територіального управління Держгірпромнагляду по Львівській області, є доказом наявності у відповідача проекту розробки та рекультивації Ліс-Окілківського родовища ділянки «Старичі», який погоджено у встановленому законом порядку з відповідними висновками експертиз.

Згідно п. 7 подання на зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами №73-17/02 від 15.03.2017 року, зазначено про часткове усунення порушення, щодо проведення повторної державної експертизи та оцінки запасів Ліс-Окілківського родовища глини, ділянка «Старичі».

В акті перевірки зазначено про недотримання відповідачем плану розвитку гірничих робіт, а саме видобуток глини в І кварталі 2016 року становив 64,5%, в II кварталі 2016 року видобуток становив 48,7%. У 2015 році видобуток глини складав 9,74 тис.м3 про що зазначено у п. 6 подання № 73-17/02 від 15.03.2017. Відповідно до п. 3 програми робіт з видобування корисних копалин (глини) Ліс-Окілківського родовища ділянка «Старині», яка долучена позивачем до матеріалів справи з II го кварталу 2014 року обсяги робіт з видобування глини становлять від 5 до 50 тис.м3, отже, видобування глини в об'ємі 9,74 тис.м3 відповідає програмі робіт.

Враховуючи наведене, відповідач просить суд відмовити в задоволенні позову.

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 02 вересня 2021 року прийнято до провадження адміністративну справу № 813/4979/17 та призначено у справі підготовче засідання на 22 вересня 2021 року.

Згідно витягу з протоколу підготовчого засідання від 22 вересня 2021 року, підготовче засідання, яке призначене на 22 вересня 2021 року відкладено на 06 жовтня 2021 року.

Згідно протоколу судового засідання від 06 жовтня 2021 року, підготовче засідання, яке призначене на 06 жовтня 2021 року відкладено на 20 жовтня 2021 року.

Згідно витягу з протоколу підготовчого засідання від 20 жовтня 2021 року, підготовче засідання, яке призначене на 20 жовтня 2021 року відкладено на 10 листопада 2021 року.

Згідно витягу з протоколу підготовчого засідання від 10 листопада 2021 року, підготовче засідання, яке призначене на 10 листопада 2021 року відкладено на 24 листопада 2021 року.

Протокольною ухвалою суду від 24 листопада 2021 року підготовче засідання, яке призначене на 24 листопада 2021 року відкладено на 15 грудня 2021 року.

Згідно витягу з протоколу підготовчого засідання від 15 грудня 2021 року, підготовче засідання, яке призначене на 15 грудня 2021 року відкладено на 02 лютого 2022 року.

Згідно витягу з протоколу підготовчого засідання від 02 лютого 2022 року, підготовче засідання, яке призначене на 02 лютого 2022 року відкладено на 23 лютого 2022 року.

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 02 вересня 2021 року, учасникам справи запропоновано надати суду письмові пояснення щодо позову з урахуванням висновків Верховного Суду, викладених в постанові від 22 липня 2021 року.

Ухвалою від 05.10.2022 підготовче провадження закрито, справу призначено до судового розгляду на 26.10.2022.

Суд зазначає, що учасниками справи не надано письмові пояснення щодо позову з урахуванням висновків Верховного Суду, викладених в постанові від 22 липня 2021 року.

Оскільки в матеріалах справи міститься клопотання позивача про розгляд справи в порядку письмового провадження, а відповідач при новому розгляді справи жодного разу не прибув незважаючи на належне повідомлення та не прибув на судовий розгляд, судом ухвалено розглядати справу у порядку письмового провадження.

Суд всебічно і повно з'ясував всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, об'єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті та,-

встановив:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Яворівське заводоуправління будівельних матеріалів» є юридичною особою, яке зареєстровано та обліковується в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань з кодом 00291204, про що свідчить виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Відповідно до виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, основним видом діяльності за КВЕД є: 08.12 Добування піску, гравію, глин і каоліну.

16.10.2007 Держгеонадрами України ТОВ «ЯЗУБМ» надано спеціальний дозвіл на користування надрами № 4720 з метою видобування глин, придатних за умови обов'язкового обпудрювання гранул вапняковим борошном у зоні хімічної реакції, для виробництва керамзитового гравію на Ліс-Окілківському родовищі ділянка «Старичі» строком на 12 років (до 16.10.2019 року).

25.03.2014 Держгеонадра України та ТОВ «ЯЗУБМ» (надрокористувач) підписали додаток до спеціального дозволу на користування надрами, наданого з метою видобування корисних копалин глин Ліс-Окілківського родовища ділянка «Старичі» № 4420 від 16.10.2007 - угоду № 4420 про умови користування надрами з метою видобування корисних копалин.

Відповідно до п. 1.1 угоди, Держгеонадр України надає надрокористувачу право користування ділянкою надр з метою видобування корисних копалин, а надрокористувач зобов'язується виконувати та дотримуватись умов користування ділянкою надр, передбачених Дозволом, цією Угодою та нормами діючого законодавства. Надрокористувач зобов'язаний, зокрема - забезпечувати проведення моніторингу та наукового супроводження виконання особливих умов користування надрами передбачених Дозволом та цією Угодою спеціалізованими державними геологічними підприємствами, установами та організаціями, згідно з абзацом третім пункту 26 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою КМУ від 30.05.2011 № 615 (п. 5.3.). Відповідно до п. 6.4. угоди, Держгеонадр України безпосередньо або за поданням органів державного гірничого та санітарно-епідеміологічного нагляду, державного геологічного і екологічного контролю, органів місцевого самоврядування, органів державної податкової служби у разі порушення надрокористувачем умов користування надрами має право: - зупинити дію Дозволу у випадках передбачених пунктом 22 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою КМУ від 30.05.2011 № 615; - припинити право користування надрами шляхом прийняття наказу про анулювання Дозволу у випадках передбачених пунктом 23 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою КМУ від 30.05.2011 № 615; - зупинити та припинити право користування надрами шляхом прийняття наказу про анулювання Дозволу в інших випадках, передбачених законодавством.

