25 жовтня 2022 рокуСправа № 160/14945/22
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльності, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -
І. ПРОЦЕДУРА
1. 27.09.2022 засобами поштового зв'язку до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про:
- визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах на підставі пункту 1 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;
- скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області Відділу з питань призначення та перерахунків пенсій про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, про яке повідомлено в повідомленні-рішенні № 047150018607 від 26.08.2022;
- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах від 18.08.2022 та зарахувати до пільгового стажу періоди роботи газоелектрозварювальником з 23.10.1995 по 13.06.2000, з 15.06.2000 по 10.10.2003, з 19.04.2006 по 30.05.2006, та з 21.09.2006 по 03.08.2010 у ВАТ «Лисичанська сода», та призначити пільгову пенсію за Списком № 1 на підставі пункту 1 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з дати першого звернення, тобто з 18.08.2022.
2. Ухвалою суду від 29.09.2022 прийнято позов до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); відповідачу надано строк для подання відзиву на позовну заяву та витребуваних доказів.
3. Ухвала суду від 29.09.2022 та копія позову одержані ГУ ПФУ в Дніпропетровській області 05.10.2022, що вбачається з розписки, яка долучена до матеріалів справи.
ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА
4. Позивачу відмовлено у призначені пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 через відсутність необхідного пільгового стажу.
5. До пільгового стажу не зараховано періоди роботи у ВАТ «Лисичанська сода», оскільки відсутня пільгова довідка.
6. Позивач вважає, що відповідач неправомірно відмовив у призначенні пенсії та безпідставно не зарахував пільговий стаж по Списку № 1.
7. Періоди роботи у ВАТ «Лисичанська сода» належним чином зафіксовані у трудовій книжці і не можуть бути підтверджені уточнюючою довідкою у зв'язку із знаходженням зазначеного підприємства на тимчасово окупованій території України у місті Лисичанськ.
ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА
8. Відповідач відзив на позовну заяву не надав.
ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ ТА ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
9. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є внутрішньо переміщеною особою, що вбачається з довідки від 23.04.2022 № 1209-7500517456.
10. Рішенням про відмову у призначенні пенсії від 26.08.2022 № 047150018607 відмовлено у призначенні пенсії на пільгових умовах ОСОБА_1 та, зокрема, зазначено:
- дата народження ІНФОРМАЦІЯ_1 ;
- дата звернення до територіальних органів Пенсійного фонду України - 18.08.2022;
- відповідно до пункту 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (Список № 1), пенсія за віком на пільгових умовах призначається: працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці - за Списком № 1виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах;
- працівникам, які не мають стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи;
- вік заявника 50 років 01 місяць;
- загальний стаж за наданими документами складає - 29 років 08 місяців 20 днів;
- пільговий стаж відсутній, оскільки не надані пільгові довідки, що відповідають вимогам додатку 5 постанови Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 «Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», які дають право на пенсію на пільгових умовах;
- для визначення права необхідно долучити уточнюючі пільгові довідки;
- у призначенні пенсії за віком згідно наданої заяви від 18.08.2022 відмовлено.
11. Повідомленням від 26.08.2022 ГУ ПФУ в Дніпропетровській направило позивачу рішення за наслідками розгляду заяви від 18.08.2022 про призначення пенсії.
(щодо періодів роботи у ВАТ «Лисичанська сода»)
12. З трудової книжки позивача НОМЕР_1 , зокрема, вбачаються періоди роботи у ВАТ «Лисичанська сода» та відомості щодо проведення атестації робочого місця, а саме:
- запис № 10: 23.10.1995 прийнятий газоелектрозварником 4 розряду в основному цеху з ремонту технологічного обладнання;
- запис № 11: професія газоелектрозварником, зайнятий на різанні та ручному зварюванні з ремонту технологічного обладнання в основних цехах ВАТ «Лисичанська сода» відповідає списку професій, які дають право на пільгове пенсійне забезпечення за Списком № 1 розділ VIII підрозділ 1080А010 за результатами атестації робочих місць, наказ від 23.10.1995 № 126;
- запис № 12: 13.06.2000 звільнити за власним бажанням, стаття 38 КЗпП України;
- запис № 13: 15.06.2000 прийнятий електрозварником 4 розряду відділу карбонізації цех і виробництво кальцинованої соди;
- запис № 14: 25.03.2002 переведений електрозварником 5 розряду відділу карбонізації цеху і виробництва кальцинованої соди;
- професія електрозварник відповідає списку професій, які дають право на пільгове пенсійне забезпечення за Списком № 1 розділ VIII підрозділ 1080А010 за результатами атестації робочих місць, наказ від 25.05.1994 № 1;
- професія електрозварник відповідає списку професій, які дають право на пільгове пенсійне забезпечення за Списком № 1 розділ VIII підрозділ 1080А010 за результатами атестації робочих місць, наказ від 23.05.2000 № 65;
- запис № 15: 10.10.2003 звільнити за власним бажанням, стаття 38 КЗпП України;
- запис № 21: 21.09.2006 прийнятий електрозварником, зайнятий на різанні та ручному зварюванні з ремонту технологічного обладнання цеху карбонізації виробництва кальцинованої соди;
- запис № 22: професія електрозварник, зайнятий на різанні та ручному зварюванні відповідає списку професій, які дають право на пільгове пенсійне забезпечення за Списком № 1 розділ VIII підрозділ 8А.1 за результатами атестації робочих місць, наказ від 10.05.2005 № 191;
- запис № 23: 03.08.2010 звільнений за згодою сторін, стаття 36 пункт 1 КЗпП України.
