Ухвала від 25.10.2022 по справі 711/5323/22

Придніпровський районний суд м.Черкаси

Номер провадження 1-кс/711/1678/22

Справа № 711/5323/22

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 жовтня 2022 року слідчий суддя Придніпровського районного суду міста Черкаси ОСОБА_1 , при секретарі - ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Черкаси клопотання слідчого відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Черкаській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором відділу управління Черкаської обласної прокуратури ОСОБА_4 про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні №12021250000000887 від 26.10.2021, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України,-

ВСТАНОВИВ:

Слідчий відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Черкаській області ОСОБА_3 , звернувся до слідчого судді Придніпровського районного суду м. Черкаси з клопотанням, в якому просить продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні №12021250000000887 від 26.10.2021року на три місяці, тобто до 26.01.2023.

Клопотання обґрунтовує тим, що в провадженні СУ ГУНП в Черкаській області перебувають матеріали кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12021250000000887 від 26.10.2021, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України.

Проведеним досудовим розслідуванням встановлено, що Державною службою з питань праці проведено внутрішній аудит Управління Держпраці в Черкаській області за результатами якого встановлено, що під час видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі - Дозвіл) в період 2019-2020 років в порушення вимог Закону України «Про охорону праці» різним суб'єктам господарської діяльності видано відповідні дозволи на підставі поданого пакету документів.

Вході перевірки поданих документів на отримання Дозволів встановлено факти, що можуть свідчити про внесення завідомо неправдивих відомостей до наданих документів, а також факти неналежного виконання своїх обов'язків працівниками управління Держпраці в Черкаській області під час перевірки наданих документів та прийнятті рішень про видачу відповідних Дозволів.

Аудитом встановлено, що під час видачі дозволів № 006.19.71 від 08.01.2019 виданий на підставі висновку ДП «Черкаський ЕТЦ» від 04.12.2018 № 71.04.03-0744.18, який не містить висновку про відповідність заявлених машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки вимогам законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки.

З аналогічними порушеннями видані дозволи № 042.19.71 від 12.02.2019 та № 075.19.71 від 01.03.2019.

Дозволи № 015.19.71 від 17.01.2019, № 022.19.71 від 18.01.2019, № 188.20.71 від 03.07.2020. № 195.20.71 від 30.07.2020 та № 208.20.71 від 16.09.2020 видані на підставі заяв, котрі оформлені з порушенням встановлених вимог, що є підставою для відмови у видачі дозволу, зокрема, відсутні дані щодо найменування робіт підвищеної небезпеки та в додатках до заяви подані дані які не відповідають даним викладеним в заяві на отримання дозволу.

Дозволи № 020.19.71 від 17.01.2019, № 021.19.71 від 17.01.2019, № 036.19.71 від 28.01.2019, № 202.19.71 від 18.06.2019, № 203.19.71. від 18.06.2019 містять експертні звіти із завідомо неправдивими даними, зокрема посилання на документі котрі на момент видачі експертного звіту не могли існувати. Аналогічні дані щодо відображення завідомо неправдивої інформації в експертних звітах встановлені і в інших випадках.

Відповідно до розділу 3 «Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі - Положення):

висновок експертизи - документ, який складається експертною організацією за результатами проведення експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб'єкта господарювання за формою, розробленою Держпраці і затвердженою в установленому порядку, містить інформацію про відповідність (невідповідність) об'єкта експертизи вимогам законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки і на підставі якого приймається рішення щодо видачі дозволу;

експертні організації - експертно-технічні центри, що належать до сфери управління Держпраці, або незалежні експертні організації, які забезпечують науково-технічну підтримку державного нагляду у сфері промислової безпеки та охорони праці та мають підтверджену компетенцію для інспекційної діяльності у сфері охорони праці відповідно до законодавства.

Відповідно до п. 11 вказаного Положення Рішення про відмову у видачі дозволу приймається у випадках, передбачених статтею 21 Закону України "Про охорону праці".

Відповідно до ст. 21 ЗУ «Про охорону праці» роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі - дозвіл). Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, видає дозволи на безоплатній основі на підставі висновку експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб'єкта господарювання, проведеної експертно-технічними центрами, які належать до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, або незалежними експертними організаціями, які забезпечують науково-технічну підтримку державного нагляду у сфері промислової безпеки та охорони праці. На застосування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки виробник або постачальник устаткування підвищеної небезпеки отримує дозвіл до прийняття зобов'язань на постачання. Одержання дозволу не вимагається у разі експлуатації (застосування) устаткування підвищеної небезпеки, яке прийнято в експлуатацію з видачею відповідного сертифіката або щодо якого зареєстровано декларацію про готовність до експлуатації, а також у разі реєстрації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

Порядок видачі дозволів або відмови в їх видачі, переоформлення, видачі дублікатів, анулювання дозволів центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, переліки видів робіт, машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки, проведення або експлуатація (застосування) яких потребує отримання дозволу, та граничні розміри тарифів на проведення експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб'єкта господарювання, висновок якої є підставою для видачі дозволів, встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Окрім вказаного під час аудиту встановлено, що працівниками Управління Держпраці в Черкаській області в порушення вимог Кодексу Законів про Працю під час проведення інспектування суб'єктів господарської діяльності не вжито заходів передбачених КЗпП про накладення штрафів про виявлені правопорушення.

Відповідно до аудиторського висновку встановлено, що ряд дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки видано з порушенням вимог законодавства.

Так, отримано тимчасовий доступ до документів Управління Держпраці в Черкаській області та отримано ухвали про тимчасовий доступ до документів юридичних осіб на підставі яких отримано дозволи про роботи підвищеної небезпеки.