Надрокористувач зобов'язаний: - щороку подавати до Держгеонадр України інформацію щодо стану виконання Програми робіт за формою згідно з законодавством та надавати відповідні пояснення з питань, що входять до компетенції Держгеонадр; - в установленому порядку подавати до державного науково-виробничого підприємства «Державний інформаційний геологічний фонд України» щорічні звіти відповідно до форми державної статистичної звітності форми 5-гр (п. 7.1. та 7.2. угоди).

Суд зазначає, що з моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами, у користувача надр виникають права та обов'язки, передбачені Кодексом України про надра, Порядком № 615.

21.06.2016 Держгеонадра України відповідно до підпункту 7 Порядку складання та затвердження плану комплексних планових заходів державного нагляду (контролю) органів державного нагляду (контролю), затвердженого постановою КМУ від 04.11.2015 № 902, та з урахуванням Плану комплексних заходів, нагляду (контролю) органів нагляду (контролю) на 2016 рік, затвердженого наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 30.11.2015 № 1553, видано наказ № 193 «Про затвердження Плану проведення перевірок надрокористувачів у ІІІ кварталі 2016 року», яким затверджено План проведення перевірок надрокористувачів у ІІІ кварталі 2016 року, та в який включений ТОВ «ЯЗУБМ».

23.06.2016 Держгеонадра України відповідно до підпункту 12 пункту 4, підпункту 1 пункту 6 Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого постановою КМУ від 30.12.2015 № 1174, пункту 11 Порядку здійснення державного геологічного контролю, затвердженого постановою КМУ від 14.12.2011 № 1294, наказу Державної служби геології та надр України від 21.06.2016 № 193 «Про затвердження Плану проведення перевірок надрокористувачів у ІІІ кварталі 2016 року», видано наказ № 194 «Про проведення планових перевірок надрокористувачів у ІІІ кварталі 2016 року».

Відповідно до наказу № 194 від 23.06.2016, Департаменту державного геологічного контролю наказано провести планові перевірки надрокористувачів, зазначених у Переліку надрокористувачів, щодо яких буде здійснюватися державний геологічний контроль у ІІІ кварталі 2016 року згідно з предметом перевірки, визначеним пунктом 4 Порядку здійснення державного геологічного контролю, затвердженого постановою КМУ від 14.12.2011 № 1294, серед яких і ТОВ «ЯЗУБМ».

Держгеонадр України 20.07.2016 складено та направлено на адресу ТОВ «ЯЗУБМ» повідомлення про проведення планової перевірки № 12436/13/14-16. В повідомленні зазначено, що відповідно до пункту 8 Порядку здійснення державного геологічного контролю, затвердженого постановою КМУ від 14.12.2011 № 1294, у період з 01 по 12 серпня 2016 року посадовими особами Державної служби геології та надр України буде проведена планова перевірка дотримання вимог законодавства у сфері надрокористування ТОВ «ЯЗУБМ», якому надано спеціальний дозвіл на користування надрами № 4420 від 16.10.2007.

Повідомлення про проведення планової перевірки № 12436/13/14-16 від 20.07.2016 отримано уповноваженим представником ТОВ «ЯЗУБМ» 27.07.2016, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення.

29.07.2016 Західним відділом на виконання наказу Держгеонадр України № 194 від 23.06.2016 видано направлення на проведення перевірки № 424-16/06 начальнику Західного міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України Челядину Р.В. та провідним спеціалістам-геологам Державної організації «Західна територіальна інспекція державного геологічного контролю за веденням робіт по геологічному вивченню та використанню надр» Вархоляку Р.І. та Дмитренку М.В. для проведення у строк з 01.08.2016 по 03.08.2016 планової перевірки дотримання вимог законодавства у сфері надрокористування ТОВ «ЯЗУБМ», якому надано спеціальний дозвіл на користування надрами № 4420 від 16.10.2007.

Направлення на проведення перевірки № 424-16/06 від 29.07.2016 отримано в.о. директора ТОВ «ЯЗУБМ» Шот Г.С. - 01.08.2016, про що свідчить її підпис в направленні та печатка ТОВ «ЯЗУБМ».

У період з 01.08.2016 по 03.08.2016 на підставі наказу № 194 від 23.06.2016 та направлення на проведення перевірки від 29.07.2016 № 424-16/02 начальником Західного міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України Челядиним Р.В. та провідними спеціалістами-геологами Державної організації «Західна територіальна інспекція державного геологічного контролю за веденням робіт по геологічному вивченню та використанню надр» Вархоляком Р.І. та Дмитренком М.В. проведено планову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин (металічні руди, неметалічні корисні копалини, горючі тверді корисні копалини) надрокористувачем ТОВ «ЯЗУБМ», за результатами якої було складено акт № 02-01/06/2016-29/п-97 від 03.08.2016.

В акті № 02-01/06/2016-29/п-97 від 03.08.2016 зазначено, що за результатами державного геологічного контролю встановлено наявність порушення вимог законодавства у сфері надрокористування, а саме:

- відсутній проект розробки (технологічна схема) родовища корисних копалин, затверджений та погоджений в установленому порядку, а саме представлений до перевірки Проект розробки та рекультивації ділянки «Старичі» Ліс-Окілківського родовища глинистої сировини для керамзитового гравію не погоджений з Міністерством охорони навколишнього природного середовища України (до 18.11.2012) чи з центральним органом виконавчої влади, що реалізовує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр (після 18.11.2012);

- показники проекту розробки родовища не дотримуються, а саме згідно календарного плану гірничих робіт (пункт 4.8 Проекту розробки і рекультивації ділянки «Старичі» Ліс-Окілківського родовища глинистої сировини для керамзитового гравію) передбачено завершення видобування керамзитових глин у 2014 року, однак в зв'язку з недотриманням календарного графіку видобування керамзитових глин в частині об'єму видобутку, видобування керамзитових глин проводилось і надалі станом на час проведення перевірки. Коригування вищевказаного Проекту на час перевірки відсутнє;

