Постанова від 17.10.2007 по справі 18/318

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

Господарський суд Чернігівської області

14000 м. Чернігів, проспект Миру 20 Тел. 698-166, факс 7-44-62

Іменем України

ПОСТАНОВА

"17" жовтня 2007 р. Справа № 18/318

Позивач: Акціонерне товариство закритого типу А/Т «Тютюнова компанія В.А.Т. -Прилуки»

17500, м. Прилуки, вул. Незалежності, 21

Відповідач: Прилуцька об'єднана державна податкова інспекція

17500, м. Прилуки, вул. Київська, 214

про визнання нечинним податкового повідомлення -рішення

Суддя А.С. Сидоренко

Секретар судового засідання І.В.Морська

Представники сторін:

Від позивача: Данилевич О.Й. -предст., дов. від 28.03.2007р. № 28-03-07/3, Косенко В.О. -предст., дов. від 12.09.2007р. № 12-09-07/1

Від відповідача: Філіппова О.Г. -нач. юр. від., дов. від 01.02.2007р. № 559/10/10-002, Мушенок Г.П. -гол. держподатревізор-інспектор, дов. від 19.09.2007р. № 4507/10/10-002

Постанова виноситься після перерв, оголошених в судововому засіданні з 01.10.2007р. по 09.10.2007р. та з 09.10.2007р. по 17.10.2007р., на підставі ст. 150 Кодексу адміністративного судочинства України.

В судовому засіданні 17.10.2007р., на підставі ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, оголошено вступну та резолютивну частину постанови.

СУТЬ СПОРУ:

Акціонерним товариством закритого типу А/Т «Тютюнова компанія В.А.Т. -Прилуки» (надалі -Позивач, Компанія) заявлено адміністративний позов до Прилуцької об'єднаної державної податкової інспекції (надалі -Відповідач) про визнання нечинним податкового повідомлення -рішення від 27.07.2007р. № 2508612300/0/1295 в частині застосування штрафних санкцій в розмірі 1376135,50 грн.

Позивач, на підставі ст. ст. 51, 137 Кодексу адміністративного судочинства України, змінив предмет позову і просить визнати повністю нечинним податкове повідомлення-рішення від 27.07.2007р. № 2508612300/0/1295, яким визначено податкове зобов'язання з акцизного збору в сумі 1428046,30 грн. (в т.ч. 34607,20 грн. основного платежу та 1393439,10 грн. штрафних санкцій).

Обґрунтовуючи свої вимоги, Позивач вказує на неправомірність визначення податкового зобов'язання контролюючим органом в сумі 51910,80 грн. (в т.ч. 34607,20 грн. основного платежу та 17303,60 грн. штрафних санкцій), оскільки зменшення суми акцизного збору за листопад і грудень 2006 року здійснено у зв'язку з тим, що відповідно до умов укладених компанією договорів поставки була повернута неякісна продукція (тютюнові вироби). Вказані вироби були у свій час відвантажені покупцям, але у зв'язку з виявленими після продажу недоліками вони не підлягають продажу і були повернені виробнику, тобто Позивачу, для знищення. Право повернення некондиційної продукції передбачено договорами на поставку продукції, укладеними Компанією з дистриб'юторами, а також нормами чинного законодавства, зокрема, Цивільним та Господарським кодексами. У зв'язку з поверненням тютюнових виробів від покупця до продавця (до Позивача) був здійснений відповідний перерахунок виручки від реалізації продукції, тобто обороту з реалізації, і покупцю були або повернуті грошові кошти, або відправлена інша тютюнова продукція, з якої також був сплачений акцизний збір.

