26 жовтня 2022 року Справа № 160/9311/22
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Сидоренко Д.В.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427, 49094, м.Дніпро, вул.Набережна Перемоги, буд.26), Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (код ЄДРПОУ 13358826, 43000, Волинська область, м.Луцьк, вул.Кравчука, 22В) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-
Обставини справи: 04.07.2022 року засобами поштового зв'язку до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області, в якій позивач просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення №046350006061 від 22.03.2021 року про відмову в призначенні пенсії за віком відповідно до ст.114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” відповідно до заяви від 16.02.2022 року;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати період проходження строкової військової служби з 18.05.2004 року по 01.11.2005 року до страхового (загального) стажу та пільгового стажу за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад, показників, затверджених КМУ з зайнятістю повний робочий день в шахті по видобутку вугілля;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до спеціального та пільгового стажу роботи за Списком №1 в кратному розмірі (із розрахунку один місяць служби за три) періоди проходження військової служби при частковій мобілізації з 02.04.2014 року по 23.03.2015 року, в тому числі період безпосередньої участі в АТО: з 01.06.2014 року по 01.11.2014 року; з 13.01.2015 року по 20.03.2015 року в стаж роботи за провідною професією “гірничий робітник очисного забою з повним робочим днем в шахті”, з урахуванням роз'яснень Міністерства Соцполітики від 20.01.1992 №8;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області застосувати норми ч.1 ст.28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці” при повторному розгляді заяви про призначення пенсії від 16.02.2022 року та призначенні пенсії;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст.114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” згідно заяви про призначення пенсії з 16.02.2022 року, з урахуванням ч.1 ст.28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” як працівнику на якого поширюється дія ст.8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці” що зайнятий повний робочий день під землею.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою та документами для призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Однак, позивачем було отримано рішення від 22.03.2022 року яким відмовлено в призначенні пенсії, в якому зазначено, що страховий стаж складає 34 роки 06 місяців 16 днів, пільговий стаж за списком №1 складає 17 років 08 місяців 0 днів, що недостатньо для призначення пільгової пенсії. Позивач вказує, що він має право на обчислення розміру пенсії відповідно до ст.28 Закону як працівник на якого поширюється дія ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», що зайнятий повний робочий день під землею, оскільки має стаж пільгової роботи більше 15 років. Позивач з підставами відмови в призначенні пенсії не згодний та вважає, що має право на зарахування спірних періодів до пільгового стажу у відповідній кратності для призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.09.2022 року відкрито провадження у справі в порядку письмового провадження без повідомлення (виклику) сторін, за наявними у справі матеріалами.
23.09.2022 року за допомогою системи «Електронний суд» надійшов відзив від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому вказано, що відповідач не погоджується з поданою позовною заяво з огляду на наступне. Заява позивача була розглянута за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України у Волинській області, який і прийняв оскаржуване рішення. Щодо зарахування до страхового стажу, спеціального та пільгового стажу роботи під час мобілізації в особливий період та за контрактом в особливий період, а саме період безпосередньої участі в антитерористичній операції, зазначає, що згідно статті 57 Закону України «Про пенсійне забезпечення» військова служба у складі діючої армії у період бойових дій, у тому числі при виконанні інтернаціонального обов'язку, а також перебування в партизанських загонах і з'єднаннях зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсій за вислугу років військовослужбовцям. Відтак, час проходження військової служби під час мобілізації в особливий період зараховано позивачу до загального та пільгового стажу роботи згідно статті 114 Закону №1058 в одинарному розмірі. Щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частини 3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», то відповідно до розрахунку стажу позивача, загальний стаж складає 34 роки 06 місяців 16 днів, пільговий стаж роботи за Списком №1 складає 17 років 8 місяців, що не достатньо для призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст.114 Закону №1058 (менше 25 років).
Станом на 26.10.2022 року відзив від Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області на адресу суду не надходив.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -
16.02.2022 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 звернувся до відділу обслуговування громадян №23 (сервісний центр) Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про призначення пенсії за віком. Дану заяву зареєстровано за №1139.
Листом від 08.04.2022 року №0400-010226-8/37897 Повідомлення Про направлення рішення, Відділ обслуговування громадян №23 (сервісний центр) Управління обслуговування громадян ГУ ПФУ в Дніпропетровській області надіслав ОСОБА_1 рішення за результатом розгляду його заяви.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду у Волинській області від 22.03.2022 року №046350006061 ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». В даному рішенні зазначено зокрема наступне.