- план розвитку гірничих робіт за попередній рік не дотримано, а саме Планом розвитку гірничих робіт по розробці Ліс-Окілківського родовища керамзитових глин в 2015 році було передбачено видобування глин в об'ємі 35,75 тис.м3, а фактично за даним звіту за формою 5-ГР видобуток глини у 2015 році становив 9,74 тим.м3, або 27,2%;

- план розвитку гірничих робіт за поточний рік не дотримується, а саме Планом розвитку гірничих робіт на 2016 рік передбачено видобування глин в об'ємі: в І квартал 2016 в об'ємі 2,59 тис.м3, в ІІ кварталі 2016 в об'ємі 10,4 тис.м3, а фактично згідно довідки надрокористувача від 02.08.2016 № 59 видобуток глини у 2016 році становить: в І кварталі 2016 в об'ємі 1,67 тис.м3, або 64,5 %, в ІІ кварталі 2016 в об'ємі 5,069 тис.м3, або 48,7%;

- не виконана 1-ша особлива умова спеціального дозволу на користування надрами, а саме не виконано умову Держуправління екології та природних ресурсів у Львівській області (екологічна карта від 19.01.2006 року № 06/03) щодо виготовлення проекту розробки та рекультивації кар'єру з позитивною оцінкою екологічної експертизи - на час проведення перевірки екологічна оцінка проекту розробки та рекультивації кар'єру не проведена;

- не виконана 3-тя особлива умова спеціального дозволу на користування надрами, а саме щорічний радіаційний контроль за породами в кар'єрі не проводився;

- не виконується пункт 5 Програми робіт щодо продовження експлуатації Ліс-Окілківського родовища ділянка «Старичі» в кількості 100 тис.м3/рік (з ІІ кв. 2012) за даними звітності за формою 5-ГР видобуток становив: у 2013 році 2,04 тис.м3; у 2014 році 3,06 тис.м3; у 2015 році 9,74 тис.м3;

- не проведено повторну державну експертизу та оцінку запасів Ліс-Окілківського родовища глини, ділянка «Старичі»;

- у зв'язку з допущенням надрокористувачем порушень, описаних в пунктах 1-8, не виконується пункт 5.3 Угоди про умови користування надрами від 13.12.2011 № 4420 щодо: проведення та фінансування робіт у терміни та в межах зазначених у Програмі робіт; додержання вимог законодавства України, чинних стандартів, правил, норм виконання робіт, пов'язаних з користуванням надрами; дотримання вимог, передбачених Дозволом та цією Угодою; пункт 7.1 щодо обов'язку надрокористувача щороку подавати до Держгеонадр інформацію щодо стану виконання Програми робіт за формою згідно з законодавством.

В акті № 02-01/06/2016-29/п-97 від 03.08.2016 зазначено, що перевірку здійснено за участі в.о. директора ТОВ «ЯЗУБМ» Шот Галини Степанівни. Примірник акта в.о. директора ТОВ «ЯЗУБМ» - Шот Г.С. отримала 03.08.2016, про що свідчить її підпис в акті та печатка ТОВ «ЯЗУБМ».

03.08.2016 Західним відділом складено припис № 428-16/02, в якому зазначені порушення вимог законодавства у сфері надрокористування, які були виявлені під час державного геологічного контролю. В приписі вказано про необхідність у строк до 05.09.2016 року усунути порушення вимог законодавства у сфері надрокористування та подати в письмовій формі до Західного відділу матеріали, які підтверджують факт усунення порушень.

В приписі зазначені наступні порушення державного геологічного контролю, які необхідно усунути, а саме:

- відсутній проект розробки (технологічна схема) родовища корисних копалин, затверджений та погоджений в установленому порядку, а саме представлений до перевірки Проект розробки та рекультивації ділянки «Старичі» Ліс-Окілківського родовища глинистої сировини для керамзитового гравію не погоджений з Міністерством охорони навколишнього природного середовища України (до 18.11.2012) чи з центральним органом виконавчої влади, що реалізовує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр (після 18.11.2012) (пункт 1);

- показники проекту розробки родовища не дотримуються, а саме згідно календарного плану гірничих робіт (пункт 4.8 Проекту розробки і рекультивації ділянки «Старичі» Ліс-Окілківського родовища глинистої сировини для керамзитового гравію) передбачено завершення видобування керамзитових глин у 2014 році, однак в зв'язку з недотриманням календарного графіку видобування керамзитових глин в частині об'єму видобутку, видобування керамзитових глин проводилось і надалі станом на час проведення перевірки. Коригування вищевказаного Проекту на час перевірки відсутнє (пункт 2);

- план розвитку гірничих робіт за поточний рік не дотримується, а саме Планом розвитку гірничих робіт на 2016 рік передбачено видобування глин в об'ємі: в І кварталі 2016 в об'ємі 2,59 тис.м3, в ІІ кварталі 2016 в об'ємі 10,4 тис.м3, а фактично згідно довідки надрокористувача від 02.08.2016 № 59 видобуток глини у 2016 році становив: в І кварталі 2016 в об'ємі 1,67 тис.м3, або 64,5 %, в ІІ кварталі 2016 в об'ємі 5,069 тис.м3, або 48,7% (пункт 3);

- не виконана 1-ша особлива умова спеціального дозволу на користування надрами, а саме не виконано умову Держуправління екології та природних ресурсів у Львівській області (екологічна карта від 19.01.2006 року № 06/03) щодо виготовлення проекту розробки та рекультивації кар'єру з позитивною оцінкою екологічної експертизи - на час проведення перевірки екологічна оцінка проекту розробки та рекультивації кар'єру не проведена (пункт 4);

- не виконана 3-тя особлива умова спеціального дозволу на користування надрами, а саме щорічний радіаційний контроль за породами в кар'єрі не проводився (пункт 5);