В обґрунтування позовних вимог щодо визнання нечинним податкового повідомлення -рішення в частині застосування штрафних санкцій в розмірі 1376135,50 грн. Позивач посилається на безпідставність висновків податкового органу про неправомірне користування пільгою по акцизному збору за травень, серпень, жовтень, листопад, грудень 2006 року, січень -березень 2007 року на загальну суму 2752271,00 грн. Відповідно до ст. 5 Декрету Кабінету Міністрів «Про акцизний збір», акцизний збір взагалі не справляється з товарів, що були вивезені (експортовані) платником акцизного збору за межі митної території України. Товари вважаються вивезеними (експортованими) платником податку за межі митної території України в разі, коли їх вивезення (експортування) засвідчене належно оформленою митною вантажною декларацією. Таким чином, законодавчий нормативний акт, а саме: Декрет Кабінету Міністрів «Про акцизний збір», що врегульовує відповідні правовідносини, не містить застережень відносно того, що для реалізації норми права не оподатковувати обороти з експорту підакцизних товарів акцизним збором, повинна бути отримана валюта на валютний рахунок підприємства. До моменту початку податкової перевірки валютна виручка була отримана на валютний рахунок підприємства повністю, про що були проінформовані перевіряючі в процесі перевірки. В ціну експортованого товару не включається акцизний збір, тому що так встановлено законодавством, тобто нарахування акцизного збору (як податку, який включається в ціну товару відповідно до законодавства) в таких випадках неможливе, так як немає джерела для сплати податку, а сплата акцизного збору за рахунок власних коштів підприємства законодавством не передбачена.

Крім того, Позивач посилається на порушення контролюючим органом вимог п.п. 17.1.3 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» при нарахуванні штрафних санкцій по акцизному збору на суму недоплати.

Відповідач позовні вимоги не визнає, мотивуючи свої заперечення тим, що ч. 2 ст. 3 Закону України «Про акцизний збір на алкогольні напої та тютюнові вироби» визначено перелік операцій з тютюновими виробами, у разі здійснення яких ці вироби не підлягають оподаткуванню акцизним збором. До переліку таких операцій не включено повернення неякісної продукції від покупців (для подальшого знищення) та відвантаження іншої продукції без сплати акцизного збору, оскільки вони відповідно до ст. 3 Декрету Кабінету Міністрів «Про акцизний збір» є об'єктами оподаткування акцизним збором (безоплатна передача продукції є реалізацією для платника акцизного збору). Відповідач зазначає, що нарахування було зроблено не на повернуту пошкоджену продукцію, а на продукцію, яка згідно бухгалтерської звітності була відвантажена в звітному періоді.

Також, Відповідач вказує, що згідно ч. 6 ст. 7 Закону України «Про акцизний збір на алкогольні напої та тютюнові вироби», українські підприємства -виробники подають відповідним державним податковим інспекціям у строки, визначені законом для місячного звітного періоду розрахунок суми акцизного збору за минулий місяць виходячи з фактичних обсягів реалізації та максимальних роздрібних цін. Не сплачена до визначеного строку сума акцизного збору стягується з підприємства-виробника відповідно до чинного законодавства. Компанія подає розрахунки акцизного збору до податкового органу де в графі 12 «Сума податкового зобов'язання несплачена через отримання пільг» зазначає суму акцизного збору за відвантажену продукцію на експорт. Враховуючи те, що податкові зобов'язання з акцизного збору формуються Компанією за підсумками звітного місячного періоду на основі даних бухгалтерського обліку, то до неоподатковуваних оборотів розрахунку акцизного збору мають бути включені ті експортні операції, по яких надійшли кошти та відбулося фактичне вивезення підакцизної продукції, що підтверджено відповідною ВМД.

Розглянувши подані документи і матеріали, вислухавши пояснення повноважних представників сторін, з'ясувавши фактичні обставини справи, дослідивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд ВСТАНОВИВ:

Акціонерне товариство закритого типу А/Т «Тютюнова компанія В.А.Т. -Прилуки» зареєстроване рішенням Прилуцької міської ради від 23.03.1993р. № 119 та взято на облік в якості платника податків Прилуцькою ОДПІ 06.04.1993р. за № 735.

Прилуцькою об'єднаною державною податковою інспекцією була проведена виїзна планова документальна перевірка фінансово -господарської діяльності з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства Позивачем за період з 01.04.2006р. по 31.03.2007р.

Перевірка проводилась на підставі направлень від 05.06.2007р. № 475, від 20.06.2007р. № 475 та від 03.07.2007р. № 475, виданих Прилуцькою ОДПІ, та відповідно до плану - графіку проведення документальних перевірок суб'єктів господарювання на ІІ квартал 2007 року. Письмове повідомлення про проведення перевірки було отримане Позивачем 22.05.2007р.

За результатами перевірки складений акт від 20.07.2007р. № 690/23/14333202.

