Ухвала від 26.10.2022 по справі 200/16655/21

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

УХВАЛА

про відмову в зупиненні провадження в адміністративній справі

26 жовтня 2022 року Справа №200/16655/21

Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Кониченка

Олега Миколайовича розглянувши в письмовому провадженні заяву представника відповідача про зупинення провадження в адміністративній справі за позовом

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )

до Військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 )

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Військової частини НОМЕР_1 , в якому просив суд:

- визнати протиправними дії Військової частини НОМЕР_1 щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 грошової компенсації відпустки як учаснику бойових дій за 2021 рік, виходячи з грошового станом на день виключення зі списків особового складу 17.09.2021;

- зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову компенсацію за невикористані календарні дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій за 2021 рік, виходячи з грошового станом на день виключення зі списків особового складу 17.09.2021.

29 листопада 2021 року ухвалою суду відкрито провадження в адміністративній справі в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

З 27 січня 2022 року по 05 лютого 2022 року суддя перебував на лікарняному.

Ухвалою від 07 лютого 2022 року суд ухвалив подальший розгляд справи №200/16655/21 здійснювати за правилами загального позовного провадження з проведенням підготовчого судового засідання 01 березня 2022 року та повторно витребував у Міністерства оборони України належним чином засвідчену копію рішення комісії про надання ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій.

Законом України “Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року N 2102-IX, затверджено Указ Президента України від 24 лютого 2022 року N 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", згідно якого у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" Президент України ОСОБА_2 постановив ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Указом Президента України №133/2022 “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні”, у зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" на часткову зміну статті 1 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб.

Вищезазначений Указ Президента України затверджено Законом України “Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 15 березня 2022 року № 2119-IX.

Законом України “Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 21 квітня 2022 року N 2212-IX, затверджено Указ Президента України від 18 квітня 2022 року N 259/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", яким на часткову зміну статті 1 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні”, затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року №2102-ІХ (зі змінами, внесеними Указом від 14 березня 2022 року №133/2022, затвердженим Законом України від 15 березня 2022 року №2119-ІХ), продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб.

Указом Президента України № 341/2022 “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні”, затвердженого Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" № 2263-IX від 22.05.2022, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб.

Указом Президента України 12 серпня 2022 року № 573/202 “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні”, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" № 2500-IX від 15.08.2022, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб.

Відповідно до наказу голови Донецького окружного адміністративного суду від 26 лютого 2022 №14/І-г “Про запровадження особливого режиму роботи Донецького окружного адміністративного суду у вигляді дистанційної роботи” запроваджено особливий режим роботи для суддів Донецького окружного адміністративного суду у вигляді дистанційної роботи з 26 лютого 2022 до закінчення воєнного стану, і до дня відновлення роботи суду у звичайному режимі.

Згідно даних програми Діловодство спеціалізованого суду Міністерство оборони станом на 17 червня 2022 не виконало вимоги ухвали та не надало належним чином засвідчену копію рішення комісії про надання позивачу статусу учасника бойових дій, тому ухвалою суду від 17 червня 2022 року відкласти підготовче судове засідання у справі 200/16655/21, однак не пізніше скасування правового режиму воєнного стану, про дату, час і місце наступного судового засідання учасників справи вирішено повідомити додатково, а також витребувано у Міністерства оборони України належним чином засвідчену копію рішення комісії про надання позивачу статусу учасника бойових дій.

Розгляд справи призначено на 26 жовтня 2022 року, про що повідомлено сторони.

20 жовтня 2022 року від відповідача до суду надійшла заява про зупинення провадження в адміністративній справі у зв'язку з тим, що відповідач по справі військова частина НОМЕР_1 - це військове формування, на яке відповідно до Конституції України покладаються оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності.