- не виконується пункт 5 Програми робіт щодо продовження експлуатації Ліс-Окілківського родовища ділянка «Старичі» в кількості 100 тис.м3/рік (з ІІ кв. 2012) за даними звітності за формою 5-ГР видобуток становив: у 2013 році 2,04 тис.м3; у 2014 році 3,06 тис.м3; у 2015 році 9,74 тис.м3 (пункт 6);

- не проведено повторну державну експертизу та оцінку запасів Ліс-Окілківського родовища глини, ділянка «Старичі» (пункт 7);

- у зв'язку з допущенням надрокористувачем порушень, описаних в пунктах 1-8, не виконується пункт 5.3 Угоди про умови користування надрами від 13.12.2011 № 4420 щодо: проведення та фінансування робіт у терміни та в межах зазначених у Програмі робіт; додержання вимог законодавства України, чинних стандартів, правил, норм виконання робіт, пов'язаних з користуванням надрами; дотримання вимог, передбачених Дозволом та цією Угодою; пункт 7.1 щодо обов'язку надрокористувача щороку подавати до Держгеонадр інформацію щодо стану виконання Програми робіт за формою згідно з законодавством (пункт 8).

Наказом Держгеонадр України № 287 від 01.09.2016 «Про встановлення термінів для усунення порушень», встановлені терміни для усунення порушень законодавства про надра, згідно з переліком, наведеним у додатку до наказу. Згідно додатку до наказу № 287 від 01.09.2016, ТОВ «ЯЗУБМ» надано 60 календарних днів для усунення порушень.

Західним відділом направлено директору департаменту державного геологічного контролю Гончаренку В.В. подання № 561-16/02 від 30.09.2016 на зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами № 4420 від 16.10.2007. В поданні зазначено, що ТОВ «ЯЗУБМ» надіслав лист від 31.08.2016 № 63 про усунення порушень, виявлених перевіркою дотримання вимог законодавства у сфері надрокористування, в якому відсутні матеріали про повне виконання припису від 03.08.2016 № 428-16/02.

Також в поданні № 561-16/02 від 30.09.2016 зазначено, що станом на 30.09.2016 ТОВ «ЯЗУБМ»:

- усунуло пункт 5 припису шляхом надання копії протоколів випробувань глини керамзитової та гравію керамзитового від 08.08.2016;

- частково усунуло пункт 7 припису шляхом надання копії договору з УкрДГРІ про здійснення геолого-економічної оцінки запасів;

- усунуто вимогу 7.1 Угоди, яка зазначена в пункті 8 припису шляхом надання копії звіту про виконання програми робіт.

Наказом Держгеонадр України № 373 від 25.10.2016 «Щодо анулювання, зупинення, поновлення дії спеціальних дозволів на користування надрами та встановлення термінів для усунення порушень», серед іншого встановлені терміни для усунення порушень законодавства про надра, надрокористувачам наведеним у додатку 4 до наказу. Згідно додатку 4 до наказу № 373 від 25.10.2016, ТОВ «ЯЗУБМ» надано 30 календарних днів для усунення порушень.

Листом № 21708/13/14-16 від 21.11.2016 Держгеонадра України довела до відома ТОВ «ЯЗУБМ», що за результатами перевірки наказом Держгеонадр України від 25.10.2016 № 373 ТОВ «ЯЗУБМ» надано 30 календарних днів для усунення виявлених порушень. В листі зазначено, що у разі ненадання інформації про усунення порушень у визначений термін, буде розглянуто питання щодо подальшої дії спеціального дозволу на користування надрами у встановленому законодавством порядку. Лист № 21708/13/14-16 від 21.11.2016 отримано уповноваженим представником ТОВ «ЯЗУБМ» 29.11.2016, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення.

Наказом Держгеонадр України № 5 від 11.01.2017 «Про зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами та встановлення термінів для усунення порушень», серед іншого зупинено дію спеціальних дозволів на користування надрами з 01.03.2017 року згідно з переліком, наведеним у додатку 3 до наказу. Згідно додатку 3 до наказу № 5 від 11.01.2017, ТОВ «ЯЗУБМ» зупинено дію дозволу з 01.03.2017 та надано термін для усунення порушень. Підставою зупинення зазначено підпункт 1 пункту 22 Порядку № 615.

Західним відділом направлено директору департаменту державного геологічного контролю Гончаренку В.В. подання № 7-17/02 від 20.01.2017 на зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами № 4420 від 16.10.2007. В поданні зазначено, що станом на 20.01.2017 ТОВ «ЯЗУБМ» не надано матеріалів, які підтверджують факт усунення в повному обсязі порушень вимог законодавства у сфері надрокористування. В поданні № 7-17/02 від 20.01.2017 зазначено, що ТОВ «ЯЗУБМ» не усунуто інших порушень, окрім тих, які були усунуті раніше та про які було зазначено в поданні від 30.09.2016 № 561-16/02.

Наказом Держгеонадр України № 50 від 01.02.2017 «Про внесення змін до наказу Держгеонадр від 11.01.2017 № 5» внесено зміни до наказу Держгеонадр від 11.01.2017 № 5 «Про зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами та встановлення термінів для усунення порушень» в частині дати зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами, зокрема до додатку 3 в частині встановлення дати зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами згідно додатку 3 до наказу. Згідно додатку 3 до наказу № 50 від 01.02.2017, ТОВ «ЯЗУБМ» встановлено дату зупинення дії дозволу з 01.05.2017. Підставою зупинення зазначено підпункт 1 пункту 22 Порядку № 615.

Листом № 4104/13/14-17 від 23.02.2017 Держгеонадра України повідомило ТОВ «ЯЗУБМ», що у разі ненадання інформації щодо проведення експертизи, дію спеціального дозволу на користування надрами № 4420 від 16.10.2007 буде зупинено з 01.05.2017. Лист № 4104/13/14-17 від 23.02.2017 отримано уповноваженим представником ТОВ «ЯЗУБМ» 07.03.2017, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення.