Відповідно до частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», працівники, зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується КМУ, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій - за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років.
Згідно наданих документів про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою КМУ від 12.08.93 №637 (довідка про присвоєння ідентифікаційного номеру, трудова книжка, довідка про підтвердження стажу), страховий стаж складає 34 років 06 місяців 16 днів, пільговий стаж 17 років 08 місяців 0 днів.
Прийняте рішення: відмовити ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком згідно частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу.
Не погоджуючись із відмовою в призначенні пенсії, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, доводам позивача, викладеним в позовній заяві, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Статтею 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел передбачено Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від09.07.2003№1058-IV (далі по тексту Закон №1058-IV).
Згідно з п.2 Розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-ІV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовам праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та трудового стажу, передбаченого Законом № 1788-XII.
Відповідно до положень п.16 Розділу ХУ «Прикінцеві положення» Закону № 1058-ІV положення Закону № 1788-XIIзастосовуються в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років.
Частиною 1 статті 114 Закону України № 1058-ІV визначено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Як зазначає позивач у позові, він звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частини 3 статті 114 Закону №1058.
Відповідно до частини 3 статті 114 Закону №1058, працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.
Згідно оскаржуваного рішення страховий стаж позивача складає 34 років 06 місяців 16 днів, пільговий стаж 17 років 08 місяців 0 днів, у зв'язку з чим відмовлено у призначенні пенсії через відсутність необхідного пільгового стажу.
Згідно Довідки форма РС-право, пільговий стаж роботи позивача за Списком №1 (з 04.02.2002 року по 31.12.2021 року) складає 17 років 08 місяців. Період з 30.04.2004 по 30.04.2004, з 01.12.2005 по 11.12.2005 до пільгового не зараховано.
Згідно з приписами статті 62 Закон України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991р. №1788-XII (далі Закон №1788-XII) основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Також, відповідно до статті 48 Кодексу законів про працю України трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.
Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року №637 (далі - Порядок №637).
Відповідно до п.1, п.2 Порядку №637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
За змістом приписів пункту 20 Порядку №637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
З аналізу наведених законодавчих приписів, зокрема, ст.62 Закону №1788-XII та п.1 Порядку №637, слідує, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Щодо не зарахування періоду проходження строкової військової служби з 18.05.2004 року по 01.11.2005 року до страхового (загального) стажу та пільгового стажу за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад, показників, затверджених КМУ з зайнятістю повний робочий день в шахті по видобутку вугілля, суд зазначає наступне.
Згідно копії трудової книжки серії НОМЕР_2 від 04.07.2002 року, ОСОБА_1 працював в філії ВАТ «ДХК «Павлоградвугілля» «Шахта «Тернівська»:
- Запис 6 - 09.01.2004р. переведений підземним гірником з ремонту гірничих виробок з повним робочим днем в шахті 3 розряду;
- Запис 7 - 29.04.2004р. - звільнений в зв'язку з призовом в армію п.3 ст.36 КЗпП України;
- З 18.05.2004 року по 01.11.2005 рік служба в армії;
- 12.12.2005р. - прийнятий гірником підземним з ремонту гірничих виробок з повним робочим днем в шахті 4 розряду.
Згідно військового квитка серії НОМЕР_3 від 18.05.2004 року, ОСОБА_1 був призваний на строкову військову службу і направлений у військову частину 18.05.2004 року. Звільнений в запас 01.11.2005 року.
Статтею 56 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що у стаж роботи, що дає право на трудову пенсію, зараховується військова служба, незалежно від місця її проходження.
Відповідно до частини першої статті 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.92 року №2232-XII військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Згідно частини першої статті 8 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.91 року № 2011-XII час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Отже, умовою зарахування до стажу роботи періоду проходження строкової військової служби є те, що на момент призову на строкову військову службу особа повинна або навчатися за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, або працювати за професією, або займати посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Так, згідно записів у трудовій книжці, військового квитка та довідки № 392 від 14.05.2021 року на момент призиву на строкову військову службу позивач працював за професією, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах (звільнений у зв'язку з призовом), а тому, суд приходить до висновку про наявність підстав для зарахування періоду строкової військової служби до пільгового стажу за Списком № 1.
