Рішення від 24.10.2022 по справі 500/3274/22

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/3274/22

24 жовтня 2022 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Осташа А. В. розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (далі - відповідач) в якому просив:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного Управління Пенсійного Фонду України в Тернопільській області від 19 серпня 2022 року №050750002195 про відмову в призначенні пенсії за віком згідно ст. 26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”;

- зобов'язати Головне Управління Пенсійного Фонду України в Тернопільській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком, починаючи з моменту звернення з відповідною заявою до відповідача, врахувавши при обчисленні страхового стажу періоди роботи відповідно до належної трудової книжки від 14 серпня 1979 року серія НОМЕР_1 ;

- зобов'язати Головне Управління Пенсійного Фонду України в Тернопільській області керуючись ст. 26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” зарахувати до страхового стажу роботи згідно трудової книжки від 14 серпня 1979 року серія НОМЕР_2 період роботи з 16.09.1992 по 05.03.2000 ОСОБА_1 .

В обґрунтування заявлених вимог зазначено те, що позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до ст.26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

Однак, відповідач відмовив у призначенні даної пенсії, у зв'язку із недостатнім страховим стажем. Відмова аргументована тим, що до страхового стажу не зараховано періоди роботи: з 16.09.1992 по 05.03.2000, оскільки в даті наказу про прийняття міститься виправлення (період з 01.01.1999 обчислений згідно даних в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування), а тому загальний страховий стаж становить 28 років 06 місяців 24 дні, що є недостатнім для призначення пенсії за віком.

Позивач не погоджується із прийнятим рішенням відповідача, вказує на те, що він не несе відповідальності за виправлення в трудовій книжці, а також зазначає, що коли у ПФУ є сумніви щодо некоректних записів у трудовій книжці то орган пенсійного фонду мав би самостійно провести перевірку дійсності таких записів в трудовій книжці.

З огляду на викладене, вважає, що відповідач порушив його право на призначення такої пенсії відповідно до вимог ч.1 ст.26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. Тому, позовні вимоги просить задовольнити.

Ухвалою суду від 19.09.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Представник позивача подав до суду 21.09.2022, 22.09.2022, 23.09.2022 та 29.09.2022 клопотання про долучення доказів.

Також представник позивача подав до суду 21.09.2022 та 22.09.2022 клопотання про виклик свідків, проте суд зазначає, що в наявних в матеріалах справи доказів цілком достатньо для повного, всебічного, об'єктивного розгляду адміністративної справи, з'ясування всіх обставин, що мають значення для вирішення справи, тому клопотання про виклик свідків задоволенню не підлягають.

Представник позивача 20.09.2022 подав клопотання про залучення другого відповідача.

Ухвалою суду від 30.09.2022 залучено до участі у справі співвідповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області.

Відповідачем - Головним управлінням ПФУ в Тернопільській області до суду подано 07.10.2022 відзив на позовну заяву, в якому наведені заперечення проти позовних вимог, згідно яких зазначено, що загальний страховий стаж позивача є не достатнім для призначення пенсії по віку відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. Щодо страхового стажу з 16.09.1992 по 05.03.2000 не враховано до страхового стажу, оскільки у трудовій книжці в даті наказу про прийняття на роботу містяться виправлення. При цьому, період з 01.01.1999 по 03.03.2000 врахований до страхового стажу згідно даними наявними в реєстрі застрахований осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Головним управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області подано до суду 19.10.2022 відзив на позов, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Представник позивача подав до суду заяву про уточнення позовних вимог, в якій сформовано вимоги до другого відповідача, а саме просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного Управління Пенсійного Фонду України в Тернопільській області від 19 серпня 2022 року №050750002195 про відмову в призначенні пенсії за віком згідно ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;

- зобов'язати Головне Управління Пенсійного Фонду України в Запорізькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком, починаючи з моменту звернення з відповідною заявою до відповідача, врахувавши при обчисленні страхового стажу періоди роботи відповідно до належної трудової книжки від 14 серпня 1979 року серія НОМЕР_1 ;

- зобов'язати Головне Управління Пенсійного Фонду України в Запорізькій області керуючись ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зарахувати до страхового стажу роботи згідно трудової книжки від 14 серпня 1979 року серія НОМЕР_2 період роботи з 16.09.1992 по 05.03.2000 ОСОБА_1 .

