Україна
Донецький окружний адміністративний суд
26 жовтня 2022 року Справа№200/19055/21
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Куденкова К.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративний позов Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» до Головного управління ДПС у Донецькій області, як відокремлений підрозділ ДПС, про скасування податкової вимоги, -
У грудні 2021 року Комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу» (далі - позивач, КП «Компанія «Вода Донбасу») звернулося з позовом до Головного управління ДПС у Донецькій області, в якому просить скасувати вимогу від 23.06.2021 № 0026992-1310-0541 станом на 22.06.2021 на суму 350 632,17 грн про сплату боргу з земельного податку з юридичних осіб.
Обґрунтовуючи позов Комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу» посилається на те, що Регіональне управління з експлуатації каналу Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» мало борг у розмірі 138 406,17 грн, який утворився за період 4 місяці (вересень-грудень) 2014 року і за 2015 рік. Зазначає, що позивач 06.04.2021 у повному обсязі сплатив зазначений податковий борг, що підтверджується платіжними дорученнями № № 686, 687, 688, 689, 690 від 06.04.2021. Вважає, що всупереч вимогам Закону № 1072 і п. 23 підрозділу 10 “Інші перехідні положення” Розділу XX “Перехідні положення” Податкового кодексу України, сплачена позивачем сума податкового боргу з земельного податку, була зарахована відповідачем як погашення штрафних санкцій та пені.
Відповідач надав відзив на адміністративний позов, яким просить відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі. Зазначає, що податковий борг станом на 2.06.2021 складався з самостійно задекларованих підприємством податкових зобов'язань з земельного податку за звітні періоди 2021 року на суму 350632,71 грн і з нарахованої пені на суму 1500,47 грн. У наступному податкова вимога не була відкликана у зв'язку з наявністю у платника податків заборгованості.
Позивач подав відповідь на відзив, в якій зазначає, що в період з 14.04.2014 по 07.06.2016 відповідно до ст. 6 Закону № 1669 суб'єкти господарювання, що здійснювали діяльність на території проведення антитерористичної операції, були звільнені від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності. Зазначає, що відображення податкового боргу в інтегрованій картці платника податків виникло внаслідок зарахування здійснених позивачем платежів з земельного податку у 2017 - 2021 роках як погашення податкового боргу, який виник в період 2014 - 2015 роки, без урахування того, що позивач звільнений від сплати земельного податку відповідно до вказаного Закону. Також зазначає, що станом на 07.02.2022 позивач не має податкового боргу з земельного податку.
Ухвалою суду від 28.12.2021 позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою суду від 17 січня 2022 року прийнято позовну заяву до розгляду і відкрито провадження в адміністративній справі. Визнано поважними причини пропуску строку звернення Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» до адміністративного суду. Замінено відповідача у справі № 200/19055/21 з Головного управління ДПС у Донецькій області (далі - відповідач) на його правонаступника Головне управління ДПС у Донецькій області, як відокремлений підрозділ ДПС (ідентифікаційний код ВП 44070187; 87515, Донецька область, місто Маріуполь, вул. Італійська, будинок 59). Розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін. Витребувано докази.
Ухвалою суду від 9 лютого 2022 року розгляд справи вирішено здійснювати за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання на 4 березня 2022 року. Витребувано докази.
Відповідно до пункту 31 частини 11 статті 85 Конституції України та статті 5 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» затверджено Указ Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні».
Законом України від 15 березня 2022 року № 2119-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» затверджено Указ Президента України від 14 березня 2022 року № 133/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні».
Законом України від 21 квітня 2022 року № 2212-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» затверджено Указ Президента України від 18 квітня 2022 року № 259/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні».
Законом України від 22 травня 2022 року № 2263-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» затверджено Указ Президента України від 17 травня 2022 року № 341/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», яким продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб.
Законом України від 15 серпня 2022 року № 2500-IX «Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" затверджено Указ Президента України від 12 серпня 2022 року № 573/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", яким продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб.
Ухвалою суду від 30 травня 2022 року через збройну агресію РФ проти України, відкладено підготовче засідання до відновлення можливості його проведення та участі в розгляді справи всіх сторін у справі.
Ухвалою суду від 12 жовтня 2022 призначено підготовче засідання на 19 жовтня 2022 року.
Ухвалою суду від 19 жовтня 2022 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 26 жовтня 2022 року.
