Справа № 676/2448/22
Провадження № 3/676/1231/22
20 жовтня 2022 року м. Кам'янець-Подільський
Суддя Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області Савчук Р.І., за участі секретаря Рачковської Т.О., особи, що притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши матеріали справи, які надійшли від Кам'янець-Подільського РУП ГУНП в Хмельницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 , не працюючого, за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Відповідно до адміністративного протоколу серії ААБ № 166347 від 28.05.2022 року ОСОБА_1 28.05.2022 року близько 04 год. 32 хв. по вул. Героїв небесної сотні, 50 м. Кам'янець-Подільського керував автомобілем марки «Subaru Outback» д.р.н. НОМЕР_1 , з явними ознаками наркотичного сп'яніння: звужені зіниці очей які не реагують на світло, вираження блідості обличчя, порушення мови. Своїми діями, ОСОБА_1 порушив вимоги п.п. 2.5 Правил дорожнього руху, за що передбачена адміністративна відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненому правопорушенні не визнав, суду пояснив, що дійсно близько 04 год. 30 хв. 28.05.2022 року керував автомобілем «Subaru Outback» по вул. Героїв небесної сотні, де був зупинений працівниками поліції. В ході спілкування з ними, останніми було запропоновано пройти тест на стан наркотичного сп'яніння в медичному закладі с. Скаржинці Хмельницького району, на що він погодився. Доїхавши до м. Дунаївці відмовився від подальшої поїздки до с. Скаржинці, оскільки зрозумів, що ця процедура займе багато часу, а тому погодився щоб працівники поліції зафіксували відмову від проходження огляду на стан сп'яніння та повернулися до м. Кам'янець-Подільського, оскільки в нього на ранок було заплановано декілька важливих справ. Зазначив, що не вживав наркотичні засоби, працівники поліції не пропонували йому пройти огляд в найближчому медичному закладі, яким є Кам'янець-Подільська міська лікарня, просив суд закрити провадження по справі.
З переглянутого в судовому засіданні відеозапису зафіксовано факт керування водієм ОСОБА_1 автомобілем марки «Subaru Outback», його розмову з поліцейськими в ході якої ОСОБА_1 було запропоновано пройти тест на стан наркотичного сп'яніння в медичному закладі в с. Скаржинці Хмельницького району, що останній погодився, після чого в м. Дунаївці зафіксовано відмову ОСОБА_1 їхати для проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння.
Заслухавши пояснення особи, що притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступних висновків.
Відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП настає у разі керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, або відмови особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан сп'яніння.
Приймаючи рішення по справі, суд враховує положення п. 27 Постанови Пленуму Верховного Суду України “Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті” № 14 від 23 грудня 2005 року, відповідно до якого відповідальність за ст. 130 КУпАП несуть особи, які керують транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції. Стан сп'яніння встановлюють шляхом огляду правопорушника, який проводять згідно з відповідною інструкцією.
Згідно ч.ч. 1-3 ст. 266 КУпАП особи, які керують транспортними засобами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння. Огляд водія на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. У разі незгоди водія на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Аналогічні вимоги також містяться пунктах 1, 2, 6, 7 розділу І Інструкції, а також в пунктах 2, 3, 5, 6 Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебувають під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затверджений Постановою КМУ від 17.12.2008 року №1103 і регламентують, що огляд на стан наркотичного сп'яніння проводиться поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів і лікарем закладу охорони здоров'я, у разі відмови водія від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 КУпАП.
Враховуючи вищезазначене, поліцейський, що розпочав процедуру проведення огляду ОСОБА_1 на стан наркотичного сп'яніння, повинен був запропонувати йому пройти такий огляд на місці зупинки з використанням спеціальних технічних засобів, а в разі його незгоди з результатом огляду чи його відмови проходити такий огляд на місці зупинки, поліцейський зобов'язаний був запропонувати пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння в найближчому закладі охорони здоров'я, яким є КНП «Кам'янець-Подільська міська лікарня» Кам'янець-Подільської міської ради.
З наданих в судовому засіданні пояснень ОСОБА_1 , вбачається, що поліцейські не пропонували йому пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу та в найближчому закладі охорони здоров'я, яким є КНП «Кам'янець-Подільська міська лікарня», а відразу запропонували пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння у КНП «Хмельницький обласний заклад з надання психіатричної допомоги».
Будь-яких, належних, допустимих та достатніх доказів на підтвердження тієї обставини, що поліцейські пропонували ОСОБА_1 пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, матеріали справи не містять.
Як вбачається з Переліку закладів охорони здоров'я області, яким надано право огляду водіїв транспортних засобів на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції та затвердження переліку закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду у 2022 році, який затверджений наказом Департаменту охорони здоров'я Хмельницької обласної державної адміністрації (далі - ДОЗ ХОДА) від 17 січня 2022 року №3, що розміщений на офіційному веб-сайті ДОЗ ХОДА право на проведення медичного огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння мали лікарі 24 закладів охорони здоров'я Хмельницької області, в тому числі КНП «Кам'янець-Подільська міська лікарня» Кам'янець-Подільської міської ради та КНП «Багатопрофільна центральна районна лікарня» Слобідко-Кульчиївецької сільської ради Кам'янець-Подільського району Хмельницької області.
Згідно матеріалів провадження ОСОБА_1 був зупинений поліцейськими по вул. Героїв небесної сотні в м. Кам'янець-Подільському, КНП «Хмельницький обласний заклад з надання психіатричної допомоги», що розташований у с. Скаржинці Хмельницького району Хмельницької області, не був найближчим закладом охорони здоров'я, якому надано право на проведення такого огляду.
Крім того, з оглянутого в судовому засіданні відеозапису, яке зафіксовано на телефон працівника поліції про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення то суд приходить до наступного.
Інструкцією із застосування органами та підрозділами поліції технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України № 1026 від 18.12.2018 року, містить чіткий перелік пристроїв, з допомогою яких поліції надано право проводити відео фіксацію, та не надає право поліцейським здійснювати відео фіксацію власними мобільними пристроями.
Таким чином, надані поліцейськими з власного мобільного телефону відеозаписи не можуть бути належними доказами у справі. При цьому останні не були позбавлені можливості зафіксувати правопорушення за допомогою нагрудної камери, або залучити до проведення процедури огляду ОСОБА_1 двох свідків, однак такою можливістю не скористалися.
Огляд же особи на стан сп'яніння, проведений з порушенням вимог статті 266 КУпАП, вважається недійсним (ч.5 ст.266 КУпАП).
Вказані обставини дають суду обґрунтовані підстави вважати, що протокол про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 130 КУпАП щодо ОСОБА_1 складено з послідовними, істотними та грубими порушеннями зазначених вимог КУпАП та Інструкції, а тому не можуть бути покладені в основу доведеності вини ОСОБА_1 у вчиненні інкримінованого йому адміністративного правопорушення.
Відповідно до ст. 62 Конституції України ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину, а обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Пунктом 1 ст. 6 Європейської конвенції про захист прав людини і основоположних свобод закріплено право кожного на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Враховуючи наведене вище, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що провадження у справі щодо ОСОБА_1 підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Керуючись п. 1 ст. 247, ст.ст. 283-285 КУпАП,-
Провадження в справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП, щодо ОСОБА_1 закрити на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
На постанову може бути подано апеляційну скаргу до Хмельницького апеляційного суду через Кам'янець-Подільський міськрайонний суд протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Суддя