Як вбачається з акту перевірки, перевіркою встановлено порушення порядку ведення Позивачем податкового обліку, зокрема, порушено:

ст. 3 Декрету Кабінету Міністрів «Про акцизний збір», п. 2 «г» ст. 3 Закону України «Про акцизний збір на алкогольні напої та тютюнові вироби», абз. 1, 2 п. 7.1 Положення про порядок нарахування, термін сплати і подання розрахунку акцизного збору, затвердженого наказом ДПА України від 19.03.2001р. № 111.

В листопаді 2006 року підприємство реалізувало 1374628,73 тис. шт. сигарет власного виробництва, які відповідно до ст. 3 Закону України «Про акцизний збір на алкогольні напої та тютюнові вироби» та п. «а» ст. 3 Декрету Кабінету Міністрів «Про акцизний збір» є об'єктом оподаткування акцизним збором.

Згідно даних наданих підприємством (регістр бухгалтерського обліку «Валова виручка відвантаженої продукції за листопад 2006 року») було відвантажено 1376118,4 тис. шт. сигарет. Сума акцизного збору за відвантажену продукцію по діючим ставкам склала -20693165,77 грн. По розрахунку нарахування акцизного збору з передплати за тютюнову продукцію в листопаді 2006 року сума акцизного збору складає 23666,67 грн. та зменшує фактичні обсяги відвантаженої продуції на 1489,67 тис. шт. сигарет.

Підприємство зробило перерахунок адвалорного акцизного збору, як різницю між недостачою та лишками отриманої клієнтами продукції в листопаді 2006 року в сумі 9,40 грн. акцизного збору.

Обороти з реалізації продукції, які підлягають оподаткуванню в листопаді 2006 року, склали 1374628,73 тис. шт. сигарет (1376118,4 -1489,67), а сума акцизного збору -20669508,50 грн. (20693165,77 -23666,67 + 9,40).

Задекларовані обороти за листопад 2006 року зменшені підприємством на кількість повернутих з реалізації тютюнових виробів 1306,12 тис. шт. сигарет.

До переліку операцій, які не підлягають оподаткуванню, відповідно ч. 2 ст. 3 Закону України «Про акцизний збір на алкогольні напої та тютюнові вироби», не включено операції по поверненню зіпсованої (неякісної) продукції з підприємств торгівлі, згідно з актами списання і накладними на повернення.

АТ ТК “В.А.Т -Прилуки» відвантажило продукцію марковану марками акцизного збору в кількості 68731,43 тис. шт. марок (1374628,73 : 20), а в розрахунок акцизного збору (наданий до Прилуцької ОДПІ 19.12.2006р.) включило продукції марковану марками акцизного збору в кількості 68666,13 тис. шт. (1373322,61 : 20). Продукція в кількості 1306,12 тис. шт. сигарет ((68731,43-68666,13) х 20) маркована марками акцизного збору, за які не сплачено акцизний збір.

В ході проведеної перевірки було встановлено, що підприємство задекларувало обороти з реалізації (передачі) підакцизних товарів (оподатковані) за листопад 2006 року згідно розрахунку акцизного збору (зареєстрованого в Прилуцькій ОДПІ 19.12.2006 року) в обсязі 1373322,61 тис. штук сигарет та визначило суму податкового зобов'язання 20643502,1 грн. акцизного збору. За даними перевірки з врахуванням вищевикладеного порушення оборот з реалізації за листопад 2006 року склав 1374628,73 тис. шт., а сума податкового зобов'язання 20669508,50 грн. В порушення ст. 3 Декрету Кабінету Міністрів «Про акцизний збір» підприємство зменшило суму податкового зобов'язання з акцизного збору за листопад 2006 року на 26006,40 грн. (20669508,50 - 20643502,1).

В грудні 2006 року підприємство реалізувало 1495227,72 тис. шт. сигарет власного виробництва.

Згідно даних наданих підприємством (регістр бухгалтерського обліку “Валова виручка відвантаженої продукції за грудень 2006 року») було відвантажено 1495227,3 тис. шт. сигарет. Сума акцизного збору за відвантажену продукцію по діючим ставкам склала -22509833,08 грн. По розрахункам нарахування акцизного збору з передплати за тютюнову продукцію в грудні 2006 року сума акцизного збору складає 6,8 грн. та зменшує фактичні обсяги відвантаженої продукції на 0,42 тис. шт. сигарет.

Обороти з реалізації продукції, які підлягають оподаткуванню в грудні 2006 року, склали 1495227,72 тис. шт. сигарет (1495227,30 + 0,42), а сума акцизного збору -22509839,88 грн. (22509833,08 + 6,8).

