Справа № 09/3985а
"04" жовтня 2007 р., 11 год. 40 хв. м. Черкаси
Господарський суд Черкаської області в складі головуючого - судді Курченко Н.М.
при секретарі -Рудь Ю.О., за участю прокурора -Кучеренко О.І., представників сторін: позивача -Чепурний О.П. за довіреністю, відповідача -Чорногал Г.В. за довіреністю, третьої особи Державної податкової адміністрації України в Черкаській області -Пилипенко Р.Б. за довіреністю, третьої особи ДАК «Хліб України»- Горбова О.М. за довіреністю, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом Контрольно-ревізійного управління у Черкаській області до Дочірнього підприємства Державної акціонерної компанії «Хліб України»«Шполянський елеватор», треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, -Державна податкова адміністрація України в Черкаській області на стороні позивача, Державна акціонерна компанія «Хліб України»на стороні відповідача, за участю прокурора Черкаської області, про стягнення до загального фонду Державного бюджету 41000,00 грн., -
Подано адміністративний позов про стягнення з відповідача до загального фонду Державного бюджету України частини прибутку, отриманого підприємством за результатами господарської діяльності у 2006 році, в сумі 41000,00 грн.
Позовні вимоги мотивовані наступним:
- з акту ревізії фінансово -господарської діяльності ДП ДАК «Хліб України» «Шполянський елеватор»за період ІІ півріччя 2005 та 2006 рік № 07-28/007 від 27 квітня 2007 року вбачається, що відповідачем в порушення вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 17 травня 2006 року № 678 «Питання відрахування господарськими організаціями до загального фонду Державного бюджету України частини прибутку (доходу) за результатами фінансово-господарської у 2005 році та щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2006 році» (далі -Постанова КМУ №678), за 2006 рік нараховано і перераховано до загального фонду Державного бюджету частину прибутку в сумі 18,1 тис. грн., що на 41,00 тис. грн. менше визначеного Постановою КМУ №678 нормативу -50% від суми чистого прибутку;
- згідно ч. 4 п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 22 серпня 1996 року № 1000 «Про утворення ДАК «Хліб України» (далі - Постанова КМУ №1000) акції відповідача перебувають у державній власності, до прийняття КМУ спеціального рішення щодо приватизації її майна;
- у відповідності до п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 05 листопада 1997 року № 1218 «Про прискорення приватизації хлібоприймальних і хлібозаготівельних підприємств» до статуту ДАК «Хліб України» передано 101 підприємство та 12 адміністративних будинків, серед яких є і відповідач;
- Шполянський елеватор перебуває у загальнодержавній власноті.
Відповідач у письмових запереченнях позовні вимоги не визнав повністю, посилаючись на те, що державної частки у його статутному фонді немає, а все майно і доходи дочірнього підприємства належать ДАК «Хліб України», тому відсутні правові підстави для сплати частини прибутку до загального фонду Державного бюджету України.