Позивач та представник відповідача до судового засідання не з'явилися, про дату, час і місце судового розгляду були повідомлені належним чином. Про причини неявки суд не повідомили.
Перешкоди для розгляду справи в судовому засіданні, визначені ст. 205 КАС України - відсутні.
Приписами ч. 9 ст. 205 КАС України передбачено, що якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Частиною 4 ст. 243 КАС України передбачено, що судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Суд, перевіривши матеріали справи та оцінивши повідомлені сторонами обставини, дійшов наступних висновків.
Регіональне управління з експлуатації каналу Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» (далі - РУЕК КП «Компанія «Вода Донбасу») є Відокремленим підрозділом, що входить до складу КП «Компанія «Вода Донбасу», що підтверджується відповідним Положенням № 3 про це Регіональне управління.
Із затверджених 11.11.2015 змін до вказаного положенням випливає, що Регіональне управління з експлуатації каналу Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» змінило місцезнаходження з м. Горлівки на м. Слов'янськ Донецької області.
РУЕК КП «Компанія «Вода Донбасу» була подана податкова декларація з плати за землю (земельний податок) від 07.02.2020 (№ 9015868825), код за КОАТУУ 1424283501, який платник визначив річну суму земельного податку за 2020 рік у розмірі 157609,94 грн, у тому числі 13134,18 грн за грудень 2020 року.
Також РУЕК КП «Компанія «Вода Донбасу» була подана податкова декларація з плати за землю (земельний податок) від 07.02.2020 (№ 9015777255), код за КОАТУУ 1424256200, який платник визначив річну суму земельного податку за 2020 рік у розмірі 761597,28 грн, у тому числі 63466,44 грн за грудень 2020 року.
Крім того, РУЕК КП «Компанія «Вода Донбасу» була подана податкова декларація з плати за землю (земельний податок) від 05.02.2021 (№ 9015233947), код за КОАТУУ 1424210800, який платник визначив річну суму земельного податку за 2021 рік у розмірі 919207,22 грн зі сплатою по 76600,60 грн щомісячно і 76600,62 грн за грудень 2021 року.
Головним управлінням ДПС у Донецькій області складена податкова вимога від 23.06.2021 № 0026992-1310-0541, відповідно до якої станом на 22.06.2021 у Регіонального управління з експлуатації каналу Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» наявний податковий борг у розмірі 352133,18 грн, зокрема, 350632,71 грн за податковими зобов'язаннями з земельного податку і 1500,47 грн пеня.
Зазначена заборгованість відображена в ІКП РУЕК КП «Компанія «Вода Донбасу» з земельного податку станом на 31.05.2021.
З наведеного відповідачем розрахунку до оскаржуваної вимоги випливає, що зазначена у вимозі сума податкових зобов'язань складається із заборгованості позивача за вказаними деклараціями, зокрема, 31096,13 грн і 13134,18 грн за грудень 2020 року та 306402,40 грн за січень 2021 року - квітень 2021 року.
Також пеня в розмірі 1500,47 грн нарахована за періоди з 01.10.2020 по 23.04.2021 за несплату податкового зобов'язання за декларацією № 9015868825 від 07.02.2020
Позивачем до позовної заяви і до заяви із запереченнями проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження додані копії платіжних доручень щодо сплати РУЕК КП «Компанія «Вода Донбасу» податкових зобов'язань із земельного податку за звітні періоди 2014-2019 років.
Відповідно до п. 287.3 ст. 287 Податкового кодексу України, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Пунктами 59.1 і 59.3 ст. 59 Податкового кодексу України передбачено, що в разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.
Пунктами 1 і 2 розділу ІІ Порядку направлення податковими органами податкових вимог платникам податків, затвердженого Hаказом Міністерства фінансів України від 30.06.2017 № 610, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 24 липня 2017 року за № 902/30770 (далі - Порядок № 610), у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, передбачено, що податкова вимога платнику податків, у якого виник податковий борг, формується податковим органом, на який згідно з Кодексом покладається виконання такої функції.
Податкова вимога формується у разі, якщо платник податків не сплатив у встановлені Кодексом строки суму: узгодженого грошового зобов'язання; непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному Кодексом.
Згідно з п. 1 розділу ІІІ Порядку № 610 податкові вимоги формуються автоматично на підставі даних інформаційно-телекомунікаційних систем (далі - ІТС) податкових органів з урахуванням інформації про податковий борг з митних платежів, отриманої в порядку обміну інформацією відповідно до пункту 41.2 статті 41 Кодексу.
