Провадження № 3/742/1216/22
Єдиний унікальний № 742/2831/22
Постанова
Іменем України
26 жовтня 2022 року м.Прилуки Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області в складі головуючого судді Циганка М. О., за участю секретаря судового засідання Харченко Л.О., розглянувши матеріали, які надійшли від Прилуцького районного відділу поліції ГУНП України в Чернігівській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 , зі слів не працюючого,
за ч.3 ст.130 КУпАП,
Інспектором ВРПП Прилуцького РВП ГУНП України в Чернігівській області Бліновим Р.С. складено протокол про адміністративне правопорушення серії ААБ№038337 від 18 жовтня 2022 року за ч.3 ст.130 КУпАП у відношенні ОСОБА_1 за ознаками вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.130 КУпАП, з якого вбачається, що 18 жовтня 2022 року о 09 год. 50 хв., в м. Прилуки по вул. Костянтинівській ОСОБА_1 керував автомобілем ВАЗ 2105, д.н.з. НОМЕР_1 , в стані алкогольного сп"ягніння, про що свідчать результати приладу Драгер ARРК-0376 (1,41%), чим порушив п.2.9 а ПДР.
Суд, дослідивши матеріали адміністративної справи та оцінивши докази в їх сукупності приходить до наступних висновків.
Відповідно до вимог ч.1 ст.245 Кодексу України про адміністративні правопорушення завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно ст.278 Кодексу України про адміністративні правопорушення орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи вирішує наступні питання: чи належить до його компетенції розгляд даної справи;чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; чи витребувано необхідні додаткові матеріали; чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності,потерпілого,їх законних представників і адвоката.
Відповідно до ч.1 ст.256 КУпАП в протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Згідно ч.3 ст.130 КУпАП, адміністративна відповідальність настає за дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені особою, яка двічі протягом року піддавалася адміністративному стягненню за керування транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, за відмову від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
На підтвердження вчинення інкримінованого правопорушення, до матеріалів справи додано лише копію постанови Корсунь-Шевченківського районного суду Черкаської області від 27.06.2022 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст..ст.124, ч.3 ст. 130 КУпАП, з якої вбачається, що порушник має посвідчення водія, та копію постанови Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області від 29.08.2022 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.3 ст. 130 КУпАП, з якої вбачається, що порушник посвідчення водія не отримував. Інших доказів на підтвердження зазначених даних не надано.
Тобто, у матеріалах відсутня інформація про те, чи видавалось ОСОБА_1 посвідчення водія, оскільки за вчинення інкримінованого правопорушення обов'язково передбачено накладення адміністративного стягнення у виді позбавлення права керування транспортними засобами.
Крім того, санкція ч.3 ст.130 КУпАП, за якою притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , передбачає позбавленням права керування транспортними засобами з конфіскацією транспортного засобу, який є у приватній власності порушника. Однак, документів, які б підтверджували за ким зареєстрований автомобіль ВАЗ 2105, д.н.з. НОМЕР_1 , яким керував ОСОБА_1 , не додано, як і не встановлено кому фактично належить даний транспортний засіб і на яких підставах він перебуває у користуванні ОСОБА_1 ..
Відповідно до ч. 2 ст. 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення.
З урахуванням роз'яснення п 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 23 грудня 2005 року № 14 "Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті із змінами"про те, що за умов складення протоколів про адміністративне правопорушення без додержання вимог ст.256КУпАП правильною є практика судів про повернення протоколу відповідному правоохоронному органу для належного оформлення, а тому суд приходить до висновку, що наведені вище недоліки при складанні протоколу про адміністративне правопорушення є істотними і не можуть бути усунуті в суді, тому вважає необхідним повернути матеріали про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 до Прилуцького РВП ГУНП України в Чернігівській області для приведення їх у відповідність з вимогам КУпАП.
При доопрацюванні матеріалів справи про адміністративне правопорушення необхідно усунути вищенаведені недоліки з дотриманням вимог Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, із врахуванням ст.38 КУпАП щодо строків накладення адміністративного стягнення.
Керуючись ст.ст.245, 256, 268, 276, 278 КУпАП,
Направити адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 за ч.3 ст.130 КУпАП на доопрацювання начальнику Прилуцького районного відділу поліції ГУНП України в Чернігівській області.
Суддя Максим ЦИГАНКО