Задекларовані обороти за грудень 2006 року зменшені підприємством на кількість повернутих з реалізації тютюнових виробів 431,96 тис. шт. сигарет.

В ході проведеної перевірки було встановлено, що підприємство задекларувало обороти з реалізації (передачі) підакцизних товарів (оподатковані) за грудень 2006 згідно розрахунку акцизного збору (зареєстрованого в Прилуцькій ОДПІ 19.01.2007 р.) в обсязі 1494795,76 тис. шт. сигарет та визначило суму податкового зобов'язання 22501239 грн. акцизного збору. За даними перевірки з урахуванням вищевикладеного порушення оборот з реалізації за грудень 2006 року склав 1495227,72 тис. шт., а сума податкового зобов'язання 22509839,88 грн. В порушення ст. 3 Декрету Кабінету Міністрів «Про акцизний збір» підприємство зменшило суму податкового зобов'язання з акцизного збору за грудень 2006 року на 8600,88 грн. (22501239 - 22509839,88).

Даною перевіркою встановлене неправомірне користування пільгою по акцизному збору в травні 2006 року в сумі 133400 грн., в серпні 2006 року на суму 133400 грн., в жовтні 2006 року в сумі 8050 грн., в листопаді 2006 року на суму 431480 грн., в грудні 2006 року в сумі 309925 грн., в січні 2007 року в сумі 417600 грн., в лютому 2007 року в сумі 383496 грн., в березні 2007 року в сумі 934920 грн.

При перевірці користування пільгами було встановлено порушення, що підприємство в розрахунку акцизного збору за травень 2006 року (зареєстрований в Прилуцькій ОДПІ 20.06.2006р.) задекларувало неоподатковані обороти (графа 8) 23200 тис. шт. сигарет на суму податкового зобов'язання не сплачену через отримання пільги (графа 12) 266800 грн. В розшифровці оборотів, які не підлягають оподаткуванню (графа 10) підприємством зазначено, що пільга надана відповідно п. 2 “г» ст. 3 Закону України «Про акцизний збір на алкогольні напої та тютюнові вироби». До розшифровки оборотів які не підлягають оподаткуванню підприємство надало довідку про часткове надходження валюти на валютний рахунок підприємства, за 11600 тис. шт. сигарет вартістю 78782 доларів США. Валюта надійшла в наступному місяці 05.06.2006р Довідка банку про надходження валюти в травні 2006 року в повному обсязі, відсутня. В порушення вимог п. 2 “г» ст. 3 Закону України «Про акцизний збір на алкогольні напої та тютюнові вироби», абзац перший, другий пункту 7.1.Положення про порядок нарахування, термін сплати і подання розрахунку акцизного збору, затвердженого наказом ДПА України від 19.03.2001р. № 111 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 2 квітня 2001 року за № 295/5486, підприємство неправомірно включило в неоподатковані обороти за травень 2006 року підакцизну продукцію в кількості 11600 тис. шт. сигарет, сума отриманої пільги з акцизного збору 133400 грн.

Аналогічні порушення п. 2 “г» ст. 3 Закону України «Про акцизний збір на алкогольні напої та тютюнові вироби», абзац перший, другий пункту 7.1. Положення про порядок нарахування, термін сплати і подання розрахунку акцизного збору, затвердженого наказом ДПА України від 19.03.2001 року № 111 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 2 квітня 2001 року за № 295/5486 в наступних податкових періодах:

В серпні 2006 року неоподатковувані тютюнові вироби кількістю 11600 тис. шт. сигарет вартістю 140312 доларів США, валюта надійшла 07.09.2006 року. Неправомірне користування пільгою на суму 133400 грн. акцизного збору.

В жовтні 2006 року неоподатковувані тютюнові вироби кількістю 700 тис. шт. сигарет вартістю 10444 доларів США, валюта надійшла 19.12.2006 року. Неправомірне користування пільгою на суму 8050 грн. акцизного збору.

В листопаді 2006 року неоподатковувані тютюнові вироби кількістю 18540 тис. шт. сигарет вартістю 263460 доларів США, валюта надійшла 19.12.2006 року, 18980 тис. шт.. сигарет вартістю 230285,9 доларів США, валюта надійшла 09.01.2007 року. Неправомірне користування пільгою на суму 431480 грн. акцизного збору ((18540+18980)х11,5).

