Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
25 жовтня 2022 року Справа № 520/18607/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шляхової О.М., розглянувши заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення по справі №520/18607/2020 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач звернувся до адміністративного суду із заявою, в якій керуючись статтею 382 КАС України, просить:
- встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області в особі керівника або особи, що виконує його обов'язки, строк для подання звіту про виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 01.04.2021 по справі №520/2716/21;
- встановити Головному управлінню Державної казначейської служби України в Харківській області в особі керівника або особи, що виконує його обов'язки, строк для подання звіту про виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 01.04.2021 по справі №520/2716/21.
Заява розглянута з урахуванням перебування судді у відпустці.
В обґрунтування поданої заяви зазначено, що рішення Харківського окружного адміністративного суду від 09.03.2021 у справі №520/18607/2020 на даний час виконане не у повному обсязі.
Враховуючи відсутність правового регулювання процедури розгляду такого виду заяв, керуючись приписами ч. 3 ст. 166 КАС України, суд приходить до висновку про можливість розгляду поданої заяви одноособово у порядку письмового провадження без виклику сторін.
Згідно з п. 10 ч. 1 ст. 4 КАС України, письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Дослідивши заяву про встановлення судового контролю, суд зазначає наступне.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 09.03.2021 по справі №520/18607/2020 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задоволено.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області виплатити ОСОБА_1 100% суми підвищення пенсії, перерахованої згідно зі статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ, постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", починаючи з 05.03.2019, з врахуванням проведених раніше виплат, здійснивши виплату однією сумою.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести ОСОБА_1 виплату недоотриманої суми пенсії з урахуванням компенсації втрати частини доходу в порядку статті 2 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати".
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344, 61022, м. Харків, майдан Свободи, Держпром, 3-й під'їзд, 2-й поверх) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати у розмірі 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп..
Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 17.09.2021 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області задоволено частково.
Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 09.03.2021 по справі №520/18607/2020 скасовано в частині задоволення позову ОСОБА_1 про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити ОСОБА_1 виплату суми перерахованої та недоплаченої пенсії однією сумою, прийнято постанову, якою відмовлено в задоволенні в цій частині позову.
В іншій частині рішення Харківського окружного адміністративного суду від 09.03.2021 року у справі №520/18607/2020 залишено без змін.
Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 09.03.2021 по справі №520/18607/2020 набрало законної сили та видані виконавчі листи.
Суд зазначає, що судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах передбачений статтею 382 КАС України.
Відповідно до частини 1 статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (частина 2 статті 382 КАС України).
Проаналізувавши наведені положення КАС України, суд вважає, що встановити судовий контроль за виконанням рішення суб'єктом владних повноважень - відповідачем у справі суд може, тобто, наділений правом, під час прийняття рішення у справі.
Такий контроль здійснюється судом шляхом зобов'язання надати звіт про виконання судового рішення, розгляду поданого звіту на виконання постанови суду першої інстанції, а в разі неподання такого звіту - встановленням нового строку для подання звіту та накладенням штрафу.
При цьому, зазначені процесуальні дії є диспозитивним правом суду, яке може використовуватися в залежності від наявності об'єктивних обставин, які підтверджені належними та допустимими доказами.
Зазначена правова позиція підтверджується практикою Верховного Суду, що викладена у додатковій постанові по справі №235/7638/16-а від 31.07.2018.
Суд зазначає, що відповідно до положень ч. 8 ст. 382 КАС України, судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснюється також у порядку, встановленому статтею 287 цього Кодексу.
Відповідно до положень ст. 129-1 Конституції України, суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
Згідно з вимогами ст. 370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
З огляду на викладене, рішення суду, яке набрало законної сили є обов'язковим для учасників справи. Це забезпечується, в першу чергу, через примусове виконання судових рішень відповідно до Закону України "Про виконавче провадження". Судовий контроль у формі зобов'язання подати звіт, також є формою забезпечення виконання судових рішень.
Відповідно до вимог ст. 1 Закону України "Про виконавче провадження", виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Заявником зазначено, що державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Харківській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції винесені постанови про відкриття виконавчого провадження №67574417 від 18.11.2021, №67596356 від 22.11.2021 з примусового виконання виконавчих листів №520/18607/21. У виконавчому провадженні №67574417 відповідно до постанови на ГУ ПФ України в Харківській області накладено штраф.
Згідно листа Головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області від 15.12.2021 управління на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 09.03.2021 по справі №520/18607/2020 здійснило позивачу перерахунок пенсії та нараховано компенсацію втрати частини доходів. Різницю в пенсії, нараховану за період з 05.03.2019 по 31.12.2019 у розмірі 12818,14 грн. та компенсації втрати частини доходів проводитиметься в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат.
Таким чином, оскільки позивачем не наведено аргументів на переконання необхідності вжиття таких процесуальних заходів як судовий контроль за виконанням рішення суду і ненадання останнім доказів на підтвердження наміру відповідача на ухилення від виконання судового рішення та наявність у позивача права захистити свої інтереси щодо виконання судового рішення, ухваленого на його користь у межах статті 287 КАС України, суд приходить до висновку про відсутність підстав для встановлення судового контролю за виконанням судового рішення. Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про залишення без задоволення заяви позивача про встановлення судового контролю по справі №520/18607/21.
Щодо встановлення Головному управлінню Державної казначейської служби України в Харківській області в особі керівника або особи, що виконує його обов'язки, строк для подання звіту про виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду, слід зазначити наступне.
Так, Головне управління Державної казначейської служби України в Харківській області позивачем по справі №520/18607/21 не був визначений як відповідач. Дотримуючись вимог КАС України, суд не може зобов'язати особу, яка не є стороною у справі до виконання рішення, тому вимоги в цій частині не підлягають задоволенню.
Суд звертає увагу, що заявником у вимогах невірно зазначено номер справи та дату винесення рішення.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. ст. 248, 256, 293, 295, 297, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Заяву позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду по справі №520/18607/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено Кодексом адміністративного судочинства України. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду повністю або частково у випадках, визначених статтею 294 цього Кодексу. Оскарження ухвали суду, яка не передбачена статтею 294 цього Кодексу, окремо від рішення суду не допускається.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.М. Шляхова