Дослідивши матеріали справи судом встановлено наступні обставини у справі.

Позивач, 11.08.2022, який зареєстрований за адресою АДРЕСА_1 , звернувся до відділу обслуговування громадян № 4 (сервісний центр) Управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного Фонду України в Запорізькій області про призначення та виплати згідно статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсії за віком.

Органи Пенсійного фонду України з 01.04.2021 застосовують принцип екстериторіальності при опрацюванні заяв про призначення/перерахунки пенсій бек-офісами територіальних органів Фонду в порядку черговості надходження таких заяв незалежно від того, де прийнято заяву та де проживає пенсіонер.

Територіальний орган фонду, який опрацьовував заяву про призначення пенсії відповідно до екстериторіальності розподілу єдиної черги завдань, визначено Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області.

За результатом розгляду заяви позивача Головним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області прийнято рішення №050750002195 від 19.08.2022 про відмову в призначенні пенсії за віком згідно статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки недостатньо страхового стажу.

Зокрема зазначено, що за результатом розгляду документів, які додані до заяви про призначення пенсії до страхового стажу не зараховано період з 16.09.1992 по 05.03.2000, оскільки в даті наказу про прийняття на роботу міститься виправлення (період з 01.01.1999 обчислено згідно даних наявних в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування).

Не погоджуючись з такою відмовою відповідача у призначенні пенсії за віком, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Європейська соціальна хартія (переглянута) від 03.05.1996, ратифікована Законом України від 14.09.2006 №137-V, яка набрала чинності з 01.02.2007 (далі - Хартія), визначає, що кожна особа похилого віку має право на соціальний захист (пункт 23 частини І). Ратифікувавши Хартію, Україна взяла на себе міжнародне зобов'язання запроваджувати усіма відповідними засобами досягнення умов, за яких можуть ефективно здійснюватися права та принципи, що закріплені у частині І Хартії.

Отже, право особи на отримання пенсії як складова частина права на соціальний захист є її конституційним правом, яке гарантується міжнародними зобов'язаннями України.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначені Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV (далі - Закон №1058).

Відповідно до ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року № 1058-IV особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.

Починаючи з 1 січня 2020 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року - не менше 29 років.

Згідно п.1.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 року № 22-1 (далі - Порядок №22-1), днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.

Як встановлено судом, і не заперечувалось сторонами, позивач звернувся за призначенням пенсії 11.08.2022.

Згідно п.4.2 Порядку №22-1, при прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).

Відповідно до п.4.7 Порядку №22-1, право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.

При цьому, згідно п.п.3) п.4.2 Порядку №22-1 при прийманні документів орган, що призначає пенсію перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб до оформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Згідно із ст. 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно п. 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок), основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Відповідно до п.3 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які, містять відомості про періоди роботи.

Суд зазначає, що під час вирішення питання щодо призначення позивачу пенсії за віком Пенсійним фондом при прийнятті рішення про відмову в призначенні пенсії від 19.08.2022 до страхового стажу не враховано період роботи з 16.09.1992 по 05.03.2000, оскільки в даті наказу про прийняття міститься виправлення (період з 01.01.1999 обчислений згідно даних в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування), а тому загальний страховий стаж становить 28 років 06 місяців 24 дні, що є недостатнім для призначення пенсії за віком. Таку ж позицію викладено і у відзиві на позов.

Суд не погоджується з такою позицією відповідача виходячи з наступних доводів.

Як вбачається із трудової книжки позивача НОМЕР_2 , в ній міститься запис про період роботи з 16.09.1992 по 05.03.2000, проте дата наказу про прийняття на роботу містить виправлення.

З цього приводу, суд зазначає, що відповідно до п. 2.4 Інструкції, записи виконуються акуратно, ручкою кульковою або пером, чорнилом чорного, синього або фіолетового кольорів і завіряються печаткою запис про звільнення, а також відомості про нагородження та заохочення.