Наказом Держгеонадр України № 62 від 06.02.2017 «Про анулювання, зупинення та поновлення дії спеціальних дозволів на користування надрами та встановлення термінів для усунення порушень», серед іншого встановлено терміни для усунення порушень законодавства про надра, надрокористувачам, наведеним у додатку 4 до наказу. Згідно додатку 4 до наказу № 62 від 06.02.2017, ТОВ «ЯЗУБМ» надано 30 календарних днів для усунення порушень.

Листом № 4893/13/14-17 від 01.03.2017 Держгеонадра України довела до відома ТОВ «ЯЗУБМ», що наказом Держгеонадр України від 06.02.2017 № 62 ТОВ «ЯЗУБМ» надано додатково 30 календарних днів для усунення виявлених порушень. В листі зазначено, що у разі ненадання інформації про усунення порушень у визначений термін, буде розглянуто питання щодо подальшої дії спеціального дозволу на користування надрами у встановленому законодавством порядку. Лист № 4893/13/14-17 від 01.03.2017 отримано уповноваженим представником ТОВ «ЯЗУБМ» 07.03.2017, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення.

Західним відділом направлено директору департаменту державного геологічного контролю Гончаренку В.В. подання № 73-17/02 від 15.03.2017 на зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами № 4420 від 16.10.2007. В поданні зазначено, що станом на 15.03.2017 ТОВ «ЯЗУБМ» не надано матеріалів, які підтверджують факт усунення в повному обсязі порушень вимог законодавства у сфері надрокористування. В поданні № 73-17/02 від 15.03.2017 зазначено, що ТОВ «ЯЗУБМ» не усунуто інших порушень, окрім тих, які були усунуті раніше та про які було зазначено в поданні від 30.09.2016 № 561-16/02 та від 20.01.2017 № 7-17/02.

ТОВ «ЯЗУБМ» направив на адресу Держгеонадр України та Західного відділу клопотання № 87 від 28.02.2017, в якому зазначив, що станом на 28.02.2017 усунуто порушення виявлені за результатами перевірки та оформлені наказом Держгеонадр України від 25.10.2016 № 373 та просить не зупиняти дію спеціального дозволу на користування надрами № 4420 від 16.10.2017, оскільки відсутні підстави для зупинення дії, згідно п. 22 Порядку № 612 та п. 25 Положення № 865.

Наказом Держгеонадр України № 176 від 19.04.2017 «Про анулювання, зупинення та поновлення дії спеціальних дозволів на користування надрами та встановлення термінів для усунення порушень», серед іншого встановлено терміни для усунення порушень законодавства про надра, надрокористувачам, наведеним у додатку 4 до наказу. Згідно додатку 4 до наказу № 176 від 19.04.2017, ТОВ «ЯЗУБМ» надано 30 календарних днів для усунення порушень.

Листом № 10662/13/14-17 від 13.05.2017 Держгеонадра України довела до відома ТОВ «ЯЗУБМ», що наказом Держгеонадр України від 19.04.2017 № 176 ТОВ «ЯЗУБМ» надано додатково 30 календарних днів для усунення виявлених під час перевірки порушень. В листі зазначено, що у разі ненадання інформації про усунення порушень у визначений термін, буде розглянуто питання щодо подальшої дії спеціального дозволу на користування надрами у встановленому законодавством порядку. Лист № 10662/13/14-17 від 13.05.2017 отримано уповноваженим представником ТОВ «ЯЗУБМ» 19.05.2017, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення.

Держгеонадра України направила до ТОВ «ЯЗУБМ» листа № 17029/03/14-17 від 08.08.2017 в якому просило надати до Держгеонадр України у 15-денний строк власну позицію (згоду/незгоду) на припинення права користування надрами з метою видобування глини Ліс-Окілківскього родовища (ділянка «Старичі»), згідно з спеціальним дозволом на користування надрами № 4420 від 16.10.2007. Лист 17029/03/14-17 від 08.08.2017 отримано уповноваженим представником ТОВ «ЯЗУБМ» 15.08.2017, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення.

ТОВ «ЯЗУБМ» направив на адресу Держгеонадр України та Західного відділу клопотання № 96 від 11.04.2017, в якому просив не зупиняти дію спеціального дозволу на користування надрами № 4420 від 16.10.2007, оскільки станом на сьогодні повторна державна експертиза та оцінка запасів корисних копалин в процесі та вже підходить до кінцевої стадії.

Суд зазначає, що надане ТОВ «ЯЗУБМ» клопотання розцінює, як висловлену позицію незгоди на припинення права користування надрами наданого спеціальним дозволом № 4420 від 16.10.2007, оскільки в клопотанні висловлене прохання про не зупинення дії спеціального дозволу, що свідчить про небажання зупинення дії спеціального дозволу.

В матеріалах справи наявний наказ Держгеонадр України № 174 від 15.05.2018 «Про зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами та внесення змін до наказів», яким частково замінено підстави для зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами, доповнено перелік порушень та підстав для зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами згідно з Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженим постановою КМУ від 30.05.2011 № 615, виклавши стовпчики 8 та 9, в редакції, що додається у додатку 2 до наказу. Згідно додатку 2 до наказу № 174 від 15.05.2018 внесено зміни до пункту 82 додатка 3 наказу Держгеонадр від 11.01.2017 № 5 та ТОВ «ЯЗУБМ» надано 30 календарних днів для усунення порушень.

Суд зазначає, що в матеріалах справи відсутні докази оскарження:

- наказів Державної служби геології та надр України - «Про затвердження Плану проведення перевірок надрокористувачів у ІІІ кварталі 2016 року» та «Про проведення планових перевірок надрокористувачів у ІІІ кварталі 2016 року»;

- порядку призначення та проведення перевірки;

- акту № 02-01/06/2016-29/п-97 та припису № 428-16/02 в яких зазначені порушення законодавства у сфері надрокористування;

- наказу про зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами № 4420 від 16.10.2007.

