Рішення від 24.10.2022 по справі 160/12252/22

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 жовтня 2022 року Справа № 160/12252/22

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Горбалінського В.В.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

12.08.2022 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції, в якій позивач просить:

- визнати протиправною бездіяльність Департаменту патрульної поліції по ненарахуванню та невиплаті за період з 24.02.2022 року по 25.03.2022 року додаткової винагороди відповідно до п.1 постанови Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022 року старшому інспектору відділення забезпечення діяльності батальйону патрульної поліції в містах Краматорськ та Слов'янськ Управління патрульної поліції в Донецькій області Департаменту патрульної поліції Пономаренко Юлії Борисівні;

- зобов'язати Департамент патрульної поліції нарахувати та виплатити на користь старшого інспектора відділення забезпечення діяльності батальйону патрульної поліції в м. Краматорськ та Слов'янськ Управління патрульної, поліції в Донецькій області Департаменту патрульної поліції ОСОБА_1 додаткову винагороду, передбачену п.1 постанови Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022 року за період з 24.02.2022 року по 25.03.2022 року з урахуванням виплаченої суми;

- визнати протиправною бездіяльність Департаменту патрульної поліції по не нарахуванню та не виплаті додаткової доплати за службу в особливих умовах (період карантину), передбаченої постановою КМУ №375 від 29.04.2020 року за період служби за березень, квітень, травень, червень, липень, серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2021 року ОСОБА_1 ;

- зобов'язати Департамент патрульної поліції нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 додаткові доплати, передбачені постановою КМУ №375 від 29.04.2020 року, служби березень, квітень, травень, червень, липень, серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2021 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що є співробітником Департаменту патрульної поліції та має право на додаткову винагороду, що встановлена постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», а саме: пунктом 1 вказаної постанови установлено, що на період дії воєнного стану, зокрема, поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі 30 000 гривень щомісячно, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Позивач зауважує, що в період з 24.02.2022 року по 25.03.2022 року вона виконувала всі накази керівника, працювала дистанційно та виконувала всі свої посадові обов'язки в телефонному режимі, оскільки комп'ютерної техніки у неї не було. Позивач зауважує, що нею не було збережено усю документацію, тому нею передано до відділу кадрів документацію лише за 9 днів роботи. У зв'язку з чим, відповідачем виплачено позивачу додаткову доплату лише за 9 днів, з чим позивач не згодна. Крім цього позивач наголошує, що пам'ять мобільного телефону не здатна вміщувати всю документацію, яка використовується в роботі.

Також позивач зауважила, що відповідачем не встановлено та не виплачено позивачу доплату до грошового забезпечення за службу в особливих умовах (період карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №375 від 29.04.2020 року за період з березня по грудень 2021 року. У зв'язку з чим, позивач звернулась до суду з даною позовною заявою.

23.08.2022 року ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду відкрито провадження у справі та призначено розгляд останньої за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

20.09.2022 року Департамент патрульної поліції звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із відзивом на позовну заяву.