Щодо зарахування до спеціального та пільгового стажу роботи за Списком №1 в кратному розмірі (із розрахунку один місяць служби за три) періоди проходження військової служби при частковій мобілізації з 02.04.2014 року по 23.03.2015 року, в тому числі період безпосередньої участі в АТО: з 01.06.2014 року по 01.11.2014 року; з 13.01.2015 року по 20.03.2015 року в стаж роботи за провідною професією “гірничий робітник очисного забою з повним робочим днем в шахті”, суд зазначає наступне.
Згідно з абз.2 ст.8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 р. №2011-ХІІ (зі змінами та доповненнями) час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Статтею 57 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що військова служба у складі діючої армії у період бойових дій, у тому числі при виконанні інтернаціонального обов'язку, а також перебування в партизанських загонах і з'єднаннях зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсій за вислугу років військовослужбовцям.
Так, Наказом Міністерства оборони України №530 від 14.08.2014 року "Про положення про організацію роботи з обчислення вислуги років", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.10.2014 р. за №1294/2607 відповідно до Законів України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 р. №975 "Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві" та з метою приведення нормативно-правових актів Міністерства оборони України відповідно до чинного законодавства, затверджено Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей.
Пунктом 2.3 розділу 2 даного Положення передбачено, що час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за три.
Також, постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 р. №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей", встановлено, що нарахування страхового пенсійного стажу для військовослужбовців учасників антитерористичних операцій за час їх безпосередньої участі в антитерористичній операції має здійснюватися у потрійному розмірі.
Аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції, підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 05.06.2018 по справі №348/347/17.
Частиною 5 статті 242 КАС України встановлено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Разом з тим, суд звертає увагу, що можливість пільгового обчислення періоду проходження військової служби є похідною від визначальної підстави і має пов'язуватися не з категорією працівників, що реалізують право на щомісячне пенсійне забезпечення, а зі спеціальним статусом, якого ці особи набули в результаті проходження військової служби в певний, визначений у законодавчому порядку період часу, що узгоджується з положеннями ст.2 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу" якою передбачено, що час перебування громадян України на військовій службі, до якої відповідно до пункту 4 цієї статті віднесено також військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період, зараховується до страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби, до якої відповідно до п.1 ст.2 Закону також віднесено і військову службу.
Згідно військового квитка серії НОМЕР_3 на підставі наказу в.о. Президента України №303/2014 від 17.03.2014 року позивач проходив військову службу при частковій мобілізації з 02.04.2014 року по 23.03.2015 року із збереженням місця роботи та середнього заробітку на час проходження військової служби
Згідно з довідки №3276 від 11.08.2020 року, ОСОБА_2 , в період з 01.06.2014 по 01.11.2014 року, з 13.01.2015 по 20.03.2015 року брав участь в антитерористичній операції.
Таким чином, у зазначений період позивач приймав участь у бойових діях у складі діючої армії, а отже на позивача розповсюджується дія наказу Міністерства оборони України №530 від 14.08.2014р.
З урахуванням норм п.2.3 розділу ІІ Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей, затвердженого Наказом Міністерства оборони України 14.08.2014 р. №530, ст.57 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та записів у військовому квитку позивача серії НОМЕР_3 , період участі його в антитерористичній операції підлягає зарахуванню до його трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах у кратному розмірі, виходячи із розрахунку один місяць служби за три місяці.
Суд вважає, що відповідач протиправно не зарахував до пільгового стажу в кратному розмірі (із розрахунку один місяць служби за три місяці) період проходження позивачем військової служби в зоні антитерористичній операції.
За таких обставин, на думку суду, наявні правові підстави для зарахування до пільгового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах в кратному розмірі (із розрахунку один місяць служби за три місяці) періоди безпосередньої участі позивача в антитерористичній операції з 01.06.2014 по 01.11.2014 року, з 13.01.2015 по 20.03.2015 року.
Водночас, судом не підлягають задоволенню позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача зарахувати до пільгового стажу роботи один місяць служби за три період проходження військової служби при частковій мобілізації з 02.04.2014 року по 26.03.2015 року, оскільки загальний період мобілізації підлягає зарахуванню до пільгового стажу без пільгового обчислення у кратному розмірі.
