Рішення від 17.10.2022 по справі 904/2088/22

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17.10.2022м. ДніпроСправа № 904/2088/22

Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Назаренко Н.Г.,

за участю секретаря судового засідання Риженко Д.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження матеріали справи

за позовом Комунального підприємства "Жовтоводський водоканал" Дніпропетровської обласної ради, м. Жовті Води, Дніпропетровська область

до Державного підприємства "Східний гірничо-збагачувальний комбінат", м. Жовті Води, Дніпропетровська область

про стягнення заборгованості за скид стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій за договором на послуги централізованого водопостачання та централізованого водовідведення у розмірі 2 368 191, 12 грн.

Представники:

Від позивача: Михайлов Д.В., довіреність № 1330 від 03.10.2022, адвокат

Від відповідача: не з'явився

РУХ СПРАВИ В СУДІ ПЕРШОЇ ІНСТАНЦІЇ.

Комунальне підприємство "Жовтоводський водоканал" Дніпропетровської обласної ради звернулось до Господарського суду з позовом до Державного підприємства "Східний гірничо-збагачувальний комбінат", в якому просить стягнути заборгованість за скид стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій за договором на послуги централізованого водопостачання та централізованого водовідведення № 754/03/114П від 29.12.2021 у розмірі 2 368 191, 12 грн.

Ухвалою суду від 28.07.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд справи здійснюється за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання на 16.08.2022.

16.08.2022 позивач в судовому засіданні підтримав позовні вимоги.

Відповідач в судове засідання не з'явився.

Ухвалою суду від 16.08.2022 відкладено підготовче засідання на 13.09.2022.

13.09.2022 позивач в судовому засіданні підтримав позовні вимоги, заявив клопотання про закриття підготовчого провадження.

Відповідач в підготовче засідання не з'явився, відзив на позов не надав, клопотання про відкладення підготовчого засідання не надав.

Ухвали суду від 18.07.2022 та від 16.08.2022 відповідачем отримані 29.07.2022 та 19.08.2022 відповідно, що підтверджується довідками про доставку електронного листа (а.с. 48, 57).

Ухвалою суду від 13.09.2022 закрито підготовче провадження та призначено судове засідання для розгляду справи по суті на 03.10.2022.

28.09.2022 відповідач направив письмові пояснення.

03.10.2022 сторони в судове засідання не з'явилися.

Ухвалою від 03.10.2022 відкладено розгляд справи по суті позовних вимог на 17.10.2022.

13.10.2022 від позивача надійшли письмові пояснення по справі.

17.10.2022 позивач в судовому засіданні підтримав позовні вимоги.

Відповідач в судове засідання не з'явився.

Враховуючи достатність часу, наданого учасникам справи для підготовки до судового засідання та подання доказів, приймаючи до уваги принципи змагальності та диспозитивної господарського процесу, закріплені у статті 129 Конституції України та статтях 13, 14, 74 Господарського процесуального кодексу України, суд вважає, що господарським судом, в межах наданих йому повноважень, створені належні умови учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених Господарським процесуальним кодексом України, висловлення своєї правової позиції у спорі та надання відповідних доказів.

Під час розгляду справи судом досліджені письмові докази, що містяться в матеріалах справи.

17.10.2022 в судовому засіданні, в порядку ст. 240 ГК України, оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Суд, розглянувши наявні в матеріалах справи докази, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позовна заява, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, заслухавши пояснення представника позивача, встановив наступне.

ПОЗИЦІЯ ПОЗИВАЧА.

Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем умов договору №745/03/114П послуги централізованого водопостачання та централізованого водовідведення від 29.12.2021, а саме скидання відповідачем у стічні води забруднюючих речовин з перевищенням допустимих концентрацій.

ПОЗИЦІЯ ВІДПОДАЧА.

28.09.2022 відповідач направив письмові пояснення, в яких зазначив, що підставою для проведення нарахувань плати є відбір проби стічної води за актом № 466/21 від 21.12.2021.

Відповідач зазначив, що жодних відборів проб не провадилося зі сторони КП "ЖВК"ДОР" 21.12.2021 на підрозділі ДП "СхідГЗК" -СКЦ. Представник відповідача не приймав участь у заявленому відборі 21.12.2021.

Відповідач також зазначив, що Акт складається у двох екземплярах, однак екземпляр відповідача відсутній.

