Справа № 243/2771/22
Провадження № 2/243/1423/2022
24 жовтня 2022 року Слов'янський міськрайонний суд Донецької області у складі:
Головуючого судді Мірошниченко Л.Є.
за участю:
секретаря судового засідання Мірошниченко В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні, що проводилось в режимі дистанційного розгляду, цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про розірвання шлюбу, -
У вересні 2022 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 про розірвання шлюбу.
Вирішуючи питання щодо територіальної юрисдикції (підсудності) даної справи Слов'янському міськрайонному суду Донецької області, суд виходить з наступного.
Як вбачається з матеріалів цивільної справи, адресою реєстрації відповідача зазначено: АДРЕСА_1 , фактично мешкає за адресою: АДРЕСА_2 .
30.09.2022 року ухвалою судді було зроблено запит до Національної соціальної сервісної служби України відомості з Єдиної інформаційної бази даних про те, чи входить до переліку взятих на облік осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території України, району проведення антитерористичної операції чи населеного пункту, розташованого на лінії зіткнення відносно ОСОБА_2 .
Відповідно до ч.1 ст.27 ЦПК України, позови до фізичної особи пред'являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або перебування, якщо інше не передбачено законом.
Як вбачається з листа Мінсоцполітики України на №243/2771/22 від 30.09.2022 року від Міністерства соціальної політики надійшла відповідь проте, що станом на 17.10.2022 в ЄІБД ВПО міститься інформація про ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , що ОСОБА_2 з 18.08.2022 перебуває на обліку внутрішньо переміщених осіб органів соціального захисту населення міста Ірпінь Бучанського району Київської області.
Зазначена довідка не скасована у встановленому законом порядку та є діючою.
Тобто, судом встановлено, що відповідач з 18.08.2022 року має зареєстроване місце перебування, що знаходиться за межами територіальної юрисдикції Ірпінського міського суду Київської області.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» громадянам України, а також іноземцям та особам без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні, гарантуються свобода пересування та вільний вибір місця проживання на її території, за винятком обмежень, які встановлені цим Законом.
Відповідно до ст.ст. 1, 2 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Україна вживає всіх можливих заходів, передбачених Конституцією та законами України, міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, щодо запобігання виникненню передумов вимушеного внутрішнього переміщення осіб, захисту та дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб, тощо.
Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 509 «Про облік внутрішньо переміщених осіб», зі змінами і доповненнями, передбачений порядок отримання довідки, взяття на облік, внесення інформації до Єдиної інформаційної бази даних про взятих на облік осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення.
Відповідно до п. 1 Порядку, довідка є документом, який підтверджує факт внутрішнього переміщення і взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
З системного аналізу вказаних норм вбачається, що зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем перебування внутрішньо переміщеної особи може бути у тому числі місце реєстрації, яке підтверджується довідкою, виданою у встановленому законом порядку.
Таким чином, відповідач ОСОБА_2 , яка є внутрішньо переміщеною особою, зареєстрованою у встановленому законом порядку, має право відповідно до зазначених вище вимог закону за місцем фактичного проживання отримувати судові повістки, копії документів, приймати участь у судових засіданнях та інше, тобто реалізовувати принцип безперешкодного доступу до правосуддя, який визнається міжнародним співтовариством як фундаментальний згідно з Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод (п. 1 ст. 6) та Міжнародним пактом про громадянські і політичні права (п. 1 ст. 14).
Разом з тим, суд зазначає, що ч. 1ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Інтерпретація суті конструкції "суд, встановлений законом" викладена Європейським судом з прав людини (далі - ЄСПЛ, Суд) у рішенні у справі "Сокуренко і Стригун проти України". Так, ЄСПЛ наголосив, що фраза "встановленого законом" поширюється не лише на правову основу самого існування "суду", але й дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність.
Правова позиція ЄСПЛ у вказаній справі дозволяє виокремити дві умови відповідності критерію "суд, встановлений законом": організаційну (організація судової системи повинна регулюватися законами у їх буквальному значенні) та юрисдикційну (суд повинен діяти у спосіб та відповідно до повноважень, передбачених законом, у межах своєї компетенції).
З наведеного вище слідує, що розгляд справи судом з порушенням правил територіальної юрисдикції є порушенням права особи на справедливий суд (ч. 1 ст. 6 Конвенції) та підставою для скасування ухваленого у справі рішення (ч. 1ст. 378 ЦПК України).
Встановивши зареєстроване у встановленому законом порядку місце перебування відповідача ОСОБА_2 , суд приходить до висновку, що дана справа територіально не підсудна Слов'янському міськрайонному суду Донецької області, а підсудна Ірпінському міському суду Київської області.
Визначення у позовній заяві позивача підсудності цивільної справи Слов'янському міськрайонному суду Донецької області, суд вважає помилковим.
Пунктом 1 ч.1 ст.31 ЦПК України передбачено, що суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Враховуючи, що місце перебування відповідача ОСОБА_2 зареєстроване у м. Ірпінь Київської області, цивільну справу № 243/2771/22 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про розірвання шлюбу, на підставі п.1 ч.1 ст.31 ЦПК України слід передати на розгляд Ірпінському міському суду Київської області, який розташований за адресою: 08200, Київська область, м. Ірпінь, вул. Мінеральна, 7 (E-mail: inbox@ip.ko.court.gov.ua).
Відповідно до ч. 1 ст. 32 ЦПК України, спори між судами про підсудність не допускаються. Справа, передана з одного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 31 цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження судом, якому вона надіслана.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 31 ЦПК України суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
На підставі ст.ст. 30-32, 260 ЦПК України, суд, -
Цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про розірвання шлюбу, передати за підсудністю на розгляд до Ірпінського міського суду Київської області, який розташований за адресою: 08200, Київська область, м. Ірпінь, вул. Мінеральна, 7 (E-mail: inbox@ip.ko.court.gov.ua).
Роз'яснити учасникам справи, що передача справи, з підстав зазначених вище в ухвалі, здійснюється не пізніше п'яти днів після закінчення строку на оскарження ухвали суду, а в разі подання скарги - не пізніше п'яти днів після залишення її без задоволення.
Копію ухвали надіслати учасникам справи.
Ухвала може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду, шляхом подачі апеляційної скарги через Слов'янський міськрайонний суд протягом п'ятнадцяти днів, з дня її проголошення. У разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга може бути подана протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Слов'янського
міськрайонного суду Л.Є. Мірошниченко