Рішення від 24.10.2022 по справі 560/10050/22

Справа № 560/10050/22

РІШЕННЯ

іменем України

24 жовтня 2022 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Шевчука О.П. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області в якому просить визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо здійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії з 01 березня 2022 року, з 01 липня 2022 року щодо зменшення розміру пенсії та не виплати її у встановленому розмірі підсумку пенсії(з надбавками), що дорівнює 24 044,13 грн. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області здійснити ОСОБА_1 нарахування та виплату різниці між перерахованою та виплаченою пенсією за минулий час з врахуванням раніше проведених виплат без обмеження максимальним розміром починаючи з 01 березня 2022 року, з 01 липня 2022 року та в подальшому.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Хмельницькій області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". На виконання судового рішення позивачу здійснювалася виплата пенсії без обмеження максимальним розміром, однак в березні 2022 р. на виконання вимог постанови КМУ № 118 від 16.02.2022 відповідачем проведено перерахунок пенсії з урахуванням індексації, однак у підсумку обмежено розмір пенсії розміром станом на 01.04.2019 (на виконання судового рішення). Також позивач є особою з інвалідністю ІІ групи, внаслідок чого має право на підвищення пенсії з 01.07.2022 у зв'язку із підвищенням розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Однак при перерахунку пенсії з 01.07.2022 відповідачем у підсумку також обмеженої її розмір станом на 01.04.2019 (на виконання судового рішення). Вказані обмеження розміру пенсії позивача з 01.03.2022 та з 01.07.2022 є протиправними, не відповідають нормам Конституції, Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб та порушують права та інтереси позивача, що зумовило його звернутися за судовим захистом.

Відповідно до ухвали суд відкрив спрощене провадження без повідомлення учасників справи.

До суду надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач позовні вимоги не визнав у повному обсязі, в задоволенні позову просив відмовити, зазначивши, що згідно із статтею 2 Закону України від 08.07.2011 № 3668 Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи (далі Закон № 3668) максимальний розмір пенсій (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262), не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Зазначений Закон є чинним з 1 жовтня 2011 року та неконституційним не визнавався. Також, просить провести розгляд справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін.

Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Відповідно до ч. 2 ст. 263 КАС України, справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Згідно з п. 1 ч. 6 ст. 262 КАС України, суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу.

З урахуванням п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України, характеру спірних правовідносин та предмету доказування у цій справі суд приходить до висновку про відсутність підстав для проведення судового засідання з повідомленням сторін, а тому в задоволенні клопотання представника відповідача слід відмовити.

З'ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, і дослідивши докази, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.

Позивач перебуває на обліку в головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” № 2262-ХІІ від 09.04.1992.

Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 11.03.2022 по справі № 560/20312/21, яке набрало законної сили 11.05.2022, зобов'язано головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити позивачу перерахунок та виплату пенсії з 01.04.2019 без обмеження максимального розміру, з урахуванням проведених виплат.

На виконання зазначеного рішення суду відповідачем проведено перерахунок пенсії позивачу з 01 квітня 2019 року у розмірі 83% суми грошового забезпечення без обмеження максимального розміру.

В березні 2022 року на виконання постанови КМУ № 118 від 16.02.2022 ГУ ПФУ в Хмельницькій області проведено перерахунок пенсії з урахуванням її індексації, в результаті чого її розмір склав з 01.03.2022 24044,13 грн, однак у підсумку максимальний розмір пенсії обмежено розміром 21031,66 грн.

Зважаючи на порушення своїх прав та інтересів вказаними діями пенсійного фонду щодо обмеження розміру пенсії, позивач звернувся за судовим захистом із даним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає та враховує наступне.

Порядок проведення індексацій пенсій врегульований Постановою Кабінету Міністрів України "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" №118 від 16 лютого 2022 року (далі Постанова №118) та Постановою Кабінету Міністрів України "Деякі питання індексації пенсій" №727 від 24 червня 2022 року (далі Постанова №727).

Пунктом 2 Постанови №118 установлено, що з 1 березня 2022 року розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2021 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Підвищення пенсії, передбачене абзацом першим цього пункту, встановлюється додатково до щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".