Зважаючи на викладене, відповідач проти позовних вимог заперечив.

ПОЯСНЕННЯ ПОЗИВАЧА ЩОДО ЗАПЕРЕЧЕНЬ ВІДПОВІДАЧА.

Позивач зазначив, що 17.02.2022 в присутності представника відповідача, було здійснено відбір проб стічних вод для вимірювання показників складу та їх властивостей та складено Акт №29/22 відбору проб стічної води, що скидається до системи централізованого водовщведеиня м. Жовті Води. Зазначений акт складений за участю представника відповідача Гнутової О.

За результатами лабораторного дослідження, проведеного на підставі проб стічних вод, лабораторією КП «ЖВК'ДОР» було проведено хімічний аналіз проб, яким було зафіксовано невідповідність стічних вод, які відповідач скидає в систему каналізації міста Жовті Води, державним стандартам та екологічним :норамтивам в галузі охорони навколишнього природного середовища.

Зокрема, було встановлено перевищення гранично допустимих концентрацій забруднення по інгредієнтам - залізо загальне -82,17 мг/дм3 при допустимій концентрації - 2,940 мг/дм3; сульфати - 860,54 мг/ дм3 при допустимій концентрації 400,0 дм'; сухий залишок - 7622,0 мг/дм5 при допустимій концентрації- 997,448 мг/дм3; pH - 2, 1мг/дм3 при допустимій нормі від 6,5 до 9,0 дм3, про що зазначено в протоколі №29/22.

У зв'язку з перевищенням вмісту забруднюючих речовин у стічних водах, які скидаються в централізовану каналізаційну мережу міста, у порівнянні з допустимою концентрацією, встановленою Правилами приймання стічних вод споживачів до системи централізованого водовідведення м. Жовті Води, затвердженими рішенням виконавчого комітету №419 від 25.10.2018 (далі - Правила №419), Відповідачу було проведено нарахування плати за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями за період з 22.12.2021 по 07.02.2022 в розмірі 2 368 191,12 три.

Період нарахування, визначений Позивачем, не перевищує 90 днів.

Обсяги споживання питної води підтверджуються двосторонніми витратами за грудень 2021, січень 2022, лютий 2022.

Величина плати за скид стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій до системи централізованого водовідведення розраховується із застосуванням коефіцієнта кратності та діючого тарифу на надання централізованого водовідведення відповідно до розділу 4 Правил №419.

Позивач зазначив, що основний документ, за яким проводиться фіксація порушення, є акт відбору №29/22 від 07.02.2022.

Посилання відповідача на відсутність акту №466/21 від 21.12.2021, на думку позивача, не заслуговують на увагу, оскільки акт приймає участь лише у визначенні періоду нарахування та підтверджує попередній відбір, за яким також проведено нарахування, і не є тим основним документом для розрахунку.

Позивач зазначив, що на виконання вимої Правил №419 надіслав повідомлення про виявлене перевищення допустимих концентрацій листом від 11.02.2022 за вих.№ 675. В зазначеному повідомленні зазначено інгредієнти, за якими було зафіксоване перевищення.

18.03.2022 Відповідачу було надано, зокрема, повідомлення про нарахування плати, а також копію акту відбору проб стічної води, рахунок № 7705 від 18.03.2022, розрахунок плати за скид стічних вод.

ОБСТАВИНИ, ЯКІ Є ПРЕДМЕТОМ ДОКАЗУВАННЯ У СПРАВІ.

Предметом доказування, відповідно до частини 2 статті 76 Господарського процесуального кодексу України, є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Отже, предметом доказування в ані справі є обставини, пов'язані з дотриманням відповідачем договірних зобов'язань щодо плати за спожиті послуги, зокрема за понаднормативне скидання стічних вод у каналізаційну мережу, сам факт такого скидання відповідачем, правомірність відбору стічних вод, результатів аналізу й розрахунку плати.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ПЕРШОЇ ІНСТАНЦІЇ.

Між Комунальним підприємством "Жовтоводський водоканал" Дніпропетровської обласної ради (далі-Виробник) та Державним підприємством "Східний гірничо-збагачувальний комбінат" (далі-Споживач) укладено Договір №745/03/114П на послуги централізованого водопостачання та централізованого водовідведення від 29.12.2021 (далі-Договір).