В грудні 2006 року неоподатковувані тютюнові вироби кількістю 15830 тис. шт. сигарет вартістю 189957,5 доларів США, валюта надійшла 18.01.2007 року 11120 тис. шт. сигарет вартістю 118227,4 доларів США, валюта надійшла 12.01.2007 року. Неправомірне користування пільгою на суму 309925 грн. акцизного збору ((15830+11120)х11,5).

В січні 2007 року неоподатковувані тютюнові вироби кількістю 11600 тис. шт. сигарет вартістю 139148 доларів США, валюта надійшла 14.02.2007 року, 23200 тис. шт. сигарет вартістю 231055 доларів США, валюта надійшла 07.02.2007 року. Неправомірне користування пільгою на суму 417600 грн. акцизного збору ((11600+23200)х12).

В лютому 2007 року неоподатковувані тютюнові вироби кількістю 11600 тис. шт. сигарет вартістю 113726 доларів США, валюта надійшла 02.03.2007 року, 20358 тис. шт. сигарет вартістю 262573 доларів США, валюта надійшла 14.03.2007 року. Неправомірне користування пільгою на суму 383496 грн. акцизного збору ((11600+20358)х12).

В березні 2007 року неоподатковувані тютюнові вироби кількістю 11770 тис. шт. сигарет вартістю 112902,2 доларів США, валюта надійшла 11.04.2007 року, 35030 тис. шт. сигарет вартістю 412756,3 доларів США, валюта надійшла 18.04.2007 року, тютюнові вироби кількістю 31110 тис. шт. сигарет вартістю 376382,5 доларів США, валюта надійшла 16.04.2007р. Неправомірне користування пільгою на суму 934920 грн. акцизного збору ((11770+35030+31110)х12).

Підтвердження пільгових оборотів відбулося в квітні 2007 року, даний податковий період не входить в перевіряємий період.

Відповідно до розрахунків акцизного збору та платіжних доручень про сплату за період з 01.04.2006р. по 01.04.2007р. порушень строків сплати податкового зобов'язання по акцизному збору не встановлено.

Проте, суд не погоджується з такими висновками податкового органу, виходячи з наступного:

Згідно ст. 1 Декрету Кабінету Міністрів України «Про акцизний збір» від 26.12.1992р. № 18-92 (надалі -Декрет), акцизний збір -це непрямий податок на окремі товари (продукцію), визначені законом як підакцизні, який включається до ціни цих товарів (продукції).

Особливості нарахування та сплати акцизного збору, що справляється з виготовлених українськими виробниками та ввезених на територію України алкогольних напоїв та тютюнових виробів визначаються Законом України «Про акцизний збір на алкогольні напої та тютюнові вироби» від 15.09.1995р. № 329/95-ВР (надалі -Закон № 329/95).

Статтею 2 Закону № 329/95 до платників акцизного збору на алкогольні напої та тютюнові вироби віднесено, зокрема, суб'єктів підприємницької діяльності -українських виробників алкогольних напоїв та тютюнових виробів.

Відповідно до ст. 3 Закону № 329/95, об'єкти оподаткування визначаються відповідно до Декрету Кабінету Міністрів України «Про акцизний збір".

Підпунктом «а» ст. 3 Декрету встановлено, що об'єктом оподаткування є обороти з реалізації вироблених в Україні підакцизних товарів (продукції), в тому числі з давальницької сировини, шляхом їх продажу, обміну на інші товари (продукцію, роботи, послуги), безплатної передачі товарів (продукції) або з частковою їх оплатою, а також обсяги відвантажених підакцизних товарів (продукції), виготовлених з давальницької сировини.

Ставки акцизного збору на алкогольні напої та тютюнові вироби встановлюються Верховною Радою України і є єдиними на всій території України. Суми акцизного збору, що підлягають сплаті, визначаються платниками самостійно за встановленими ставками (ст. ст. 5, 6 Закону № 329/95).

У відповідності з ст. 7 Закону № 329/95, яка визначає порядок і термін сплати акцизного збору та подання розрахунків, марки акцизного збору виготовляються, зберігаються та продаються відповідно до Положення про виробництво, зберігання, продаж марок акцизного збору, маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, затвердженого Кабінетом Міністрів України.