V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
13. Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
14. Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
15. Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV (далі - Закон № 1058-ІV), який набрав законної сили з 01.01.2004.
16. Статтею 8 Закону № 1058-IV передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
17. Відповідно до частини першої статті 114 Закону № 1058-ІV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
18. Згідно із пунктом 1 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
19. Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи.
20. Відповідно до частин 5 та 6 стаття 114 Закону № 1058-IV у разі призначення пенсій на пільгових умовах відповідно до частин другої і третьої цієї статті проводиться взаємне зарахування періодів роботи, передбачених цією статтею, за умови що роботи, які зараховуються, дають право на пенсію на аналогічних або більш пільгових умовах.
21. Контроль за правильністю застосування списків на пільгове пенсійне забезпечення і якістю проведення атестації робочих місць на підприємствах та в організаціях, підготовка пропозицій щодо вдосконалення таких списків покладаються на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю.
22. Статтею 44 Закону № 1058-ІV встановлено:
- частина перша:
-- призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом;
-- звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи;
-- порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення;
- частина третя:
-- органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
23. Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії (частина 5 статті 45 Закону № 1058-IV).
24. Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій урегульовано «Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України № 13-1 від 07.07.2014) (зі змінами і доповненнями, внесеними постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2021 № 33-1, далі - Порядок № 22-1).
25. Відповідно до пункту 1.1 Порядку № 22-1 заява про призначення пенсії подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).
26. Згідно із пунктом 1.3 Порядку № 22-1 заява про призначення може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) з використанням кваліфікованого електронного підпису або електронної системи BankID відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.07.2015 № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.08.2015 за № 991/27436.
27. Пунктом 1.7 Порядку № 22-1 встановлено, що звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.
28. Відповідно до пункту 4.2 Порядку № 22-1 після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
29. Пунктом 4.3 Порядку № 22-1 встановлено:
- рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи;
- рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.
30. Відповідно до пункту 4.7 Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
31. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.
32. За приписами пункту 4.10 Порядку № 22-1 після призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший вид електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації, фактичного проживання) особи, за місцезнаходженням установи виконання покарань, де відбуває покарання засуджений до позбавлення (обмеження) волі, для здійснення виплати пенсії.
щодо підтвердження періодів роботи
33. Згідно із статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
34. Відповідно до пункту 1 «Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», затвердженого постановою Кабінету міністрів України № 637 від 12.08.1993 (далі - Порядок № 637, у редакції чинній на момент спірних правовідносин) основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
35. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
36. Пунктом 3 Порядку № 637 встановлено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
37. Згідно із пунктом 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників
38. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
39. У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
VІІ. ОЦІНКА СУДУ
40. Право на соціальний захист, що включає право на забезпечення у старості, гарантоване громадянам України частиною першою статті 46 Конституції України.
щодо визнання протиправною бездіяльності ГУ ПФУ в Дніпропетровській області щодо відмови у призначенні пенсії
41. Згідно із частиною першою статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
42. Суд звертає увагу, що бездіяльність це пасивна поведінка суб'єкта, тобто не здійснення/не вчинення дій, які особа повинна була і могла вчинити.
43. Розглянувши заяву позивача про призначення пенсії від 18.08.2022, ГУ ПФУ в Дніпропетровській області прийнято рішення від 26.08.2022 № 047150018607 про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 .
44. Таким чином, належним способом захисту порушеного права позивача є оскарження рішення ГУ ПФУ в Дніпропетровській області від 26.08.2022 № 047150018607, правом на оскарження якого позивач скористався у заявленому спорі, у зв'язку із чим, суд відмовляє у задоволенні позову в частині оскаржуваної бездіяльності, яка виразилися у протиправній відмові у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1.