Третя особа, Державна податкова адміністрація України в Черкаській області, у поясненнях до позову просить задовольнити позовну заяву та посилається на п. 2 Постанови КМУ №678, якою затверджені Порядок і нормативи відрахування господарськими організаціями до загального фонду державного бюджету частини прибутку (доходу) за результатами фінансово-господарської діяльності у 2005 році та щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2006 році, у яких вказано, що відрахування частини прибутку (доходу) здійснюється державними, у тому числі казенними, підприємствами та їх об'єднаннями і дочірніми підприємствами, акціонерними, холдинговими компаніями та іншими суб'єктами господарювання, у статутному фонді яких державі належать частки (акції, паї), та їх дочірніми підприємствами - у розмірі 50 відсотків чистого прибутку (доходу), розрахованого згідно з положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Державна акціонерна компанія «Хліб України» у поясненнях на позов повідомила що в статутах дочірніх підприємств, у тому числі і в статуті відповідача зазначено, що їх засновником є ДАК «Хліб України», державної частки у статуті відповідача не має. Звернули увагу на те, що ДАК «Хліб України» подає консолідовану фінансову звітність, що включає фінансові результати діяльності всіх її дочірніх підприємств. Результати господарської діяльності відповідача також включаються до консолідованої фінансової звітності. Такий порядок подання звітності передбачений ст. 11 Порядку подання фінансової звітності, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України №419 від 28 лютого 2000 року. Отже ДАК «Хліб України» є єдиним платником частини прибутку за результатами фінансово-господарської діяльності, що передбачено ст. 67 Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік», п.п. 1, 2, 6, 7 Порядку та нормативів відрахування господарськими організаціями до загального фонду державного бюджету частини прибутку (доходу) за результатами фінансово -господарської діяльності у 2005 році та щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2006 році, затвердженого Постановою КМУ №678 від 17 травня 2006 року. Відповідно до консолідованої звітності ДАК «Хліб України» за 2006 рік, господарська діяльність Компанії та її дочірніх підприємств є збитковою, тому вона не може сплачувати частину прибутку (доходу) за результатами своєї господарсько-фінансової діяльності, що передбачено Законом України «Про Державний бюджет України на 2006 рік».
В судовому засіданні:
- представник позивача підтримав позовні вимоги;
- представник відповідача заперечила проти позовних вимог, з підстав викладених у письмових запереченнях на позов;
- представник третьої особи - ДПА в Черкаській області, позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити;
- представник третьої особи - Державної акціонерної компанії «Хліб України»проти позову заперечила.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши представників сторін, судом встановлено наступне.
Відповідно до п. 2.20 Плану контрольно-ревізійної роботи Головного Контрольно -ревізійного управління України на І квартал 2007 року та на підставі направлень №112, 113, 114 від 03 березня 2007 року, виданих позивачем, ревізійною групою у складі заступника начальника відділу КРУ У Черкаській області Байдою Л.М., головним контролером-ревізором Пантелєєвим О.П. та старшим контролером -ревізором Носаченко С.М. проведено ревізію фінансово -господарської діяльності ДП ДАК «Хліб України»« Шполянський елеватор»за ІІ півріччя 2005 року та за 2006 рік, за результатами якої складений акт від 27 квітня 2007 року № 07-28/007 (далі -акт ревізії). В акту ревізії вказано, що за результатами фінансово -господарської діяльності підприємством за 2005 рік отримано чистий прибуток в сумі 1040,80 тис. грн. за 2006 рік отримано прибуток в сумі 118,4 тис. грн. Проте в порушення вимог Постанови КМУ №678 за 2006 рік нараховано та перераховано до загального фонду Державного бюджету частину прибутку в сумі 18,1 тис. грн., що на 41,0 тис. грн. менше визначеного вищевказаною Постановою КМУ нормативу -50% від суми чистого прибутку. Таким чином, до загального фонду Державного бюджету України не донараховано та не перераховано 41,0 тис. грн.
За результатами проведеної перевірки КРУ в Черкаській області 04 травня 2007 року направило лист -вимогу директору відповідача, однією з вимог якого є забезпечення повного усунення порушень, виявлених ревізією, зокрема, вжиття заходів по нарахуванню та перерахуванню до загального фонду Державного бюджету України частини прибутку за результатами діяльності відповідача в 2006 році в сумі 41,00 тис. грн.
10 травня 2007 року відповідачем направлено позивачу заперечення на Акт ревізії, з якими позивач не погодився та звернувся з даним позовом до суду.
Оцінюючи докази у справі в їх сукупності, суд вважає позовні вимоги не підлягаючими задоволенню, з огляду на наступне.
Статус Державної контрольно-ревізійної служби в України та правові основи діяльності визначені спеціальним Законом України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» від 26.01.1993 року №2939 (ЗУ№2939).
Відповідно до ст.2 ЗУ№2939 головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому.
Державний фінансовий контроль реалізується державною контрольно-ревізійною службою через проведення державного фінансового аудита, перевірки державних закупівель та інспектування.