Керуючись Господарським кодексом України, Цивільним кодексом України, Водним кодексом України, Законом України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення», «Правилами користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України», надалі «Правила користування...», затвердженими наказом міністерства з. питань житлово - комунального господарства України від 27.0б.2008р. №190, введеними в дію з 18.10.2008р., (1), «Правилами технічної експлуатації систем водопостачання та водовідведення населених пунктів України», надалі «Правилами технічної експлуатації...», затвердженими наказом Держжитлокомгоспу України від 05.07.95р. №30, (2), «Правилами приймання стічних вод споживачів до системи нейтралізованого водовідведення м.Жовті Води», затвердженими рішенням Виконавчого комітету Жовтоводської міської ради від 25.10.2018р. №419 (3), «Правилами приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення», затвердженими наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01,12.2017 №316 (4), а також іншими вимогами нормативно-правових актів України, регулюючих відносини за даним договором, Виробник забезпечує Споживачу подачу питної води згідно вимог ДС'Т'У 7525:2014; прийом та повну біологічну очистку стічних, в тому числі дощових і снігових вод» (надалі - водопостачання та водовідведення).

Споживач бере на себе зобов'язання своєчасно оплачувати водопостачання та водовідведення, належно експлуатувати водопровідні та каналізаційні мережі, пристрої та прилади на них, які перебувають у нього на балансі, відповідно до цього Договору та вимог діючих нормативних документів у сфері водопостачання та водовідведення.(п.п. 1.1., 1.2. договору).

Виробник надає Споживачу водопостачання та водовідведення з дотриманням наступних споживчих властивостей, якісних показників і режимів:

- подача води із системи водопроводу «Виробника», яка відповідає нормативним документам України у сфері питного водопостачання, у розмірі встановленого ліміту в обсязі: 22873 куб. м. на місяць з тиском 2-3 кг/см2.

- кількість стічних вод, які надходять у систему централізованого водовідведення, визначається: при наявності приладів обліку стічних вод відповідно до показників цих приладів; при відсутності приладів обліку стічних вод: за кількістю спожитої води, що надходить з мереж централізованого питного та технічного водопостачання, розрахунку додаткового об'єму стічних вод (дощових і талих) та з урахуванням втрат у технологічних процесах на підставі нормативних розрахунків (питомих норм) централізованого водовідведення, паспортів водного господарства; за паспортною продуктивністю насосів на водозаборах (скважинах); по розрахунку за пропускною спроможністю труби вводу при без обліковому водокористуванні, самовільному приєднанні, без договірному користуванні; по нормативним розрахункам (питомим нормам) водоспоживання на господарсько-питні, виробничі та технологічні потреби.

Договірний об'єм скиду стічних вод від споживання води з усіх джерел, крім дощового та талого стоку споживача становить 15764 куб.м на місяць (п. 2.1.2 договору).

Кількість дощових і снігових вод, які надходять до системи централізованого водовідведення визначається на підставі розрахунку, виконаному виробником з урахування площі водозбору та даних Дніпропетровського обласного центру з гідрометеорології метеостанції Комісарівка П'ятихатського району, (п. 4.10, 4.11, 4.12 Правил…(1), п. 6.4.1 Правил…(3)) у тому числі з урахуванням результатів "Звіту обстеження дощової каналізації ДП "СхідГЗК" (х/д №2.2-236), з об'єктів наведених у таблиці №1 (п. 2.1.4 договору).

Пунктом 2.10 договору визначено, що споживач зобов'язаний щомісячно до 20-го числа місяця наступного за розрахункових надавати інформацію про кількість спожитих водоресурсів (вода питна, технічна, скид стічних вод) за розрахунковий період (місяць). Дані повинні бути у вигляді довідки завірені підписом відповідальної особи та печаткою підприємства (п. 2.10 договору).

Скидання споживачем стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речових (ДК) оплачується споживачем на підставі розрахунку величини плати здійснений у відповідності Розділу 4 Правил (3) та окремо виставленого виробником рахунку (п. 2.17 договору).

Виробник надає споживачу водопостачання і водовідведення за тарифами, які розраховуються з урахуванням економічно обґрунтованих витрат, які несе виробник для здійснення централізованого водопостачання та централізованого водовідведення.