В обґрунтування відзиву відповідач зазначив, що наказом №457 від 27.03.2022 року на період дії воєнного стану позивача підпорядковано у розпорядження до Управління патрульної поліції у Дніпропетровській області з 11.03.2022 року. Згідно даних дислокації сил та засобів Управління патрульної поліції в Луганській, Харківській, Донецькій області прикомандированих до Управління патрульної поліції у Дніпропетровській області Департаменту патрульної поліції за період з 11.03.2022 року по 25.03.2022 року, позивач була зазначена лише 25.03.2022 року. З відповіді (рапорт вих. №801ВН/41/37/1/01-2022 від 07.09.2022 року) начальника відділення забезпечення діяльності батальйону патрульної поліції в містах Краматорськ та Слов'янськ Управління патрульної поліції в Донецькій області Департаменту патрульної поліції підполковника поліції Д. Михасько, який являється безпосереднім керівником позивача, вбачається відсутність будь-яких даних щодо виконання позивачем службових обов'язків в період з 24.02.2022 року по 25.03.2022 року. Також в даному рапорті зазначено, що позивач на телефонні дзвінки безпосереднього керівника не відповідала. Згідно відповіді (рапорт від 08.09.2022 року) начальника відділення кадрового забезпечення батальйону патрульної поліції в містах Краматорськ та Слов'янськ Управління патрульної поліції в Донецькій області Департаменту патрульної поліції капітана поліції О. Пашкарука, дані відпрацьованого робочого часу, відповідно яких позивачу було нараховано та виплачено додаткову винагороду за 9 робочих днів за період з 24.02.2022 року по 25.03.2022 року, були встановлені на підставі скриншотів та робочого листування, які за цей період були надані до відділення кадрового забезпечення. Тому на виконання постанови КМУ №168 від 28.02.2022 року відділом кадрового забезпечення були подані списки поліцейських, які виконують службові обов'язки та заслуговують на вказану додаткову винагороду. У зв'язку з тим, що позивачем у спірний період було відпрацьовано 9 робочих днів, їй було нараховано суму додаткової винагороди, пропорційно відпрацьовану часу. Підсумовуючи відповідач зауважив, що будь-яких доказів відпрацювання позивача більше ніж 9 робочих днів в спірний період позивачем до суду не надано.

Також відповідач зауважив, що додаткова доплата, передбачена постановою КМУ №375 від 29.04.2020 року не має обов'язкового характеру виплати, її встановлення залежить від наявності та розміру виділених на орган поліції бюджетних асигнувань за відповідною бюджетною програмою. Крім цього, відповідач зазначив, що виплата додаткової доплати, визначеної даною постановою, проводиться не за основною бюджетною програмою, передбаченою для виплати грошового забезпечення поліцейським, а за окремими бюджетними програмами, визначеними Кабінетом Міністрів України, із фонду боротьби з гострою респіраторною хворобою COVID-19. Таким чином, прийняття рішення про встановлення додаткової доплати поліцейським, які у зв'язку із виконанням службових обов'язків у період дії карантину мали безпосередній контакт з населенням, у граничному розмірі до 50% грошового забезпечення, є дискреційним повноваженням керівника органу поліції. Отже, оскільки бюджетні асигнування для здійснення даної додаткової винагороди не виділялись, накази про її встановлення не видавались, тому вказана доплата не підлягає виплаті позивачу. У зв'язку з вищевикладеним, відповідач просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог.

22.09.2022 року ОСОБА_1 звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із відповіддю на відзив.

В обґрунтування відповіді на відзив позивач зауважує, що позивач виїхала до міста Дніпра 24.02.2022 року. З 28.02.2022 року позивача підпорядкована до УПП в Дніпропетровській області. Отже, доводи відповідача, що позивач підпорядкована УПП в Дніпропетровській області з 11.03.2022 року не відповідають дійсності. Позивач зауважує, що з дислокації сил та засобів Управління патрульної поліції в Луганській, Харківській, Донецькій області прикомандированих до Управління патрульної поліції у Дніпропетровській області Департаменту патрульної поліції вбачається, що вона була в розстановці 22.03, 23.03, 24.03 та 25.03, в свою чергу, позивачу не зрозуміло про відсутність ще 5 днів її служби, за які їй виплачено додаткову винагороду. У зв'язку з чим, позивач ставить під сумнів правильність вказаних у даному документі даних, крім цього вказана інформація не відповідає тій інформації, яка надсилалась інспектором з чергової частини, що підтверджується відповідними скриншотами. Посилання відповідача, що позивач не виходила на зв'язок не відповідають дійсності, на підтвердження чого позивачем надано відповідні скриншоти переписки з безпосереднім керівником. Щодо інших підстав для задоволення позовної заяви, позивач підтримує свою позицію, викладену у позовній заяві.

27.09.2022 року Департамент патрульної поліції звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із запереченнями на відповідь на відзив.

