Справа № 565/1143/22
Провадження № 3/565/604/22
26 жовтня 2022 року м.Вараш
Суддя Кузнецовського міського суду Рівненської області Бренчук Г.В. розглянувши матеріали, які надійшли від Відділу поліцейської діяльності № 1 Камінь - Каширського РВП ГУНП у Волинській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , працюючого на ПРАТ «Філіп Моріс Україна»,
- за ст. 124 КУпАП,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ДПР18 № 483079 06 серпня 2022 року о 10 год. 23 хв. на а/д в смт. Любешів по вул. Незалежності, 3, водій ОСОБА_1 керуючи т/з марки SSANG - YONG, д.н.з НОМЕР_1 , чорного кольору, не впевнився у безпеці руху, не вибрав безпечної швидкості руху, не впорався з керуванням та скоїв наїзд на т/з марки OPEL - MERIVA, д.н.з. НОМЕР_2 сірого кольору в результаті чого при ДТП автомобілі отримали механічні пошкодження з матеріальними збитками. Такими діями ОСОБА_1 порушив вимоги п. 12-1 Правил дорожнього руху, за що відповідальність передбачена ст. 124 КУпАП.
27 вересня 2022 року матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 124 КУпАП повернуто до Відділу поліцейської діяльності № 1 Камінь - Каширського РВП ГУНП у Волинській області для подальшого скерування за територіальною підсудністю до належного суду.
19 жовтня 2022 року Відділом поліцейської діяльності № 1 Камінь - Каширського РВП ГУНП у Волинській області повторно направлено до Кузнецовського міського суду Рівненської області матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 124 КУпАП.
Пунктом 1 ст.278 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує, зокрема, чи належить до його компетенції розгляд даної справи.
Суд звертає увагу, що в Єдиному державному реєстрі нормативно-правових актів, ст.276 КУпАП опублікована в наступній редакції «Справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення. Справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 80, 81, 121-126, 127-1 - 129, частинами першою, другою, третьою і четвертою статті 130 і статтею 139 (коли правопорушення вчинено водієм) цього Кодексу, можуть також розглядатися за місцем обліку транспортних засобів або за місцем проживання порушників».
У рішенні Конституційного суду України у справі за конституційним поданням Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 276 КУпАП від 26 травня 2015 року зазначено, що словосполучення «за місцем його вчинення», яке міститься в положенні частини першої статті 276 Кодексу, визначає адміністративно-територіальну одиницю, на яку поширюється юрисдикція відповідного органу, уповноваженого законом розглядати справу про адміністративне правопорушення.
З протоколу про адміністративне правопорушення серії ДПР18 № 483079 вбачається, що місцем вчинення адміністративного правопорушення є АДРЕСА_2 . Місце проживання (перебування) ОСОБА_1 у протоколі зазначено АДРЕСА_1 .
Місцем вчинення адміністративного правопорушення є смт. Любешів Камінь - Каширського району Волинської області, місцем проживання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності є с. Новосілки Вараського району Рівненської області.
На вказані населенні пункти не поширюється юрисдикція Кузнецовського міського суду Рівненської області.
Згідно п.3-1 розділу ХІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про судоустрій і статус суддів» до набрання чинності законом України щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв'язку з утворенням (ліквідацією) районів відповідні місцеві суди продовжують здійснювати свої повноваження у межах територіальної юрисдикції, визначеної до набрання чинності Постановою Верховної Ради України «Про утворення та ліквідацію районів» від 17 липня 2020 року № 807-IX, але не пізніше 1 січня 2023 року.
Відповідно до пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом. Отже, ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в суді, до підсудності якого вона віднесена процесуальним законом.
Згідно роз'яснень, викладених у п. 2 Постанови Пленуму Верховного суду України № 11 від 11 червня 2004 року «Про окремі питання, що виникають при застосуванні судами положень ст.276 Кодексу України про адміністративні правопорушення», у випадках, коли законом передбачається альтернативна підсудність, питання про те, в який саме суд надіслати протокол про адміністративне правопорушення, вирішується відповідним органом внутрішніх справ.
Враховуючи викладене вище суд дійшов висновку, що матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 124 КУпАП підлягають поверненню до Відділу поліцейської діяльності № 1 Камінь - Каширського РВП ГУНП у Волинській області для подальшого скерування за територіальною підсудністю до належного суду, відповідно до вимог ст. 276 КУпАП.
Керуючись ст. 276, 278 КУпАП, суд,
Матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 124 КУпАП повторно повернути до Відділу поліцейської діяльності № 1 Камінь - Каширського РВП ГУНП у Волинській області для подальшого скерування за територіальною підсудністю до належного суду.
Суддя Г.В.Бренчук