Ухвала від 24.10.2022 по справі 466/3911/17

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 466/3911/17

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без розгляду

24 жовтня 2022 року

м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сакалоша В.М. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Старшого державного інспектора - начальника відділу контролю за використанням та охороною земель в Бузькому, Бродівському, Сокальському, Радехівському районах і м.Червонограді Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Львівській області Смик Ірини Богданівни, третя особа Управління контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгекадастру у Львівській області про скасування припису №.94-ДК-ДК/0030Пр/03/01/-17 від 22.05.2017 року про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки, -

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулися до Шевченківського районного суду м.Львова із позовом до Старшого державного інспектора - начальника відділу контролю за використанням та охороною земель в Бузькому, Бродівському, Сокальському, Радехівському районах і м.Червонограді Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Львівській області Смик Ірини Богданівни, третя особа Управління контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгекадастру у Львівській області про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності та припису.

Ухвалою судді Шевченківського районного суду м.Львова від 02.06.2017 року було відкрито провадження у даній адміністративній справі та призначено справу до судового розгляду.

Ухвалою Шевченківського районного суду м.Львова від 18.07.2017 року, відповідно до ст.ст.18, 22, 116 КАС України, адміністративну справу з позовною вимогою ОСОБА_1 до Старшого державного інспектора - начальника відділу контролю за використанням та охороною земель в Бузькому, Бродівському, Сокальському, Радехівському районах і м.Червонограді Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Львівській області Смик Ірини Богданівни, третя особа Управління контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгекадастру у Львівській області про скасування припису №.94-ДК-ДК/0030Пр/03/01/-17 від 22.05.2017 року про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки передано на розгляд до Львівського окружного адміністративного суду.

Так, 23.08.2017 року адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Старшого державного інспектора - начальника відділу контролю за використанням та охороною земель в Бузькому, Бродівському, Сокальському, Радехівському районах і м.Червонограді Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Львівській області Смик Ірини Богданівни, третя особа Управління контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгекадастру у Львівській області про скасування припису №.94-ДК-ДК/0030Пр/03/01/-17 від 22.05.2017 року про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки була надіслана до Львівського окружного адміністративного суду та надійшла до суду 26.09.2017 року.

Ухвалою суду від 10.10.2017 року суд зупинив провадження у справі до набрання законної сили судовим рішенням у справі №466/3911/17 за позовом ОСОБА_1 до Старшого державного інспектора - начальника відділу контролю за використанням та охороною земель в Бузькому, Бродівському, Сокальському, Радехівському районах і м.Червонограді Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Львівській області Смик Ірини Богданівни, третя особа Управління контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгекадастру у Львівській області про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності, яка розглядається в Шевченківському районному суді м.Львова.

Ухвалою від 11.06.2020 року суд поновив провадження у справі та призначив судове засідання.

В судові засідання, які призначались судом позивач не прибув, хоча належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи. Про причини своєї неявки до суду позивач не повідомив, заяви про розгляд справи без його участі чи про наявність поважних причин, що перешкоджають прибути до суду, не надав. Як і не надав доказів поважності неявки в судові засідання.

Про судові засідання, позивач повідомлявся в телефонному режимі, також повідомлявся судовими повістками, що підтверджується відповідними телефонограмами, та розписка, які були повернуті на адресу суду, що знаходяться у матеріалах справи.

Суд, при вирішенні питання про залишення позовної заяви без розгляду, керувався наступним.

Згідно з п. 2 ч. 3 ст. 2 та ст. 8 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) однією із засад адміністративного судочинства є рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом.

Відповідно до положень ч.ч. 1, 2 ст. 44 КАС України особи, які беруть участь у справі, мають рівні процесуальні права і обов'язки та зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов'язки.

При цьому процесуальні права і обов'язки будь-якої особи, яка бере участь у справі, не можуть визнаватися більш або менш важливими, ніж права і обов'язки іншої особи. Розпорядження своїми правами (як процесуальними так і матеріальними правами) повинно, на думку суду, здійснюватись особою в межах, передбачених законом, у встановленій процесуальній формі та без порушення прав інших осіб.