Тарифи встановлюються відповідно до чинного законодавства України та уповноваженими на те державними органами. У разі прийняття уповноваженим органом рішення про зміну тарифів на послуги виробник у строк, що не перевищує 15 днів з дати введення їх у дію, повідомляє про це споживачу із зазначенням рішення відповідних органів (п.п. 3.1, 3.2 договору).

Пунктом 3.4. договору передбачено, що розрахунки виконуються згідно затверджених тарифів в розмірі за 1 м3 відпущеної питної води і за 1 м3 відведених стічних вод, в тому числі снігових і дощових стічних вод,

Вартість послуг на момент укладання договору складає:

централізоване водопостачання - 25,70 грн. без ПДВ;

централізоване водовідведення (в т.ч. дощові та талі води) - 25,57 грн. без ПДВ.

Загальні об'єми: питного водопостачання становить 227901 м3, централізованого водовідведення 164645м3. Вартість послуг на централізоване водопостачання складає 5857055,70 грн. без ПДВ, вартість послуг централізованого водовідведення складає 4209972,65 грн. без ПДВ; загальна вартість послуг складає 10 067 028,35 грн. без ПДВ; ПДВ 20% - 2013405,67 грн., загальна вартість договору становить 12 080 434,02 грн. з ПДВ.

Величина плати за скид стічних вод з перевищенням граничнодопустимих концентрацій до системи централізованого водовідведення, розраховується із застосуванням коефіцієнта кратності та діючого тарифу за надання централізованого водовідведення відповідно до розділу 4 «Правил...» (3).

Розрахунковий період централізованого водопостачання і централізованого водовідведення встановлюється в один місяць.

Рахунки за подачу питної води доставляються Виробником поштою або нарочним до канцелярії управління Споживача. В акті вказується фактичне споживання поточного місяця (об'єми подачі води, вартість і підсумкова сума). (п.п. 3.5., 3.6. договору).

Згідно п. 3.7. договору Виробник формує та надає «Споживачу» три рахунки кожного місця:

- станом на 10 число (якщо 10 число припадає на вихідний, святковий або інший неробочий день, що визначений відповідно до закону, розрахунковим днем є перший за ним робочий день) згідно з показниками приладів обліку ГМЗ, СКЗ, РМЗ та кисневої станції РМЗ;

- станом на 25 число (якщо 25 число припадає на вихідний, святковий або інший неробочий день, що визначений відповідно до закону, розрахунковим днем є перший за ним робочий день) згідно з показниками приладів обліку всіх підрозділів за мінусом показань станом на 10 число;

- станом на останній день місяця розрахункові нарахування (дощові та талі води нарахування об'ємів по середньодобовому споживанню) поточного місяця.

Оплата послуг здійснюється протягом 5-ти банківських днів з дня отримання рахунку.

Плата за скид стічних вод до систем централізованого водовідведення, у разі порушення вимог щодо якості і режиму їх скидання, вноситься споживачем на рахунок виробника у п'ятиденний термін з дати отримання рахунку (п. 4.18 "Правил…" (3)), за умови відсутності письмових зауважень з боку споживача (п. 3.7.1 договору).

За умовами п. 5.1 договору виробник має право, зокрема проводити обстеження водопровідних і каналізаційних систем споживача, приладів і пристроїв на них, контролювати раціональне водоспоживання і т.ін., складати акти за наслідками цих обстежень; здійснювати нарахування згідно вимог Правил та інших нормативних документів, зазначених у п. 1.1 договору; на виконання споживачем всіх зобов'язань за даним договором, а також інших вимог обумовлених нормативно-правовими актами України, регулюючими відносини за даним договором; контролювати якість, кількість та режим скидання стічних вод споживача відповідно "Правил…" (3); встановлювати споживачу кількісні та якісні показники приймання стічних вод до централізованої системи водовідведення, а також вимоги щодо додержання певного режиму скидання стічних вод з урахуванням діючих вимог нормативних документів і цього договору; пред'являти споживачу у встановленому порядку рахунки за скид понаднормативних забруднень розраховані у відповідності до розділу 4 Правил (3); здійснювати раптовий (у будь-яку годину доби), не погоджений з споживачем заздалегідь, відбір проб стічних вод, які скидаються споживачем до системи каналізації централізованого водовідведення, для контролю за їх якістю. Споживач може залучати представника незалежної лабораторії, що здійснює свою діяльність відповідно до вимог Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність"; при відмові споживача виділити уповноваженого представника для відбору проб, чи зволіканні з допуском більше 30 хвилин, що зафіксовано в акті за підписом представників виробника та споживача, проводити дії відповідно до пп. 6.9; 6.9.1 Правил… (3).