В обґрунтування своїх заперечень відповідач підтримав свою позицію, викладену у відзиві на позовну заяву.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позовна заява, відзив на позовну заяві, відповідь на відзив та заперечення на відповідь на відзив, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Капітан поліції ОСОБА_1 проходить службу в поліції на посаді старшого інспектора відділення забезпечення діяльності батальйону патрульної поліції в містах Краматорськ та Слов'янськ управління патрульної поліції в Донецькій області Департаменту патрульної поліції.

Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 року введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 року строком на 30 діб.

27.03.2022 року наказом Департаменту патрульної поліції №475 на період дії воєнного стану підпорядковано у розпорядження Управління патрульної поліції у Дніпропетровській області капітана поліції ОСОБА_1 (0013713), старшого інспектора відділення забезпечення діяльності батальйону патрульної поліції в містах Краматорськ та Слов'янськ управління патрульної поліції в Донецькій області, з 11.03.2022 року.

З рапорту начальника ВКЗ БПП в містах Краматорськ та Слов'янськ УПП в Донецькій області Департаменту патрульної поліції встановлено, що старшому інспектору відділення забезпечення діяльності батальйону патрульної поліції в містах Краматорськ та Слов'янськ управління патрульної поліції в Донецькій області Департаменту патрульної поліції Понаомаренко Юлії Борисівні за період з 24.02.2022 року по 25.03.2022 року було нараховано та виплачено додаткову винагороду, передбачену постановою Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022 року, за 9 робочих днів. Дані відпрацьованого робочого часу були встановлені на підставі скриншотів та робочого листування, які за цей період, були надані до відділення кадрового забезпечення БПП в містах Краматорськ та Слов'янськ УПП в Донецькій області Департаменту патрульної поліції.

З дислокації сил та засобів управління патрульної поліції в Луганській, Харківській, Донецькій області, прикомандированих до управління патрульної поліції в Дніпропетровській області Департаменту патрульної поліції за період з 11.03.2022 року по 25.03.2022 року встановлено, що ОСОБА_1 зазначена 22.03.2022 року, 23.03.2022 року, 24.03.2022 року та 25.03.2022 року.

З розрахункового листа за березень 2022 року встановлено, що ОСОБА_1 нараховано та виплачено додаткову доплату, передбачену постановою Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022 року «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» в розмірі 9 000,00 грн.

З листа Департаменту патрульної поліції №2250/41/5/05-2022 від 31.01.2022 року встановлено, що ОСОБА_1 нараховано та виплачено додаткову доплату, передбачену постановою Кабінету Міністрів України №375 від 29.04.2020 року «Деякі питання оплати праці (грошового забезпечення) окремих категорій працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, посадових осіб Державної митної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення, на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни», у розмірі 6 796,99 грн. (за січень 2021 року - 2 913,96 грн. та за липень 2021 року - 3 883,03 грн.).

Вказані обставини слугували для звернення до суду з даною позовною заявою.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Вирішуючи питання правомірності виплати позивачу додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022 року «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» в розмірі 9 000,00 грн., суд виходить з наступного.

Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України «Про національну поліцію» Національна поліція України (поліція) - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.

Згідно статті 2 Закону України «Про національну поліцію» завданнями поліції є надання поліцейських послуг у сферах:

1) забезпечення публічної безпеки і порядку;

2) охорони прав і свобод людини, а також інтересів суспільства і держави;

3) протидії злочинності;

4) надання в межах, визначених законом, послуг з допомоги особам, які з особистих, економічних, соціальних причин або внаслідок надзвичайних ситуацій потребують такої допомоги.

Статтею 94 Закону України «Про національну поліцію» визначено, що поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання.

Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.

За поліцейськими, які тимчасово проходять службу за межами України, зберігається виплата грошового забезпечення в національній валюті та виплачується винагорода в іноземній валюті за нормами і в порядку, що визначаються Кабінетом Міністрів України.

Поліцейські, відряджені до інших органів державної влади, установ, організацій та прикомандировані відповідно до цього Закону, отримують грошове забезпечення, враховуючи посадовий оклад за посадою, яку вони займають в органі, установі чи організації, до якої вони відряджені, а також інші види грошового забезпечення, визначені цим Законом.

Грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» №988 від 11.11.2015 року (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) (далі - постанова №988) установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Пунктом 1 Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 року №260 (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) (далі - Порядок №260) ці Порядок та умови визначають критерії виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських (далі - ВНЗ МВС із специфічними умовами навчання).

Згідно п.3 розділу І Порядку №260 грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання.

До складу грошового забезпечення входять:

1) посадовий оклад;

2) оклад за спеціальним званням;

3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер);

4) премії;

5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Відповідно до п.6, 9 Порядку №260 підставою для виплати грошового забезпечення є наказ керівника (начальника) органу, закладу, установи Національної поліції (далі - орган поліції) про призначення на посаду поліцейського відповідно до номенклатури посад, наказ ректора ЗВО про зарахування на навчання або наказ про зарахування в розпорядження відповідного органу поліції та встановлення конкретного розміру окладів, надбавок, доплат.

При виплаті поліцейським грошового забезпечення за неповний місяць розмір виплати за кожний календарний день визначається шляхом ділення суми грошового забезпечення за повний місяць на кількість календарних днів у місяці, за який здійснюється виплата.

На виконання Указів Президента України від 24.02.2022 року №64 «Про введення воєнного стану в Україні» та №69 «Про загальну мобілізацію», Кабінетом Міністрів України 28.02.2022 року прийнята постанова №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (далі - Постанова №168).

Пунктом 1 Постанови №168 (в редакції від 28.02.2022 року) установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі 30 000 гривень щомісячно (крім військовослужбовців строкової служби), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).

Пунктом 5 Постанови №168 передбачено, що вона набирає чинності з моменту опублікування застосовується з 24.02.2022 року.

Постановою Кабінету Міністрів України №350 від 22.03.2022 року до згаданої постанови №168 від 28.02.2022 року були внесені зміни, згідно з якими абзац перший пункту 1 після слів “та поліцейським” доповнено словами “, а також особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби, що розташовані в межах адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога в рамках Програми “єПідтримка”,”.

При цьому, пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України №350 від 22.03.2022 року передбачено, що ця постанова набирає чинності з дня її опублікування та застосовується з 24.02.2022 року.

Отже, за змістом вказаних нормативно-правових актів, з 24.02.2022 року у поліцейських, які проходять службу у підрозділах, що розташовані в межах адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога в рамках Програми “єПідтримка”, виникло право на отримання додаткової винагороди в розмірі 30 000,00 гривень щомісячно. А у тих поліцейських, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, виникло право на отримання додаткової винагороди в розмірі 100 000,00 грн. в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

Суд зазначає, що згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України №204-р від 06.03.2022 року Дніпропетровська та Донецька області включені до Переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких платникам єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, які перебувають на обліку на відповідній території, може надаватися допомога в рамках Програми “єПідтримка”.

Як встановлено судом з рапорту начальника ВКЗ БПП в містах Краматорськ та Слов'янськ УПП в Донецькій області Департаменту патрульної поліції встановлено, що старшому інспектору відділення забезпечення діяльності батальйону патрульної поліції в містах Краматорськ та Слов'янськ управління патрульної поліції в Донецькій області Департаменту патрульної поліції Пономаренко Юлії Борисівні за період з 24.02.2022 року по 25.03.2022 року було нараховано та виплачено додаткову винагороду, передбачену постановою Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022 року, за 9 робочих днів. Дані відпрацьованого робочого часу були встановлені на підставі скриншотів та робочого листування, які за цей період були надані до відділення кадрового забезпечення БПП в містах Краматорськ та Слов'янськ УПП в Донецькій області Департаменту патрульної поліції.