Відповідач зазначає, що безпосередньо весь особовий склад військової частини НОМЕР_1 в складі механізованих військ України, на підставі ОСУВ Хортиця № 116/1/615т/ ОКП від 24.08.2022 року, бойовий наказ Кбр № 34/12/119т від 25.08.2022 року, на даний час виконують завдання щодо утримання зайнятих районів, рубежів і позицій, відбиття ударів противника, прориву оборони противника, розгрому його військ, захоплення важливих районів, рубежів і об'єктів, в цілому виконують завдання з протидії збройній агресії Російської Федерації за для збереження незалежності та волі народу України, що обмежує доступ до засобів поштового та телекомунікаційного зв'язку. Крім цього службово-облікова документація особового складу, в тому числі щодо нарахування, виплати, та обліку грошового забезпечення військової частини, знаходиться в пункті постійної дислокації, а саме в районі активних бойових дій, що позбавляє можливості доступу та розпорядження вказаними документальними відомостями.

Відповідач вказує на те, що згадані вище обставини обмежують можливість участі представників військової частини у розгляді судової справи, надання доказів та виконання вимог суду на надання відомостей, що мають значення для прийняття обґрунтованого всебічного законного рішення суду, обмежують можливість військової частини НОМЕР_1 скористатися процесуальним правом на захист, що обґрунтовує доцільність зупинення розгляду судової справи.

Дослідивши матеріали адміністративної справи та надавши оцінку доводам означеного вище клопотання відповідача, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 12-2 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» від 12 травня 2015 року № 389-VIII, в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України.

Згідно з опублікованими Радою суддів України 02.03.2022 Рекомендаціями щодо роботи судів в умовах воєнного стану, судам України рекомендовано за можливості відкладати розгляд справ (за винятком невідкладних судових розглядів) та знімати їх з розгляду, зважати на те, що велика кількість учасників судових процесів не завжди мають змогу подати заяву про відкладення розгляду справи через залучення до функціонування критичної інфраструктури, вступ до лав Збройних сил України, територіальної оборони, добровольчих воєнних формувань та інших форм протидії збройної агресії проти України, або не можуть прибути в суд у зв'язку з небезпекою для життя.

Закон України «Про Збройні Сили України» від 06 грудня 1991 року

№ 1934-XII (далі - Закон № 1934-XII) визначає функції, склад Збройних Сил України, правові засади їх організації, діяльності, дислокації, керівництва та управління ними.

Статтею 1 Закону № 1934-XII визначено, що збройні Сили України - це військове формування, на яке відповідно до Конституції України покладаються оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності.

Збройні Сили України забезпечують стримування збройної агресії проти України та відсіч їй, охорону повітряного простору держави та підводного простору у межах територіального моря України у випадках, визначених законом, беруть участь у заходах, спрямованих на боротьбу з тероризмом.

З'єднання, військові частини і підрозділи Збройних Сил України відповідно до закону можуть залучатися до здійснення заходів правового режиму воєнного і надзвичайного стану, безпеки та захисту критичної інфраструктури, здійснення заходів щодо поводження з військовополоненими в особливий період, заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, організації та підтримання дій руху опору, проведення військових інформаційно-психологічних операцій, боротьби з тероризмом і піратством, заходів щодо здійснення захисту життя, здоров'я громадян та об'єктів (майна) державної власності за межами України, забезпечення їх безпеки та евакуації (повернення), посилення охорони державного кордону, захисту суверенних прав України в її виключній (морській) економічній зоні та на континентальному шельфі та їх правового оформлення, забезпечення безпеки національного морського судноплавства України у відкритому морі чи в будь-якому місці поза межами юрисдикції будь-якої держави, заходів щодо запобігання розповсюдженню зброї масового ураження, протидії незаконним перевезенням зброї і наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів у відкритому морі, ліквідації надзвичайних ситуацій природного і техногенного характеру, кризових ситуацій, надання військової допомоги іншим державам, а також брати участь у міжнародному військовому співробітництві, міжнародних антитерористичних, антипіратських та інших міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки на підставі міжнародних договорів України та в порядку і на умовах, визначених законодавством України.

Відповідно до ст. 3 Закону № 1934-XII до структури Збройних Сил України входять військові частини.