За пунктом 5.5 договору споживач зобов'язаний, зокрема здійснювати регулярний, не рідше 1 разу на квартал лабораторний контроль за якістю, кількістю, режимом скиду стічних вод споживача у систему централізованого водовідведення та надавати виробнику відповідні звітні дані про кількісний і якісний склад стічних вод в терміни передбачені п. 2.2.14 "Правил..." (3) з обов'язковим наданням акту відбору проб, протоколу досліджень складу стічних вод і інших документів, що вимагаються виробником. Аналіз якості стічних вод, що скидаються споживачем, здійснює будь-яка акредитована лабораторія за рахунок коштів споживача. Враховуючи специфіку роботи підрозділів підприємства, споживач зобов'язаний надавати результати аналізу стічних вод по інгредієнтам, наведеним в таблиці №4; вчасно, у встановлений договором термін, оплачувати рахунки виробника водопостачання питної води та водовідведення, а також рахунки за скид понаднормативних забруднень стічних вод споживача при порушенні споживачем встановлених показників; дотримуватись установлених виробником кількісних та якісних показників стічних вод, які скидаються споживачем у систему централізованого водовідведення. За скидання об'єму стічних вод, які перевищують зазначені в п. 2.1.2. договору, споживач оплачує виробнику у п'ятикратному розмірі встановленого тарифу відповідно до п. 4.5.2 "Правил..." (3); скидати стічні води якісні показники яких не повинні перевищувати встановлених допустимих величин показників забруднень (ДК). У разі скидання споживачем стічних вод з перевищенням ДК, оплата за них здійснюється за встановленим тарифом, згідно п. 4 "Правил..." (3). Перелік гранично допустимих концентрацій забруднюючих речовин в стічних водах

споживача (мг/дм3 або г/м3) приведені в таблиці №4.

Споживач зобов'язаний вчасно, у встановлений договором термін, оплачувати рахунки Виробника водопостачання питної води та водовідведення, а також рахунки за скид понаднормативних забруднень стічних вод Споживача при порушенні Споживачем встановлених показників. (п. 5.5.4. договору).

Споживач несе відповідальність за перевищення обсягів стічних вод, встановлених цим договором (п. 6.3.10 договору).

Згідно п. 8.1. договору, цей Договір діє з 01.01.2022 по 31.12.2022. В частині оплати водопостачання та водовідведення Договір діє до повного виконання.

Договір підписаний та скріплений печатками сторін без зауважень та заперечень до нього.

Згідно статті 204 Цивільного кодексу України правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.

В матеріалах справи відсутні докази того, що спірний договір визнавався недійсним в судовому порядку.

07.02.2022 з метою контролю якості стічних вод, що надходять від ДП "Східний ГЗК" (об'єкт СКЗ) до каналізаційної мережі м. Жовті Води, уповноваженими представниками КП "Жовтоводський водоканал" ДОР в присутності представника споживача Савченко О.Л., було здійснено відбір проб стічних вод для вимірювання показників складу та їх властивостей, про що складено Акт №29/22 відбору проб стічної води, що скидається до систем централізованого водовідведення м. Жовті Води (а.с. 15).

В акті зазначені наступні відомості:

мета відбору - дотримання ГДК забруднюючих речовин в стічній воді; вид проби -контрольна (разова); спосіб відбору - ручний, пробовідбірник виготовлено з інертного матеріалу; об'єм проби 6дм3 (1дм3- темне скло, 5дм3 пласт. бачок; дані про обробку проби - охолодження до t 2-50С, доставка в лабораторію в сумці-термосі; дата і час доставки проби в лабораторію 12:45 07.02.2022.

Згідно результатів хімічного аналізу проб стічних вод, відібраних 07.02.2022 виконаного лабораторією КП "ЖВК" ДОР, про що складено Протокол №29/22 дослідження якості стічної води, що скидається до систем централізованого водовідведення м. Жовті Води, встановлено, що якість стічних вод не відповідає державним стандартам та екологічним нормативам в галузі охорони навколишнього природного середовища (а.с. 16).

