Справа №336/5363/22
Пр. 3/336/3184/2022
18 жовтня 2022 року м. Запоріжжя
Суддя Шевченківського районного суду м. Запоріжжя Вайнраух Л.А. розглянула справу про адміністративне правопорушення відносно: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця м. Запоріжжя, який не працевлаштований, адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , адреса фактичного місця проживання: АДРЕСА_2 ,
про притягнення до адміністративної відповідальності за скоєння адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 187 КУпАП України, -
В провадженні Шевченківського районного суду м. Запоріжжя з 14.10.2022 знаходиться справа №336/5363/22, пр.3/336/3184/2022 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ознаками скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.187 КУпАП.
Разом з цим, 14.10.2022 до суду надійшли для розгляду ще три справи про адміністративні правопорушення, а саме:
№336/5364/22, пр.3/336/3185/2022 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ознаками скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.187 КУпАП;
№336/5366/22, пр.3/336/3187/2022 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ознаками скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.187 КУпАП.;
№336/5368/22, пр.3/336/3188/2022 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ознаками скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.187 КУпАП.
Так, протоколи про адміністративне правопорушення по зазначеним справам складені відносно однієї й тієї ж особи - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Враховуючи зазначену обставину, відповідно до ч.2 ст.36 КУпАП, з метою повного, всебічного та об'єктивного розгляду адміністративних справ, суддя дійшла до висновку про те, що необхідно об'єднати вищезазначені справи в одне провадження.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАБ №915678 від 26.07.2022, - 14.07.2022 о 23-09 годині ОСОБА_1 , який знаходиться під адміністративним наглядом, під час перевірки працівниками поліції за місцем мешкання: АДРЕСА_1 , був відсутній (ЄО №11470 від 14.07.2022), за що передбачена відповідальність згідно зі ч.1 ст.187 КУпАП.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАБ №915677 від 26.07.2022, - 20.07.2022 ОСОБА_1 , який знаходиться під адміністративним наглядом, не з'явився на реєстрацію до відділу поліції №3 ЗРУП в Запорізькій області, каб. №41. За адресою: м. Запоріжжя, вул. 8-го Березня, буд. 37, за що передбачена відповідальність згідно зі ч.1 ст.187 КУпАП.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАБ №915679 від 28.07.2022, - 24.07.2022 о 23-42 годині ОСОБА_1 , який перебуває під адміністративним наглядом, під час перевірки працівниками поліції за місцем мешкання: АДРЕСА_1 , був відсутній (ЄО №12212 від 24.07.2022), за що передбачена відповідальність згідно зі ч.1 ст.187 КУпАП.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАВ №443406 від 17.08.2022, - 14.08.2022 о 04-04 годині ОСОБА_1 , який перебуває під адміністративним наглядом, під час перевірки працівниками поліції за місцем мешкання: АДРЕСА_1 , був відсутній (ЄО №13736 від 14.08.2022), за що передбачена відповідальність згідно зі ч.1 ст.187 КУпАП.
18.08.2022 в судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні адміністративних правопорушень не визнав, пояснив, що йому не відомо про встановлення відносно нього адміністративного нагляду.
Всебічно вивчивши матеріали справи, вислухавши пояснення особи, суддя встановила, що вина ОСОБА_1 у скоєнні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.187 КУпАП, не знайшла свого підтвердження, з огляду на наступне.
За змістом ст.278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує, зокрема, питання, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
За положеннями ст.7, 9 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст.256 КУпАП в протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
При цьому, суть адміністративного правопорушення має бути конкретною за змістом, викладеною з урахуванням суб'єктивних та об'єктивних ознак складу адміністративного правопорушення, передбачених ч.1 ст.187 КУпАП.
Так, ч.3 ст. 6 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі" встановлено, що термін адміністративного нагляду починається з дня оголошення особі постанови судді про встановлення адміністративного нагляду.
Проте, належних доказів про обізнаність ОСОБА_1 із встановленням адміністративного нагляду, в матеріалах справи не міститься.
Суд також звертає увагу на тому, що надані письмові докази не засвідчені, долучені у копіях.
Стосовно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ №915677 від 26.07.2022 суддя зазначає таке.
Склад правопорушення становить сукупність головних, визначальних ознак, які виділені законодавцем як типові, необхідні і водночас достатні для притягнення особи до юридичної відповідальності. Відсутність хоча б одного з елементів складу виключає правову відповідальність. Суть адміністративного правопорушення в протоколі викладена в загальних рисах, без зазначення, коли саме мав з'явитись ОСОБА_1 для реєстрації до відділу поліції №3 ЗРУП ГУНП в Запорізькій області.
