ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
21 жовтня 2022 року місто Київ №640/20825/21
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Іщука І.О., розглянувши в порядку письмового провадження клопотання позивача про ухвалення додаткового рішення в адміністративній справі
за позовом до про ОСОБА_1 Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі-відповідач), в якому просить суд:
-визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо нездійснення (відмови) перераунку ОСОБА_1 пенсії з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, які визначені у довідці ІНФОРМАЦІЯ_1 від 24.05.2021 №3104 для обчислення та перерахунку розміру пенсії;
-зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 пенсії виходячи зі складу 90% грошового забезпечення, визначеного ч. 2 статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та з урахуванням положень Постанови №704 нарахувати та виплачувати пенсію без обмеження її максимального розміру з врахуванням компенмації втрати частини доходу з нанаступних складових: посадовий оклад - 7190,00 грн.; оклад за військовим званням (полковник) - 1480,00 грн.; надбавка за вислугу років (50%) - 4335,00 грн.; надбавка за особливості проходження служби (65%) - 8453,25 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 1078,50 грн.; премія (35%) - 2516,50 грн.;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити виплату ОСОБА_1 суми недоплаченої частини розміру пенсії однією сумою.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 02.02.2022 у справі №640/20825/21 адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково.
Суд вирішив:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови у проведенні ОСОБА_1 перерахунку та виплати пенсії на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 №3104 від 24.05.2021, починаючи з 01.04.2019;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 42098368) провести ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від №3104 від 24.05.2021, починаючи з 01.04.2019, з урахуванням проведених раніше виплат;
- cтягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в місті (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 42098368) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) понесені ним судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 700,00 грн. (сімсот гривень);
- в ншій частині вимог відмовити.
Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 10.08.2022 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 02 лютого 2022 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправною бездіяльності повернуто апелянту.
На виконання рішення від 02.02.2022 №640/20825/21 Окружним адміністративним судом міста Києва 01.09.2022 видано виконавчі листи.
Через канцелярію Окружного адміністративного суду міста Києва 22.09.2022 від позивача надійшло клопотання про прийняття додаткового судового рішення по справі №640/20825/21 від 02.02.2022 у зв'язку з тим, що для обчислення пенсії ОСОБА_1 в даному судовому рішенні в її резолютивній частині не був прописаний 90% розмір пенсії від відповідних сум грошового забезпечення.
Як вбачається із вказаної заяви, позивач просить суд зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві здійснити з 01.04.2019 року ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії із врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: посадовий оклад - 7190,00 гри.; оклад за військовим званням - 1480 грн.; надбавка за вислугу років (50%) - 335,00 грн.; надбавка за особливості проходження військової служби (65%) - 8453,25 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 1078,50 грн.; премія (35%) - 2516,50 грн., відповідно до довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 24.05.2021р. №3104 про розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії ОСОБА_1 , в розмірі 90% від сум грошового забезпечення, без обмеження максимального розміру пенсії, з урахуванням проведених платежів, що було відображено в судовому рішенні Окружного адміністративного суду міста Києва по справі 640/1412/19 від 12 липня 2019 року.
В обґрунтування поданої заяви позивач зазначив про те, що приймаючи рішення у даній справі не було вирішено питання щодо позовної вимоги позивача про зобов'язання відповідача перерахувати та виплатити йому пенсію у розмірі 90% грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2018.
Відповідно до частин першої-третьої статті 252 Кодексу адміністративного судочинства України суд, що ухвалив судове рішення, може за заявою учасника справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо: 1) щодо однієї із позовних вимог, з приводу якої досліджувалися докази, чи одного з клопотань не ухвалено рішення; 2) суд, вирішивши питання про право, не визначив способу виконання судового рішення; 3) судом не вирішено питання про судові витрати. Заяву про ухвалення додаткового судового рішення може бути подано до закінчення строку на виконання судового рішення. Суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів з дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення. У разі необхідності суд може розглянути питання ухвалення додаткового судового рішення в судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.
Зважаючи на те, що рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 02.02.2022 по справі №640/20825/21 прийнято в порядку спрощеного (письмового) провадженні без виклику сторін, розгляд питання щодо ухвалення додаткового судового рішення здійснюється в тому самому порядку, в якому прийнято судове рішення.
Як вбачається з рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 02.02.2022 у справі №640/20825/21, яке набрало законної сили, судом не було вирішено питання в частині позовних вимог щодо зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 пенсії виходячи зі складу 90% грошового забезпечення, визначеного ч. 2 статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Вирішуючи питання в частині вказаних вимог, суд зазначає, що Верховним Судом аналогічних правовідносинах розглянуто зразкову справу №240/5401/18 за позовом особи до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправними дій щодо зменшення основного розміру призначеної пенсії з 83% до 70% сум грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2018 та зобов'язання здійснити перерахунок і виплату призначеної пенсії в основному розмірі 83% сум грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2018 відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", з урахуванням проведених виплат.
Рішенням Верховного Суду від 04.02.2019 у зразковій справі №240/5401/18 визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії з 83% до 70% сум грошового забезпечення та зобов'язано здійснити з 01.01.2018 перерахунок пенсії, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 83% сум грошового забезпечення, здійснивши виплату з урахуванням виплачених сум.
Постановою Великої Палати Верховного Суду від 16.10.2019 справа №240/5401/18 вказане рішення Верховного Суду в зразковій справі №240/5401/18 залишено без змін.