Більш того, в матеріалах справи відсутні документи, які свідчать про намагання ТОВ «ЯЗУБМ» усунути в повному обсязі порушення законодавства у сфері надрокористування, які встановлені під час проведення перевірки та зазначені в приписі № 428-16/02 від 03.08.2016.

Крім того, суд наголошує, що Держгеонадра України протягом тривалого часу продовжували термін ТОВ «ЯЗУБМ» для усунення порушень, проте, ТОВ «ЯЗУБМ» не було усунуто в повному обсязі порушень законодавства у сфері надрокористування.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Вимогами ч. 1 ст. 2 КАС України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційна, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спірні правовідносини регулюються Кодексом України про надра від 27.07.1994 р. № 132/94-ВР (далі - КУпН), Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 р. № 877-V (далі - Закон № 877-V), Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011р. № 615 (далі - Порядок № 615), Законом України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» від 09.09.2005 р. № 2806-IV (далі - Закон № 2806-IV), в редакціях чинних на час виникнення спірних правовідносин.

Відповідно до ст. 2 КУпН завданням цього Кодексу є регулювання гірничих відносин з метою забезпечення раціонального, комплексного використання надр для задоволення потреб у мінеральній сировині та інших потреб суспільного виробництва, охорони надр, гарантування при користуванні надрами безпеки людей, майна та навколишнього природного середовища, а також охорона прав і законних інтересів підприємств, установ, організацій та громадян.

Згідно з ст. 16 КУпН переоформлення спеціальних дозволів на користування надрами, внесення до них змін, видача дублікатів, продовження терміну дії спеціальних дозволів на користування надрами, зупинення їх дії або анулювання, поновлення їх дії у разі зупинення здійснюються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр у встановленому законодавством порядку.

Статтею 60 КУпН встановлено, що державний контроль і нагляд за веденням робіт по геологічному вивченню надр, їх використанням та охороною спрямовані на забезпечення додержання всіма державними органами, підприємствами, установами, організаціями та громадянами встановленого порядку користування надрами, виконання інших обов'язків щодо охорони надр, встановлених законодавством України.

Згідно з положеннями ч. 1 ст. 61 КУпН державний контроль за геологічним вивченням надр (державний геологічний контроль) та раціональним і ефективним використанням надр України здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.

Відповідно до п. 1 Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2015 р. № 1174 (далі - Положення № 1174) Державна служба геології та надр України (Держгеонадра) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів і який реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.

Згідно з пп.12 п. 4 Положення № 1174 Держгеонадра відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний контроль за геологічним вивченням надр (державний геологічний контроль) та раціональним і ефективним їх використанням.

Системний аналіз наведених правових норм дає підстави дійти до висновку про те, що Державна служба геології та надр України уповноважена здійснювати геологічний контроль суб'єктів господарювання у формі планових та позапланових перевірок, які проводяться з метою виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.

Статтею 14 КУпН встановлено, що надра надаються у користування, зокрема, для видобування корисних копалин.

Згідно ст. 19 КУпН надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр, процедура видачі якого передбачена Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011р. № 615.

Питання надання спеціальних дозволів на користування надрами (далі - дозволи) у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, процедуру продовження строку дії, переоформлення, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін визначено Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 р. № 615 (далі - Порядок № 615, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Пунктом 5 цього Порядку встановлено, що дозволи надаються на такі види користування надрами:

- геологічне вивчення родовищ корисних копалин;

- геологічне вивчення, в тому числі дослідно-промислова розробка родовищ корисних копалин загальнодержавного значення;

- видобування корисних копалин;

- геологічне вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислова розробка родовищ, з подальшим видобуванням нафти, газу (промислова розробка родовищ);

- будівництво та експлуатація підземних споруд, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин, у тому числі споруд для підземного зберігання нафти, газу та інших речовин і матеріалів, захоронення шкідливих речовин і відходів виробництва, скидання стічних вод;

- створення геологічних територій та об'єктів, що мають важливе наукове, культурне, санітарно-оздоровче значення (наукові полігони, геологічні заповідники, заказники, пам'ятки природи, лікувальні, оздоровчі заклади тощо);

- виконання робіт (здійснення діяльності), передбачених угодою про розподіл продукції.

Відповідно до п. 22 Порядку № 615 дія дозволу може бути зупинена органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням центральних органів виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері здійснення державного гірничого нагляду, епідеміологічного нагляду (спостереження), державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, органів місцевого самоврядування, органів ДФС у разі:

1) порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр;

2) виникнення внаслідок проведення робіт, пов'язаних з користуванням ділянкою надр, безпосередньої загрози життю чи здоров'ю працівників або населення;

3) наявності заборгованості із сплати загальнодержавних податків та зборів;

4) невиконання в установлений строк приписів уповноважених органів щодо усунення порушень законодавства у сфері надрокористування або охорони навколишнього природного середовища.

Після зупинення дії дозволу надрокористувач зобов'язаний зупинити проведення на наданій йому в користування ділянці надр робіт, передбачених дозволом.

Зупинення дії дозволу не звільняє надрокористувача від обов'язку проводити на ділянці надр роботи, пов'язані із запобіганням виникненню аварійної ситуації або усуненням її наслідків.

Зупинення дії дозволу не є підставою для переривання строку його дії.

Дія дозволу поновлюється органом з питань надання дозволу після усунення надрокористувачем причин, що призвели до зупинення його дії.

У разі визнання судом незаконним зупинення дозволу строк дії дозволу вважається таким, що автоматично продовжений на строк незаконного зупинення.

Зі змісту наведених правових норм вбачається, що однією з підстав зупинення дії дозволу на спеціальне використання надр є порушення надрокористувачем умов та порядку користування надрами, невиконання обов'язків, визначених ст. 24 КУпН, а також невиконання у встановлений строк приписів контролюючого органу щодо усунення порушень законодавства у сфері надрокористування.

Суд наголошує, що Державна служба геології та надр України уповноважена приймати рішення щодо зупинення дії спеціального дозволу у разі виявлення порушення надрокористувачем встановленого порядку користування надрами.