Порядок проведення державною контрольно-ревізійною службою державного фінансового аудиту та інспектування встановлюється Кабінетом Міністрів. Постановою Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2006 року № 550, затверджений Порядок проведення інспектування державною контрольно -ревізійною службою (далі -Постанова КМУ № 550).
Відповідач є дочірнім підприємством Державної акціонерної компанії «Хліб України».
Статтею 67 Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік», на яку посилається позивач, встановлено, що господарські організації: державні, в тому числі казенні підприємства та їх об'єднання і дочірні підприємства, а також акціонерні, холдингові компанії та інші суб'єкти господарювання, у статутному фонді яких державі належать частки (акції, паї), та їх дочірні підприємства сплачують до Державного бюджету України частину прибутку (доходу).
Установити, що господарські товариства, більш ніж 50 відсотків акцій (часток, паїв) яких знаходиться у статутних фондах інших господарських товариств, акціонером яких є держава і володіє в них контрольним пакетом акцій, сплачують безпосередньо до Державного бюджету України частину прибутку (доходу) та дивіденди, нараховані за результатами фінансово-господарської діяльності за 2005 рік.
Для господарських організацій, визначених частиною п'ятою цієї статті, за умови, що ці господарські організації сплатили за результатами фінансово-господарської діяльності у 2005 році частину прибутку відповідно до статті 65 Закону України "Про Державний бюджет України на 2005 рік" (Відомості Верховної Ради України, 2005 р., №№ 17 - 19, ст. 267), на суму дивідендів, нарахованих та сплачених за результатами фінансово-господарської діяльності за 2005 рік, зменшується сума частини прибутку (доходу), що підлягає сплаті у наступних за датою сплати дивідендів податкових періодах..
Для акціонерних, холдингових компаній та інших суб'єктів господарювання, у статутному фонді яких державі належать частки (акції, паї), та їх дочірніх підприємств, а також господарських організацій, у статутних фондах яких є частка комунальної власності, зазначені відрахування провадяться з частини прибутку (доходу) відповідно до розміру державної або комунальної частки (акцій, паїв) у їх статутних фондах.
Порядок і норматив відрахування частини прибутку (доходу), визначеної цією статтею, встановлюються Кабінетом Міністрів України з інформуванням Комітету Верховної Ради України з питань бюджету (крім порядку і нормативу відрахування частини прибутку (доходу) господарських організацій, які належать до комунальної власності або у статутних фондах яких є частка комунальної власності, які встановлюються відповідними радами).
На виконання вказаної статті Закону прийнято постанову Кабінету Міністрів України № 678 від 17 травня 2006 року, якою затверджено Порядок та норматив відрахування господарськими організаціями до загального фонду державного бюджету частини прибутку (доходу) за результатами фінансово-господарської діяльності у 2005 році та щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2006 році.
Відповідно до ст.116 Цивільного кодексу України, ст. 10 Закону України «Про господарські товариства»учасники господарського товариства мають право брати участь у розподілі прибутку товариства та одержувати його частку (дивіденди). Право на отримання частки прибутку (дивідендів) пропорційно частці кожного з учасників мають особи, які є учасниками товариства на початок строку виплати дивідендів.
Отже частка держави у статутному фонді дочірнього підприємства визначається шляхом множення частки господарської організації у статуті дочірнього підприємства на частку держави у статуті самої господарської організації на дату сплати частини прибутку (доходу) до бюджету. Частка, що належить державі, у Статутному фонді ДАК «Хліб України»становить 100 %.
Статутний фонд дочірніх підприємств сформований за рахунок внесків ДАК «Хліб України», державної частки у статутному фонді ДП ДАК «Хліб України»«Шполянський елеватор»(відповідача) - не має.
Згідно Статуту підприємства, єдиним засновником та акціонером підприємства відповідача є ДАК «Хліб України», уповноваженого управляти майном держави, як єдиний акціонер, до компетенції якого входить визначення основних напрямків діяльності підприємства, затвердження його планів і звітів про їх виконання, внесення змін до Статуту, організація, реорганізація та ліквідація дочірніх підприємств, визначення організаційної структури управління та інше.
