Справа №443/955/22
Провадження №3/443/475/22
іменем України
26 жовтня 2022 року місто Жидачів
Суддя Жидачівського районного суду Львівської області Павлів А.І., розглянувши матеріали, які надійшли із Відділення поліції №1 Стрийського РУП ГУНП у Львівській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , непрацюючого,
за частиною 1 статті 130 КУпАП, -
встановив:
ОСОБА_1 12.08.2022 о 16 год 22 хв в м. Жидачів по вул. Б.Лепкого, 23 Стрийського району Львівської області керував автомобілем «Citroen XM», реєстраційний номер НОМЕР_2 , з ознаками наркотичного сп'яніння: звужені зіниці очей, що не реагують на світло, сповільненість мови, почервоніння обличчя. Від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння в закладі охорони здоров'я - Ходорівській міській лікарні у встановленому законом порядку відмовився, чим порушив вимоги пункту 2.5. ПДР, за що відповідальність передбачена за частиною 1 статті 130 КУпАП.
У суді ОСОБА_1 вину у вчиненні зазначеного адміністративного правопорушення не визнав, суду пояснив, що його дійсно зупинили працівники поліції та запропонували пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння, на що він погодився, проте просив везти його на огляд у м. Стрий. Натомість працівники поліції пропонували йому їхати в м. Ходорів. Трансопртинм засобом у стані наркотичного сп'яніння не керував та від проходження огляду на стан сп'яніння не відмовлявся.
Суд, заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши протокол про адміністративне правопорушення та додані до нього матеріали, доходить висновку, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 130 КУпАП, виходячи з такого.
Відповідно до диспозиції частини 1 статті 130 КУпАП, адміністративним правопорушенням є відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Пунктом 2.5. Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001р. №1306, передбачено, що водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 130 КУпАП, доведена:
протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД №338322 від 12.08.2022, згідно з яким ОСОБА_1 12.08.2022 о 16 год 22 хв в м. Жидачів по вул. Б.Лепкого, 23 Стрийського району Львівської області керував транспортним засобом з ознаками наркотичного сп'яніння і відмовився від проходження огляду на стан сп'яніння у встановленому законом порядку (а.с.4);
направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 12.08.2022, у якому зазначено заклад охорони здоров'я, куди скеровується ОСОБА_1 , а саме: КНП «Ходорівська МЛ», виявлені у нього ознаки наркотичного сп'яніння, а також зафіксовано відмову ОСОБА_1 від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння та складання на нього протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД №338322 (а.с.8);
долученим до матеріалів відео на носії інформації (компакт-диску), яке дозволяє чітко встановити обставини справи, дії, поведінку та зміст розмови осіб (особи, яка притягається до адміністративної відповідальності та поліцейських) на місці зупинки транспортного засобу, та з яких беззаперечно вбачається висловлена ОСОБА_1 поліцейському відмова від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння як у Стрийській ЦРЛ, так і у Ходорівській МЛ (а.с.9).
Проаналізувавши вищевказані документи, пояснення ОСОБА_1 , суд доходить переконання, що вони є доказами в розумінні статті 251 КУпАП, які підтверджують існування обставин, що підлягають доказуванню у справі про адміністративне правопорушення, отримані у порядку, передбаченому законом, уповноваженою посадовою особою, відтак відповідають критеріям належності і допустимості.
Пояснення ОСОБА_1 щодо його згоди на проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння та відмови працівників поліції везти його у заклад охорони здоров'я для цього, суд розцінює як форму захисту з метою уникнення відповідальності і вважає такими, що не заслуговують на увагу, оскільки такі не знайшли свого підтвердження у судовому засіданні належними та допустимим доказами та повністю спростовуються долученим до матеріалів справи відео, у якому зафіксовано чітка та зрозуміла пропозиція поліцейського ОСОБА_1 , з урахуванням прохання останнього, проїхати до Стрийської ЦРЛ для проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння, відмова ОСОБА_1 від проходження огляду у цьому закладі охорони здоров'я, висловлена, у подальшому, поліцейським пропозиція ОСОБА_1 проїхати до Ходорівської МЛ для проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння та отримання відмови ОСОБА_1 від цього.
Суд зазначає, що об'єктивну сторону адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 130 КУпАП у цій справі складає саме відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан наркотичного сп'яніння, і для підтвердження наявності цієї об'єктивної сторони уповноваженій особі на складання протоколу достатньо встановити саме факт відмови особи від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан наркотичного сп'яніння і надати докази на підтвердження цього факту.
Отже, докази, які б спростовували наведені в протоколі обставини або породжували обґрунтовані сумніви у достовірності цих обставин, судом не здобуто, а здобуті та безпосередньо досліджені судом докази у своїй сукупності є достатніми.
Таким чином, суд всебічно, повно та об'єктивно дослідивши всі обставини справи вважає доведеним факт відмови ОСОБА_1 , який керував транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан наркотичного сп'яніння, тому його дії вірно кваліфіковані як адміністративне правопорушення, передбачене частиною 1 статті 130 КУпАП.
Призначаючи адміністративне стягнення ОСОБА_1 , суд враховує: характер вчиненого ним правопорушення; ступінь його вини у вчиненому правопорушенні, передбаченому частиною 1 статті 130 КУпАП, відсутність обставин, які пом'якшують чи обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, а тому вважає, що на ОСОБА_1 слід накласти адміністративне стягнення в межах санкції частини 1 статті 130 КУпАП у виді штрафу. Накладення судом на ОСОБА_1 такого адміністративного стягнення є необхідним для досягнення мети його застосування.
Водночас, суд зауважує, що відповідно до довідки ВП №1 Стрийського РУП ГУНП України у Львівській області (а.с.6), посвідчення водія серії НОМЕР_3 від 13.08.2013 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_2 , знищено та станом на 19.08.2022 вище вказаний громадянин нове посвідчення водія не отримував. Суд зазначає, що Верховним Судом України у пункті 28 постанови Пленуму від 23.12.2005 №14 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» роз'яснено, що суди не вправі застосовувати накладення стягнення у виді позбавлення права керувати транспортними засобами й тоді, коли винна особа вже позбавлена такого права або взагалі його не мала. Беручи до уваги викладені обставини, суд доходить переконання про відсутність правових підстави для застосування до ОСОБА_1 адміністративного стягнення, передбаченого санкцією частини 1 статті 130 КУпАП, у виді позбавлення права керувати транспортними засобами.
З огляду на викладене та зважаючи на вимоги статті 40-1 КУпАП з особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, підлягає стягненню судовий збір на користь держави в розмірі ставки, визначеної частиною 2 статті 4 ЗУ «Про судовий збір».
Керуючись статтями 23, 33, 40-1, 283, 284 КУпАП, статтею 4 ЗУ «Про судовий збір», -
постановив:
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 130 КУпАП, і накласти стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) грн.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у сумі 496 (чотириста дев'яносто шість) грн 20 коп.
Роз'яснити ОСОБА_1 , що відповідно до вимог статті 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 КУпАП, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. У разі несплати правопорушником штрафу в установлений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення, шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного суду через Жидачівський районний суд Львівської області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя А.І. Павлів