Ухвала від 03.10.2022 по справі 160/13410/20

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

03 жовтня 2022 року Справа №160/13410/20

Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Турлакова Н.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю в адміністративній справі №160/13410/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з позовними вимогами про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.01.2021р. адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до наданої довідки Управління Служби безпеки України у Дніпропетровській області від 28 липня 2020 року за №55/11/202-188 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до наданої довідки Управління Служби безпеки України у Дніпропетровській області від 28.07.2020р. №55/11/202-188 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення.

В іншій частині позовних вимог відмовлено.

Вказане рішення не оскаржувалося та набрало законної сили 11.02.2021р.

16.03.2021 року Дніпропетровським окружним адміністративним судом було видано виконавчий лист по справі №160/13410/20.

До суду надійшла заява позивача, в якій заявник просить застосувати судовий контроль за виконанням судового рішення по даній адміністративній справі № 160/13410/20, а саме:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області по виконанню рішення суду від 11.01.2021 року у справі №160/13410/20 по перерахунку пенсії позивача з 11.01.2021 року у розмірі 70% від суми грошового утримання згідно довідки Управління СБУ в Дніпропетровській області 28.07.2020 року №55/11/202-188;

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області по невиплаті позивачу без обмеження максимального розміру перерахованої пенсії згідно довідки Управління СБУ в Дніпропетровській області 28.07.2020 року №55/11/202-188;

- здійснити судовий контроль за виконанням рішення суду по перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року у розмірі 90% від суми грошового утримання згідно довідки Управління СБУ в Дніпропетровській області 28.07.2020 року №55/11/202-188 без обмеження її максимального розміру.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.07.2021р. зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подати до суду протягом одного місяця з моменту отримання копії даної ухвали звіт про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.01.2021р. в адміністративній справі №160/13410/20.

18.10.2021р. засобами електронного зв'язку, а 21.10.2021р. поштою до суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надійшов лист "Про виконання рішення суду", що фактично є звітом про виконання рішення суду, що Головним управлінням 25.03.2021р. проведений перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до наданої довідки Управління Служби безпеки України у Дніпропетровській області від 28 липня 2020 року за №55/11/202-188 з урахуванням раніше виплачених сум. Нараховано доплату за рішенням суду за період з лютого 2021 по березень 2021 року включно, у розмірі 3577,65 грн. Проте що стосується доплати за рішенням суду за період з лютого 2021 по березень 201 включно, у розмірі 3577,65 грн., то пенсійний орган повідомляє, що бюджет Пенсійного фонду України затверджується Кабінетом Міністрів України.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.10.2021р. відмовлено у прийнятті звіту Головного управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про виконання ухвали Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.07.2021р. по справі №160/13410/20. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подати до суду протягом тридцяти днів з моменту отримання копії даної ухвали звіт про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.01.2021р. в адміністративній справі №160/13410/20.

08.12.2021р. на адресу суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надійшов звіт про виконання рішення суду за вих №0400-010901-7/159960 від 03.12.2021р.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.12.2021р. відмовлено у прийнятті звіту Головного управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про виконання ухвали Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.10.2021р. по справі №160/13410/20. Встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області новий строк для подання звіту про виконання судового рішення суду від 11.01.2021р. по справі №160/13410/20, який становить три місяці, з дати отримання копії цієї ухвали, із підтверджуючими доказами щодо виплати пенсії.

08.02.2022р. на адресу суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надійшов звіт про виконання рішення суду.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.02.2022р. відмовлено у прийнятті звіту Головного управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про виконання ухвали Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.10.2021р. по справі №160/13410/20. Встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області новий строк для подання звіту про виконання судового рішення суду від 11.01.2021р. по справі №160/13410/20, який становить три місяці, з дати отримання копії цієї ухвали, із підтверджуючими доказами щодо виплати пенсії.

Оцінюючи повноту та належність виконання рішення суду, суд зазначає таке.

Судом встановлено, що рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.01.2021р. по справі №160/13410/20, позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до наданої довідки Управління Служби безпеки України у Дніпропетровській області від 28.07.2020р. №55/11/202-188 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення.

Вказане рішення не оскаржувалось та набрало законної сили 11.02.2021р.

Виконавчий лист у справі №160/13410/20 видано Дніпропетровським окружним адміністративним судом 16.03.2021 року.

Так, як вбачається з доданих до звіту доказів, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області на підставі рішення суду було нараховано позивачу пенсію, призначену відповідно до Закону №2262 за період з лютого 2021р. по березень 2021р. у розмірі 3577,65грн., однак, доказів виплати позивачеві нарахованої суми пенсії відповідачем суду не надано, що підтверджується змістом копії Розрахунку на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою №N/A3815 від 25.03.2021р.