Відповідно до ст. 126 ГК України дочірніми являються суб'єкти господарювання, які входять до складу об'єднання -асоційовані підприємства або холдингові компанії, в рамках яких юридичні особи зв'язані між собою простою або вирішальною залежністю, яка виникає у випадку встановлення між ними відносин контролю -підпорядкування за рахунок переважаючої участі контролюючого підприємства у статутному фонді і /або в органах управління іншого (дочірнього) підприємства, зокрема, володіння контрольним пакетом акцій.
Суб'єкт господарювання, який володіє контрольним пакетом акцій дочірнього підприємства або декількох підприємств, признається холдинговою компанією (або материнським підприємством), тобто статутний фонд дочірнього підприємства може знаходитися у власності одного або декількох суб'єктів господарювання (підприємств) і дочірнім підприємством може бути тільки у відношенні до іншого підприємства (материнського), а не до держави.
Згідно з ст. 8 ГК України держава, органи державної влади та органи місцевого самоврядування не є суб'єктами господарювання, тому вони не можуть бути ні засновниками, ні акціонерами дочірніх підприємств і не мають права отримувати від них дивіденди, у зв'язку з чим підстав для сплати дивідендів до бюджету у ДП ДАК «Хліб України»«Шполянський елеватор»не має.
Все майно і доходи дочірнього підприємства належать ДАК «Хліб України», відповідно, ДАК «Хліб України»має бути платником частини прибутку (доходу) за результатами фінансово-господарської діяльності, що передбачено ст. 67 Закону України «Про Державний бюджет на 2006 рік»та п.п. 1,2,6,7 Порядку та нормативів відрахування господарськими організаціями до загального фонду державного бюджету частини прибутку (доходу) за результатами фінансово -господарської діяльності у 2005 році та щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2006 році, затвердженого Постановою КМУ №678 від 17 травня 2006 року.
Отже результати фінансово -господарської діяльності дочірнього підприємства, в частині обліку отриманого прибутку враховується в консолідованому балансі ДАК «Хліб України».
З огляду на викладене, ДП ДАК «Хліб України»«Шполянський елеватор»не є платником відрахування частини прибутку до Державного бюджету, яке передбачено Законом України «Про Державний бюджет на 2006 рік»та Порядком і нормативами відрахування господарськими організаціями до загального фонду Державного бюджету частини прибутку (доходу) за результатами фінансово -господарської діяльності у 2005 році та щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2006 році, затвердженого Постановою КМУ №678 від 17 травня 2006 року.
Таким чином, обов'язок нараховувати та сплачувати до бюджету частини прибутку покладений на інші суб'єкти господарювання, які мають у своєму статутному фонді державну частку (акції, паї).
За результатами звітного періоду 3-я особа -ДАК «Хліб України», подає консолідовану фінансову звітність, що включає фінансові результати діяльності всіх її дочірніх підприємств. Результати господарської діяльності ДП ДАК «Хліб України»«Шполянський елеватор»включаються до консолідованої звітності ДАК «Хліб України». Такий порядок подання звітності передбачений Порядком подання фінансової звітності, затвердженим Постановою КМУ № 419 від 28 лютого 2000 року. Так, у ст.11 зазначається: підприємства, що мають дочірні підприємства, крім фінансових звітів про власні господарські операції, подають консолідовану звітність.
Закон України «Про бухгалтерський облік і фінансову звітність»визначає, що консолідована фінансова звітність - це фінансова звітність, яка відображає фінансове становище, результати діяльності та рух грошових коштів юридичної особи та її дочірніх підприємств як єдиної економічної одиниці.
Відповідно до п. 4 Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 20 «Консолідована фінансова звітність»затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 30 липня 1999 року № 176, консолідовану фінансову звітність подає материнське підприємство.
