Рішення від 26.10.2022 по справі 240/11210/22

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 жовтня 2022 року м. Житомир справа № 240/11210/22

категорія 112010200

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Нагірняк М.Ф., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

ОСОБА_1 звернулася з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправним дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у проведенні перерахунку призначеної пенсії на підставі довідки про заробітну плату №121 від 26.07.2005року, виданої ВАТ "Усть-Ілімськ Гесстрой", та зобов'язання здійснити такий перерахунок.

Як зазначено в позові, Позивачу з 29.04.2020року призначено пенсію відповідно до вимог Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". 16.05.2022року Позивач звернулася до Відповідача про проведення перерахунку пенсії з урахуванням розміру заробітної плати на підставі довідки про заробітну плату №121 від 26.07.2005року, виданої ВАТ "Усть-Ілімськ Гесстрой". За результатами розгляду такого звернення Відповідач листом від 25.05.2022року відмовив Позивачу у проведенні такого перерахунку.

Таку відмову Позивач вважає протиправною, так як відповідно до вимог ст.ст.40, 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" має право на такий перерахунок.

Ухвалою суду від 20.06.2022року уточнену позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Представник Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, Відповідача по справі, направив до суду відзив на позов, в якому проти позову заперечує. У відзиві зазначається, що Позивачем дійсно подавалася заява про перерахунок пенсії, але така заява була подана не відповідно до встановленого зразку, а тому Позивачу були надані лише певні роз'яснення щодо порядку подання такої заяви, рішення про відмову у проведенні перерахунку не приймалося.

Розглянувши подані сторонами та витребувані судом документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню за таких підстав.

Спірні правовідносини між сторонами по даній справі щодо порядку та підстав призначення пенсії, в тому числі зі зниженням пенсійного віку, регулюються правовими нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року N 1058-IV (надалі-Закон N 1058-IV) та Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року N 1788-XII (надалі-Закон N 1788-XII), що були чинні на день виникнення таких відносин.

За приписами статті 8 Закону N 1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.

Частиною першою статті 26 Закону N 1058-IV передбачено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017року.

Відповідно до ч.1 статті 40 цього ж Закону N 1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Судом встановлено та визнається сторонами, що Позивач, ОСОБА_1 , з 29.04.2020року отримує пенсію за віком відповідно до вимог Закону N 1058-IV.

Судом встановлено та визнається сторонами, що Позивач направила до Відповідача заяву від 16.05.2022року про переведення перерахунку пенсії на підставі довідки про заробітну плату №121 від 26.07.2005року, виданої ВАТ "Усть-Ілімськ Гесстрой". Така заява до Відповідача надійшла 20.05.2022року.

За результатами розгляду такого звернення Відповідач листом від 25.05.2022року повідомив Позивача, що розмір призначеної пенсії обчислено за період роботи з 01.08.2008року по 30.04.2020року за даними системи персоніфікованого обліку. Одночасно Позивачу було роз'яснено, що для врахування заробітної плати для обчислення пенсії за період роботи до 01.07.2000року може бути розглянуто у разі надання довідки про заробітну плату встановленого зразка ( з щомісячною розбивкою) та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами.

Вказаний лист Відповідача не містить рішень про відмову Позивачу у проведенні перерахунку призначеної пенсії.

Такі доводи Відповідача не в повній мірі ґрунтуються на вимогах чинного законодавства з огляду на таке.

Безспірно, відповідно до вимог ч.1 ст.44 Закону N 1058-IV призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.

Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Суд погоджується з доводами Відповідача, що відповідно до абзацу п'ятого частини першої статті 40 Закону N 1058-IV заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Разом з тим Відповідач не врахував, що в довідці про заробітну плату №121 від 26.07.2005року, виданої ВАТ "Усть-Ілімськ Гесстрой", містяться відомості про заробітну плату Позивача за період з квітня 1983року по березень 1988року, тобто за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом N 1058-IV.

В зв'язку з цим для спірних відносин слід врахувати приписи абзацу четвертого частини першої статті 40 Закону N 1058-IV, згідно яких для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.

Всупереч вказаним вимогам Відповідачем при розгляді звернення Позивача не надана оцінка довідки про заробітну плату №121 від 26.07.2005року, виданої ВАТ "Усть-Ілімськ Гесстрой", на її відповідність законодавству, що діяло до набрання чинності Законом N 1058-IV.

Тобто, звернення Позивача не є розглянутим по суті щодо наявності чи відсутності підстав для проведення такого перерахунку пенсії у відповідності до положень абзацу четвертого частини першої статті 40 Закону N 1058-IV.

Одночасно суд враховує, що відповідно до вимог ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Зазначене свідчить, що оскаржуване рішення (лист) Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 25.05.2022року прийнято без урахуванням вимог чинного законодавства та усіх обставин, що мають значення для його прийняття, без дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення, а тому є протиправним та підлягає скасуванню, а позов в цій частині - задоволенню.

Порушене право Позивача підлягає судовому захисту та поновленню шляхом зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повторно розглянути звернення ОСОБА_1 від 16.05.2022року у повній відповідності до вимог статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до вимог ст.ст.139-143 КАС України судові витрати ОСОБА_1 у вигляді судового збору в сумі 992,40грн. підлягають відшкодуванню шляхом стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.

Керуючись статтями 2, 77, 90, 139-143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов задовольнити частково, визнати протиправним та скасувати рішення (лист) Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 25.05.2022 за результатами розгляду звернення ОСОБА_1 від 16.05.2022року щодо перерахунку розміру призначеної пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (10003, м.Житомир, вул.О.Ольжича,7, код ЄДРПОУ 13559341) повторно розглянути звернення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) від 16.05.2022року щодо перерахунку розміру призначеної пенсії у повній відповідності до вимог статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Судові витрати ОСОБА_1 у вигляді судового збору в сумі 992,40грн. підлягають відшкодуванню шляхом стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.Ф. Нагірняк