ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
про відмову у забезпеченні позову
"26" жовтня 2022 р. Справа № 300/4171/22
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Микитюк Р.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяву про забезпечення позову по адміністративній справі за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Відділу державного нагляду (контролю) в Івано-Франківській області Укртрансбезпеки про визнання протиправною та скасування постанови №314893 від 22.09.2022,-
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 , 17.10.2022 звернувся до суду з адміністративним позовом до Відділу державного нагляду (контролю) в Івано-Франківській області Укртрансбезпеки про визнання протиправною та скасування постанови №314893 від 22.09.2022.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24.10.2022 відкрито провадження у даній справі.
24.10.2022 на адресу суду від позивача фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 надійшла заява про забезпечення позову шляхом зупинення дії постанови Відділу державного нагляду (контролю) в Івано-Франківській області Укртрансбезпеки про застосування адміністративно-господарського штрафу №314893 від 22.09.2022 до набрання законної сили судовим рішення у даній справі, а також заборонити Відділу державного нагляду (контролю) в Івано-Франківській області Укртрансбезпеки вчиняти будь-які дії, направлені на примусове виконання постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу №314893 від 22.09.2022 до набрання законної сили судовим рішення у даній справі.
Заява про забезпечення позову мотивована тим, що постанова Відділу державного нагляду (контролю) в Івано-Франківській області Укртрансбезпеки №314893 від 22.09.2022 є виконавчим документом, в даній постанові вказано: дата набрання законної (юридичної) сили 22.09.2022, строк пред'явлення до виконання 22.12.2022. Також листом Відділу державного нагляду (контролю) в Івано-Франківській області Укртрансбезпеки від 23.09.2022 №31359/825-4/24 повідомлено позивача, що у разі добровільної несплати даного штрафу у 15-денний термін з дня одержання постанови буде утримано у примусовому порядку. Крім того, позивач вважає зазначену постанову протиправною, а тому звернувся до суду. З огляду на той факт, що боржник у виконавчому провадженні є необізнаним про наявність виконавчого провадження у день відкриття виконавчого провадження та, з урахуванням мети забезпечення позову у даній справі (запобігання пред'явлення постанови до примусового виконання), ефективними та дієвими способами забезпечення позову є заборона відповідачу Відділу державного нагляду (контролю) в Івано-Франківській області Укртрансбезпеки вчиняти будь-які дії щодо примусового виконання постанови та зупинення дії постанови.
Розглянувши подану заяву, судом встановлено таке.
Згідно ч. 1, 2, 4 ст. 150 КАС України суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.
Забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо: невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
Подання позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб'єкта владних повноважень, якщо суд не застосував відповідні заходи забезпечення позову.
Приписами частини 1 статті 151 КАС України передбачено, що позов може бути забезпечено: зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта; забороною відповідачу вчиняти певні дії; встановленням обов'язку відповідача вчинити певні дії; забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору; зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.
Відповідно до п. 17 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України № 2 від 06.03.2008 року “Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ”, в ухвалі про забезпечення позову суд повинен навести мотиви, з яких він дійшов висновку про існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення по адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також вказати ознаки, які свідчать про очевидність протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.
З аналізу викладених норм, вбачається, що загальною вимогою для розгляду і вирішення питання про забезпечення позову за ініціативою позивача можливе лише в разі наявності достатньо обґрунтованого припущення, що невжиття таких заходів може у майбутньому ускладнити виконання рішення суду чи привести до потреби докладати значні зусилля для відновлення прав позивача.
При цьому, відповідно до положень частини 1 статті 151 КАС України передбачено, що позов може бути забезпечено: зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта; забороною відповідачу вчиняти певні дії; встановленням обов'язку відповідача вчинити певні дії; забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору; зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку. Наведений перелік способів забезпечення позову є вичерпним.
У вирішенні питання про забезпечення позову суд має здійснити оцінку обґрунтованості доводів заявника щодо необхідності вжиття відповідних заходів з урахуванням розумності, обґрунтованості вимог заявника щодо забезпечення позову.
Тобто, необхідною та достатньою підставою для вжиття заходів забезпечення позову є існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі; неможливість захисту цих прав, свобод та інтересів без вжиття таких заходів, або необхідність докладання значних зусиль та витрат для їх відновлення; а також наявність очевидних ознак протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.
Судом встановлено, що позивач посилається на підстави, передбачені пунктом 1 частини 2 статті 150 Кодексу адміністративного судочинства України, мотивуючи своє звернення існуванням об'єктивної загрози звернення до примусового виконання оскаржуваної постанови органом Державної виконавчої служби України, при цьому, не надавши суду жодного доказу щодо існування реальних намірів чи фактичного звернення вищевказаної постанови до примусового виконання.
Суд зазначає, що підстави забезпечення позову не можуть ґрунтуватися на ймовірних припущеннях і повинні підтверджуватись належними та допустимими доказами.
Крім того, при розгляді заяви про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову судом не встановлено очевидних ознак протиправності оскаржуваної постанови, оцінка на предмет законності цієї постанови буде надана судом за результатами розгляду справи по суті.
З врахуванням вищевикладеного, виходячи із змісту поданої заяви та доводів, наведених заявником у її обґрунтування, суд приходить до висновку, що заявником не наведено обставин та не надано доказів, за яких в разі невжиття заходів забезпечення позову буде істотно ускладнено чи унеможливлено виконання рішення суду, а отже відсутні підстави для забезпечення позову шляхом зупинення дії постанови Відділу державного нагляду (контролю) в Івано-Франківській області Укртрансбезпеки про застосування адміністративно-господарського штрафу №314893 від 22.09.2022 до набрання законної сили судовим рішення у даній справі, а також заборони Відділу державного нагляду (контролю) в Івано-Франківській області Укртрансбезпеки вчиняти будь-які дії, направлені на примусове виконання постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу №314893 від 22.09.2022 до набрання законної сили судовим рішення у даній справі.
Враховуючи наведене, керуючись 150-154, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-
у задоволенні заяви фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про забезпечення позову шляхом зупинення дії постанови Відділу державного нагляду (контролю) в Івано-Франківській області Укртрансбезпеки про застосування адміністративно-господарського штрафу №314893 від 22.09.2022 до набрання законної сили судовим рішення у даній справі, а також заборонити Відділу державного нагляду (контролю) в Івано-Франківській області Укртрансбезпеки вчиняти будь-які дії, направлені на примусове виконання постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу №314893 від 22.09.2022 до набрання законної сили судовим рішення у даній справі - відмовити.
Ухвала набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 256 КАС України та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя /підпис/ Микитюк Р.В.