Маркування тютюнових виробів здійснюється марками акцизного збору. Кожна марка акцизного збору на тютюнові вироби повинна мати окремий номер.

Наявність марки акцизного збору на пляшці (упаковці) алкогольних напоїв та пачці (упаковці) тютюнових виробів є однією з умов для ввезення на митну територію України і реалізації їх споживачам.

Українські підприємства-виробники, що реалізують продукцію, сплачують акцизний збір до відповідного бюджету після здійснення обороту з реалізації тютюнових виробів -до 16 числа наступного за звітним місяця. При цьому сплата акцизного збору в інший спосіб та інші терміни не допускається.

Українські підприємства-виробники подають відповідним державним податковим інспекціям у строки, визначені законом для місячного звітного періоду розрахунок суми акцизного збору за минулий місяць виходячи з фактичних обсягів реалізації та максимальних роздрібних цін. Не сплачена до визначеного строку сума акцизного збору стягується з підприємства-виробника відповідно до чинного законодавства.

Таким чином, українські підприємства-виробники, що реалізують продукцію, сплачують до відповідного бюджету акцизний збір, обчислений виходячи з фактичних обсягів реалізації та максимальних роздрібних цін, після здійснення обороту з реалізації тютюнових виробів -до 16 числа наступного за звітним місяця.

Право покупця на відмову від прийняття і оплати неякісних товарів, а також обов'язок продавця замінити неякісний товар, встановлені чинним законодавством, зокрема, ст. ст. 268, 269 Господарського кодексу України, ст. 678 Цивільного кодексу.

Так, в листопаді та грудні 2006 року Позивачу, як виробнику тютюнових виробів, була повернута неякісна продукція в кількості 1306,12 тис. шт. та 431,96 тис. шт. сигарет відповідно.

Згідно акту від 11.01.2007р., комісія у складі працівників Позивача, розглянувши акти, які надійшли з центрів логістики А/Т «Тютюнова компанія В.А.Т. -Прилуки», про якість продукції в кількості 2804,98 тис. шт. (додаток № 1), визнала вказану продукцію невідповідною вимогам якості, непридатною для реалізації та прийняла рішення про необхідність її знищення. Причини непридатності продукції -деформація упаковки, підмокання продукції, закінчення терміну придатності, зміна дизайну упаковки.

Наказом від 30.01.2007р. № 8 по А/Т «Тютюнова компанія В.А.Т. - Прилуки» «Про знищення невідповідної продукції» було створено комісію для організації та проведення знищення невідповідної продукції, визначено місце, спосіб та строки її знищення.

26 лютого 2007 року комісією у складі старшого державного податкового ревізора -інспектора відділу адміністрування акцизного збору РУ ДААК ДПА України у Чернігівській області, посадових осіб Позивача та представника управління економіки виконкому Прилуцької міської ради були складені:

акт списання тютюнових ввиробів власного та імпортного виробництва та марок акцизного збору, якими марковано ці тютюнові вироби;

акт знищення марок акцизного збору на тютюнові вироби власного та імпортного виробництва;

акт знищення тютюнових виробів власного та імпортного виробництва.

В даних актах представники комісії власними підписами засвідчили факт списання тютюнових виробів в кількості 121088 пачок (2421,76 тис. шт. сигарет) та марок акцизного збору в кількості 121088 шт., факт знищення марок акцизного збору в кількості 121088 шт. та факт знищення тютюнових виробів в кількості 121088 пачок.

Такі дії Позивача відповідають вимогам п. 27 Положення про виробництво, зберігання, продаж марок акцизного збору нового зразка з голографічними захисними елементами і маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2003р. № 567.

За таких обставин, до покупців не перейшло право власності на неякісні тютюнові вироби, оскільки вони були повернені виробнику (Позивачу) і в подальшому знищені разом з акцизними марками. Як наслідок повернення Позивачу неякісного товару -зменшення фактичних обсягів реалізації та відсутність обороту з реалізації повернених тютюнових виробів.

Оскільки, в даному випадку, не відбулося споживання підакцизного товару (відсутній оборот з реалізації), то відсутній і об'єкт оподаткування акцизним збором.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає правомірним зменшення Позивачем суми податкового зобов'язання з акцизного збору за листопад 2006 року на 26006,40 грн. та за грудень 2006 року на 8600,88 грн.