Зокрема, встановлено перевищення ГДК забруднюючих речовин за наступним показником:

залізо загальне - 82,17мг/дм3, при допустимій концентрації 2,940мг/дм3 (нормативний документ МВВ 081/12-0175-05);

сульфати - 860,54мг/дм3, при допустимій концентрації 400,00мг/дм3 (нормативний документ МВВ 081/12-0177-05);

сухий залишок - 7 622,00мг/дм3, при допустимій концентрації 997,448мг/дм3 (нормативний документ МВВ 081/12-0109-03).

Листом-повідомленням від 11.02.2022 за вих. №675 відповідача було повідомлено про виявлені порушення та необхідність нарахування плати за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями (а.с. 17).

Відповідно до листа від 18.03.2022 за вих. №1020 позивач направив на адресу відповідача розрахунок плати за скид стічних вод; акт здачі-приймання виконаних робіт; акт та протокол відбору проб стічної води; рахунок №7705 від 18.03.2022.

Позивачем була нарахована відповідачу плата за скид споживачем стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин у розмірі 2 368 191,12грн. за період з 22.12.2021 по 07.02.2022.

Зазначений рахунок відповідач не оплатив, що і стало причиною виникнення спору.

Згідно з частиною другою статті 11 Цивільного кодексу України серед підстав виникнення цивільних прав та обов'язків є договори та інші правочини.

За частиною першою статті 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Договір є обов'язковим для виконання сторонами (стаття 629 ЦК України).

За приписами статей 525, 526 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до статті 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Відповідно до частини першої статті 11 Закону України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення" наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01.12.2017 №316 затверджено "Правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення" та "Порядок визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення" (далі - Правила №316).

Відповідно до пункту 2 Правил № 316 останні поширюються на суб'єктів господарювання, які надають послуги з централізованого водовідведення (відведення та/або очищення стічних вод) (далі - виробники), на юридичних осіб незалежно від форм власності та відомчої належності, фізичних осіб - підприємців, фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність і взяті на облік як самозайняті особи у контролюючих органах згідно з Податковим кодексом України, які скидають стічні води до систем централізованого водовідведення або безпосередньо у каналізаційні очисні споруди (далі - споживачі).

На підставі цих Правил виробник розробляє місцеві Правила приймання, в яких враховують місцеві особливості приймання та очищення стічних вод, а також визначають ДК забруднюючих речовин, що можуть скидати до системи централізованого водовідведення. Місцеві правила приймання затверджуються органами місцевого самоврядування та є обов'язковими для виробників та споживачів (пункт 4 Правил № 316).

Так, рішенням Виконавчого комітету Жовтоводської міської ради від 25.10.2018 №419 затверджено Правила приймання стічних вод споживачів до системи централізованого водовідведення міста Жовті Води (далі - Правила №419).

Згідно з цими Правилами:

п. 3.1. До системи централізованого водовідведення приймаються стічні води споживачів, які не призводять до порушення роботи каналізаційних мереж та очисних споруд, безпеки їх експлуатації та можуть бути очищені на КОС виробника відповідно до вимог Правил охорони поверхневих вод від забруднення зворотними водами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 1999 року №465;

п. 3.2. Стічні води, що приймають до системи централізованого водовідведення, не повинні: містити горючих домішок і розчинених газоподібних речовин, з датних утворювати вибухонебезпечні суміші; містити речовин, які здатні захаращувати труби, колодязі, решітки або відкладатися на їх поверхнях (сміття, ґрунт, абразивні порошки та інші грубодисперсні зависі, гіпс, вапно, пісок, металева та пластмасова стружка, жири, смоли, мазут, пивна дробина, хлібні дріжджі тощо); містити тільки неорганічних речовин або речовин, які не піддаються біологічній деструкції; містити речовин, для яких не встановлено гранично допустимих концентрацій (далі - ГДК) для води водойм або токсичних речовин, що перешкоджають біологічному очищенню стічних вод. містити небезпечних бактеріальних, вірусних, токсичних та радіоактивних забруднень; містити біологічно жорстких синтетичних поверхнево-активних речовин (далі - СПАР), рівень первинного біологічного розкладу яких становить менше 80%; мати температуру вище 400С; мати pH нижче 6,5 або вище 9,0; мати хімічне споживання кисню (далі - ХСК) вище біохімічного споживання кисню за 5 діб (далі - БСК) більше ніж у 2,5 раза; мати БСК, яке перевищує вказане в проекті КОС на вході на міські очисні споруди пункту; створювати умови для заподіяння шкоди здоров'ю персоналу, що обслуговує системи централізованого водовідведення; унеможливлювати утилізацію осадів стічних вод із застосуванням методів, безпечних для навколишнього природного середовища; містити забруднюючих речовин з перевищенням допустимих концентрацій, установлених цими Правилами приймання стічних вод;