Крім цього, з дислокації сил та засобів управління патрульної поліції в Луганській, Харківській, Донецькій області, прикомандированих до управління патрульної поліції в Дніпропетровській області Департаменту патрульної поліції за період з 11.03.2022 року по 25.03.2022 року судом встановлено, що ОСОБА_1 , яка підпорядкована у розпорядження Управління патрульної поліції у Дніпропетровській області, працювала дистанційно 22.03.2022 року, 23.03.2022 року, 24.03.2022 року та 25.03.2022 року.

Доказів фактичного відпрацювання позивачем більше 9 робочих днів за період з з 24.02.2022 року по 25.03.2022 року до суду не надано.

Оскільки пунктом 9 наказу Міністерства внутрішніх справ №260 від 06.04.2016 року визначено, що при виплаті поліцейським грошового забезпечення за неповний місяць розмір виплати за кожний календарний день визначається шляхом ділення суми грошового забезпечення за повний місяць на кількість календарних днів у місяці, за який здійснюється виплата, суд доходить висновку, що відповідачем було правомірно виплачено позивачу додаткову винагороду, передбачену постановою Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022 року, у розмірі 9 000,00 грн. пропорційно 9 робочим дням.

Щодо доводів позивача, що дислокація сил та засобів управління патрульної поліції в Луганській, Харківській, Донецькій області, прикомандированих до управління патрульної поліції в Дніпропетровській області Департаменту патрульної поліції за період з 11.03.2022 року по 25.03.2022 року, яка долучено відповідачем до відзиву на позовну заяву, протирічить тій дислокації сил та засобів, які доводились до особового складу та, зокрема, до позивача, засобами електронного зв'язку, на підтвердження чого позивачем надано скриншоти телефону, суд зазначає наступне.

Суд звертає увагу, що та дислокація сил та засобів, на яку посилається позивач, датується 11.03.2022 року та 12.03.2022 року, в свою чергу, дислокація сил та засобів, яка надана відповідачем, датується 11.03.2022 року - 25.03.2022 року. В свою чергу, інформація про дислокацію сил та засобів за 11.03.2022 року та за 12.03.2022 року, яка надана позивачем та відповідачем, не підтверджує виходу позивача на роботу у вказані дні.

Таким чином, вказані доводи позивача не можуть свідчити про очевидну протиправність викладення інформації у дислокації сил та засобів, яка надана відповідачем.

Щодо інших скриншотів позивача, які на думку позивача підтверджують фактичне відпрацювання позивачем більше ніж 9 робочих днів у спірний період, суд зазначає наступне.

Суд зазначає, що вказані скриншоти не можуть бути доказами в розумінні статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки з вказаних скринштоів не можливо встановити фактичні обставини справи, зокрема, щодо дійсності осіб, з якими позивачем велась переписка, дійсності дат ведення вказаної переписки, а також достовірності інформації, яка визначена у вказаній переписці.

Вирішуючи питання правомірності невиплати позивачу додаткової доплати за службу в особливих умовах (період карантину), передбаченої постановою Кабінету Міністрів України №375 від 29.04.2020 року за період служби за березня по грудень 2021 року, суд зазначає наступне.

Відповідно до п.1 постанови Кабінету Міністрів України №375 від 29.04.2020 року «Про деякі питання оплати праці (грошового забезпечення) окремих категорій працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, посадових осіб Державної митної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення, на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SАRS-СоV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни» (далі - постанова КМУ №375) установлено, що на період карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни окремим категоріям працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, посадових осіб Державної митної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення (забезпечення продовольчими та непродовольчими товарами, послугами зв'язку, транспорту, адміністративними, соціальними послугами, а також захист прав дітей та забезпечення правопорядку і безпеки громадян) (далі - працівники) та внаслідок виконання своїх обов'язків мають безпосередній контакт з населенням, встановлюється додаткова доплата до заробітної плати (грошового забезпечення) пропорційно відпрацьованому часу в зазначених умовах.

За приписами п.п. 2-5 постанови КМУ №375 встановлення доплати, визначеної пунктом 1 цієї постанови, працівникам підприємств, установ та організацій, органів державної влади, які фінансуються з державного та місцевих бюджетів, здійснюється у граничному розмірі до 50 відсотків заробітної плати (грошового забезпечення).