Статтею 55 КАС України визначено, що сторона, третя особа в адміністративній справі, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника.

При цьому право на розгляд справи судом протягом зазначеного строку, належить як позивачу, так і відповідачу.

Кодекс адміністративного судочинства України надає право учасникам справи заявити клопотання про розгляд справи за їх відсутності (ст.ст. 44, 205 КАС України).

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 240 КАС України суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду, якщо позивач не прибув (повторно не прибув, якщо він не є суб'єктом владних повноважень) у підготовче засідання чи у судове засідання без поважних причин або не повідомив про причини неявки, якщо від нього не надійшло заяви про розгляд справи за його відсутності

Крім того, відповідно до ч. 5 ст. 205 КАС України, у разі неявки позивача в судове засідання без поважних причин або неповідомлення ним про причини неявки, якщо від нього не надійшла заява про розгляд справи за його відсутності, суд залишає позовну заяву без розгляду, якщо неявка перешкоджає розгляду справи. Якщо відповідач наполягає на розгляді справи по суті, справа розглядається на підставі наявних у ній доказів.

До позивача, який не є суб'єктом владних повноважень, положення цієї частини застосовуються лише у разі повторної неявки.

Слід зазначити, що неприбуття в підготовче/судове засідання позивача є повторним, коли ні позивач, ні його представник вдруге не прибули на розгляд справи і в суду є достовірні докази про те, що обидва рази позивача було належним чином повідомлено про необхідність з'явлення до судового засідання та про дату, час та місце судового розгляду справи.

Поняття «повторності» означає вчинення дії знову, основною ознакою повторності є здійснення аналогічного, тотожного. А тому «повторне неприбуття», як підстава для залишення позовної заяви без розгляду, означає неявку у підготовче/судове засідання два чи більше разів без поважних причин або без повідомлення про причини неприбуття протягом усього розгляду справи.

Європейський суд з прав людини в рішенні від 07.07.1989 у справі «Юніон Аліментаріа Сандерс С.А. проти Іспанії» зазначив, що заявник зобов'язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосуються безпосередньо його, утримуватися від використання прийомів, які пов'язані із зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання.

Тривала неявка до суду позивача може свідчити про втрату ним інтересу до вирішення справи, а вирішення спору без позивача при таких обставинах є порушенням такого принципу адміністративного судочинства, як диспозитивність. Поняття диспозитивності виходить із латинського dispono («розпоряджаюся») та означає надання особам, які беруть участь у справі, можливості вільно розпоряджатися своїми матеріальними та процесуальними правами на власний розсуд. Сутність цього принципу ґрунтується на таких, зокрема, положеннях: хто хоче здійснити свої права, повинен сам потурбуватися про це; особа, який належить право, може від нього відмовитися; нікого не можна примушувати пред'явити позов проти своєї волі.

Європейський суд з прав людини в рішенні від 10.07.1984 у справі «Гінчо проти Португалії» передбачив, що держави-учасниці Ради Європи зобов'язані організовувати свою правову систему таким чином, щоб забезпечити додержання положень п.1 ст.6 Конвенції та вимог щодо судового розгляду упродовж розумного строку. При цьому вжиття заходів для прискорення процедури розгляду справ є обов'язком не тільки держави, а й осіб, які беруть участь у справі.

Згідно з нормами ст. 17 Конвенції жодне з положень цієї Конвенції не може тлумачитись як таке, що надає будь-якій державі, групі чи особі право займатися будь-якою діяльністю або вчиняти будь-яку дію, спрямовану на скасування будь-яких прав і свобод, визнаних цією Конвенцією, або на їх обмеження в більшому обсязі, ніж це передбачено в Конвенції.

У своєму рішенні у справі «Калашников проти Росії» від 15.07.2022 Європейський суд зазначив, що розумність тривалості провадження визначається залежно від конкретних обставин справи, враховуючи критерії, визначені у прецедентній практиці Суду, зокрема, складність справи, поведінка заявника та поведінка компетентних органів влади.