п. 4.1. Для споживачів, що скидають стічні води до систем централізованого водовідведення м. Жовті Води, встановлені єдині допустимі концентрації (ДК) забруднюючих речовин у стічних водах (Таблиця 1);

п. 4.1. У разі виявлення виробником під час контролю якості стічних вод, що скидають споживачі, перевищення фактичної концентрації одного виду забруднення (Cf) понад установлену цими Правилами Таблиця 1допустимою концентрацією (ДК) коефіцієнт кратності (Кк) для розрахунку плати за скид понаднормативних забруднень визначають за формулою:

Кк=Cfi/Дкі-1

Коефіцієнт кратності при перевищенні ДК однієї речовини не може перевищувати 5, крім випадків, передбачених пунктами 4.8, 4.9 цього розділу;

4.18. Плата за скид стічних вод до систем централізованого водовідведення у разі порушення вимог щодо якості і режиму їх скидання вноситься споживачем на рахунок виробника в п'ятиденний термін з дати отримання рахунку;

п. 6.8. З метою контролю якості стічних вод споживачів виробник здійснює відбір контрольних проб. Виявлені в цих пробах перевищення ДК забруднюючих речовин є достатньою підставою для нарахування плати за скид по наднормових забруднень;

п. 6.8.1. Відбір контрольних проб стічних вод споживачів виконує уповноважений представник виробника, що фіксується у спеціальному журналі або акті, який підписують як представник виробника, так і представник споживача;

п. 6.10. У разі виявлення перевищення ДК забруднюючих речовин, встановлених цими Правилами приймання, виробник у строк не більше 5 робочих днів з дати відбору контрольної проби направляє споживачу лист-повідомлення про виявлене перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах споживача та результати хімічного аналізу;

п. 6.10.1. У строк, що не перевищує 6 місяців після визначення перевищення допустимих концентрацій, виробник направляє споживачу рахунок за скид стічних вод з перевищенням ДК забруднюючих речовин та копії підтвердних документів;

п. 6.11. У разі незгоди споживача з результатами даних лабораторії виробника, щодо якості стічних вод згідно з аналізом контрольної проби, за результатами якого зроблено висновок про наявність перевищень у стічних водах споживача ДК забруднюючих речовин, споживач має право звернутися до незалежної лабораторії, відповідно до вимог Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність", для проведення аналізу арбітражної проби, яка відбирається одночасно з робочою пробою ( проба яку виконує Виробник) та паралельною (яку виконує споживач, при бажанні).

Згідно зі статтями 6, 19 Конституції України органи законодавчої та виконавчої влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Протокол досліджень якості стічної води № 29/22 від 07.02.2022 містить інформацію про найменування джерела відбору проб, його місце, дату відбору, найменування показників, фактичне їх значення, відомості про методику виконання вимірювань, а також висновки за підписом начальника лабораторії.

Відповідно до статті 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Відповідач не скористався своїм правом на оскарження дій службових осіб позивача щодо перевірки.

Виявлені у відібраних пробах перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах є достатньою підставою для нарахування плати за скид понаднормативних забруднень.

Плата за скид стічних вод з понаднормативним забрудненням у сумі 2 368 191,12грн. розрахована позивачем за період з 22.12.2021 по 07.02.2022 у повній відповідності до Правил № 419.

Як встановлено судом, рахунок №7705 від 18.03.2022 на суму 2 368 191,12грн. отримано відповідачем 07.06.2022., про що свідчить відмітка в поштовому повідомленні (а.с. 20-21).