Також п. 6 цього Положення визначає, що до консолідованої фінансової звітності включають показники фінансової звітності всіх дочірніх підприємств, за винятком показників фінансової звітності тих дочірніх підприємств, які не включаються з причин, зазначених у пункті 7 цього Положення (стандарту), а саме коли:
а) контроль дочірнього підприємства є тимчасовим, оскільки воно було придбане й утримується лише з метою його наступного продажу протягом короткострокового періоду;
б) дочірнє підприємство здійснює діяльність в умовах, які обмежують його здатність передавати кошти материнському підприємству. Активи таких дочірніх підприємств відображаються як фінансові інвестиції відповідно до Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 12 «Фінансові інвестиції».
Тобто оскільки до жодної з названих причин відповідач не має відношення, то показники його фінансової звітності включаються виключно до консолідованої звітності материнського підприємства ДАК «Хліб України». В свою чергу, відповідно до Протоколу засідання правління ДАК «Хліб України»від 05 жовтня 2006 року № 150 рішенням правління було поставлено затвердити Положення про сплату частини прибутку дочірніми підприємствами ДАК «Хліб України».
Відповідно до цього Положення дочірні підприємства ДАК «Хліб України»здійснюють відрахування до ДАК «Хліб України» частини прибутку за результатами фінансово-господарської діяльності. Отже ДАК «Хліб України»є єдиним платником частини прибутку (доходу) за результатами фінансово -господарської діяльності, що передбачено ст. 67 Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік»та п.п. 1,2,6,7 Порядку та нормативів відрахування господарськими організаціями до загального фонду державного бюджету частини прибутку (доходу) за результатами фінансово -господарської діяльності у 2005 році та щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2006 році, затвердженого Постановою КМУ №678 від 17 травня 2006 року. Про це також свідчить той факт, що Державна податкова інспекція не вимагала від відповідача подання відповідно до затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 19 липня 2006 року №421, зареєстрованого в міністерстві юстиції України 03 серпня 2006 року за №929/12803 Розрахунку частини прибутку (доходу), що підлягає сплаті до загального фонду Державного бюджету України за результатами фінансово-господарської діяльності в 2005 році та щоквартальної фінансово-господарської діяльності в 2006 році. Вказаним нормативним актом передбачено, що господарські організації (крім підприємств, установ кримінально-виконавчої системи, державних банків та державного підприємства "Енергоринок"), які підпадають під дію статті 67 Закону України "Про Державний бюджет України на 2006 рік" (далі - господарські організації), заповнюють та подають до органу державної податкової служби Розрахунок частини прибутку (доходу), що підлягає сплаті до загального фонду Державного бюджету України за результатами фінансово-господарської діяльності в 2005 році та щоквартальної фінансово-господарської діяльності в 2006 році (далі - розрахунок).
Розрахунок подається протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного періоду.
Розрахунок подається господарською організацією незалежно від того, чи виникло у звітному періоді зобов'язання щодо перерахування частини прибутку (доходу) до державного бюджету, чи ні, а також незалежно від того, чи є господарська організація платником податку на прибуток підприємств, чи ні.
Відповідач такий Розрахунок у встановленому порядку не подавав і від нього він не вимагався.
З наведених приписів законодавства, вбачається, що контроль за поданням господарськими організаціями Розрахунку та сплатою частини прибутку (доходу) віднесено до компетенції податкових органів, а не КРУ. Встановивши порушення, позивач відповідно до пунктів 46, 47 Постанови КМУ №550 повинен був інформувати про них податкові органи.
З огляду на викладене, суд вважає позовні вимоги не доведеними та такими, що знаходяться поза межами повноважень КРУ (позивача).
Керуючись ст. ст. 94, 160-163 КАС України, суд, -
Відмовити повністю у адміністративному позові Контрольно-ревізійного управління у Черкаській області до Дочірнього підприємства Державної акціонерної компанії «Хліб України»«Шполянський елеватор»про стягнення до загального фонду Державного бюджету 41000,00 грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, яка підлягає поданню до Київського апеляційного адміністративного суду через господарський суд Черкаської області протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
СУДДЯ Н.М.Курченко
Повний текст постанови складений 10 жовтня 2007 року