Встановлення доплати, визначеної пунктом 1 цієї постанови, працівникам надавачів соціальних послуг державного/комунального сектору, які безпосередньо надають соціальні послуги за місцем проживання/перебування їх отримувачів (вдома), здійснюється у граничному розмірі до 100 відсотків заробітної плати (грошового забезпечення).

Перелік посад (професій) працівників, яким встановлюються такі доплати, визначається відповідним центральним органом виконавчої влади у сфері, у якій він реалізує державну політику.

Персональний перелік працівників, яким встановлюється доплата, визначається керівником (керівником державної служби) відповідного підприємства, установи та організації, органу державної влади.

Доплати, визначені пунктами 2 і 3 цієї постанови, здійснюються за рахунок та в межах видатків державного та місцевих бюджетів, передбачених за відповідними бюджетними програмами головних розпорядників бюджетних коштів.

Постановою Кабінету Міністрів України №485 від 10.06.2020 року «Про виділення коштів для здійснення доплати військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення, медичним та іншим працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації захворювання на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, у відомчих закладах охорони здоров'я» затверджено Порядок використання коштів, виділених для здійснення доплати військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення, медичним та іншим працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації захворювання на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, у відомчих закладах охорони здоров'я (далі - Порядок №485).

У пункті 1 Порядку №485 вказано, що цей Порядок визначає механізм використання коштів державного бюджету за програмами, зокрема: Здійснення доплати поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, за рахунок коштів, виділених з фонду боротьби з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та її наслідками (далі - бюджетні кошти).

Згідно з пунктом 2 Порядку №485 головним розпорядником бюджетних коштів є МВС. Відповідальними виконавцями бюджетних програм є МВС, Національна гвардія, Адміністрація Держприкордонслужби, ДСНС та Національна поліція (далі - органи системи МВС).

Абзацами 1 та 2 пункту 4 Порядку №485 визначено, що кошти, отримані органами системи МВС відповідно до пункту 3 цього Порядку, використовуються виключно для доплати до грошового забезпечення військовослужбовцям Національної гвардії та Адміністрації Держприкордонслужби, особам рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2

На виконання пункту 4 постанови №375 Міністерством внутрішніх справ видано наказ від 03.06.2020 року №431 «Про окремі питання організації оплати праці на період дії карантину, яким визначено керівникам, зокрема, Національної поліції України забезпечити встановлення на період дії карантину», установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни окремим категоріям поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення (забезпечення продовольчими та непродовольчими товарами, послугами зв'язку, транспорту, адміністративними, соціальними послугами, а також захист прав дітей та забезпечення правопорядку і безпеки громадян) та внаслідок виконання своїх обов'язків мають безпосередній контакт з населенням, додаткової доплати у граничному розмірі до 50 відсотків заробітної плати (грошового забезпечення) пропорційно відпрацьованому часу в зазначених умовах (пункт 1); виплату додаткової доплати здійснювати поліцейським, які перебувають відповідно на штатних посадах в органах (підрозділах) Національної поліції України (пункт 2); нарахування додаткової доплати здійснювати у відсотковому співвідношенні до заробітної плати (грошового забезпечення) з розрахунку всіх складових, у тому числі премії, за винятком виплат, що носять одноразовий та компенсаційний характер (пункт 3); персональний перелік осіб, яким установлюється додаткова доплата, визначається керівником відповідного органу, закладу, зазначених у пункті 1 цього наказу (пункт 4).

Аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що підставою для отримання доплати за Постановою № 375 є сукупність таких умов: 1) особа є поліцейським; 2) забезпечує життєдіяльність населення, зокрема шляхом забезпечення правопорядку і безпеки громадян, на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, вказана доплата здійснюється не всім поліцейським, а лише окремим категоріям поліцейських, які внаслідок безпосереднього виконання своїх обов'язків забезпечують життєдіяльність населення, у зв'язку з чим мають з населенням безпосередній контакт.