щодо визнання протиправним та скасування рішення від 26.08.2022 № 047150018607
45. У рішенні про відмову у призначенні пенсії від 26.08.2022 № 047150018607 зазначено, що ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії на пільгових умовах за Списком № 1, оскільки відсутній пільговий стаж (не надані пільгові довідки).
46. ГУ ПФУ в Дніпропетровській області зазначено, що для визначення права необхідно долучити уточнюючі пільгові довідки відповідно додатку 5 Порядку № 637.
(щодо визначення права позивача на зарахування до пільгового стажу за Списком № 1 періодів роботи)
47. Відповідно до частини другої статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
48. Звертаючись до суду позивач зазначив про незарахування до пільгового стажу періодів роботи у ВАТ «Лисичанська сода» з 23.10.1995 по 13.06.2000, з 15.06.2000 по 10.10.2003, з 19.04.2006 по 30.05.2006, та з 21.09.2006 по 03.08.2010.
49. У прохальній частині позовної заяви позивач просив зарахувати до пільгового стажу періоди роботи у ВАТ «Лисичанська сода» з 23.10.1995 по 13.06.2000, з 15.06.2000 по 10.10.2003, з 19.04.2006 по 30.15.2006, та з 21.09.2006 по 03.08.2010.
50. Вирішуючи спір по суті, суд зазначає наступне.
51. За приписами пункту 20 Порядку № 637 встановлено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
52. Надання уточнюючої довідки підприємств, установ, організації або їх правонаступників передбачено виключно у разі відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.
53. Таким чином, законодавством України встановлено пріоритетність записів у трудовій книжці перед відомостями у первинних документах.
54. Суд зазначає, що період, який підлягає зарахуванню до пільгового стажу роботи із зазначенням відповідного Списку до якого віднесено професію працівника, визначає саме підприємство шляхом надання уточнюючої довідки.
55. При цьому, у постановах від 07.03.2018 у справі № 233/2084/17, від 16.05.2019 у справі № 161/17658/16-а, від 27.02.2020 у справі № 577/2688/17, від 31.03.2020 у справі № 446/656/17, від 21.05.2020 року у справі № 550/927/17, від 25.02.2021 у справі 683/3705/16-а Верховний Суд дійшов висновку про те, що надання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації необхідне лише у двох випадках:
1) за відсутності трудової книжки як такої або
2) необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.
56. Таким чином, уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників не є необхідними, якщо відповідний стаж підтверджується відомостями, зазначеними у трудовій книжці.
57. Суд зазначає, що позивач має належним чином оформлену трудову книжку, в якій містяться записи про періоди роботи позивача у ВАТ «Лисичанська сода» з 23.10.1995 по 13.06.2000, з 15.06.2000 по 10.10.2003, з 21.09.2006 по 03.08.2010 із відомостями щодо підтвердження права на пенсію на пільгових умовах за Списком № 1 (містяться записи про проведення атестації робочих місць).
58. У зв'язку із чим, посилання відповідача у рішенні від 26.08.2022 № 047150018607 на необхідність надання уточнюючої пільгової довідки, суд вважає безпідставними з огляду на наявність відповідних записів у трудовій книжці позивача, яка в свою чергу є основним доказом на підтвердження відповідного періоду роботи працівника при вирішенні питання призначення пільгової пенсії, уточнюючі довідки є допоміжними доказами, які варто пропонувати надати особі виключно в випадках передбачених пенсійним законодавством.
59. Отже, позивачем вчинено усі дії та подано усі документи, необхідні для призначення пенсії.
60. Таким чином, до пільгового стажу позивача за Списком № 1 повинні бути зараховані періоди роботи у ВАТ «Лисичанська сода» з 23.10.1995 по 13.06.2000, з 15.06.2000 по 10.10.2003, з 21.09.2006 по 03.08.2010.
61. Відповідно до пункту 2 розділу 4 Указу Президента України «Про Концепцію вдосконалення судівництва для утвердження справедливого суду в Україні відповідно до європейських стандартів» від 10.05.2006 № 361/2006 адміністративне судочинство спрямоване на захист прав особи у публічно-правових відносинах від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. За своїм статусом у суспільстві учасники таких правовідносин перебувають у нерівних умовах, тому адміністративний суд має вжити всіх передбачених законом заходів, щоб захистити порушені органом влади права особи, в тому числі збирати докази з власної ініціативи, виходити за межі вимог сторін тією мірою, наскільки це необхідно для повного захисту прав особи.
62. Належить зазначити, що бездіяльність це пасивна поведінка суб'єкта, тобто не здійснення/не вчинення дій, які особа повинна була і могла вчинити, тоді як дією є сукупність вчинків кого-небудь, здійснення особою певних функцій/обов'язків у межах наданих повноважень, тощо.