Органи, що призначають пенсію, мають право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформления у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі, слід зазначити, що таке право не повинно нівелювати обов'язок пенсійного органу щодо установлення права особи на одержання пенсії на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів, як це визначено п.4.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 за №22/1.

Наявність сумнівів щодо некоректних записів у трудовій книжці, із сторони відповідача може бути підставою для перевірки, в ході якої має бути встановлено обставини, які перешкоджають зарахуванню періоду роботи до стажу. Відсутність підприємства за місцезнаходженням, а так само і відсутність документів по цьому підприємству на зберіганні в архівних установах, не може нівелювати відомості трудової книжки, оформлені належним чином, та позбавляти особу права на належне пенсійне забезпечення з урахуванням набутого нею трудового стажу.

Відповідна правова позиція викладена в постанові ВС від 06.03.2018 р. у справі № 127/9055/17.

В розглядуваній справі Головне управління ПФУ в Тернопільській області всупереч вищезазначеним положенням, розглядаючи заяву позивача не виконало свого обв'язку з перевірки тієї обставини чи підтверджується запис в трудовій книжці позивача, натомість відповідач обмежився формальною відпискою.

Також, суд зазначає, що формальні неточності у документах, за загальним правилом, не можуть бути підставою для органів пенсійного фонду для обмеження особи у реалізації конституційного права на соціальний захист.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 30.09.2019 року у справі № 638/18467/15-а.

Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

З врахуванням наведено, суд прийшов до переконання про те, що відповідачем безпідставно не зараховано до страхового стажу період роботи з 16.09.1992 по 05.03.2000, за винятком періоду з 01.01.1999 по 03.03.2000, оскільки він врахований до страхового стажу згідно з даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Цей стаж є достатнім для призначення позивачу пенсії за віком.

Суд зазначає, що належним способом захисту порушених прав позивача буде саме зобов'язати відповідача призначити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до ст.26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з 10.08.2022, зарахувавши в страховий стаж періоди роботи: з 16.09.1992 по 05.03.2000 (за винятком періоду з 01.01.1999 по 03.03.2000) згідно записів трудової книжки серії НОМЕР_2 від 14.08.1979, а не повторно розглянути його заяв про призначення пенсії, як про це просить позивач.

При визначенні дати з якої має бути призначена пенсія позивача суд враховує наступне:

В ході судового розгляду судом встановлено, що позивач до відповідача звернувся із заявою - 11.08.2022, на момент звернення йому виповнилося 60 років (09.08.2022).

Як встановлено судом, загальний стаж роботи позивача становить більше 29 років і відповідно до ст.26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" він має право на призначення пенсії по віку.

Згідно із ст.45 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Оскільки, позивач звернувся до відповідача 11.08.2022 (не пізніше трьох місяців), тому пенсія за віком має бути призначена з моменту досягнення пенсійного віку, тобто з 10.08.2022.

За приписами ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч.2 вказаної статті в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Розглянувши подані учасниками справи документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що відповідач як суб'єкт владних повноважень не довів в повній мірі правомірність своїх дій щодо призначення пенсії позивачу, а тому позовні вимоги є частково обґрунтованими.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовльнити частково.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області від 19.08.2022 №050750002195 про відмову в призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 .

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області зарахувати в страховий стаж ОСОБА_1 періоди роботи: з 16.09.1992 по 05.03.2000 (за винятком періоду з 01.01.1999 по 03.03.2000) згідно записів трудової книжки серії НОМЕР_2 від 14.08.1979.

4. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до ст.26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з 10.08.2022.

5. В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

6. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір у розмірі 496,20 грн.

7. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір у розмірі 496,20 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повне судове рішення складено 24 жовтня 2022 року.

Реквізити учасників справи:

позивач:

- ОСОБА_1 (місцезнаходження/місце проживання: АДРЕСА_2 код ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_3 );

відповідач:

- Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (місцезнаходження/місце проживання: Майдан Волі, 3,м. Тернопіль,46001 код ЄДРПОУ/РНОКПП 14035769);

Головуючий суддя Осташ А.В.