справа №380/13468/22
26 жовтня 2022 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Хоми О.П., розглянувши у письмовому провадженні в м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ у Львівській області), в якому просить:
- визнати протиправними дії відповідача щодо зменшення відсоткового значення основного розміру пенсії з 90% до 70% сум грошового забезпечення;
- зобов'язати відповідача провести з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії позивачу відповідно до вимог статей 43,63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ, положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», на підставі довідки Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 14.07.2021 №с/1637 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, у яку включено як основні так і додаткові щомісячні види грошового забезпечення (надбавки, премії), виходячи із розрахунку відсоткового значення основного розміру пенсії в розмірі 90% сум грошового забезпечення, з урахуванням раніше проведених пенсійних виплат.
Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначив, що він перебуває на пенсійному обліку в ГУ ПФУ у Львівській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену в порядку та на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ в розмірі 90% від суми грошового забезпечення. Протиправна поведінка пенсійного органу при перерахунку його пенсії призвела до оскарження такої в судовому порядку. Так, право на отримання пенсії, виходячи з розміру 90% суми грошового забезпечення підтверджено рішенням суду від 10.09.2020 у справі № 380/6241/20. Рішенням суду від 31.12.2021 у справі 380/14820/21 зобов'язано ГУ ПФУ у Львівській області здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії позивачу відповідно до довідки Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 14.07.2021 №С/1637 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 для перерахунку пенсії, з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення, з урахуванням виплачених сум. Саме при проведенні перерахунку пенсії на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 31.12.2021 у справі 380/14820/21 на підставі довідки від 14.07.2021 №С/1637 відповідачем протиправно повторно застосовано відсоткове визначення основного розміру пенсії у розмірі 70% відповідних сум грошового забезпечення. Для відновлення порушеного права звернувся з даним позовом до суду.
Ухвалою суду від 30.09.2022 відкрито спрощене позовне провадження без виклику сторін.
Відповідно до довідок про доставку електронного листа, до електронного кабінету ГУ ПФУ у Львівській області в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі доставлено: 27.09.2022 - позовну заяву з копіями доданих до позовної заяви документів (тобто у день надходження позову до суду) та 30.09.2022 - ухвалу від 30.09.2022 про відкриття спрощеного позовного провадження в адміністративній справі без виклику сторін (тобто у день прийняття судом цієї ухвали).
Відповідачу роз'яснено право подання відзиву на позов з посиланням на докази, якими такий обґрунтовується.
Відповідач не скористався правом на подання відзиву на позовну заяву.
У відповідності до частини четвертої статті 159 Кодексу адміністративного суду України (далі - КАС України) неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Відповідно до положень частини п'ятої статті 262 КАС України судом вирішено справу на підставі наявних у ній доказів.
Суд, з'ясувавши обставини, на які позивач посилається як на підставу своїх вимог, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини
ОСОБА_1 отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
ГУ ПФУ у Львівській області на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» провело перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018.
При здійсненні такого перерахунку пенсії основний розмір пенсії позивача обчислено з 70% грошового забезпечення, що зумовило оскарження таких дій в судовому порядку.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 10.09.2020 у справі № 380/6241/20, яке набрало законної сили 18.11.2020, зобов'язано ГУ ПФУ у Львівській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб», у порядку і розмірах, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату, з урахуванням виплачених сум.
Вказане рішення розміщено на сайті Єдиного державного реєстру судових рішень за посиланням: https://reyestr.court.gov.ua/Review/91438301.
На виконання судового рішення від 10.09.2020 у справі № 380/6241/20 ГУ ПФУ у Львівській області здійснило перерахунок основного розміру пенсії позивача, виходячи з 90% сум грошового забезпечення.
Позивач звернувся із заявою до ГУ ПФУ у Львівській області про перерахунок пенсії відповідно до оновленої довідки, виданої Львівським обласним територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 14.07.2021 №С/1637 про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 05.03.2019 у розмірі 90% сум грошового забезпечення, у задоволенні якої відповідач відмовив.
ОСОБА_1 оскаржив в судовому порядку відмову ГУ ПФУ у Львівській області.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 31.12.2021 у справі №380/14820/21, яке набрало законної сили 07.02.2022, визнано протиправними дії ГУ ПФУ у Львівській області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII, положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та зобов'язано ГУ ПФУ у Львівській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01.04.2019 згідно з довідкою про грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 14.07.2021 №С/1637, здійснивши виплату, з урахуванням виплачених сум.
Вказане рішення розміщено на сайті Єдиного державного реєстру судових рішень за посиланням: https://reyestr.court.gov.ua/Review/102444358.
На виконання рішення суду від 31.12.2021 у справі №380/14820/21 ГУ ПФУ у Львівській області з 01.04.2019 здійснило перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідки від 14.07.2021 №С/1637, що підтверджується повідомленням про перерахунок пенсії від 01.08.2022.
З повідомлення про перерахунок пенсії за пенсійної справою №ХВ56189 - Міноборони від 01.08.2022 встановлено, що при проведенні такого перерахунку ГУ ПФУ у Львівській області повторно зменшило основний розмір пенсії ОСОБА_1 з 90% до 70% сум грошового забезпечення.
Вважаючи поведінку відповідача такою, що порушує його право на перерахунок пенсії у належному розмірі, позивач звернувся в суд за його захистом.
При вирішенні спору суд керувався таким.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 124 Конституції України закріплено, що правосуддя в Україні здійснюють виключно суди.
Делегування функцій судів, а також привласнення цих функцій іншими органами чи посадовими особами не допускаються.
Згідно із статтею 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання.
Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Як визначено статтею 2 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 № 1402-VIII (далі - Закон № 1402-VIII), суд, здійснюючи правосуддя на засадах верховенства права, забезпечує кожному право на справедливий суд та повагу до інших прав і свобод, гарантованих Конституцією і законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Стаття 13 Закону № 1402-VIII розкриває суть такої конституційної засади судочинства як обов'язковість судових рішень, відповідно до якої судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.
Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд у межах повноважень, наданих йому законом.
Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом.
Висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.
Висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.
Судові рішення не можуть бути переглянуті іншими органами чи особами поза межами судочинства, за винятком рішень про амністію та помилування.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи не можуть приймати рішення, які скасовують судові рішення або зупиняють їх виконання.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ).
Відповідно до положень статті 13 Закону №2262-ХІІ (у редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу) максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Законами України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 № 3668-VI (далі - Закон №3668-VI) та «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2014 року №1166-VII (далі - Закон №1166-VII) внесено зміни до частини другої статті 13 Закону №2262-ХІІ, яким встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Верховний Суд в рішенні від 04.02.2019 у зразковій справі № 240/5401/18 зазначив, що внесені Законом №3668-VІ та Законом №1166-VII зміни до статті 13 Закону №2262-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми статті 63 Закону №2262-ХІІ, яка не зазнала змін у зв'язку з прийняттям Закону №3668-VІ та Закону №1166-VII.
Судом встановлено, що звернення до суду з даним позовом зумовлено протиправною поведінкою ГУ ПФУ у Львівській області, яка полягає у ігноруванні відповідачем при проведенні перерахунку пенсії позивачу на підставі оновленої довідки на виконання судового рішення від 31.12.2021 у справі №380/14820/21, судового рішення від 10.09.2020 у справі № 380/6241/20, яким встановлено наявність у позивача права на основний розмір пенсії в розмірі 90 % грошового забезпечення та відсутність підстав для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 Закону №2262-ХІІ, яка застосовується при призначенні пенсії.
Суд встановив, що при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислюється при її призначенні, відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
Відповідно до частини четвертої статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Ураховуючи вказану норму, право позивача на основний розмір пенсії в розмірі 90% грошового забезпечення підтверджене судовим рішенням від 10.09.2020 у справі № 380/6241/20, яке набрало законної сили, не є предметом доказування при розгляді даної справи, оскільки має преюдиційне значення.
Судове рішення від 10.09.2020 у справі № 380/6241/20 є обов'язковим для виконання та врахування відповідачем при здійсненні перерахунку пенсії позивача на виконання такого рішення, а й будь-якого перерахунку в майбутньому.
Поведінка ГУ ПФУ у Львівській області при проведенні перерахунку пенсії позивачу на підставі довідки від 14.07.2021 №С/1637, без урахування судового рішення від 10.09.2020 у справі № 380/6241/20 між цими сторонами у аналогічних правовідносинах, нівелює таку конституційну засаду судочинства як обов'язковість судового рішення, закріплену статтею 129-1 Конституції України та суперечить вимогам статті 13 Закону №1402-VIII, статей 14 та 370 КАС України.
Вказане в сукупності зумовлює висновок суду про протиправність дій відповідача при здійсненні на виконання рішення суду від 31.12.2021 у справі №380/14820/21 перерахунку пенсії позивача з 01.04.2019 на підставі оновленої довідки від 14.07.2021 №С/1637 в частині обмеження основного розміру його пенсії з 90% до 70% грошового забезпечення.
Відповідно до вимог частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем вказаного обов'язку не виконано.
Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Даючи оцінку поведінці відповідача, яка зумовила звернення позивача до суду з даним позовом, суд дійшов висновку, що дії відповідача щодо зменшення позивачу відсоткового значення основного розміру пенсії з 90% до 70% сум грошового забезпечення при перерахунку з 01.04.2019 та виплати пенсії відповідно до довідки від 14.07.2021 №С/1637, не відповідають визначеним частиною другою статті 2 КАС України критеріям поведінки відповідача у спірних правовідносинах, тому такі дії слід визнати протиправними, задовольнивши першу позовну вимогу.
Ураховуючи висновки суду щодо протиправності зменшення відповідачем основного розміру пенсії позивача до 70 % грошового забезпечення, перерахунок та виплата пенсії позивача з 01.04.2019 на підставі довідки Львівського обласного військового комісаріату від 14.07.2021 №С/1637, відбулася не у повному обсязі.
Друга позовна вимога є похідню від першої, тому також підлягає до задоволення.
Оцінюючи зібрані у справі докази в сукупності та мотиви суду щодо кожної з позовних вимог, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити повністю.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ у Львівській області понесені позивачем судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 992 грн 40 к., сплаченого за квитанцією №63125086 від 22.09.2022.
Керуючись ст.ст.6-10, 14, 72-77, 90, 132, 159, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, буд. 10, м. Львів, 79016, код ЄДРПОУ 13814885) про області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, - задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, буд. 10, м. Львів, 79016, код ЄДРПОУ 13814885) щодо зменшення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) відсоткового розміру пенсії з 90% на 70% сум грошового забезпечення при перерахунку з 01.04.2019 та виплати пенсії на підставі довідки Львівського обласного військового комісаріату від 14.07.2021 №С/1637.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, буд. 10, м. Львів, 79016, код ЄДРПОУ 13814885) здійснити з 01.04.2019 перерахунок пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на підставі довідки Львівського обласного військового комісаріату від 14.07.2021 №С/1637 та на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 31.12.2021 у справі №380/14820/21, виходячи із відсоткового значення основного розміру пенсії 90% сум грошового забезпечення, з урахуванням рішення Львівського окружного адміністративного суду від 10.09.2020 у справі № 380/6241/20, та здійснити виплату, з урахуванням раніше виплачених сум.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.П. Хома