про залишення позовної заяви без руху
м. Вінниця
24 жовтня 2022 р. Справа № 120/8538/22
Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Вільчинський Олександр Ванадійович, розглянувши матеріали позовної заяви:
за позовом: ОСОБА_1
до: Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради
про: визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Ознайомившись з позовною заявою та доданими матеріалами, вважаю, що зазначена позовна заява підлягає залишенню без руху з таких підстав.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 160 КАС України у позовній заяві зазначається повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти;
Відповідно частини першої статті 46 КАС України сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач.
При цьому, згідно з частиною третьою статті 46 КАС України відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
В розумінні статті 4 КАС України суб'єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг
Відповідно до ч. 1 ст. 160 КАС України у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування. В позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів (п. 4 ч. 5 ст. 160 КАС України).
Варто зауважити, що зміст позову складають два елемента - підстава та предмет позову. Підставою адміністративного позову є юридичні факти, на яких позивач обґрунтовує свої позовні вимоги до відповідача, тобто юридичні факти, з наявністю або відсутністю яких закон пов'язує виникнення, зміну або припинення правовідносин. Зазначення підстави позову сприяє встановленню спірних правовідносин та можливості прийняття справи до провадження суду. Предметом позову є та конкретна матеріально-правова вимога до відповідача, яка випливає із спірного матеріального публічно-правового відношення та з приводу якої адміністративний суд має прийняти рішення.
Згідно з ч. 4 ст. 161 КАС України позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
У разі необхідності до позовної заяви додаються клопотання та заяви позивача, зокрема про витребування доказів (ч. 5 ст. 161 КАС України).
За приписами частини 2 статті 80 КАС України у клопотанні про витребування доказів повинно бути зазначено: який доказ витребовується; обставини, які може підтвердити цей доказ, або аргументи, які він може спростувати; підстави, з яких випливає, що цей доказ має відповідна особа; заходи, яких особа, що подає клопотання, вжила для отримання цього доказу самостійно, докази вжиття таких заходів, та (або) причини неможливості самостійного отримання цього доказу.
Позивач у позовній заяві як відповідача визначив Департамент соціальної політики Вінницької міської ради. За змістом позовних вимог позивач просить визнати протиправними дії Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради щодо відмови у проведенні доплати до щорічної грошової допомоги до 05 травня за 2022 рік як учаснику бойових дій у розмірі менше п'яти мінімальних пенсій за віком, що передбачено ч. 5 ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"; зобов'язати Департамент соціальної політики Вінницької міської ради нарахувати йому (позивачеві) недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2022 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком та надати документи до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області для проведення виплати із урахуванням попередньо виплаченої суми такої допомоги як учаснику бойових дій.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідачем при виплаті йому (позивачеві) щорічної разової допомоги у 2022 році сплачений не повний розмір (лише 1491 грн) щорічної разової допомоги як ветерану війни - учаснику бойових дій при виконанні обов'язків військової служби.
На підтвердження обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги, позивач надає лист Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради від 04.08.2022 № К/08/106079. Водночас, як видно зі змісту вказаного листа, позивачеві повідомлено, що оскільки він перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду України як особа, якій призначено пенсію (щомісячне грошове утримання), Департамент соціальної політики Вінницької міської ради не здійснював йому нарахування та виплату разової грошової допомоги до 5 травня у 2022 році. Зазначено, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.05.2022 №540 "Деякі питання виплати у 2022 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань"" нарахування та виплату позивачеві разової грошової допомоги до 5 травня у 2022 році здійснено органом Пенсійного фонду України шляхом включення у відомості (списики) на виплату пенсій.
Доказів виплати позивачеві разової грошової допомоги як учаснику бойових дій до 5 травня 2022 року в розмірі 1491 грн та нарахування й здійснення такої виплати саме Департаментом соціальної політики Вінницької міської ради позивач не надає.
У зв'язку з викладеним позивачеві у порядку усунення недоліків позовної заяви необхідно надати докази виплати позивачеві разової грошової допомоги до 5 травня 2022 року в розмірі 1491 грн, докази нарахування й здійснення такої виплати саме Департаментом соціальної політики Вінницької міської ради та/або уточнити відповідача у справі й зміст позовних вимог.
Згідно із ч. 1 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Відповідно до ч. 2 ст. 169 КАС України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
З огляду на викладене вважаю, що позовну заяву необхідно залишити без руху, надавши позивачеві строк для усунення недоліків останньої, визначених в мотивувальний частині ухвали суду.
Керуючись ст.ст. 160, 161, 169, 171 КАС України, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії залишити без руху.
Встановити позивачеві п'ятиденний строк з дня отримання копії ухвали про залишення позовної заяви без руху для усунення недоліків позовної заяви шляхом надання доказів виплати позивачеві разової грошової допомоги до 5 травня 2022 року в розмірі 1491 грн, доказів нарахування й здійснення такої виплати саме Департаментом соціальної політики Вінницької міської ради та/або уточнення відповідача у справі й змісту позовних вимог.
Копію ухвали направити особі, яка подала позовну заяву.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Відповідно до ч. 3 ст. 293 КАС України, заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Вільчинський Олександр Ванадійович