За змістом рішення Верховного Суду від 04.02.2019 у зразковій справі №240/5401/18 це рішення суду є зразковим для справ, у яких предметом спору є зменшення відсоткового розміру основної пенсії, призначеної за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ, при здійсненні перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".
Обставини зразкової справи, які обумовлюють типове застосування норм матеріального права: позивач є особою, якій призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ; відповідачем є відповідне Головне управління Пенсійного фонду України, на обліку в якому перебуває позивач; предметом спору є зміна відсоткового значення розміру пенсії при здійсненні її перерахунку з 01.01.2018 на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" у зв'язку з підвищенням сум грошового забезпечення, що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Отже, з огляду на встановлені обставини та предмет спору, адміністративна справа №640/20825/21 є типовою справою в частині вимог про визнання протиправними дій щодо здійснення перерахунку пенсії з 70% грошового забезпечення та зобов'язання здійснити перерахунок з 90% грошового утримання з виплатою недоплачених сум, оскільки відповідає ознакам зразкової справи №240/5401/18.
Вирішуючи зразкову справу №240/5401/18 Верховний Суд у постанові від 04.02.2019 зазначив:
стаття 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ визначає як обов'язкову підставу для здійснення перерахунку пенсії - підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом. Ця норма також делегує Кабінету Міністрів України визначення умов, порядку та розмірів перерахунку пенсії за цим Законом;
у "Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, визначено, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права;
у зв'язку із прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", якою з 01.03.2018 змінено грошове забезпечення, зокрема, військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, в позивача виникло право на перерахунок пенсії;
стаття 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ регулює порядок призначення пенсій, а стаття 63 цього Закону визначає підстави, умови і порядок їх перерахунку;
зміни до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ ні Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 №3668-VI, ні Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 №1166-VII, у частині підстав, умов, розміру або порядку перерахунку пенсій, не вносилися;
постанова Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" також не містять жодних положень про зміну відсоткового значення розміру призначених пенсій при їх перерахунку.
Проаналізувавши наведені норми, Верховний Суду дійшов висновку, що внесені Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 №3668-VI та Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 №1166-VII зміни до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ, яка змін у зв'язку з прийняттям Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 №3668-VI та Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 №1166-VII не зазнала.
З урахуванням викладеного, Верховний Суд вказав, що в разі перерахунку пенсії з 01.01.2018 відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому під час перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до вислуги років, є незмінним.
За таких обставин, Верховний Суд підсумував, що у відповідача були відсутні підстави для зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії під час здійснення її перерахунку, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
Також Верховний Суд зауважив, що доводи відповідача стосовно того, що задоволення позову призведе до виникнення диспропорції у розмірі перерахованих пенсій військовослужбовців, які були призначені до 01.03.2018 та пенсій, що будуть призначені після цієї дати з урахуванням максимального розміру, встановленого частиною другою статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ є недоречними, оскільки вони не ґрунтуються на нормах законодавства, яким врегульовано підстави, порядок, умови та розмір перерахунку пенсій військовослужбовців. Спір вирішувався в межах наявного правового регулювання, яке не містить положень щодо перегляду (зміни) в разі перерахунку пенсій її відсоткового значення від розміру грошового забезпечення.
Разом з тим, як встановлено судом, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.07.2019 у справі №320/1412/19, яке набрало законної сили, серед іншого, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві перерахувати та виплатити ОСОБА_1 з 01.01.2018 пенсію відповідно до статті 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у порядку і розмірах, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.
Частиною четвертою статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Таким чином, виходячи з аналізу вищевикладеного та керуючись встановленими судом обставинами, суд приходить до обгрунтованого висновку, що вказаною вище постановою суду визнано законне право позивача на перерахунок та отримання пенсії, виходячи із 90% сум грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2018.
Разом з тим, вказане право позивача на перерахунок його пенсії виходячи із 90% сум грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2018 було встановлено судовим рішенням у справі №320/1412/19.
Однак, з огляду на висновки Верховного Суду в зразковій справі №240/5401/18, з урахуванням обставин, встановлених рішенням суду у справі №320/1412/19, а також беручи до уваги встановлене право позивача на перерахунок його пенсії на підставі довідки довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 №3104 від 24.05.2021, суд дійшов висновку про задоволення клопотання позивача про ухвалення додаткового судового рішення шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від №3104 від 24.05.2021, в розмірі 90% від сум грошового забезпечення, починаючи з 01.04.2019, з урахуванням виплачених сум.
Що стосується вимог позивача в частині зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії без обмеження максимального розміру та з урахування складових, визначених у довідці, суд зазначає, що вказані вимоги було вирішено судом під час прийняття рішення від 02.02.2022 №640/20825/21, а тому у вказаній частині клопотання позивача задоволенню не підлягає.
Підсумовуючи викладене та керуючись статтями 2, 77, 241-246, 252 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Заяву представника позивача про ухвалення додаткового рішення у справі №640/20825/21 задовольнити частково.
2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 42098368) провести ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) перерахунок та виплату його пенсії на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від №3104 від 24.05.2021, в розмірі 90% від сум грошового забезпечення, починаючи з 01.04.2019, з урахуванням виплачених сум.
3. В іншій частині клопотання про ухвалення додаткового рішення відмовити.
Додаткове рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 292-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Іщук І.О.