У рішенні Європейського Суду від 03.04.2008 у справі «Пономарьова проти України» зазначено, що сторони вживають заходи, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.

Рішенням Європейського суду з прав людини визначено, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду справи, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитися провадженням її справи, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки, оскільки одним із критеріїв «розумності строку» є саме поведінка заявника. Суд покладає на заявника лише обов'язок демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, які безпосередньо його стосуються, утримуватися від виконання заходів, що затягують провадження у справі, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для пришвидшення процедури слухання (Європейського суду з прав людини «Чірікоста і Віола проти Італії»).

Залишення позовної без розгляду - це форма вирішення справи без ухвалення остаточного рішення у зв'язку з виникненням обставин, які перешкоджають її розгляду; але можуть бути усунуті в майбутньому. Позовна заява залишається без розгляду за наявності встановлених в судовому засіданні обставин, які свідчать про недодержання умов реалізації права позивача на звернення до суду за захистом, але застосування яких можливе в подальшому.

Також суд зазначає, що відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 4 КАС України позивач - це особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано позов до адміністративного суду. Тому, будучи ініціатором судового розгляду, позивач, у першу чергу, має активно, використовувати власні процесуальні права, тобто здійснювати їх з метою, з якою такі права були надані. При цьому визначальними процесуальними обов'язками позивача є забезпечення представництва власних інтересів при розгляді адміністративної справи та дотримання процесуальних строків.

Враховуючи вищевикладене та з урахуванням того, що позивач, будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце судового засідання не з'явився до суду за відсутності на це причин, які б були визнані судом поважними, ненадходження до суду клопотань від позивача про розгляд справи за його відсутності, суд вважає, що позивач повторно не прибув в судове засідання без поважних причин, неявка позивача перешкоджає розгляду цієї адміністративної справи, а тому у суду наявні правові підстави для залишення позову ОСОБА_1 до Старшого державного інспектора - начальника відділу контролю за використанням та охороною земель в Бузькому, Бродівському, Сокальському, Радехівському районах і м.Червонограді Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Львівській області Смик Ірини Богданівни, третя особа Управління контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгекадастру у Львівській області про скасування припису №.94-ДК-ДК/0030Пр/03/01/-17 від 22.05.2017 року про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки без розгляду на підставі п. 4 ч. 1 ст. 240 КАС України.

Одночасно суд зазначає, що законодавче формулювання ч.5 ст. 205 КАС України «якщо неявка перешкоджає розгляду справи» означає, що суд може розглянути позов по суті, однак не зобов'язаний цього робити. Це законодавче формулювання змістовно викладено у вигляді умови, яка в кожному конкретному випадку (правовій ситуації, казусові) повинна оцінюватися окремо в межах відповідних спірних правовідносин, які диктують її застосування.

Аналогічний правовий висновок викладений у постановах Великої Палати Верховного Суду від 18.12.2019 у справі № 9901/949/18 та від 27.05.2020 року у справі № 9901/11/19.

В даній справі суд вважає, що без особистих пояснень позивача, подальший розгляд справи, з урахуванням правовідносин, які є предметом позову, є неможливим.

Особа, позов якої залишено без розгляду, після усунення підстав, з яких позов було залишено без розгляду, має право звернутися до адміністративного суду в загальному порядку.

Керуючись ст. ст. 2, 8, 44, 55, 240, 241, 243, 248, 250, 250, 294, 295 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Старшого державного інспектора - начальника відділу контролю за використанням та охороною земель в Бузькому, Бродівському, Сокальському, Радехівському районах і м.Червонограді Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Львівській області Смик Ірини Богданівни, третя особа Управління контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгекадастру у Львівській області про скасування припису №.94-ДК-ДК/0030Пр/03/01/-17 від 22.05.2017 року про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки залишити без розгляду.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення. Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду у п'ятнадцятиденний строк з дня складення її повного тексту.

Суддя Сакалош В.М.