Відповідно до ст. 16 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» від 12 травня 2015 року № 389-VIII, за рішенням Ради національної безпеки і оборони України, введеним у дію в установленому порядку указом Президента України, утворені відповідно до законів України військові формування залучаються разом із правоохоронними органами до вирішення завдань, пов'язаних із запровадженням і здійсненням заходів правового режиму воєнного стану, згідно з їх призначенням та специфікою діяльності.

Відповідач по справі - Військова частина НОМЕР_1 - це військове формування, на яке відповідно до Конституції України покладається оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканості.

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 236 КАС України, суд зупиняє провадження у справі в разі перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції, - до припинення перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.

Стаття 236 КАС України в частині зупинення провадження у справі в разі перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції (ч. 1 п. 5 ст. 236 КАС України) також стала предметом обговорення суддів КАС ВС на Cхідноукраїнському судовому форумі «Актуальні питання з розгляду спорів, пов'язаних із захистом прав фізичних осіб в умовах воєнного стану в Україні».

Суддя КАС ВС Володимир Кравчук зазначив, що судді дійшли висновку, що зупинення провадження не доцільно застосовувати в тому разі, якщо сторони цього не хочуть, а також зупинення провадження може бути виключно з ініціативи фізичної особи, а не суб'єкта владних повноважень (опубліковано 18.10.2022 року на Інтернет-ресурсі «Судова влада України» за посиланням https://court.gov.ua/archive/1334994/).

Також суд, відповідно до положень ч. 5 ст. 242 КАС України, враховує позицію Верховного суду, викладену в ухвалах від 27 червня 2022 року по справі №9901/474/21, від 22 червня 2022 року по справі №9901/479/21, згідно якої для вирішення питання про зупинення провадження на підставі п. 5 ч. 1 ст. 236 КАС України за заявою суб'єкта владних повноважень, суд повинен з'ясувати:

- чи заявляє заявник самостійні вимоги щодо предмета спору;

- чи дійсно всі співробітники заявника, які згідно з функціональними обов'язками здійснюють представництво та самопредставництво цього органу в судах, проходять військову службу і позбавлені можливості здійснювати захист інтересів заявника в судах шляхом безпосереднього прийняття участі у судових засіданнях у приміщенні суду або шляхом відеоконференції;

- чи достатньо наданих заявником заяв по суті справи або пояснень, а також доказів для встановлення фактів і обставин для вирішення цієї справи, в тому числі без участі цієї особи, не порушуючи її права.

Відповідно до приписів ст. 8 КАС України, усі учасники судового процесу є рівними перед законом і судом.

Не може бути привілеїв чи обмежень прав учасників судового процесу за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.

Згідно ч. 1 ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до приписів ч.ч. 1-2 ст. 44 КАС України, учасники справи мають рівні процесуальні права та обов'язки.

Учасники справи зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов'язки.

Надавши оцінку матеріалам адміністративної справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про їх достатність для ухвалення мотивованого рішення по суті спірних правовідносин, з огляду на що особиста участь представників сторін по справі не викликає необхідності, як і витребування додаткових доказів.

Поряд з цим, заявник не надав суду доказів того, що всі співробітники відповідача, які згідно з функціональними обов'язками здійснюють представництво та самопредставництво цього органу в судах, проходять військову службу, що унеможливлює належне представництво органу в суді.

Заява представника відповідача про зупинення провадження у справі не містить будь-яких мотивів на обґрунтування доводів про неможливість адміністративному суду самостійно встановити та надати оцінку колу обставин, які входять до предмету судового розгляду в даній справі.

При цьому, суд акцентує увагу на необхідності дотримання балансу відносно рівного забезпечення реалізації прав сторін, тож беручи до уваги категорію спірних правовідносин, матеріали позову та відзиву на позовну заяву, наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку про недоцільність затягування розгляду адміністративної справи на шкоду інтересам одній із сторін.

Враховуючи викладене, суд вважає на необхідне в задоволенні клопотання відповідача про зупинення провадження в адміністративній справі відмовити.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 236 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

В задоволенні клопотання відповідача про зупинення провадження в адміністративній справі - відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.

Учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається, за сторінкою на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет (веб-адреса сторінки ://court.gov.ua/).

Текст ухвали розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя О.М. Кониченко