Так, суд звертає увагу, що відповідно до ухвали Софіївського районного суду Дніпропетровської області від 06.04.2022 у справі №193/285/22, пр.1-в/193/121/22 ОСОБА_1 зобов'язаний з'являтись для реєстрації в органах поліції 4 рази на місяць. При цьому, який саме графік встановлений для явки особи, у протоколі не зазначено. Крім того, зазначений графік не встановлений й в ухвалі Софіївського районного суду Дніпропетровської області від 13.09.2022 (справа №193/285/22, пр. 1-р/193/22), якою роз'яснено резолютивну частину ухвали Софіївського районного суду Дніпропетровської області від 06.04.2022 у справі №193/285/22, пр.1-в/193/121/22.
Разом з цим, в порушення вимог ст.256 КУпАП в протоколі про адміністративне правопорушення не зазначений час вчинення адміністративного правопорушення.
Таким чином, належних доказів вчинення ОСОБА_1 дій, що становлять об'єктивну сторону правопорушення, передбаченого ч.1 ст.187 КУпАП, суду не надано.
Стосовно вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень 14.07.2022 (протокол серії ВАБ №915678), 24.07.2022 (протокол серії ВАБ №915679), 14.08.2022 (протокол серії ВАВ №443406), докази на підтвердження вчинення діянь, що охоплюються диспозицією ч.1 ст.187 КУпАП, уповноваженою на складення протоколу посадовою особою, також не надані.
У ст. 251 КУпАП зазначено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, іншими доказами.
Вимоги до змісту протоколу про адміністративне правопорушення чітко визначені ст.256 КУпАП.
Під час здійснення провадження у справах про адміністративні правопорушення обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 цього Кодексу.
Згідно зі ст.62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Як вбачається із усталеної практики Європейського суду з прав людини, наприклад, у справах «Лучанінова проти України» (заява №16347/02, рішення від 09.06.2011, «Малофєєва проти Росії» («Malofeyeva v. Russia», заява № 36673/04, рішення від 30.05.2013, «Карелін проти Росії» («Karelin v. Russia», заява № 926/08, рішення від 20.09.2016), суд не має права самостійно редагувати фабулу правопорушення, відображену в протоколі, або відшукувати докази на користь обвинувачення, яка, по суті, становить виклад обвинувачення у вчиненні певного правопорушення, винуватість у скоєнні якого певною особою має доводитися в суді; суд також не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення.
Згідно з п.3 ч.1, ч.2 ст.284 КУпАП, по справі про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить, зокрема, постанову про закриття справи при наявності обставин, передбачених ст. 247 цього Кодексу. Провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення (п.1 ч.1 ст.247 КУпАП).
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутні подія і склад адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.187 КУпАП, відповідно, провадження в справі підлягає закриттю.
Керуючись ст. 9, 187, 245, 247, 251, 254, 256, 259, 280, 284 КУпАП, суддя, -
Об'єднати в одному провадженні справи про адміністративні правопорушення:
№336/5363/22, пр.3/336/3184/2022 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ознаками скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.187 КУпАП;
№336/5364/22, пр.3/336/3185/2022 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ознаками скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.187 КУпАП;
№336/5366/22, пр.3/336/3187/2022 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ознаками скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.187 КУпАП.;
№336/5368/22, пр.3/336/3188/2022 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ознаками скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.187 КУпАП.
Визначити єдиний номер справи - №336/5363/22, пр.3/336/3184/2022.
Провадження у об'єднаній справі у відношенні ОСОБА_1 за ознаками скоєння адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.187 КУпАП України, закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП - за відсутністю в його діях події і складу адміністративних правопорушень.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником протягом десяти днів з дня її винесення до Запорізького апеляційного суду через Шевченківський районний суд м. Запоріжжя (Рішення Конституційного Суду України у справі за конституційним зверненням громадянина ОСОБА_2 щодо офіційного тлумачення положень ч.2 ст. 294 КУпАП у взаємозв'язку з положеннями п.8 ч.3 ст. 129 Конституції України N 2-рп/2015 від 31.03.2015).
Суддя Л.А. Вайнраух
Постанова набрала законної сили “___”_____________ 20___рік
Дата видачі постанови “___”_____________ 20___рік