Відповідно до ст. 25 КУпН права користувачів надр охороняються законом і можуть бути обмежені лише у випадках, передбачених законодавством України. Збитки, завдані порушенням прав користувачів надр, підлягають відшкодуванню в повному обсязі відповідно до законодавчих актів України.

Згідно зі ст. 56 КУпН до основних вимог в галузі охорони надр є:

- забезпечення повного і комплексного геологічного вивчення надр;

- додержання встановленого законодавством порядку надання надр у користування і недопущення самовільного користування надрами;

- раціональне вилучення і використання запасів корисних копалин і наявних у них компонентів;

- недопущення шкідливого впливу робіт, пов'язаних з користуванням надрами, на збереження запасів корисних копалин, гірничих виробок і свердловин, що експлуатуються чи законсервовані, а також підземних споруд;

- охорона родовищ корисних копалин від затоплення, обводнення, пожеж та інших факторів, що впливають на якість корисних копалин і промислову цінність родовищ або ускладнюють їх розробку;

- запобігання необґрунтованій та самовільній забудові площ залягання корисних копалин і додержання встановленого законодавством порядку використання цих площ для інших цілей;

- запобігання забрудненню надр при підземному зберіганні нафти, газу та інших речовин і матеріалів, захороненні шкідливих речовин і відходів виробництва, скиданні стічних вод;

- додержання інших вимог, передбачених законодавством про охорону навколишнього природного середовища.

Відповідно до ч. 1 ст. 57 КУпН, у разі порушення вимог статті 56 та інших статей цього Кодексу користування надрами може бути обмежено, тимчасово заборонено (зупинено) або припинено центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, або іншим державним органом, уповноваженим на застосування таких заходів реагування, в порядку, встановленому законодавством.

Частиною 7 ст. 4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» № 2806-IV визначено, що дозвільний орган, що видав документ дозвільного характеру, може звернутися до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання документа дозвільного характеру за наявності хоча б однієї з таких підстав:

1) встановлення факту надання в заяві про видачу документа дозвільного характеру та документах, що додаються до неї, недостовірної інформації;

2) здійснення суб'єктом господарювання певних дій щодо провадження господарської діяльності або видів господарської діяльності, на які отримано документ дозвільного характеру, з порушенням вимог законодавства, щодо яких дозвільний орган видавав припис про їх усунення із наданням достатнього часу для їх усунення.

Законом можуть передбачатися інші підстави для анулювання документа дозвільного характеру.

Відповідно до ч. 7, 8, 11 ст. 7 Закону №877-V, на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.

У разі виконання в повному обсязі та у встановлений строк припису, розпорядження, рішення, іншого розпорядчого документа про усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу нагляду (контролю), фінансові та адміністративні санкції, заходи реагування до суб'єкта господарювання, його посадових осіб не застосовуються.

Статтею 12 Закону № 877-V встановлено, що невиконання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених під час здійснення заходів державного нагляду (контролю) тягне за собою застосування до суб'єкта господарювання штрафних санкцій у порядку, встановленому законом.

Відповідно до п. 23 Порядку № 615 право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбаченому Кодексом України про надра та Законом України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності».

Статтею 26 КУпН передбачено, що право користування надрами припиняється у разі:

1) якщо відпала потреба у користуванні надрами;

2) закінчення встановленого строку користування надрами;

3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування;

4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення;

5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр;

6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами;

7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.

Право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.

Відповідно до ч. 3 ст. 26 КУпН законодавством України можуть бути передбачені й інші випадки припинення права користування надрами.

Системний аналіз наведених правових норм дає підстави дійти до висновку, що анулювання раніше зупиненого дозволу можливе, зокрема, у разі, якщо надрокористувачем не усунуто порушення, які стали підставою для зупинення дії дозволу.

Аналогічний правовий висновок щодо анулювання раніше зупиненого дозволу викладений Верховним Судом в постанові № 420/2758/19 від 09.06.2022.

Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що ТОВ «ЯЗУБМ» не вжито заходів для усунення порушень, які стали підставою для зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами № 4420 від 16.10.2007, згідно наказу Держгеонадр України № 5 від 11.01.2017.

Зокрема, із акту дотримання вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин (металічні руди, неметалічні корисні копалини, горючі тверді корисні копалини) № 02-01/06/2016-29/п-97 від 03.08.2016, припису № 428-16/02 від 03.08.2016, наказу Держгеонадр № 5 від 11.01.2017 встановлено, що ТОВ «ЯЗУБМ» в установлені приписом та наказами Держгеонадр України про продовження строку для усунення порушень строки не виконано пункти 1, 2, 3, 4, 6:

- відсутній проект розробки (технологічна схема) родовища корисних копалин, затверджений та погоджений в установленому порядку, а саме представлений до перевірки Проект розробки та рекультивації ділянки «Старичі» Ліс-Окілківського родовища глинистої сировини для керамзитового гравію не погоджений з Міністерством охорони навколишнього природного середовища України (до 18.11.2012) чи з центральним органом виконавчої влади, що реалізовує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр (після 18.11.2012) (пункт 1);

- показники проекту розробки родовища не дотримуються, а саме згідно календарного плану гірничих робіт (пункт 4.8 Проекту розробки і рекультивації ділянки «Старичі» Ліс-Окілківського родовища глинистої сировини для керамзитового гравію) передбачено завершення видобування керамзитових глин у 2014 році, однак в зв'язку з недотриманням календарного графіку видобування керамзитових глин в частині об'єму видобутку, видобування керамзитових глин проводилось і надалі станом на час проведення перевірки. Коригування вищевказаного Проекту на час перевірки відсутнє (пункт 2);