Наведена правова позиція узгоджується із правовою позицією Верховного Суду, викладеною у його постанові від 02.04.2020 р. у справі №185/4140/17.
Таким чином, не зарахування до пільгового страхового стажу позивача періоду його участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі проведення антитерористичної операції з 01.06.2014 по 01.11.2014 року, з 13.01.2015 по 20.03.2015 року у трикратному розмірі у трикратному розмірі є протиправним.
Враховуючи, що судом встановлені обставини протиправності не врахування відповідачем періодів проходження служби позивачем до його пільгового стажу, то відповідно оскаржуване рішення про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах з підстави відсутності необхідного пільгового стажу є протиправним та підлягає скасуванню, а позовна вимогу задоволенню.
Частиною 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Позивач просить суд зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області застосувати норми ч.1 ст.28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці” при повторному розгляді заяви про призначення пенсії від 16.02.2022 року та призначенні пенсії та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст.114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” згідно заяви про призначення пенсії з 16.02.2022 року, з урахуванням ч.1 ст.28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” як працівнику на якого поширюється дія ст.8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці” що зайнятий повний робочий день під землею.
З приводу цього суд зазначає наступне.
Статтею 5 Кодексу адміністративного судочинства України визначені способи захисту порушених прав, свобод та інтересів, та зазначено, що захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до п.4 та п.10 ч.2 ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Відповідно до частини 4 статті 245 КАС України, у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Дискреційні повноваження - це сукупність прав та обов'язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених проектом нормативно-правового акта.
Отже, дискреційне право органу виконавчої влади обумовлене певною свободою (тобто вільним, або адміністративним розсудом) в оцінюванні та діях, у виборі одного з варіантів рішень та правових наслідків.
Наділивши державні органи дискреційними повноваженнями, законодавець надав відповідному органу держави певну свободу розсуду при прийнятті управлінського рішення.
Такі рішення приймаються на підставі звернення зацікавленої особи та за результатами аналізу поданих нею документів.
Оскільки відповідачем не проводився розрахунок страхового та пільгового стажу позивача з урахуванням періодів, врахованих судом у цьому рішенні, то суд вважає за необхідне відмовити у задоволенні позовної вимоги про зобов'язання призначити пенсію за віком, проте, вважає за потрібне зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву позивача про призначення пенсії та провести розрахунок пільгового стажу позивача для призначення пенсії з урахуванням правової позиції, викладеної в цьому рішенні.
Вирішуючи питання щодо органу Пенсійного фонду, який має обов'язок щодо поновлення порушеного права позивача, суд зазначає, що пунктом 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління ПФУ від 25.11.2005р. № 22-1 визначено, що після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
У зв'язку із чинністю вказаної вище норми Порядку №22-1 Головним управлінням Пенсійного фонду України у Волинській області розглянуто заяву позивача про призначення пенсії, який у розглянутому спорі є органом, що призначає пенсію.
Таким чином, суд зобов'язує саме Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області вчинити дії, направлені на поновлення порушених ним прав позивача.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому в силу положень частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
За вказаних обставин, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 9, 73-78, 90, 139, 241 - 246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (код ЄДРПОУ 13358826, 43000, Волинська область, м.Луцьк, вул.Кравчука, 22В) від 22.03.2022 року №046350006061.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (код ЄДРПОУ 13358826, 43000, Волинська область, м.Луцьк, вул.Кравчука, 22В) зарахувати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) до спеціального та пільгового стажу роботи, що дає право на пенсію на пільгових умовах у відповідності до Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад, показників, затверджених КМУ з зайнятістю повний робочий день в шахті період проходження строкової військової служби з 18.05.2004 року по 01.11.2005 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (код ЄДРПОУ 13358826, 43000, Волинська область, м.Луцьк, вул.Кравчука, 22В) зарахувати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) до стажу, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», періоди його участі в антитерористичній операції з 01.06.2014 року по 01.11.2014 рік та з 13.01.2015 року по 20.03.2015 рік в трикратному розмірі.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (код ЄДРПОУ 13358826, 43000, Волинська область, м.Луцьк, вул.Кравчука, 22В) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) про призначення пенсії за віком на пільгових умовах від 16.02.2022 року, з урахуванням зарахованих спірних періодів позивача судом та правової позиції, викладеної у даному рішенні, а також з урахуванням норми ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
В іншій частині позову відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Д.В. Сидоренко