24 жовтня 2022 року Чернігів Справа № 620/5529/22
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Соломко І.І., розглянувши в порядку спрощеного позовного без повідомлення (виклику) сторін в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Олишівської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області про визнання протиправними рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
У провадженні Чернігівського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом ОСОБА_1 (далі також - позивач)до Олишівської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області (далі також - Олишівська селищна рада, відповідач) про визнання незаконним та скасування рішення Олишівської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області від 18.07.2022 № 421-17/VIII, про відмову в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для городництва, загальною площею 7,6523 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення комунальної власності на адміністративній території, розташованої на території Олишівської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області; зобов'язання Олишівську селищну раду Чернігівського районну Чернігівської області затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 7,6523 га, кадастровий №7422787000:02:002:1508, в оренду терміном на десять років для городництва за рахунок земель сільськогосподарського призначення комунальної власності на адміністративній території розташованої на території Олишівської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області.
В обґрунтування вимог зазначено, що відповідачем протиправно відмовлено у затверджені проекту землеустрою та передачі позивачу в оренду земельну ділянку площею для ведення городництва терміном на 10 (десять) років загальною площею 7,6523 га з кадастровим №7422787000:02:002:1508 з підстав того, що площа земельної ділянки не може перевищувати 0,6 га. Позивач вважає, що оскаржуване рішення є протиправним, оскільки не відповідає положенням Земельного кодексу України та підлягає скасуванню.
Ухвалою суду від 29.08.2022 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Відповідачем надано до суду відзив на позовну заяву, в якому просить в задоволенні позовних вимог відмовити, оскільки підставою для відмови у затвердженні проекту землеустрою було його невідповідність вимогам земельного законодавства України.
Представник позивача подав відповідь на відзив та заперечує проти доводів відповідача, викладених у відзиві.
Представник відповідача подав заперечення та просить суд врахувати доводи, викладені у відзиві.
Розглянувши подані сторонами документи, з'ясувавши зміст спірних правовідносин з урахуванням зібраних доказів, суд встановив таке.
Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 16.12.2021 у справі №620/13448/21 визнано протиправними дії голови Олишівської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області Мальця Сергія Вікторовича щодо надання одноособово на заяву ОСОБА_1 від 17.08.2021 про затвердження проекту землеустрою відповіді у формі листа від 13.09.2021 № 1118, та незабезпечення, у встановлений ч. 9 ст. 118 Земельного кодексу України строк, розгляду вказаної заяви на сесії Олишівської ради Чернігівського району Чернігівської області. Зобов'язано голову Олишівської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області забезпечити на черговій сесії Олишівської ради Чернігівського району Чернігівської області розгляд заяви ОСОБА_1 від 17.08.2021 про затвердження проекту землеустрою з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
На сімнадцятій сесії восьмого скликання Олишівської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області розглянуто заяву позивача та проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для ведення городництва терміном на 10 (сім) років загальною площею 7,6523га з кадастровим номером 7422787000:02:002:1508 та 18.07.2022 прийнято рішення № 421-17/VIII, яким, на підставі п.15 ст.123 та п.3 ст.124 Земельного кодексу України, відмовлено позивачу у затвердженні вказаного проекту в зв'язку з невідповідністю проекту землеустрою вимогам законодавства (а.с.13).
Позивач, вважаючи рішення відповідача протиправним, звернувся із вказаним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку обґрунтованості аргументам, наведеними учасниками справи, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до ч.1 ст.3 Земельного кодексу України, земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Згідно зі ст. 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Відповідно до ч.1 ст. 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Частина 1 ст. 124 ЗК України, із змінами, внесеними згідно із Законом № 1444-IX від 18.05.2021 встановлює, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу.
Приписами ст. 50 Закону України "Про землеустрій" визначено, що проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок розробляються у разі формування нових земельних ділянок із земель державної, комунальної власності (крім випадків формування земельних ділянок за іншою документацією із землеустрою) та у разі зміни цільового призначення земельних ділянок у випадках, визначених законом.
Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок включають: завдання на розроблення проекту землеустрою; пояснювальну записку; копію клопотання (заяви) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у разі формування та/або зміни цільового призначення земельної ділянки за рахунок земель державної чи комунальної власності); рішення Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у випадках, передбачених законом); письмову згоду землевласника (землекористувача), засвідчену нотаріально (у разі викупу (вилучення) земельної ділянки в порядку, встановленому законодавством), або рішення суду; матеріали геодезичних вишукувань та землевпорядного проектування (у разі формування земельної ділянки); відомості про обчислення площі земельної ділянки (у разі формування земельної ділянки); копії правовстановлюючих документів на об'єкти нерухомого майна для об'єктів будівництва, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з середніми та значними наслідками, які розташовані на земельній ділянці; розрахунок розміру втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва (у випадках, передбачених законом); розрахунок розміру збитків власників землі та землекористувачів (у випадках, передбачених законом); акт приймання-передачі межових знаків на зберігання (у разі формування земельної ділянки); акт перенесення в натуру (на місцевість) меж охоронних зон, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон і зон особливого режиму використання земель за їх наявності (у разі формування земельної ділянки); перелік обмежень у використанні земельних ділянок; викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки (у разі формування земельної ділянки); кадастровий план земельної ділянки; матеріали перенесення меж земельної ділянки в натуру (на місцевість) (у разі формування земельної ділянки); матеріали погодження проекту землеустрою.