Забезпечення життєдіяльності населення - комплекс організаційних, економічних, соціальних та інших заходів, спрямованих на створення і підтримання нормальних умов життя, здоров'я, працездатності людей, які здійснюються з метою планування і підготовки до нормованого (у разі необхідності) забезпечення населення продовольчими та непродовольчими товарами, медичним обслуговуванням, послугами зв'язку, транспорту, комунальними та побутовими послугами в особливий період.

У загальному розумінні під громадським порядком розуміють урегульовану правовими та іншими соціальними нормами певну частину суспільних відносин, які складають режим життєдіяльності у відповідних сферах, забезпечують недоторканність життя, здоров'я та гідності громадян, власності та умов, що склалися для нормальної діяльності установ, підприємств, організацій, посадових осіб і громадян.

Громадський порядок у вузькому розумінні визначається як морально-правовий стан суспільства, при якому компетентні органи виконавчої влади шляхом поліцейського нагляду забезпечують безпеку і правомірну поведінку громадян в громадських місцях, вільне використання ними своїх прав і свобод, а також упорядження громадських місць, яке сприяє трудовій діяльності та відпочинку громадян.

Суд зазначає, що позивачем долучено до матеріалів справи Посадову інструкцію старшого інспектора відділення безпеки дорожнього руху батальйону патрульної поліції в містах Краматорськ та Слов'янськ управління патрульної поліції в Донецькій області Департаменту патрульної поліції як доказ того, що вона під час виконання своїх обов'язків мали безпосередній контакт з населенням.

В свою чергу, суд звертає увагу, що позивач проходила службу на посаді старшого інспектора відділення забезпечення діяльності, а не на посаді старшого інспектора відділення безпеки дорожнього руху.

Доказів перебування позивача на посаді старшого інспектора відділення безпеки дорожнього руху до суду не надано.

Отже, вказаний документ не є доказом в розумінні статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України.

Крім цього, суд зазначає, що завдання щодо формування списків на встановлення доплати підлеглим поліцейським, у зв'язку із виконанням службових обов'язків у період дії карантину мали безпосередній контакт з населенням покладено на керівників структурних підрозділів Департаменту патрульної поліції, начальників відділів, відділень поліції стройових та інших підрозділів, підпорядкованих Департаменту патрульної поліції.

Остаточне рішення щодо визначення персонального переліку поліцейських, які забезпечували правопорядок і безпеку громадян та внаслідок виконання своїх обов'язків мали безпосередній контакт з населенням, та встановлення додаткової доплати останнім в граничному розмір до 50 відсотків грошового забезпечення пропорційно до відпрацьованого часу в особливих умовах, приймає начальник відповідного управління Департаменту патрульної поліції, в тому числі, але не виключно в межах видатків державного бюджету, передбачених за відповідними програмами головних розпорядників бюджетних коштів.

В свою чергу, з листа начальника УФЗБО - головного бухгалтера Департаменту патрульної поліції, яка подана відповідачем на виконання ухвали суду від 21.09.2022 року, вбачається, що за період з березня по грудень 2021 року персональний перелік поліцейських, яким встановлено доплату, передбачену постановою Кабінету Міністрів України №375 від 29.04.2020 року, наказами керівника Департаменту патрульної поліції не затверджувався.

Таким чином доказів включення позивача до персонального переліку поліцейських для встановлення доплати поліцейським, які залучались до заходів щодо забезпечення правопорядку і безпеки громадян під час дії карантину з березня по грудень 2021 року до суду не надано.

Таким чином, відсутні підстави для нарахування позивачу додаткової доплати до грошового забезпечення за службу в особливих умовах (період карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №375 від 29.04.2020 року з березня по грудень 2021 року.

Відповідно до ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Повно та всебічно дослідивши матеріали справи, проаналізувавши чинне законодавство України, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Керуючись статтями 2, 72-77, 139, 243-246, 255, 262, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені ст.295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.В. Горбалінський