63. Незарахування періоду роботи позивача до пільгового стажу є бездіяльністю Пенсійного фонду, яка може бути оскаржена до суду, у зв'язку із чим суд, відмовляючи у частині оскаржуваних дій, виходить за межі позовних вимог для повного захисту прав позивача відповідно до частини другої статті 9 КАС, та визнає протиправною бездіяльність відповідача щодо незарахування ОСОБА_1 до пільгового стажу за Списком № 1 періодів роботи у ВАТ «Лисичанська сода» з 23.10.1995 по 13.06.2000, з 15.06.2000 по 10.10.2003, з 21.09.2006 по 03.08.2010.
64. Щодо періоду роботи з 19.04.2006 по 30.05.2006, суд зазначає наступне.
65. З трудової книжки НОМЕР_1 вбачається, що у період з 19.04.2006 по 30.05.2006 позивач працював у ТОВ «Лисичанський завод «Металопрофіль», а не у ВАТ «Лисичанська сода», як було зазначено позивачем у позовній заяві.
66. У період з 19.04.2006 по 30.05.2006 позивач працював на посаді газоелектрозварник.
67. При цьому, за період з 19.04.2006 по 30.05.2006 трудова книжка не містить відомостей щодо віднесення посади позивача до такої, що дає право на пільгове пенсійне забезпечення за Списком № 1.
68. Постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 № 36 затверджено списки виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах:
- Список № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах;
- Список № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
69. Вказані списки складені по виробничому принципу, кожному розділу і підрозділу відповідає відповідне виробництво або конкретний вид робіт. Тому, право на пільгову пенсію визначається в залежності від того, в якому виробництві або на яких роботах був зайнятий той чи інший працівник.
70. Визначальним фактором є зайнятості робітника на виробництві або на виконанні окремих робіт, передбачених Списками.
71. Суд звертає увагу, що Список № 1 та Список № 2 містять посаду «електрогазозварники».
72. Відтак, з урахуванням записів трудової книжки, можливістю віднесення професії позивача як до Списку № 1 та Списку № 2, суд не може дійти висновку про порушення відповідачем прави позивача щодо зарахування до пільгового стажу за Списком № 1 періоду роботи з 19.04.2006 по 30.05.2006.
73. Оскільки, ГУ ПФУ в Дніпропетровській області передчасно здійснено висновок про відсутність необхідного пільгового стажу, не зараховано періоди роботи до пільгового стажу за Списком № 1 та відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1, суд визнає протиправним та скасовує рішення ГУ ПФУ в Дніпропетровській області від 26.08.2022 № 047150018607.
щодо зобов'язання вчинити певні дії
74. Згідно зі статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка ратифікована Законом № 475/97-ВР від 17.07.1997 кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
75. На захист порушеного права позивача, суд зобов'язує ГУ ПФУ в Дніпропетровській області:
- зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 за Списком № 1 періоди роботи у ВАТ «Лисичанська сода» з 23.10.1995 по 13.06.2000, з 15.06.2000 по 10.10.2003, з 21.09.2006 по 03.08.2010;
- повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 18.08.2022 про призначення пенсії та прийняти рішення у встановленому порядку, з урахуванням наданої судом у цьому рішенні правової оцінки.
VІІ. ВИСНОВОК СУДУ
76. Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню із виходом за межі позову, оскільки це необхідно для повного захисту порушеного права позивача, із покладенням на відповідача витрат на сплату судового збору як за звернення до суду немайнового характеру.
77. Керуючись статтями 241-246, 263 КАС України, суд, -
78. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; код НОМЕР_2 ; АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код 21910427; вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094) про визнання протиправною бездіяльності, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
79. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо незарахування ОСОБА_1 до пільгового стажу за Списком № 1 періодів роботи у ВАТ «Лисичанська сода» з 23.10.1995 по 13.06.2000, з 15.06.2000 по 10.10.2003, з 21.09.2006 по 03.08.2010.
80. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 26.08.2022 № 047150018607 про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 .
81. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду в Дніпропетровській області:
- зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 за Списком № 1 періоди роботи у ВАТ «Лисичанська сода» з 23.10.1995 по 13.06.2000, з 15.06.2000 по 10.10.2003, з 21.09.2006 по 03.08.2010;
- повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 18.08.2022 про призначення пенсії та прийняти рішення у встановленому порядку, з урахуванням наданої судом у цьому рішенні правової оцінки.
82. В іншій частині позовних вимог - відмовити.
83. Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області судовий збір у розмірі 992,40 грн.
84. Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 КАС України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 КАС України.
Суддя І.О. Верба