При цьому, у звіті відповідач вказує на те, що доплата за період з лютого 2021р. по березень 2021р. у розмірі 3577,65грн. буде виплачена позивачеві в межах бюджетних асигнувань виділених на цю мету в порядку черговості надходження рішення суду до Головного управління, оскільки виконання судового рішення у повному обсязі можливе лише за наявності відповідного бюджетного призначення за рахунок Державного бюджету та невиплата грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатись невиконанням судового рішення без поважних причин.

Відповідно до статті 129-1 Конституції України, суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання; держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку; контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Відповідно до статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), судове рішення, яким закінчується розгляд справи в адміністративному суді, ухвалюється іменем України.

Судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їхніми посадовими та службовими особами, фізичними та юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Аналогічні положення містяться у статті 370 КАС України, відповідно до якої судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Статтею 382 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено підстави та порядок встановлення судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах.

У відповідності до ч. 1 ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Частиною 2 ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Згідно з ч. 3 ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України половина суми штрафу стягується на користь позивача, інша половина - до Державного бюджету України.

Отже, судом можуть бути вжиті заходи реагування судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах у формі встановлення строку для подачі звіту та накладення штрафу. Поряд з тим, суд зауважує, що такий захід судового контролю підлягає до застосування у разі не виконання суб'єктом владних повноважень рішення суду.

У разі відсутності добровільного виконання судових рішень, приписами Закону України "Про виконавче провадження" врегульований порядок дій та заходів, що спрямовані на примусове виконання таких рішень.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Згідно з частиною 1 статті 5 Закону України "Про виконавче провадження" примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".

Згідно п.9 ч.1 ст.39 Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження підлягає закінченню у разі фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.

Верховний Суд у постанові від 20.02.2019 у справі №806/2143/15 звертає увагу, що норма статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України має на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставою її застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи-позивача та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, пов'язаних з невиконанням судового рішення в цій справі.

Наявність у Кодексі адміністративного судочинства України спеціальних норм, спрямованих на забезпечення належного виконання судового рішення, виключає можливість застосування загального судового порядку захисту прав та інтересів стягувана шляхом подання позову. Судовий контроль за виконанням судового рішення здійснюється в порядку, передбаченому ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України, який не передбачає можливості подання окремого позову, предметом якого є спонукання відповідача до виконання судового рішення.

Відповідно до ст. 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд. Отже, судове рішення виконується безпосередньо і для його виконання не вимагається ухвалення будь-яких інших додаткових судових рішень. З огляду на вказане, у разі невиконання судового рішення, позивач має право вимагати вжиття спеціальних заходів впливу на боржника, передбачених законодавством про виконавче провадження, за Кодексом адміністративного судочинства України.

Відповідно до частин 1 та 2 статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Європейський Суд з прав людини звертав увагу, що судове та виконавче провадження є першою та другою стадіями у загальному провадженні (рішення у справі «Скордіно проти Італії» (Scordino v. Italy). Таким чином, виконання рішення не відокремлюється від судового розгляду і провадження повинно розглядатися загалом (рішення у справі «Сіка проти Словаччини» (Sika v. Slovaki), №2132/02, пп.24-27, від 13.06.2006, пп.18 рішення «Ліпісвіцька проти України» №11944/05 від 12.05.2011).

Відповідно до наявних в матеріалах справи звітів про виконання рішення суду із додатками, судом встановлено, що відповідна сума пенсії на виконання вищезазначеного рішення суду була перерахована позивачу, однак її виплату станом на момент звернення із даною заявою про встановлення судового контролю не здійснено.

Судом не встановлено умислу органу Пенсійного фонду, спрямованого на невиконання рішення суду.

Разом з цим, 28.09.2022р. до суду від Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Дніпропетровській області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (Дніпро) надійшла постанова про закінчення виконавчого провадження №66009922 від 24.08.2022р. разом з виконавчим листом №160/13410/20, який виданий Дніпропетровським окружним адміністративним судом 16.03.2021р. з відміткою про його виконання. Підставою закінчення виконавчого провадження зазначено п.9 ст.39. ст.40 Закону України «Про виконавче провадження», у зв'язку з виконанням вимог виконавчого документу у повному обсязі.

З урахуванням вищезазначеного суд приходить до висновку, що рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.01.2021р. по справі №160/13410/20 виконано у повному обсязі.

Слід зазначити, що стаття 382 Кодексу адміністративного судочинства України має на меті забезпечення належного виконання судового рішення.

Разом з цим, підставами для їх застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи-позивача, та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із невиконанням судового рішення в цій справі.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про недоцільність встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, заява ОСОБА_1 про встановлення судового контролю в адміністративній справі №160/13410/20 не підлягає задоволенню, оскільки рішення у справі виконано у повному обсязі.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 241-243, 256, 295, 382 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю в адміністративній справі №160/13410/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити.

Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями) відповідно до ст.256 КАС України.

Ухвала суду може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст.ст.293, 295 КАС України.

Суддя Н.В. Турлакова