Вищевказані ухвали знаходяться на виконанні та після отримання первинних документів у юридичних осіб на підставі яких було проведено експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб'єкта господарювання під час експлуатації заявлених машин, механізмів, устаткування та їх відповідності вимогам законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки та стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб'єкта господарювання під час виконання заявлених робіт буде встановлено наявність та/або відсутність фактів зазначених у аудиторському звіті.

У зв'язку з тим, що строк досудового розслідування завершується 26.10.2022 року, а тому за вказаний термін не представляється отримати від всіх юридичних осіб первинну документацію, що стала підставою проведення експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб'єкта господарювання під час експлуатації заявлених машин, механізмів, устаткування та їх відповідності вимогам законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки та стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб'єкта господарювання під час виконання заявлених робіт та встановити наявність та/або відсутність фактів зазначених у аудиторському звіті.

Обставинами, що перешкоджали здійснити вказані процесуальні дії раніше є: значна кількість документів, які необхідно вилучити та дослідити, факт їх знаходження у значної кількості різних власників.

Ініціатор клопотання вказує, що для проведення зазначених вище слідчих (розшукових) дій необхідний термін складає не менше трьох місяців, атому слідчий, за погодженням із прокурором. Звернувся до слідчого судді з даним клопотанням.

До початку судового засідання слідчий надав суду клопотання, в якому просив проводити розгляд даної справи без його участі.

Перевіривши надані матеріали клопотання, включаючи витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань №12021250000000887 від 26.10.2021, щодо кримінального провадження, у рамках якого було подане клопотання та дослідивши докази по даних матеріалах, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання слідчого підлягає до задоволення виходячи з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 219 КПК України строк досудового розслідування обчислюється з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня звернення до суду з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності або до дня ухвалення рішення про закриття кримінального провадження.

Згідно п. 1 ч. 2 ст. 219 КПК України строк досудового розслідування з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня повідомлення особі про підозру становить: дванадцять місяців - у кримінальному провадженні щодо нетяжкого злочину.

В судовому засіданні встановлено, що 26.10.2021 відомості про кримінальне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 367 КК України, внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12021250000000887.

Аналіз доданих до клопотання слідчого документів свідчить, що на даному етапі проведення досудового розслідування кримінального провадження є достатньо відомостей, які свідчать про те, що було вчинене кримінальне правопорушення.

Між тим, закінчити досудове розслідування у строк, який спливає 26.10.2022 неможливо, у зв'язку з тим, що необхідно провести ряд слідчих (розшукових) дій, які необхідні для встановлення винної особи у вчиненні кримінального правопорушення, та прийняття законного і об'єктивного рішення у кримінальному провадженні.

Відповідно до ч. 1 ст. 294 КПК України, якщо досудове розслідування злочину до моменту повідомлення особі про підозру неможливо закінчити у строк, зазначений у частині другій статті 219 цього Кодексу, вказаний строк може бути продовжений неодноразово слідчим суддею за клопотанням прокурора або слідчого, погодженого з прокурором, на строк, встановлений пунктами 2 і 3 частини четвертої статті 219 цього Кодексу.

Згідно із ч. 1 ст. 295-1 КПК України у випадках, передбачених статтею 294 цього Кодексу, продовження строку досудового розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, постановленої за відповідним клопотанням прокурора або слідчого.

Відповідно до ст. 28 КПК України під час кримінального провадження кожна процесуальна дія або процесуальне рішення повинні бути виконані або прийняті в розумні строки. Розумними вважаються строки, що є об'єктивно необхідними для виконання процесуальних дій та прийняття процесуальних рішень. Розумні строки не можуть перевищувати передбачені цим Кодексом строки виконання окремих процесуальних дій або прийняття окремих процесуальних рішень.

Проведення досудового розслідування у розумні строки забезпечує прокурор, слідчий суддя (в частині строків розгляду питань, віднесених до його компетенції), а судового провадження - суд.

В контексті кримінального провадження, Конституційний Суд України, у своєму рішенні від 30.01.2003 відзначив, що "поняття розумний строк досудового слідства є оціночним, тобто таким, що визначається у кожному конкретному випадку з огляду на сукупність усіх обставин вчинення і розслідування злочину". Визначення розумного строку досудового слідства залежить від багатьох факторів, включаючи обсяг і складність справи, кількість слідчих дій, число потерпілих та свідків, необхідність проведення експертиз та отримання висновків тощо. Але за будь-яких обставин строк досудового слідства не повинен перевищувати меж необхідності. Досудове слідство повинно бути закінчене у кожній справі без порушення права на справедливий судовий розгляд і права на ефективний засіб захисту, що передбачено ст.ст. 6, 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Враховуючи вказані слідчим обставини, які унеможливлюють закінчити досудове розслідування до 26.10.2022, складність кримінального провадження, яка обумовлена необхідністю проведення слідчих (розшукових) дій, ряду експертиз, слідчий суддя вважає за необхідне задовольнити клопотання та продовжити строк досудового розслідування в кримінальному провадженні №12021250000000887 до п'ятнадцяти місяців, тобто до 26.01.2023. На думку слідчого судді такий строк є об'єктивно необхідним та достатнім для виконання процесуальних дій та прийняття процесуальних рішень в даному кримінальному провадженні та буде відповідати завданням кримінального провадження.

Керуючись ст.ст. 28, 219, 294, 295-1, 309, 376 КПК України, -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання слідчого відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Черкаській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором відділу управління Черкаської обласної прокуратури ОСОБА_4 про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні №12021250000000887 від 26.10.2021, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України - задовольнити.

Продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12021250000000887 від 26.10.2021 на три місяці, тобто до 26.01.2023 включно.

Ухвала оскарженню не підлягає і заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.

Слідчий суддя: ОСОБА_1