При цьому, ч. 7, ч. 8 ст. 186 Земельного кодексу України визначено, що Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування, інші суб'єкти, визначені цією статтею, зобов'язані протягом десяти робочих днів з дня одержання документації із землеустрою безоплатно надати або надіслати рекомендованим листом з повідомленням розробнику свої висновки про її погодження або про відмову в погодженні з обов'язковим посиланням на закони та прийняті відповідно до них нормативно-правові акти, що регулюють відносини у відповідній сфері. Строк дії таких висновків є необмеженим.
Підставою для відмови у погодженні та затвердженні документації із землеустрою може бути лише невідповідність її положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівної документації.
За змістом п. 15 ст. 123 Земельного кодексу України також підставою відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише його невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.
Відповідно до ч.9, ч.10 ст.186 Земельного кодексу України Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування, іншим суб'єктам, визначеним цією статтею, при погодженні та затвердженні документації із землеустрою забороняється вимагати: додаткові матеріали та документи, не включені до складу документації із землеустрою, визначеного Законом України "Про землеустрій"; надання погодження документації із землеустрою будь-якими іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами чи організаціями, погодження яких не передбачено цією статтею; проведення будь-яких обстежень, експертиз чи робіт.
Кожен орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, інший суб'єкт, визначений цією статтею, розглядає та погоджує документацію із землеустрою самостійно та незалежно від погодження такої документації іншими органами.
Висновок (рішення) органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, іншого суб'єкта, визначеного цією статтею, щодо відмови у погодженні або затвердженні документації із землеустрою має містити вичерпний перелік недоліків документації із землеустрою з описом змісту недоліку та посиланням на відповідні норми законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, затверджену документацію із землеустрою або містобудівну документацію. Повторна відмова у погодженні або затвердженні документації із землеустрою допускається лише у разі, якщо розробник не усунув недоліки, зазначені у попередньому висновку (рішенні), а також якщо підстава для відмови виникла після надання попереднього висновку (рішення). Повторна відмова у погодженні або затвердженні не позбавляє розробника документації із землеустрою права усунути недоліки такої документації та подати її на погодження або затвердження.
Таким чином, ст.186 Земельного кодексу України передбачено два альтернативні варіанти рішень у формі рішення, які можуть бути прийняті відповідним органом, за результатами розгляду проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки: про затвердження цього проекту або про відмову в його затвердженні.
Як свідчать встановлені обставини справи, підставою для відмови позивачу в передачі земельної ділянки площею 7,6523га, кадастровий номер 7422787000:02:002:1508 в оренду для городництва були висновки відповідача про те, що площа земельної ділянки що передається в оренду для городництва не може перевищувати 0,6000 га.
Так, відповідно до абз.1 ч.1 ст.36 Земельного кодексу України громадянам або їх об'єднанням із земель державної або комунальної власності можуть надаватися в оренду земельні ділянки для городництва.
Між тим, Законом України ''Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин'' від 28.04.2021 №1423-IX (чинний з 27.05.2021) ч. 1 ст. 36 Земельного кодексу України доповнено абз.2 такого змісту: Площа земельної ділянки, що надається громадянину в оренду для городництва, не може перевищувати 0,6 гектара.
Наявність вказаних обставин свідчить про наявність у відповідача повноважень щодо передачі земельної ділянки громадянину в оренду для городництва, площа якої не перевищує 0,6 гектара.
Таким чином, враховуючи вищевикладене та встановлені обставини, суд приходить до висновку про відсутність у відповідача повноважень щодо передачі позивачу земельної ділянки площею 7,6523 га, кадастровий номер 7422787000:02:002:1508 в оренду для городництва.
Отже, відповідач як суб'єкт владних повноважень при реалізації владних управлінських функцій зобов'язаний застосовувати норму права, яка є чинною на момент прийняття рішення, що було дотримано відповідачем в межах цих правовідносин.
Вказані правові висновки також відповідають правовій позиції Верховного Суду, викладеній в постанові від 28.08.2021 року по справі №1940/1505/18, що враховується судом, відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України.
Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1 АДРЕСА_1 рнокпп НОМЕР_1 .
Відповідач: Олишівська селищна рада Чернігівського району Чернігівської області вул.Чернігівська.буд.3,смт.Олишівка,Чернігівський район, Чернігівська область,15575 код ЄДРПОУ 04412544.
Повний текст рішення виготовлено 24 жовтня 2022 року.
Суддя І.І. Соломко