Пунктом 3.7.1 договору передбачено, що плата за скид стічних вод до систем централізованого водовідведення, у разі порушення вимог щодо якості і режиму їх скидання, вноситься споживачем на рахунок виробника у п'ятиденний термін з дати отримання рахунку (п. 4.18 "Правил…" (3)), за умови відсутності письмових зауважень з боку споживача.

Враховуючи наведене строк оплати рахунку №7705 від 18.03.2022 на суму 2 368 191,12грн. є таким, що настав.

Доказів сплати цього рахунку відповідач суду не надав.

Щодо заперечень відповідача суд зазначає, що, згідно з п. 4.17 Правил №419, плата за скид Споживачем стічних вол із перевищенням ДК забруднюючих речовин, що встановлено аналізом контрольної проби та підтверджено актом, стягується за період від попереднього відбору контрольної проби, проведеного Виробником, до дати зафіксованого порушення, але не більше дев'яноста днів.

Період нарахування, визначений Позивачем, не перевищує 90 днів.

Обсяги споживання питної води підтверджуються двосторонніми витратами за грудень 2021, січень 2022, лютий 2022.

Величина плати за скид стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій до системи централізованого водовідведення розраховується із застосуванням коефіцієнта кратності та діючого тарифу на надання централізованого водовідведення відповідно до розділу 4 Правил №419.

Щодо оригіналу Акту № 466/21 від 21.12.2021, представник позивача пояснив, що обидва оригінали цього Акту цли передані відповідачу, та назад він його не повернув.

Основний документ, за яким проводиться фіксація порушення, є акт відбору №29/22 від 07.02.2022.

Посилання відповідача на відсутність акту №466/21 від 21.12.2021, не приймається судом, оскільки акт приймає участь лише у визначенні періоду нарахування та підтверджує попередній відбір, за яким також проведено нарахування, і не є тим основним документом для розрахунку.

На виконання вимої Правил №419 позивач надіслав повідомлення про виявлене перевищення допустимих концентрацій листом від 11.02.2022 за вих.№ 675. В зазначеному повідомленні зазначено інгредієнти, за якими було зафіксоване перевищення.

За таких обставин позовні вимоги про стягнення з відповідача 2 368 191,12 грн. плати за скид стічних вод з понаднормативним забрудненням є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Плата за скид стічних вод з понаднормативним забрудненням є грошовим зобов'язанням, що виникає на підставі договору та визначених законодавчих приписів, а не оперативно - господарською санкцією.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів об'єднаної палати Касаційного господарського суду від 18.01.2019 у справі №920/730/16, у постановах Верховного Суду у справах № 911/2720/17 та № 904/7776/17.

Відповідно до статті 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності.

Згідно з пунктом третім частини третьої статті 129 Конституції України та статями 73, 74, 77, 79 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.

Враховуючи вищевикладене, надавши відповідну юридичну оцінку всім доказам наявним в матеріалах справи, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позову, стягненню з відповідача підлягає сума 296 090,88грн. плати за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями.

СУДОВІ ВИТРАТИ.

За змістом статті 129 Господарського процесуального кодексу України за результатами розгляду справи здійснюється розподіл судових витрат.

З урахуванням положень статті 129 Господарського процесуального кодексу України, судовий збір покладається на відповідача.

Керуючись статтями 2, 3, 20, 73 - 79, 86, 91, 129, 233, 236 - 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Комунального підприємства "Жовтоводський водоканал" Дніпропетровської обласної ради до Державного підприємства "Східний гірничо-збагачувальний комбінат" про стягнення заборгованості за скид стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій за договором на послуги централізованого водопостачання та централізованого водовідведення у розмірі 2 368 191, 12 грн.- задовольнити.

Стягнути з Державного підприємства "Східний гірничо-збагачувальний комбінат" (52210, Дніпропетровська область, м. Жовті Води, вул. Горького, 2; ідентифікаційний код 14309787) на користь Комунального підприємства "Жовтоводський водоканал" Дніпропетровської обласної ради (52204, Дніпропетровська область, м. Жовті Води, вул. 8 Березня, 40А; ідентифікаційний код 32182594) плату за скид стічних вод з понаднормативним забрудненнями у розмірі 2 368 191,12 грн. та витрати по сплаті судового збору у розмірі 35 522,87 грн., про що видати наказ.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення суду може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня підписання рішення шляхом подання апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складений та підписаний 25.10.2022.

Суддя Н.Г. Назаренко