- план розвитку гірничих робіт за поточний рік не дотримується, а саме Планом розвитку гірничих робіт на 2016 рік передбачено видобування глин в об'ємі: в І кварталі 2016 в об'ємі 2,59 тис.м3, в ІІ кварталі 2016 в об'ємі 10,4 тис.м3, а фактично згідно довідки надрокористувача від 02.08.2016 № 59 видобуток глини у 2016 році становив: в І кварталі 2016 в об'ємі 1,67 тис.м3, або 64,5 %, в ІІ кварталі 2016 в об'ємі 5,069 тис.м3, або 48,7% (пункт 3);

- не виконана 1-ша особлива умова спеціального дозволу на користування надрами, а саме не виконано умову Держуправління екології та природних ресурсів у Львівській області (екологічна карта від 19.01.2006 року № 06/03) щодо виготовлення проекту розробки та рекультивації кар'єру з позитивною оцінкою екологічної експертизи - на час проведення перевірки екологічна оцінка проекту розробки та рекультивації кар'єру не проведена (пункт 4);

- не виконується пункт 5 Програми робіт щодо продовження експлуатації Ліс-Окілківського родовища ділянка «Старичі» в кількості 100 тис.м3/рік (з ІІ кв. 2012) за даними звітності за формою 5-ГР видобуток становив: у 2013 році 2,04 тис.м3; у 2014 році 3,06 тис.м3; у 2015 році 9,74 тис.м3 (пункт 6).

Суд зазначає, що ТОВ «ЯЗУБМ» лише усунуло пункт 5 припису шляхом надання копії протоколів випробувань глини керамзитової та гравію керамзитового від 08.08.2016 та частково усунуло пункт 7 припису шляхом надання копії договору з УкрДГРІ про здійснення геолого-економічної оцінки запасів та пункт 8 припису шляхом усунення вимоги 7.1 Угоди шляхом надання копії звіту про виконання програми робіт.

Таким чином, станом на день звернення Держгеонадр України до суду (21.12.2017 згідно вхідного штампу суду) ТОВ «ЯЗУБМ» не усунуто в повному обсязі порушень вимог законодавства у сфері надрокористування.

ТОВ «ЯЗУБМ» не усунуто 1-шу особливу умову спеціального дозволу на користування надрами, а саме не виконано умову Держуправління екології та природних ресурсів у Львівській області (екологічна карта від 19.01.2006 року № 06/03) щодо виготовлення проекту розробки та рекультивації кар'єру з позитивною оцінкою екологічної експертизи - на час проведення перевірки екологічна оцінка проекту розробки та рекультивації кар'єру не проведена, яка є окремою підставою для припинення права користування надрами.

Більш того, суд зазначає, що відповідно до матеріалів справи ТОВ «ЯЗУБМ» не вчиняв дії щодо усунення в повному обсязі порушень вимог законодавства у сфері надрокористування (пункти 1, 2, 3, 4, 6) під час розгляду справи по суті як до скасування Верховним Судом рішення Львівського окружного адміністративного суду від 27.09.2018 та постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 06.02.2019 та направлення справи на новий розгляд до Львівського окружного адміністративного суду, так і під час нового розгляду справи після її надходження з Верховного Суду.

Крім того, суд зазначає, що ТОВ «ЯЗУБМ» в клопотанні № 96 від 11.04.2017 зазначив, що повторна державна експертиза та оцінка запасів корисних копалин в процесі та вже підходить до кінцевої стадії, однак, не надав зазначені докази як Держгеонадрам України протягом часу на який продовжувався період для усунення порушень так і суду протягом розгляду справи.

Відтак, наявними у справі доказами підтверджуються обставини щодо порушення ТОВ «ЯЗУБМ» вимог законодавства у сфері надрокористування, які виявлені актом дотримання вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин (металічні руди, неметалічні корисні копалини, горючі тверді корисні копалини) № 02-01/06/2016-29/п-97 від 03.08.2016 та зафіксовані в приписі № 428-16/02 від 03.08.2016, які дійсно мали місце, і незважаючи на надання строку для їх усунення, не були усунуті у добровільному порядку в установлені строки, що є підставою для застосування наслідків передбачених п. 5 ст. 26 КУпН щодо припинення права користування надрами.

Проте, суд зазначає, що спеціальний дозвіл на користування надрами № 4420 від 16.10.2007 був виданий на дванадцять років, тобто, до 16.10.2019, про що зазначено в спеціальному дозволі.

В матеріалах справи відсутні докази, які свідчать про те, що спеціальний дозвіл на користування надрами № 4420 від 16.10.2007 був продовжений або ТОВ «ЯЗУБМ» звернулося до Держгеонадр України з відповідною заявою про продовження спеціального дозволу.

Отже, у ТОВ «ЯЗУБМ» закінчився встановлений строк користування надрами на період якого був виданий спеціальний дозвіл № 4420 від 16.10.2007 та який є предметом спору в даній справі.

Сторонами не надані докази, які свідчать про продовження спеціального дозволу.

Таким чином, станом на день прийняття рішення у справі (26.10.2022) спеціальний дозвіл вичерпав свою дію в часі, оскільки строк дії спеціального дозволу на користування надрами закінчився.

За приписами частини 1 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до положень статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Згідно з частинами 1 та 4 статті 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Відповідно до приписів статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Частиною 1 статті 77 КАС України закріплено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Перевіряючи наведені учасниками спору аргументи приєднаними до справи доказами, оцінивши докази за правилами ст.ст.72-77, 90 КАС України, підсумовуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 16.10.2007 № 4420 є підставні та обґрунтовані, однак задоволенню не підлягають, оскільки строк дії спеціального дозволу на користування надрами закінчився.

Відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись ст.ст. 72, 73, 242-246, 250, 257-262 КАС України, суд, -

ухвалив:

1. У задоволенні адміністративного позову Державної служби геології та надр України про анулювання Товариству з обмеженою відповідальністю «Яворівське заводоуправління будівельних матеріалів» спеціального дозволу на користування надрами - відмовити повністю.

2. Судові витрати розподілу не підлягають.

Рішення може бути оскаржене, згідно зі ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили, згідно зі ст. 255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складений 26.10.2022.

Суддя Коморний О.І.