Підвищення на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, застосовується також у разі поновлення виплати пенсії, призначеної до 31 грудня 2021 р. відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та перерахунку пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім перерахунків пенсії, що проводилися у період з 1 січня 2021 р. до 28 лютого 2022 р. за рішенням Кабінету Міністрів України відповідно до частини четвертої статті 63 зазначеного Закону.

Підвищення пенсії, передбачене цим пунктом, враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Пунктом 2 Постанови №727 установлено, що індексація пенсій згідно з Порядком проведення щорічної індексації пенсій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році" з урахуванням змін, затверджених цією постановою (далі Порядок), проводиться починаючи з 1 березня 2023 р., крім пенсій, зазначених в абзаці четвертому підпункту 2 пункту 3 Порядку, якщо до розміру таких пенсій, що відповідає розміру частини пенсії із солідарної системи, що призначається відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, та до яких передбачалося застосування на 1 березня 2022 р. коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначеного абзацом другим пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", перерахунок яких проводиться з 1 березня 2022 року.

Перерахунок пенсій, зазначених в абзаці другому підпункту 2 пункту 3 Порядку, проведено Пенсійним фондом України з 1 березня 2022 р. із застосуванням коефіцієнта збільшення визначеного абзацом другим пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році".

Крім того, відповідно до ч. 4 ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" особам з інвалідністю внаслідок війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються: особам з інвалідністю I групи - у розмірі 50 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, II групи - 40 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, III групи - 30 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Згідно ст. 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2022 рік" прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність у 2022 році встановлено: з 1 січня 1934 гривень, з 1 липня 2027 гривень, з 1 грудня 2093 гривень.

Розмір пенсії позивача з 01.04.2019 після проведеного перерахунку становив 21031,66 грн, та в подальшому з 01.03.2022 розмір пенсії позивача збільшився до 24066,93 грн, а з 01.07.2022 до 24044,13 грн.

Водночас Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, здійснюючи перерахунок пенсії позивача з 01.03.2022 та з 01.07.2022, посилаючись на рішення суду по справі № 560/20312/21, здійснює виплату пенсії позивачу у розмірі 21031,66 грн.

З цього приводу суд зауважує, що рішення по справі № 560/20312/21 не містить зобов'язальних вимог для пенсійного органу здійснювати виплату позивачу пенсії з 01.04.2019 і, зокрема, в подальшому, без обмеження її максимальним розміром, саме у сумі 21031,66 грн.

Посилання відповідача в обґрунтування правомірності власних дій, що викладенні у відзиві на адміністративний позов, є довільним трактуванням рішення суду по справі № 560/20312/21, жодним чином не обґрунтованими нормами чинного законодавства та такими, що порушують права та інтереси позивача на належне отримання ним пенсійних виплат.

Таким чином, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області протягом часу розгляду адміністративної справи не було доведено обґрунтованості та правомірності власних дій щодо виплати позивачу пенсії у розмірі 21031,66 грн, замість нарахованих сум, у зв'язку із чим суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести з 01.03.2022 та за 01.07.2022 позивачу перерахунок та виплату пенсії без обмеження максимальним розміром.

Відтак, обмеження територіальним управлінням Пенсійного фонду України максимального розміру пенсії, право на пенсійне забезпечення якого встановлене Законом № 2262-ХІІ, є протиправним, а тому позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.

Щодо позовних вимог в частині здійснити виплату різниці між нарахованою та отриманою пенсією в подальшому, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішеннями, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

Отже, судовому захисту підлягає лише дійсне порушене право. Задоволення позовних вимог на майбутнє не допускається.

Таким чином, щодо виплати позивачу різниці між перерахованою пенсією та проведеними виплатами в подальшому, суд зазначає про передчасність заявлених вимог, адже спору в цій частині фактично не існує, оскільки відповідний перерахунок ще не проведено та їх виплату не здійснено. Тому позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.

Враховуючи наведене вище, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Судові витрати розподілити за правилами ст. 139 КАС України.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо здійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії з 01 березня 2022 року, з 01 липня 2022 року щодо зменшення розміру пенсії та не виплати її у встановленому розмірі підсумку пенсії (з надбавками), що дорівнює 24044,13 грн.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.03.2022 та з 01.07.2022 без обмеження її максимальним розміром.

В задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )

Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя О.П. Шевчук