Як вже було зазначено, особливості нарахування та сплати акцизного збору, що справляється з виготовлених українськими виробниками та ввезених на територію України алкогольних напоїв та тютюнових виробів визначаються Законом № 329/95.

Частиною 2 ст. 3 Закону № 329/95 визначено вичерпний перелік операцій, які не підлягають оподаткуванню. До таких операцій віднесено, зокрема, вартість алкогольних напоїв та тютюнових виробів, експортованих за межі митної території України за іноземну валюту, за умови надходження цієї валюти на валютний рахунок підприємства.

В акті перевірки податковим органом зроблено висновки про неправомірне користування Позивачем пільгою по акцизному збору в травні 2006 року в сумі 133400 грн., в серпні 2006 року на суму 133400 грн., в жовтні 2006 року в сумі 8050 грн., в листопаді 2006 року на суму 431480 грн., в грудні 2006 року в сумі 309925 грн., в січні 2007 року в сумі 417600 грн., в лютому 2007 року в сумі 383496 грн., в березні 2007 року в сумі 934920 грн. При цьому такий висновок ґрунтується на тому, що іноземна валюта надійшла на валютний рахунок Позивача в наступному за звітним періоді.

Однак, цей висновок не відповідає положенням чинного законодавства, адже п.п. «г» ч. 2 ст. 3 Закону № 329/95 не встановлює умову, що для звільнення від оподаткування вартості експортованих підакцизних товарів іноземна валюта повинна надійти саме в тому місяці, коли товар був переданий за межі митної території України.

Положення п.п. «г» ч. 2 ст. 3 Закону № 329/95 кореспондуються з положеннями ст. 5 Декрету, відповідно до якої акцизний збір не справляється з товарів, що були вивезені (експортовані) платником акцизного збору за межі митної території України. Товари вважаються вивезеними (експортованими) платником податку за межі митної території України в разі, коли їх вивезення (експортування) засвідчене належно оформленою митною вантажною декларацією.

На підтвердження факту експортування підакцизних товарів та надходження валютної виручки Позивачем надано належним чином засвідчені копії вантажно -митних декларацій та довідок банку про надходження іноземної валюти.

При цьому в переважній більшості випадків валютна виручка надійшла до закінчення граничного строку подання контролюючому органу розрахунку суми акцизного збору за минулий місяць.

Зважаючи на вищевикладене, суд доходить висновку про порушення Відповідачем вимог чинного законодавства під час прийняття податкового повідомлення -рішення від 27.07.2007р. № 2508612300/0/1295, яким визначено податкове зобов'язання з акцизного збору, а тому позовні вимоги являються обґрунтованими і підлягають задоволенню в повному обсязі.

У відповідності з ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Керуючись ст. ст. 2, 3. 5 -7 Закону України «Про акцизний збір на алкогольні напої та тютюнові вироби», ст. ст. 1, 3, 5 Декрету Кабінету Міністрів України «Про акцизний збір», ст. ст. 2, 71, 94, 158 -163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати нечинним податкове повідомлення-рішення Прилуцької об'єднаної державної податкової інспекції від 27.07.2007р. № 2508612300/0/1295, яким Акціонерному товариству закритого типу А/Т Тютюнова компанія «В.А.Т. -Прилуки» (код 14333202) визначено податкове зобов'язання по акцизному збору в сумі 1428046,30 грн. (в т.ч. 34607,20 грн. основного платежу та 1393439,10 грн. штрафних санкцій).

Стягнути з Державного бюджету України (Державний бюджет м. Чернігова, код 22825965, рахунок 31111095700002 в ГУДК в Чернігівській області, МФО 853592, код платежу 22090200) на користь Акціонерного товариства закритого типу А/Т Тютюнова компанія «В.А.Т. -Прилуки», м. Прилуки, вул. Незалежності, 21 (п/р 26005200010019 в АКБ «Сітібанк (Україна)», МФО 300584, код 14333202) 03 грн. 40 коп. судового збору.

Дана постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду в наступному порядку: про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції спочатку подається заява. Обґрунтування мотивів оскарження і вимоги до суду апеляційної інстанції викладаються в апеляційній скарзі. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 цього Кодексу -з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Дана постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя (підпис) А.С.Сидоренко

Постанова складена у повному обсязі 22 жовтня 2007 року.

Суддя (підпис) А.С.Сидоренко