Як було встановлено судом, зазначена в оскаржуваній вимозі сума податкового боргу за податковими зобов'язаннями 350632,71 грн з земельного податку виникла на підставі звітності позивача за періоди з грудня 2020 року по квітень 2021 року.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Позивачем не надано жодних доказів щодо сплати зазначених податкових зобов'язань з земельного податку за періоди з грудня 2020 року по квітень 2021 року до складання спірної вимоги.
Посилання позивача на ст. 6 Закону України від 2 вересня 2014 року № 1669-VII «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» та обставини щодо сплати податкових зобов'язань за звітні періоди з 2014 року по 2016 рік не впливають на правомірність спірної вимоги, оскільки, як було зазначено, податковий борг виник за періоди грудень 2020 року - квітень 2021 року і позивачем не надано жодних доказів щодо своєчасної сплати цих податкових зобов'язань.
При цьому, надані позивачем платіжні доручення за 2021 рік (№ 686 від 06.04.2021, № 687 від 06.04.2021, № 688 від 06.04.2021, № 689 від 06.04.2021) також містять відомості про призначення платежу за звітні періоди 2014 і 2015 років.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про те, що позивач не довів обставини щодо своєчасної сплати РУЕК КП «Компанія «Вода Донбасу» земельного податку за звітні періоди грудень 2020 року - квітень 2021 року.
Верховний Суд у постанові від 24.04.2019 у справі № 803/1184/17 зазначив, що суд повинен досліджувати правомірність рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень на момент їх прийняття (вчинення) та не може обґрунтовувати юридичну правильність (правомірність) таких актів із урахуванням подій, які сталися, або могли статися в майбутньому.
Отже, суд вважає правомірною спірну вимогу в частині податкового боргу за податковими зобов'язаннями в сумі 350632,71 грн.
Відповідно до пп. 129.1.3 п. 129.1 ст. 129 Податкового кодексу України нарахування пені розпочинається:. при нарахуванні суми грошового зобов'язання, визначеного платником податків або податковим агентом, у тому числі у разі внесення змін до податкової звітності внаслідок самостійного виявлення платником податків помилок відповідно до статті 50 цього Кодексу, - після спливу 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання.
При цьому, відповідно до останнього абзацу пункту 52-1 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), платникам податків не нараховується пеня, а нарахована, але не сплачена за цей період пеня підлягає списанню.
З Постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2020 року № 1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» випливає, що на момент прийняття оскаржуваної в цій справі вимоги дію карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), не було завершено.
Суд зазначає, що за періоди з 01.10.2020 по 23.04.2021 пеня РУЕК КП «Компанія «Вода Донбасу» не підлягала нарахуванню, а нарахована пеня в розмірі 1500,47 грн мала бути списана на підставі пункту 52-1 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України. Тому відповідач протиправно включив вказану суму пені до спірної вимоги.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що оскаржувана вимога в частині пені в розмірі 1500,47 грн є протиправною, а тому підлягає скасування в цій частині.
Отже суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.
Відповідно до платіжного доручення № 1479 від 11.01.2022 РУЕК КП «Компанія «Вода Донбасу» сплачено 5259,48 грн судового збору за подання позовної заяви.
Частинами 1 та 3 ст. 139 КАС України установлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Отже, стягненню на користь позивача підлягає 22,51 грн понесених судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 2, 5-10, 19, 72-77, 90, 132, 139, 143, 241-246, 250, 255, 263, 295, 297, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Адміністративний позов адміністративний позов Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» (ідентифікаційний код: 00191678, 87547, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Митрополитська, буд. 177а) до Головне управління ДПС у Донецькій області, як відокремлений підрозділ ДПС (ідентифікаційний код ВП 44070187; 87515, Донецька область, місто Маріуполь, вул. Італійська, будинок 59), про скасування податкової вимоги - задовольнити частково.
Скасувати вимогу Головного управління ДПС у Донецькій області від 23.06.2021 № 0026992-1310-0541 частково, а саме на суму пені в розмірі 1500 (одна тисяча п'ятсот) гривень 47 (сорок сім) копійок.
Стягнути на користь Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Донецькій області суму судових витрат у розмірі 22 (двадцять дві) гривні 51 (п'ятдесят одна) копійка.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Повне рішення суду складено 26 жовтня 2022 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя К.О. Куденков