Справа № 560/9805/22
іменем України
24 жовтня 2022 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Петричковича А.І. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправними та зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернувся до суду з позовом від 14.09.2022, в якому просить: 1) визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови у обрахунку при переведенні ОСОБА_1 на пенсію по інвалідності державного службовця відповідно до Закону України "Про Державну службу" виплати, зазначені у довідках про заробітну плату від 16.12.2021 за №02-23-1031 та №02-23-1032 протиправними; 2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області застосувати з 16.12.2021 у обрахунку при переведені ОСОБА_1 на пенсію по інвалідності державного службовця відповідно до Закону України "Про Державну службу" виплати, зазначені у довідках про заробітну плату від 16.12.2021 за №02-23-1031 та №02-23-1032 та здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 з 16.12.2021 пенсії по інвалідності державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ "Про державну службу" в розмірі 60 відсотків суми заробітної плати, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, врахувавши до розрахунку пенсії виплати, зазначені у довідках про заробітну плату від 16.12.2021 за №02-23-1031 та №02-23-1032.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 16.12.2021 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з заявою про переведення з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію по інвалідності відповідно до вимог Закону України "Про державну службу" з врахуванням довідок про заробітну плату від 16.12.2021 №02-23-1031 та №02-23-1032. Відповіддю від 24.12.2021 у такому переведенні мені було відмовлено лише на тій підставі, що довідки про заробітну плату від 16.12.2021 року за №02-23-1031 та 02-23-1032 неможливо врахувати при призначені пенсії, а тому такий перехід є недоцільним у зв'язку із можливим зменшенням пенсії. Вважаючи такі дії неправомірними звернувся до суду і згідно рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 10.05.2022, що було змінено постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 14.07.2022 було зараховано стаж роботи в органах місцевого самоврядування до стажу державної служби та переведено на пенсію державного службовця по інвалідності, проте відмовлено застосувати при розрахунку пенсії довідки про заробітну плату від 16.12.2021 за №№02-23-1031 та 02-23-1032. Вказує, що не може погодитися з зазначеним, тому звернувся до суду з цим позовом.
Відповідно до ухвали від 16.09.2022, суд відкрив спрощене провадження без повідомлення учасників справи.
06.10.2022 до суду поступив відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить відмовити у задоволенні позову. Зазначає, що на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 10.05.2022 у справі № 560/1220/22 головним управлінням зараховано до стажу державної служби період роботи з 29.01.2004 по 21.01.2010 в органах місцевого самоврядування та з 16.12.2021 проведено розрахунок пенсії по інвалідності відповідно до статті 37 Закону № 3723. Заробітну плату враховано в нульовому значенні, оскільки даною постановою суду не покладено на органи Пенсійного фонду України жодних зобов'язань щодо обчислення пенсії з урахуванням довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця. В результаті перерахунку розмір пенсії ОСОБА_1 на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 10.05.2022 у справі № 560/1220/22 є менший (1934,00 грн), ніж той, що отримував позивач до виконання постанови суду (6215,24 грн - станом на 01.03.2022). Зменшення розміру пенсії головним управлінням не проводилось. Також просить провести розгляд справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Відповідно до ч. 2 ст. 263 КАС України, справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Згідно з п. 1 ч. 6 ст. 262 КАС України, суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу.
З урахуванням п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України, характеру спірних правовідносин та предмету доказування у цій справі суд приходить до висновку про відсутність підстав для проведення судового засідання з повідомленням сторін, а тому в задоволенні клопотання представника відповідача слід відмовити.
З'ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, і дослідивши докази, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.
ОСОБА_1 з 22.01.2010 отримував пенсію по інвалідності згідно Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», обчислену за нормами Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16.12.1993.
З 03.07.2019 позивач отримував пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV (далі - Закон № 1058-ІV).
16.12.2021 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з заявою про переведення з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону № 1058-ІV на пенсію по інвалідності відповідно до вимог Закону України "Про державну службу" з врахуванням довідок про заробітну плату від 16.12.2021 №02-23-1031 та №02-23-1032.
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 10.05.2022 у справі № 560/1220/22 позов ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 16 грудня 2021 року о/р 968200199306 про відмову у переведенні ОСОБА_1 на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу». Зобов'язано головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати до стажу державної служби ОСОБА_1 період роботи в органах місцевого самоврядування з 29.01.2004 року по 21.01.2010 року. Зобов'язано головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області перевести з 16 грудня 2021 року ОСОБА_1 на пенсію по інвалідності відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» № 3723- ХІІ від 26 грудня 1993 року. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 14.07.2022 апеляційні скарги ОСОБА_1 , Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області задоволено частково. Рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 10 травня 2022 року змінено з підстав, викладених в мотивувальній частині постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 14 липня 2022 року. В іншій частині рішення суду залишено без змін.
В результаті перерахунку пенсії ОСОБА_1 на виконання судового рішення, її розмір є менший (1934,00 грн), ніж той, що отримував позивач до виконання постанови суду (6215,24 грн - станом на 01.03.2022).
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622 "Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб" затверджено Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб (далі - Порядок № 622).
Пунктом 4 Порядку № 622 передбачено, що пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби); розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні; у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 року, середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 року на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 року, а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 року на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 року як за повний місяць; матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.
За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 року, за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.
Пунктом 5 Порядку №622 передбачено, що форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.
На момент звернення позивача із заявою про переведення його на пенсію відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ (16.12.2021), вимоги до форми довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям встановлені постановою правління Пенсійного фонду України "Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям" від 17.01.2017 № 1-3.
Відповідно до змісту Довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 16.12.2021 № 02-23-1032 та Довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 16.12.2021 № 02-23-1031, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", останні видані виконавчим комітетом Хмельницької міської ради за посадою завідувача відділу станом на листопад 2021 року.
При цьому, у довідках зазначено, що на всі види оплати праці, включені в довідки, нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Суд зауважує, що відповідно до матеріалів справи позивач звільнений з посади державного службовця ще 21 січня 2010 року, а відтак застосування при розрахунку пенсії державного службовця зі складових заробітної плати, з яких останній не сплачував страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, суперечитиме нормам частини першої статті 37 Закону № 3723-XII.
Також суд враховує, що при первинному зверненні позивача за призначенням пенсії, ним було обрано пенсію державного службовця, передбачену частиною першою статті 37 Закону № 3723-XII, а тому відсутні підстави вважати, що в цьому випадку йдеться про призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" вперше.
При призначенні пенсії ОСОБА_1 у 2010 році пенсійним органом враховано довідку від 21.01.2010 № 02-11-40 про складові заробітної плати, на які нараховано та сплачено позивачем страхові внески.
З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 не має права на обчислення пенсії по інвалідності відповідно до Закону № 3723-XII з врахуванням довідок про складові заробітної плати від 16.12.2021 за № 02-23-1031 та 02-23-1032.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позивач не довів позовні вимоги, а суб'єкт владних повноважень, який заперечує проти позову, довів, що діяв у межах закону, що підтверджено доказами, перевіреними в суді, тому позов не задовольняється.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки позивач був звільнений від сплати судового збору, судових витрат, які визначені ст. 132 КАС України і підлягають розподілу, немає.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправними та зобов'язання вчинити дії, залишити без задоволення.
Судові витрати, які визначені ст. 132 КАС України і підлягають розподілу, відсутні.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 24 жовтня 2022 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29013 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя А.І. Петричкович